Dvanáctá sezona stanice ČT art začíná 1. září v podobě Týdne dárků, který v průběhu osmi dnů divákům nabídne výjimečné umělecké zážitky, zaznělo v úvodu prezentace této stanice pro novináře v samém historickém centru Prahy v Kavárně Na Boršově. Skleničky se šampaňským sice necinkaly, ale ČT art připravil týden plný dárků. Podívejte se, co se chystá pro české stávající a další nové diváky.

Druhý zářijový den odvysílá stanice divadelní recitál Marta s Hanou Holišovou v titulní roli. Dále to budou v podzimu na ČT6 art Lenka Filipová, Michal Hrůza a další hvězdní interpreti v nové řadě hudebního pořadu Doupě, premiérový dokumentární cyklus o osobnostech české kameramanské školy Vidět filmem, návrat oblíbené série Šumné stopy, tentokrát ze Švýcarska, Ikony českého designu, nespočet přímých přenosů, divadelních inscenací, zahraničních snímků i seriálů a české vývozní zlato – záznamy oper nejslavnějších tuzemských skladatelů ze světových scén.

Generální ředitel ČT Jan Souček uvedl novou sezónu ČT art  slovy: „ČT art má za sebou úspěšnou první dekádu svého vysílání, během které potvrdil svou důležitost i potřebnost. Pestrost v uměleckých oborech, kterou tento program nabízí, mě nepřestává těšit, protože taková přehlídka talentů minulých i budoucích je doslova fascinující. Radost mám samozřejmě také z toho, že pro ČT art vzniká vlastní tvorba.“

Vendula Krejčová pozvala generálního ředitele ČT Jan Součka, aby uvedl Novou sezónu na ČT art (foto: Václav Udatný)

První týden dárků

V neděli ve 20:15 hod. přinese ČT art pro milovníky klasické hudby tradiční letní koncert Vídeňské filharmonie ze zahrad paláce Schoenbrunn ve Vídni s českým komentářem. V pondělí 2. září ve 20 hodin to bude divadelní recitál Marta z Letní scény Musea Kampa s Hanou Holišovou v titulní roli, která za ztvárnění Marty Kubišové získala muzikálovou Cenu Thálie.

„Stále cítím obdiv k jejímu talentu i k ní jako člověku. Nechci být patetická, ale naše představení beru i jako poselství mladým lidem a připomenutí, jak moc je důležité o naši svobodu pečovat,“ podotýká Hana Holišová.

Hana Holišová k muzikálu o Martě Kubišové s výkonným ředitelem ČT art (foto: Václav Udatný)

V úterý Michal Kocáb – 70 let, záznam koncertu, kterým festival Metronome Prague připomněl Kocábovu hudební tvorbu různých stylů a žánrů a který bude moderovat Michal Horáček.

Další den ve středu Anna K.30 let na scéně. Záznam koncertu z Karlína nabídne písně z poslední desky Údolí včel, ale i výběr slavných hitů její kariéry.

Týden dárků: Anna K. (Foto: ČT)

Následovat bude americký hudební dokument Příběh Bee Gees.

Ve čtvrtek 5. září dokumentární portrét Mág světla a barev. Jaromír Šofr, o proslulém českém kameramanovi, spolutvůrci takových filmů jako jsou např. Ostře sledované vlaky, O slavnosti a hostech, Rozmarné léto, Skřivánci na niti, Na samotě u lesa nebo Vesničko má středisková.

V pátek 6. září zahajuje prestižní pražský festival Dvořákova Praha 2024, ze kterého v přímém přenosu Bamberských symfoniků pod taktovkou Jakuba Hrůši zazní tradiční Violoncellový koncert a Novosvětská symfonie. Konec týdne přinese Bizetivu Carmen ve Veronské aréně, britský hudební dokument o legendární švédské kapele Abba, nebo film Martina Scorseseho, který zachycuje hudební cestu Erica Claptona a jeho lásku k bluesové hudbě s živými vystoupeními tohoto slavného kytaristy.

