Tradiční podzimní setkání odborníků digitálních technologií v médiích a telekomunikací navazuje na posledních XXXII ročníků konference Radiokomunikace v obvyklém říjnovém termínu od 15.10 – 16.10. na starém známém místě v Domě kultury Dukla. Celý druhý den bude věnován mobilní komunikaci i za účasti operátorů O2 a T-Mobile.
Jako v minulých letech je pořadatelem pardubická vzdělávací agentura UNIT a záštitu nad konferencí převzal Marek Ebert, předseda Rady ČTÚ. Který vystoupí v úvodu konference s krátkým příspěvkem. O tématech prvního dne konference, o legislativě a státní správě a technologiích v mediální oblasti jsme podrobně psali v článku
Tradiční pardubická konference v novém hávu Nenechte si ujít: Media a technologie
Dnes se chceme věnovat i neméně důležitým tématům o mobilní komunikaci, která jsou stále důležitější pro konzumaci mediální zábavy. Naprostá většina streamování je dnes realizována jako OTT (Over The Top) služby s využitím sítí mobilních operátorů. Do toho vstupuje další fenomén, tzv. FAST (free ad-supported streaming TV) kanály, tj. bezplatné reklamou financované streamování televize (více o tom zde). I když dojde k rozvoji nového datově úspornějšího vysílání 5G BC (viz Konečně 5G Broadcast v přijímacích zařízeních), služby na vyžádání VoD se budou realizovat přes stávající sítě 5G a v budoucnosti 6G.
Pokrytí mobilním signálem
Kmitočtům z pohledu Mezinárodní koordinace kmitočtů pro mobilní sítě, dokrývání pohraničí a bílých míst se bude věnovat druhý den Pavel Ellinger z ČTÚ. Příspěvek se pokusí popsat problematiku možného dokrývání příhraničních oblastí a bílých míst, kde se často jedná o chráněná horská území, ve kterých operátoři musí respektovat národní podmínky a koordinační dohody se sousedními zeměmi.
Pokrytím vf signálem se zabývá pardubická firma RCD Radiokomunikace. Zajímavostí je, že její začátky se datují do počátků rozhlasového vysílání, kdy firma Telegrafia začala s vývojem a výrobou jedno elektronkového přímo zesilujícího přijímače vzor 442001 před více jak sto lety. Dnes se firma orientuje na vlastní výrobu sofistikovaných vysokofrekvenčních produktů pro mobilní operátory, IZS a technologie pro silniční a železniční tunely. Přednáška Libora Daňka se právě dotkne této činnosti společnosti RCD Radiokomunikace s názvem Rádiové spojení v podzemních prostorách. Její součástí bude i popis technologie pro šíření FM rádií v silničních tunelech a aktuální problematika šíření DAB multiplexů.
Proč nám Evropa utíká v budování telekomunikační infrastruktury?
Ve stejnojmenné přednášce se Jiří Grund, shodou okolností z Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), zamyslí, co jsou příčiny toho, že Česko je na chvostu EU v rychlosti budování optiky pro vysokorychlostní do domácností, což by ulehčilo přetížení mobilním sítím. A není to jen problém domácností, ale propojení jednotlivých vysílacích věží, kdy proces stavebního schvalování trvá minimálně desetkrát delší dobu, než vlastní stavba hrázděné kontrakce a nezbytné technologie.
Od 2G po 6G
Mobilní sítě 2G, jako pokračovatelé sítí analogového NMT (Nordic Mobile Telephone), jsou u nás v provozu bezmála 30 let a přežily i svou nástupnickou síť 3G. Znamenaly masové rozšíření mobilních telefonů. Přínosy pro uživatele a důvody pro další provoz 2G sítí se však dnes významně snižují. Ve světě již 2G síť některé země vypnuly, jiné mají již stanoveny termíny vypínání. Tomáš Prokopík, z O2 Czech Republic, v přednášce Budoucnost mobilních sítí 2G v ČR se pokusí najít odpověď na otázky: Co to znamená pro další perspektivu provozování 2G mobilních sítí v ČR? Jak bude vypadat a v jakém horizontu dojde k útlumu 2G v našich podmínkách? Jaké scénáře a varianty přichází do úvahy z hlediska regulačních závazků, komerčních aspektů a dopadů na uživatele?
Na podobné téma, z trochu praktického pohledu, se podívá v přednášce Ze života mobilní sítě 2G-5G (plánování, výstavba, měření a optimalizace) ze společnosti Cetin Viktor Filip.
Diskuse a výzkumy dnes probíhají na téma budoucích sítí 6. generace. Vývoj mobilních sítí 6G je stále ve fázi definice požadavků a vývoje konkrétních řešení. V přednášce Mobilní sítě 6G: standardizace a inovace se doc. Zdeněk Bečvář z katedry telekomunikační techniky na FEL ČVUT, zaměří nejprve na stav a plán standardizačního procesu a na vysvětlení scénářů použití 6G sítí a na přehled očekávaných parametrů 6G sítí vzhledem k sítím 5G.
Kontrolní činnost ČTÚ
Sestava bezpilotního systému UAS (dronu) s měřícím zařízením slouží k dohledávání zdrojů rušení, případně k měření vyzařovacích diagramů vysílačů. Využití bezpilotního systému pro kontrolní činnost ČTÚ přednese na závěr 3. bloku konference Pavel Cidl z ČTÚ.
Celý program druhého dne o mobilních komunikací a panelovou diskusi s přednášejícími bude moderovat Petr Vítek z oddělení koncepcí a strategií Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
Přijďte i na druhý den za zvýhodněnou cenu
Pokud chcete být informováni o nejnovějších trendech a obsah letošní konference vás zaujal a máte dotazy k některému z témat, můžete vyplnit a odeslat přihlášku přímo z webu konference: https://www.konferadio.cz/prihlaska . Nemusíte absolvovat oba dny, i když témata médií a mobilních telekomunikacích se stále více prolínají, můžete se přihlásit i jen na tento den. A ještě: zvýhodněná cena platí do konce září a v případě, že vás bude víc přičte se vám další sleva.
Úvodní foto z loňské pardubické konference: Václav Udatný