Do osobní roviny se dostává spor o zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas. Komerční rádia sdružená do Asociace provozovatelů soukromého vysílání (APSV) v úterý spustila kampaň proti navyšování poplatku a generální ředitel ČRo René Zavoral jejich počítání označil na „gangsterské praktiky“ z devadesátých let minulého století.
Poplatek pro rozhlas se má zvýšit z dnešních 45 korun měsíčně o desetikorunu na 55 Kč. Počítá s tím novela zákona o ČRo, která již prošla vládou i jednáním ve sněmovních výborech. Souběžně vedlo ministerstvo kultury jednání s veřejnoprávním rozhlasem i komerčními rádii o znění tzv. memoranda o veřejné službě, které by mělo lépe definovat, jaké všechny služby má rozhlas za poplatek veřejnosti přinášet a jaké nikoli. Vznik memorand požadovala právě komerční rádia, která nejprve chtěla upřesnit definici veřejné služby v zákoně. Teprve na podepsané memorandum chtěla komerční rádia navázat diskusí o zvýšení rozhlasového poplatku.
FM navždy, do DAB+ s novými licencemi Komerční rádia mají nový plán
Jde o zneužívání rádií k nátlaku na Parlament, míní šéf ČRo
Debaty nad zněním memoranda se ale protahovaly a ministerstvo kultury se rozhodlo obě aktivity rozdělit. Komerční rádia to považují za nefér jednání, a proto v úterý spustila vlastní kampaň proti zvyšování rozhlasového poplatku. Na webu dopisposlanci.cz umožňují svým posluchačům zaslat protestní e-mail proti zvyšování poplatku všem členům Poslanecké sněmovny a Senátu. Tuto možnost propagují reklamou ve svém vysílání. Generální ředitel ČRo René Zavoral to označil za „gangsterské praktiky“ z devadesátých let a argumenty APSV prohlásil za lživé, manipulativní a vyděračské. „Vedení APSV tímto v praxi předvádí, jak lze masivně zneužít denní dosah svých médií pro prosazení vlastních cílů a vytvoření nátlaku na Poslaneckou sněmovnu a Senát,“ napsal Zavoral v komentáři na svém osobním webu.
„Asi nemá smysl komentovat, že jako první s touto informací přispěchal server iDnes ze skupiny MAFRA, který se už ani neobtěžoval vyžádat si reakci protistrany, tedy Českého rozhlasu. Potřebuje snad někdo další důkaz toho, v čem je rozdíl mezi soukromým rádiem a Českým rozhlasem?“ ptá se Zavoral. „Dopis APSV poslancům je slohové cvičení, za které by si zástupci APSV vysloužili při známkování na základní škole maximálně 4-. Představa jejich „konstruktivní komunikace“ a „modernizace mediální legislativy“ usilovala v praxi především o marginalizaci Českého rozhlasu a jeho stanic, které by podle nich měly vysílat jen programy pro menšiny, a to ještě pokud možno co nejméně atraktivní, aby je nikdo neposlouchal,“ dodal.
„Český rozhlas k jednáním s privátními rádii přistupoval vždy korektně. Svědčí o tom i to, že do textu Memoranda zahrnul detailní popis vysílacích okruhů, který jasně vymezuje hranice mezi stanicemi Rozhlasu a soukromým sektorem. Snad proto nyní APSV napadá samotný institut Memoranda, které je přitom běžným nástrojem úpravy služeb médií veřejné služby i v jiných evropských zemích. Že nyní Memorandum odmítají, když na konci minulého roku bylo pro ně doslova podmínkou pro posuny v novelách, je jen dalším důkazem neférového a vyděračského jednání APSV,“ míní René Zavoral. Zástupci komerčních rádií zastupovaní prezidentem APSV Jiřím Hrabákem to ale odmítají.
FM rádia nebudou mít výhody v DAB+ ČTÚ odmítl přednostní přidělení sítě C
APSV: Chceme, aby ministr novelu přepracoval
„Tímto krokem chceme upozornit na nesouhlas s navrhovaným zákonem. Při přípravě novely mediálního zákona jsme se snažili vést konstruktivní dialog s Ministerstvem kultury, Českým rozhlasem i vládou. Naším cílem bylo přispět ke vzniku novely, která by modernizovala český mediální trh a stabilizovala rovnováhu mezi soukromým a veřejnoprávním rozhlasem. Bohužel, vláda místo zákona, který by posiloval nezávislost a transparentnost Českého rozhlasu, předkládá návrh, který pouze zvyšuje poplatky za Český rozhlas a přenáší toto břemeno na občany a firmy. Většina našich návrhů byla ignorována,“ konstatuje Hrabák. „Výzkumy a ankety jasně ukazují, že navýšení plateb za Český rozhlas nemá u většiny občanů České republiky podporu. Tímto postupem vláda veřejnoprávním médiím nepomáhá, ale naopak jim škodí,“ dodává.
„Doufáme, že na základě této iniciativy se návrh zákona vrátí ministrovi kultury k přepracování, aby byl vytvořen spravedlivý a vyvážený zákon, který bude reflektovat potřeby současného mediálního trhu,“ doplnil prezident APSV, který je zároveň i generálním ředitelem Rádia Impuls. To společně s Evropou 2, Frekvencí 1, Radiem Bonton, Kiss Radiem, Radiem Beat, Country Rádium, Rádiem Blaník, Hitrádii, Fajn rádiem, Rock rádiem a dalšími stanicemi sdruženými v APSV vysílají spoty s výzvou, aby posluchači posílali nesouhlasné e-maily zákonodárcům. „Odmítám zbabělý způsob jednání, kdy bez ohledu na vstřícné kroky, které Český rozhlas vůči APSV udělal, bez ohledu na hodiny strávené u jednacího stolu, bez ohledu na možnou deklarovanou vzájemnou spolupráci, komerční rádia vše hodí pod stůl a na truc vypouští nepravdy, manipulace a lži. A využívají k tomu své posluchače,“ reagoval René Zavoral.
Český rozhlas řeší, co s regiony v DAB+ Vyčlení je z celoplošné sítě?
Úvodní foto: AČRA