Od dnešní páté hodiny ráno až do půl desáté večer bude hlavní kanál Óčka vysílat nejúspěšnější videoklipy za posledních 10 let.
Dvaadvacet let od zahájení pravidelného vysílání dnes slaví první čistě česká hudební televize Óčko. Program startoval 1. října 2002 pod názvem Stanice O jako čistě kabelový a satelitní kanál. „Stalo se to symbolicky v den, kdy se slaví Mezinárodní den hudby. K oběma těmto příležitostem odvysílá Óčko přesně 22 let poté celkem 220 nejúspěšnějších hudebních videoklipů za posledních 10 let. Diváky tak čeká maraton 15 hodin těch nejlepších hudebních videoklipů posledního desetiletí,“ informovala televize prostřednictvím tiskové zprávy. Původně měl maraton klipů začínat v šest hodin ráno a končit o deváté večer, nakonec ale narozeninový proud prodloužilo o půldruhé hodiny. „Jinak by se to nestihlo,“ vysvětlil programový ředitel Óčka Alexandr Guha.
22 nejlepších klipů Óčko zopakuje i v sobotu
Výběr vysílaných videoklipů nechalo Óčko na samotné diváky. „Óčko patří v současné době mezi tuzemskými médii k těm s největším zásahem na sociálních sítích, proto jsme se obrátili na statisíce svých sledujících, aby přispěli svými tipy na oblíbené hity z poslední dekády. Fanoušci tak budou mít unikátní možnost přímo ovlivnit, jak konkrétní výběr klipů ve vysílání, tak i jejich finální pořadí,“ přiblížil Alexandr Guha. Na narozeninový maraton videoklipů večer od 21:30 navážou warm-up hity a poté premiérový díl španělské verze seznamovací reality show Naked Attraction Iberia, kterou televize celodenní narozeninovou party zakončí. Dvaadvacet nejoblíbenějších klipů pak Óčko odvysílá znovu v extra žebříčku TOP 22 v sobotu 5. října od 16 hodin.
Óčko začínalo v roce 2002 jako projekt několika nadšenců v čele s Jiřím Němečkem, kteří si do funkce generálního ředitele najali končícího šéfa České televize Jiřího Balvína. Chtěli tak využít jeho kontakty z dob vedení Kavčích hor i na různé producenty a umělce, ale také na politiky a regulační orgány. Televize sídlila ve vile v pražských Košířích a v roce 2005 do ní jako nový většinový vlastník vstoupila mediální skupina Mafra, majitel deníků MF Dnes a Lidové noviny, zpravodajského portálu iDnes.cz a dalších médií. Óčko se vedle České televize, Novy a Primy aktivně účastnilo všech pražských testů pozemního digitálního televizního vysílání a bylo také stálou součástí pilotního multiplexu Českých Radiokomunikací (CRA).
Jiřího Balvína střídá Štěpán Wolde
V době začínající digitalizace televizního vysílání posílil management Óčka Štěpán Wolde jako nový výkonný ředitel, který v roce 2012 nahradil v čele televize Jiřího Balvína. V tento rok také Óčko vstoupilo do řádného pozemního digitálního vysílání jako jedna z prvních „nových“ televizí, které neměly šanci v éře analogového vysílání využívat klasické vysílače. Stalo se součástí celoplošného multiplexu B, později označovaného jako síť 3, kterou provozovala společnost Czech Digital Group (CDG) vlastněná několika podnikateli z Ostravy v čele s Leošem Pohlem, většinovým majitelem Československé filmové společnosti, jež stála za placenými kabelovými a satelitními kanály CS Film, CS Mini či Horor Film a internetové videopůjčovny Filmpost.cz.
CDG v době zavádění digitálního televizního vysílání provozovala pražský experimentální multiplex B a získala kmitočty pro celoplošnou síť 3, ale neměla pro ni vlastní vysílače. Dohodla se proto s CRA na pronájmu její sítě základních vysílačů a jejich prostřednictvím se rozšířila do celé republiky. Jenže klienti multiplexu 3 měli problémy s včasnou úhradou poplatnou za distribuci signálu a CDG tak zpožďovala platby CRA. Situace dospěla tak daleko, že CRA nakonec CDG zcela převzaly a stala se s ní jejich dceřiná společnost. Multiplex 3, v němž vysílalo Óčko, tak postupně přešel na nové technické parametry pro Óčko to znamenalo faktickou změnu operátora sítě, v níž vysílalo. Televize pod vedením Štěpána Woldeho v roce 2013 spustila druhý kanál Óčko Gold, který v roce 2017 přejmenovala na Óčko Star. Dnes je tento program sledovanější než původní Óčko.
Óčko Black a Óčko Expres expandují v DVB-T Zdarma je naladíte už v devíti krajských městech
Óčku se v klasickém vysílání nedaří, boduje na sociálních sítích
V srpnu 2013 odstartoval třetí kanál Óčka nazvaný Óčko Expres, který měl být původně výhradně placeným programem určeným do kabelů, IPTV a na satelit. V Praze se však poměrně brzy objevil i v pozemním vysílání, původně jen jako „ochutnávka“ pro diváky, kteří si pak měli zajistit jeho příjem přes některou z placených televizních služeb. Místo toho se Óčko Expres později rozšířilo prostřednictvím regionální sítě CRA do většiny krajských měst. V roce 2019 ho následoval i čtvrtý kanál Óčka, na hip hop a soul rock and roll zaměřené Óčko Black. Oba programy jsou dodnes dostupné v pražské Regionální síti 12 a krajské Regionální síti 8 provozované CRA. Všechny čtyři programy Óčka ale mají zanedbatelnou sledovanost, v součtu se jejich celodenní podíl na dospělém publiku pohybuje okolo 0,25 procenta.
Více než v televizním vysílání se Óčko daří na internetu a speciálně na sociálních sítích. Například na Facebooku má skupina nejvíc fanoušků ze všech českých médií, téměř 800 tisíc. Na ně se snaží televize cílit víc než na televizní diváky, ale problémem je jejich monetizace, která není tak výhodná jako u klasické televizní reklamy. Protože však peoplemetry Óčku často nenaměří žádnou sledovanost, nezbývá mu než hledat jiné zdroje příjmů. Televize se poslední léta pohybuje ve ztrátě, která loni přesáhla 11 milionů korun. Po letošní změně majitele mediální skupiny Mafra vedl nový vlastník intenzivní jednání o prodeji Óčka televizní skupině Prima, v obchodu ale nakonec nedošlo kvůli diametrálně odlišným představám o ceně.
Úvodní foto: archiv Óčko