Jedna z největších regionálních terestrických televizních sítí v České republice, Regionální síť 7 patřící společnosti Progress Digital, sesterské firmě Digital Broadcasting, vrátila Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) většinu kmitočtů a ponechává si pouze dva vysílače v Praze a Brně.
Změna se už projevila v databázi využívaných televizních kmitočtů na webu ČTÚ, kde zmizelo 16 z původních 18 individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů Regionální sítě 7 vyjma zmíněné Prahy a Brna. Že nejde o náhodu, potvrzuje sám provozovatel sítě na webu multiplexu, kde píše: „Regionální síť 7 bude šířit televizní signál od pondělí 20. listopadu 2023 z lokalit Praha City Tower (36k) a Brno Jihlavská (37k).“ To souhlasí s aktuálním výpisem kmitočtů této sítě na webu ČTÚ. Z pražského City Toweru přitom Regionální síť 7 začala vysílat teprve 3. listopadu. Multiplex obsahuje jediný program, self promo stanici TV přes anténu, která v době přechodu na DVB-T2 upozorňovala na výhody tohoto nového vysílacího standardu.
Praha bude mít devátý TV multiplex: Regionální síť 7 z City Tower
Skončila i původní doména webu Regionální sítě 7
Stejný program vysílá i v celoplošném multiplexu 24, který rovněž využívá pražský vysílač City Tower a brněnskou lokalitu Jihlavská. Zatímco v Regionální síti 7 ale tato stanice vysílá ve standardu DVB-T, v multiplexu 24 je dostupná ve standardu DVB-T2. Současným televizním přijímačům je to ale jedno, pokud mají tuner DVB-T2, dokáží přijmout a zpracovat signál obou sítí (jsou zpětně kompatibilní se starším standardem DVB-T). Omezení pokrytí Regionální sítě 7 pouze na Prahu a Brno je překvapivé, protože ještě v roce 2022 zástupci společnosti Progress Digital naznačovali, že pro tento multiplex vyjednávají nové klienty, zejména pak z regionů. Patrně mělo jít o televizní stanice, které nepotřebovaly terestrické pokrytí celých krajů, jinak by využily odpojované pozice v multiplexu 24.
Těžko říct, zda to souvisí s omezením pokrytí Regionální sítě 7, ale tento multiplex také změnil adresu svých internetových stránek. Dlouhá léta jeho web fungoval na adrese www.mux7.cz, tato adresa je momentálně volná a stránky fungují na adrese www.progressdigital.cz (držitelem domény je ostravské Rádio Čas, které patří do stejné mediální skupiny jako Digital Broadcasting a Progress Digital). Mediální skupina se patrně chce plně soustředit na rozvoj celoplošného multiplexu 24, v němž aktuálně šíří 24 televizních a rozhlasových programů, ale stále je v něm volná kapacita přes 9 Mbit/s. U Regionální sítě 7 je volných dokonce přes 15 Mbit/s, ponechání vysílačů pouze ve dvou největších městech Česka ale dává smysl.
Další tři vysílače pro Regionální síť 7 Včetně páteřních Kozmic
Majitel Progress Digital se nyní soustředí na DAB+
Ostravská mediální skupina se nyní navíc soustředí na svoji expanzi do terestrického digitálního rozhlasového vysílání. Vedle zkušebního multiplexu ve středních Čechách usiluje v probíhající aukci kmitočtů o celoplošnou síť DAB+ a možná i další regionální multiplexy. Aukce začala v říjnu, ČTÚ o ní ale organizátor nechce až do jejího ukončení poskytovat žádné informace. Televizníweb.cz se pokoušel zjistit od mluvčí ČTÚ Terezy Meravé, v jakém ze čtyř plánovaných kol se momentálně aukce nachází a zda tedy již byly vydraženy obě plánované celoplošné sítě DAB+ určené pro komerční rádia. Telekomunikační úřad však podle Meravé zatím nebude odpovídat: „Jelikož aukce kmitočtů pro DAB+ stále probíhá, nemůžeme bohužel v tuto chvíli sdělovat Vámi poptávané informace.“
Televizní Regionální síť 7 sehrála důležitou roli před přechodem na DVB-T2, kdy většinu své kapacity pronajímala České televizi pro šíření jejích programů v HD kvalitě. V době, kdy Česká televize provozovala svůj multiplex 1 ve standardu DVB-T, v němž totiž svoje programy nabízela pouze ve standardním rozlišení obrazu. Naopak dnes v celoplošném multiplexu 21 a standardu DVB-T2 šíří kompletní programovou nabídku ve Full HD rozlišení. Tak vysoké rozlišení v terestrickém vysílání nemá žádná jiná z českých televizních stanic. V rámci Regionální sítě 7 fungovaly programy ČT jako multiplex 1a, tedy pokračování veřejnoprávního multiplexu DVB-T.
Liberec se dočká šesté televizní sítě Do krajského města expanduje Regionální síť 7
Říkal jsem si, že o aukcích DAB sítí je už dlouho podezřelé ticho, no teď už víme, že ČTÚ drží Bobříka mlčení. Díky za informaci.
Vcelku očekávaný krok. Ani za rok provozu RS7 se jim nepodařilo získat ani jednoho platícího zákazníka.
A to že si nechali pouze Prahu a Brno je celkem logické, neb jsou to 2 nejcennější individuální oprávnění z původní sítě.
V Praze kvůli výkonu, neb RS11 už pouze s výkonem 1 kW a v Brně proto, že už tam žádný další volný kmitočet není, viz. ČRa a jejich RS8, co není v Brně.
Dále lze zmínit, že v případě Ústí nad Labem to pak nepřímo souvisí s plánovaných přesunem vysílače Mux 24 z hotelového domu Krušnohor na Kuklu, kde má svůj DAB+ vysílač Teleko.
V databázi využívaných televizních kmitočtů na webu ČTÚ již původní individuální oprávnění není k dohledání a je tam místo něj nové na Kuklu.
Ten přesun na Kuklu jste vzal kde? Psal jsem již v průběhu léta, že by to bylo vhodné, ale je nutný pro Ústí druhý vysílač. Pokud bude pouze Kukla, tak se sice signál objeví a zlepší na mnoha místech, ale zmizí v oblasti Střekova.Chtělo by to podrobnější info.
Jinak ta RS7 je pomsta, po spuštění Prahy došlo v UL k zarušení a téměř likvidaci příjmu k 36 z Drážďan.
Přesun na Kuklu vyplývá ze změn v databázi ČTÚ:
https://www.ctu.cz/vyhledavaci-databaze/prehled-televiznich-vysilacu/opravneni
Stačí si dát filtr na vysílací síť 24 a podívat se, co je tam pro Ústí n/L.
Díky, to je dobrá i špatná zpráva zároveň. Dobrá v tom, že se zlepší pokrytí na východní
a severovýchodní části města, ale výrazně zhorší v jižní části a údolí Labe (Střekov, Vaňov z části Brná). Jiný vysílač pro Ústí v databázi není.
Nejen v UL ale i v Teplicích došlo rovnou k likvidaci k.36 z Drážďan,věřím tomu že i němcům v příhraničí ruší.Pokud je to RS měli by si upravit vyzařovací diagram pro svůj region!