Konzultační společnost EY spočítala pro signatáře kampaně Broadcast 2040+ náklady, jaké by musela vynaložit každá britská domácnost, která by vypnutím terestrického a satelitního televizního vysílání přišla o příjem televizního signálu a musela si pořídit IPTV.

Co by se stalo, kdyby skončil bezplatný příjem terestrického nebo satelitního televizního vysílání? Kolik peněz by domácnosti stálo zachování možnosti sledování televize alespoň přes IPTV? Tyto otázky si položili signatáři kampaně Broadcast 2040+, kteří prosazují zachování terestrického televizního vysílání ve Velké Británii i po roce 2040. A pověřili konzultační společnost EY, aby spočítala náklady průměrné britské domácnosti, která nyní televizi přijímá terestricky nebo přes satelit a o tento signál by přišla. Výsledek? Zhruba 4,3 milionu britských domácností by muselo za příjem televizního vysílání utratit v průměru 218 liber ročně (asi 6600 korun).

Britové požadují zachování DVB-T2 75 % diváků chce bezplatnou TV

„Hybridní model terestriky a streamování funguje“

EY navíc tvrdí, že 31 procent diváků by si tyto dodatečné náklady potřebné k přechodu na internetový příjem televize nemohlo dovolit. „Pokud by došlo k přechodu distribuce televize výhradně přes internet, i v roce 2040 by přibližně čtyři miliony domácností stále potřebovaly širokopásmové připojení a upgrady set-top boxů,“ prohlásil David Coulson, partner ekonomického poradentství EY. „Očekává se, že takový přechod by stál vládu a uživatele více než dvě miliardy liber plus dalších 900 milionů liber každý rok na pokrytí poplatků za širokopásmové připojení a na podporu zranitelných uživatelů,“ dodal Coulson. To hraje do karet představitelům kampaně Broadcast 2040+, mezi nimiž jsou společnosti Digital Poverty Alliance, Rural Services Network nebo Arqiva.

„Touto zprávou odhalujeme skryté náklady na jakékoli navrhované vypnutí pozemního televizního vysílání. Znamenalo by to, že zranitelní diváci by byli požádáni, aby platili více, riskovali by odpojení milionů domácností od univerzálního přístupu k televizi a zatížilo by to daňové poplatníky novými finančními závazky,“ uvedl tiskový mluvčí kampaně Broadcast 2040+. „Zpráva také jasně vysvětluje, že toto nákladné řešení není nutné. Současný britský hybridní model televize s terestrickým příjmem vedle online streamování obsahu jako doplňkové služby funguje dobře a poskytuje nám to nejlepší z obou světů,“ dodal. Nehledě na to, že diváci terestrické a satelitní televize nechtějí být nuceni k pořizování internetu.

Nechte pásma 500 a 600 MHz televizi! 57 subjektů z 18 zemí podepsalo výzvu EU

BBC by se soustředila na jedinou značku na internetu

To ostatně uvedlo i 59 procent respondentů průzkumu společnosti EY, kteří nechtějí být nuceni si kvůli zachování možnosti sledovat televizní vysílání zavádět vysokorychlostní širokopásmové připojení k internetu. Čtyři z deseti televizních diváků navíc uvedli, že přechod výhradně na IPTV by byl špatným nebo velmi špatným využitím vládních finančních prostředků. Letos v květnu britský regulační orgán Ofcom varoval, že terestrické televizní vysílání by mohlo být v následující dekádě vypnuto. Varoval však, že to bude vyžadovat pečlivé zvážení a plánování, aby se zajistilo, že nikdo nezůstane bez možnosti sledovat televizní vysílání.

Provozovatelé televizního vysílání v Británii se mezitím připravují na všechny eventuality. Generální ředitel veřejnoprávní BBC Tim Davie už dříve popsat výhradně po internetu šířenou BBC srdcem internetového mediálního trhu v Británii, která by se zaměřovala na jednoduchou a jedinou značku jak ve Spojeném království, tak ve světě. A také upozornil, že smlouvy o využívání satelitních transpondérů Sky se společností SES vyprší dříve než v roce 2040.

62 % Francouzů přijímá DVB-T2 Většina domácností na hlavním televizoru

Image by freepik