Dvě celoplošné a 27 regionálních sítí pro pozemní rozhlasové digitální vysílání DAB+ chce letos v aukci vydražit Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Návrh podmínek výběrového řízení zveřejnil na svém webu.
Všechny dražené sítě mají být primárně určené pro šíření signálu komerčních rádií. Dva připravované celoplošné multiplexy ČTÚ označuje za sítě B a C (písmenem A je označovaná již existující veřejnoprávní síť ČRo DAB+, kterou provozuje Český rozhlas). Vysílací síť B bude využívat sedm kanálů rozdělených regionálně na celky zahrnující severní a západní Čechy a Olomoucký kraj (kanál 11B), dále Prahu, střední Čechy, Královéhradecký a Moravskoslezský kraj (kanál 11D), jižní Čechy (kanál 10C), Vysočinu (kanál 7B) a Jihomoravský a Zlínský kraj (kanál 7C). Vysílací síť C nebude tak regionalizovaná, v celé republice až na Prahu a střední Čechy využije mix kanálů 9B/9D (v řadě krajů si operátor bude moci vybrat jeden z těchto dvou kanálů), zatímco v hlavním městě a Středočeském kraji kanál 8D.
Navrh Vyhlaseni Vr Dab 2023 by Jan.Potucek
Vyvolávací ceny jsou desetinové oproti dřívějšku
Vyvolávací cena pro kmitočtové sady obou celoplošných sítí DAB+ je 1,05 milionu korun, tedy desetinová oproti představám, které měl ČTÚ v loni zveřejněných principech pro přípravu podmínek výběrového řízení na provozovatele sítí DAB+. Právě vysokou cenu kritizovali operátoři stávajících sítí DAB+, které jsou provozované na základě individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů. Například ceny kmitočtových sad pro regionální sítě pro Prahu dosahovaly jednotek milionů korun, což zhoršovalo návratnost investic. Počet regionálních sítí DAB+, pro něž se budou dražit kmitočty, je bezprecedentní. „Jedním z cílů tohoto výběrové řízení je podpora hospodářské soutěže v oblasti operátorů vysílacích sítí pro zemské digitální rozhlasové vysílání, a to konkrétně v zajištění plurality operátorů celoplošných i regionálních sítí elektronických komunikací pro digitální rozhlasové vysílání,“ vysvětluje ČTÚ.
Z celkového počtu 27 zamýšlených regionálních sítí DAB+ rovných šest pokrývá Prahu, z toho dvě mají dosah i do celého Středočeského kraje. Čtyři pokrývají Brno a Jihomoravský kraj, z toho dvě zasahují ještě do dalších krajů (jedna pokrývá celou Moravu plus Vysočinu a Pardubický kraj) a také Moravskoslezský, Zlínský, Plzeňský Karlovarský a Liberecký kraj, tři sítě pak Ústecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký kraj a Vysočinu:
- Regionální síť R1 (kanál 8B): Praha a Středočeský kraj
- Regionální síť R2 (kanál 8C): Praha a Středočeský kraj
- Regionální síť R3 (kanál 7D): Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj
- Regionální síť R4 (kanál 7B): Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj
- Regionální síť R5 (kanál 10C): Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj
- Regionální síť R6 (kanál 7C): Liberecký a Královéhradecký kraj
- Regionální síť R7 (kanál 10D): Vysočina, Pardubický, Olomoucký, Moravskoslezský, Jihomoravský a Zlínský kraj
- Regionální síť R8 (kanál 7A): Olomoucký, Jihomoravský a Zlínský kraj
- Regionální síť R9 (kanál 9C): Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj
- Regionální síť R10 (kanál 5A): Moravskoslezský a Zlínský kraj
- Regionální síť R11 (kanál 11C): Plzeňský a Jihočeský kraj
- Regionální síť R12 (kanál 9C): Sušicko a Jihočeský kraj
- Regionální síť R13 (kanál 5C): Praha
- Regionální síť R14 (kanál 6A): Praha
- Regionální síť R15 (kanál 6B): Praha
- Regionální síť R16 (kanál 6C): Praha
- Regionální síť R17 (kanál 10A): Jihomoravský kraj
- Regionální síť R18 (kanál 12A): Jihomoravský kraj
- Regionální síť R19 (kanál 12B): Moravskoslezský kraj
- Regionální síť R20 (kanál 9A): Jihočeský kraj
- Regionální síť R21 (kanál 10B): Královéhradecký kraj
- Regionální síť R22 (kanál 9A): Pardubický kraj
- Regionální síť R23 (kanál 6B): Plzeňský kraj
- Regionální síť R24 (kanál 12B): Plzeňský kraj bez Sušicka
- Regionální síť R25 (kanál 6B): Vysočina
- Regionální síť R26 (kanál 6C): Vysočina
- Regionální síť R27 (kanál 6A): Karlovarský kraj
Návrh výběrového řízení stanovuje operátorům, kteří získají kmitočty pro celoplošné sítě B a C, pokrýt do půldruhého roku od získání kmitočtů alespoň polovinu obyvatel České republiky a polovinu délky všech dálnic v Česku, do dvou let pak 80 procent obyvatel a délky dálnic v tuzemsku. Podmínky po operátory regionálních sítí DAB+ jsou totožné, jen se vztahují k území, které daná síť pokrývá. Účastníci aukce musí složit kauci 100 tisíc korun a výběrového řízení se nesmí účastnit společnosti, které jsou na sebe majetkově vázané, tedy různí dceřiné a sesterské firmy. Vyvolávací cena sad kmitočtů odpovídá 10 tisícům korun za každých započatých 100 tisíc obyvatel pokrytého území. Návrh zatím neobsahuje žádné termíny, ČTÚ ho vyvěsil na svůj web k veřejné konzultaci, která skončí 1. března. Poté bude mít úřad dalších 30 dní na vypořádání připomínek a samotné vypsání aukce.
Podrobněji se k tématu vrátíme v zítřejším článku