Režisér Petr Smělík a kreativní producent Dušan Mulíček uvádějí sérii Vidět filmem (Foto: Václav Udatný)

Premiérové dokumenty na ČT art

Série Vidět filmem je šestidílný dokumentární cyklus. Nahlíží na vývoj českého filmu tak, jak ho svou optikou sledují samotní kameramani. Pozornost je věnována především hrané tvorbě, již doplňují také úvahy o tvorbě dokumentární, animované a experimentální. Prostřednictvím dobových záznamů a autentických výpovědí klíčových představitelů daných období české filmové tvorby se divák vydává na objevnou cestu, která začíná na přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Záběr ze série Vidět filmem (Foto: ČT)

Pořad vznikl ve spolupráci se Studiem FAMU a Národním technickým muzeem. Režisér Petr Smělík k tomu říká: „V celém cyklu jsme se téměř vyhnuli vyprávění o režisérech a hercích. Soustředíme se opravdu téměř výhradně na pohled kameramanů a jejich vnímání světa a filmu v dané době. Proto série přinese detailnější pohled na tvorbu Jaroslava Blažka, Václava Vícha, Čeňka Zahradníčka, Jaroslava Tuzara či Jana Čuříka nebo Jana Kališe. Tuším, že možná mnoha divákům tato jména sama o sobě nic neřeknou, ale právě ono spojení úvah kameramanů, jejich osudů a tvorby konkrétních filmů je na sérii to pozoruhodné.“ Cyklus Vidět filmem začíná 8. října.

Ikony českého designu odvypráví příběh charakteristického českého návrhu, resp. průmyslového výtvarnictví.

Designérka výletní tramvaje pro Prahu Anna Marešová a Jakub Wehrenberg vyprávějí o ikonách českého designu (Foto Václav Udatný)

V našem seriálu jsou jiné dopravní prostředky, jako tramvaje, auta, lokomotivy, samozřejmě výrobky z domácností, které jsme měli všichni doma nebo třeba dnes velmi moderní dobový nábytek a pro nejmenší třeba hračky,“ říká Jakub Wehrenberg, režisér a tvůrce námětu. Poprvé tento seriál uvidíte 6. listopadu.


Anna Marešová: „Zadání návrhu výletní tramvaje mělo vycházet z T3 a z toho, že lidi měli rádi tzv. ´Mazačkuˇ“ (Foto: Václav Udatný)

Šumné stopy ze Švýcarska zpestří a obohatí podzimní program v němž představí díla československých a českých architektů, jejichž domovinou se stalo Švýcarsko. Jedná se o 5 epizod nové řady legendárního a úspěšného cyklu, navazujícího na stavby našich krajanů v Japonsku, Slovinsku, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Izraeli, Chorvatsku, Argentině, Brazílii, Rumunsku, Austrálii a na Novém Zélandu.

Zemský ráj to na poslech poskytne antropologický pohled na kontext vzniku největších hudebních hitů naší historie podle scénáře Michala Horáčka a v režii Jana Mudra, který se také postavil za kameru. „České písně posledních 75 let předvolávám a divákům představuji jako svědky doby svého vzniku. Vybírám mezi nimi ty, které o nás něco podstatného vypovídaly. A pořád vypovídají – jejich svědectví je nejednou silnější, než si obvykle připouštíme. Pořad je tak kulturně – antropologickým náhledem na konstanty i proměny naší společnosti prostřednictvím písní.“ Říká o svém scénáři Michal Horáček. Pořad začne 28. října a bude se na Artu vysílat každý večer.

Dokumentární tvorba ČT art se tento podzim zaměří také na životy a díla českých malířů Zdenky Braunerové a Jakuba Schikanedera, skladatelů Petra Ebena, Jiřího Bulise, Petra Hapky a textaře Michala Horáčka a všestranného Ondřeje Havelky, herce, režiséra, propagátora jazzu a swingu.


Michal Horáček a Jan Mudra k pořadu Zemský ráj to na poslech (Foto Václav Udatný).

České vývozní zlato

„Projekt České vývozní zlato potvrdí známý fakt, že jestli se můžeme ve světě něčím opravdu chlubit, pak je to naše hudba. Nakoupili jsme několik operních inscenací českých autorů na světových pódiích a troufám si tvrdit, že taková Prodaná nevěsta zpívaná německy a anglicky – a zejména ta druhá z newyorské Metropolitní opery, odehrávající se nikoliv na českém venkově, ale na Long Islandu – dozajista prověří toleranci konzervativní části našeho publika,“ upřesňuje ředitel programu ČT art Tomáš Motl.

Diváci se mohou těšit také na Smetanovu Prodanou nevěstu ze Štýrského Hradce, Janáčkovu Její pastorkyňu z londýnské Královské opery v Covent Garden nebo Příhody lišky Bystroušky z Divadla na Vídeňce či na Dvořákovu Rusalku z milánské La Scaly.

Lenka Filipová, autor námětu Jiří Hubač a režisér Vít Bělohradský o koncertech z pražského klubu Doupě (Foto: Václav Udatný)

Další sezona v hudebním klubu Doupě

Za svou tvorbou se ohlédnou hvězdy české hudební scény v další řadě úspěšného cyklu koncertů z pražského klubu Doupě. Během koncertů s jedinečnou atmosférou zazní klíčové skladby i nové hity repertoáru Lenky Filipové, Vypsané fixy, Ondřeje Rumla, Pokáče, Michala Hrůzy, Bena Cristovaa, skupiny Mirai, Hany a Petra Ulrychových, Roberta Křesťana & Druhé trávy a Divokého Billa.

Doupě Michala Hrůzy (Foto: ČT)

„Každý z nich má zajímavý hudební příběh a celou řadu hitů, které ho ilustrují a které svým způsobem také vypráví. To přesně v Doupěti chceme – nejen koncertně zachytit více nebo méně známé písničky, ale v rámci nám vyhrazené stopáže postihnout i to, jak se daný muzikant vyvíjel. Tedy jaký je jeho hudební příběh,“ konstatuje kreativní producent Jiří Hubač.

Novinky na webu ČT art

Na web i do iVysílání se vrací videotýdeník Volavky a predátoři. Také druhá řada bude o současném a minulém výtvarném umění ve veřejném prostoru a nejen o něm.

Jiří Koukal, vedoucí digitálního obsahu ČT art a dramaturg Volavky a predátoři a filmové sirény Kamila Fily (Fot: Václav Udatný)

„Stejně jako v první řadě se podíváme do pražského metra, tentokrát se ovšem zaměříme na jeho budoucí podobu. Dostane se také na umění neškolených outsiderů či vzhled dětských hřišť a prolézaček. Bude to zábava, protože ta je s uměním a architekturou vždycky,“ prozrazuje dramaturg pořadu a vedoucí redaktor digitálního obsahu ctart.cz Jiří Koukal.

Videosérie „Jedna báseň“ pak nahlédne do světa poezie a představí tvorbu českých autorů každou první středu v měsíci spolu se zkouškou sirén. Na webu ČT art si bude možné pustit i nejnovější videorecenzi od filmového kritika Kamila Fily.

Screenshot pořadu (Foto: Václav Udatný)

Arteliér

Na závěr prezentace byl představen „arteliér“, který se bude věnovat mladým umělcům.

Mladí výtvarníci, absolventi či studenti výtvarných škol od 18 do 33 let budou moci poslat fotografie svých děl v pěti kategoriích:

  1. malba/kresba/grafika,
  2. fotografie,
  3. socha,
  4. sklo/porcelán/keramika,
  5. instalace/intervence.

Z nich odborná porota vybere ta nejlepší a nejzajímavější a ČT je natočí do podoby několika sekundových jinglů, které se pak od příštího září stanou nedílnou součástí programu ČT art mezi jednotlivými pořady. Projekt bude mít i svou podobu na webu ctart.cz, kde budou jednotliví autoři a jejich díla představeni formou rozhovorů,vizitek a natočených medailonků.

Za tímto projektem stojí sám generální ředitel ČT Jan Souček, který se společně s výkonným ředitelem ČT art ještě jednou ujal mikrofonu a potvrdil, že to byla jeho původní myšlenka, jak podpořit nové mladé umělce.

Tomáš Motl, výkonný ředitel ČT art, Jan Souček, generální ředitel ČT a šéfredaktor ctart.cz Jiří Koukal na závěr tiskové konference (Foto: Václav Udatný)

Přání k narozeninám

Jan Souček:Věřím tomu, a je to vlastně praktické přání, že Art spolu s novelou, která nám umožní stabilní financování ČT, posílí zase tak jak jsme byli zvyklí v těch prvních letech jeho fungování. “

Tomáš Motl: „Je pravda, že oproti těm létům, kdy jsme začínali, máme teď k dispozici polovinu finančních prostředků. Chceme mít co nejvíce spokojených diváků, co nejvíce diváků, ale je důležité, aby hlavně byli spokojeni.“

Galerie z tiskové konference

Fotogalerie: Václav Udatný

Trochu jiné večery v novém školním roce

ČT art byl prezentací české, šarvátkami politiků nezatížené stanice, na které si divák každého věku může vybrat hodnotný kulturní, zábavný i oddechový pořad, který nebude nudit, jak konstatoval jeden z našich čtenářů po prezentaci celého podzimního schématu ČT. Je to program, který je skutečně veřejnoprávní a přináší vlastní originální tvorbu. Proč nezačít hned příští týden s Týdnem dárků?

O tom, co připravuje spolu oslavenec CT:D napíšeme pár řádek se začátkem nového školního roku.

Foto v úvodu: Václav Udatný