„Levný a rozměrný“ – není to protimluv? Už nějaký čas nikoli. Situace ve velkých úhlopříčkách dospěla tak daleko, že nejlevnější model s úhlopříčkou 140 cm pořídíte už za méně než 8.000 Kč, ve 165 cm skoro za 11.000 Kč! Je tu předvánoční přehled televizorů od 140 do 165 cm a nechybí ani obvyklá tabulka s technickými parametry.
Udělejte si na Vánoce radost a pořiďte si něco, co vydrží déle než prostá dovolená. Vánoční pohádky na rozměrné obrazovce stojí za to a užijí si je jak rodiče, tak děti (o dalších ani nemluvě…) a vydrží vám i přes Nový rok… : ). Dost ale žertů. Máme pro vás nabídku těch nejlevnějších televizorů ve velkých úhlopříčkách, což v našem případě momentálně znamená 140 (55″), 147 (58″) nebo 165 cm (65″); 60 palců už ani nevidíte (nyní ani jeden).
Loni v listopadu jsme podívali na LCD s tou nejlepší obrazovkou (QLED) od 127 do 140 cm a také na obří televizory ve 178 až 203 cm. Letos v květnu jsme přehledy doplnily olbřími „sportovními“ přijímači od 191 do 292 cm a nyní se vracíme zpátky na zem a podíváme se na to nejlevnější, tedy na to, co je k mání v rozměrech tak říkajíc pro lidi, přičemž hranici jsme stanovili na skoro kulantních 12.000 Kč. Nad nimi se totiž nabídka dosti rozevírá a pokud míříte sem, doporučujeme už něco s LCD QLED plus podsvícení Mini LED.
V námi uvažovaném segmentu (140, 147 a 165 cm) jsme vždy u rozlišení Ultra HD (4K), tedy u přijímačů s doporučenou pohledovou vzdáleností zhruba jednoho, jednoho a půl metrů, resp. u 165 cm dva metry. To panelákový obývák, tak říkajíc, suše zvládne. A abyste si to užili co nejdéle, nově do tabulky parametrů zařazuje položku „minimální garantovaná doba zajišťování firmwaru a náhradních dílů“.
Ukázky od jednotlivých značek naleznete v tabulce ke stažení v závěru článku a asi nepřekvapí, že se „nevešel“ typicky Samsung, nic jsme ale nenašli například ani od Finluxu. Jinak se snažíme vybrat alespoň jeden přístroj od každé značky, opět zvýhodňujeme ty spolupracující a dáváme přednost těm osvědčeným.
Televizory LCD QLED od 127 do 140 cm I do 15.000 Kč dostanete zajímavé kousky
Pozor na mylné údaje a zavádějící „uživatelské recenze“
Informace u prodejců – zdá se, že častěji než dříve – se vyplatí ověřovat a ověřovat. Například u televizoru Hisense 58E6NT bylo v době dokončování tohoto článku na Alze napsáno, že má, citujeme, „matný obraz“. Tvůrce popisku zřejmě myslel „matnou obrazovku“, což samozřejmě není pravda, protože mat dnes nemá prakticky nikdo (až na Samsung) i když už naštěstí nastupuje!
A když jsme u Hisense a u Alzy. Moc nedejte na tzv. uživatelské recenze, což ale platí obecně. Někdy jsou totiž vysloveně zavádějící! Například „Jiří, Louny“: „TV samozřejmě cena – výkon dobrá“, ale… „nemožnost stahovat všechny aplikace !!! např. na O2 se tady nepodíváte, nechal jsem se i zlákat online TV Antik která stojí úplně za nic !!!, příště bych zvolil raději TCL.“
„Vážený pane. Televizory různých značek mají různé operační systémy a liší se mimo jiné v tom, jaké aplikace nabízejí. Pokud chcete nějakou určitou, musíte si nejprve najít kdo ji nabízí a podle toho si vybrat přijímač. Tady se zlobte maximálně sám na sebe a nepleťte si televizor s mobilem!“
Tohle autor píše leta letoucí a přesto neustále naráží na takovéto hlouposti a neznalosti. „À propos, když nevím, tak se prostě zeptám…“
Vraťme se ale k mylným údajům. Ty nejsou bohužel nic neobvyklého a ani zdaleka nejsou výsadou prodejců. Výrobci dnes vydávají obrovské peníze na sociální sítě, ale chyby, a někdy dosti zásadní, na jejich vlastních webových stránkách přehlížejí a šetří na nich kde mohou.
Kam s ním?
Na tomto místě je třeba zdůraznit, že pohledové vzdálenosti různí výrobci vždy uvádějí různě a tento stav platí už hodně dlouho. Platí ale i to, že s klesajícím rozlišením obrazovky vzdálenost stoupá i když v tomto konkrétním případě se bavíme jen a pouze o Ultra HD (4K). Nic jiného ostatně v uvažované ceně ani čekat nemůžete nehledě na to, že nám řady Ultra HD (8K) poněkud prořídly… Je zřejmé, že vzdálenost od televizoru řešit nemusíte ani v případě malého, či hodně malého obýváku, horší to možná bude s umístěním.
Rozměrný televizor můžete dát jak na zeď, což bývá varianta nejlepší, tak na nějakou skříňku, protože do tzv. stěny půjde jen těžko. Nikdy ale nezapomeňte na větrání, tedy na dostatečnou mezeru kolem něj (v těchto velikostech asi 10 cm) a týká se to zejména prostoru nahoře (lepší je více…).
Pokud televizor půjde na skříňku, nezapomeňte na rozteč nožiček, protože přijímačů se středovým podstavcem mnoho není. Pamatujte, že existují přijímače s dvojí montáží, kdy můžete nožičky přidělat i blíže ke středu televizoru.
Jak číst tabulku
Prvním bodem je „cena; úhlopříčka“, která je sice zřejmá, berte ale v potaz, že právě probíhá další slevová akce a ceny tudíž za pár dnů/týdnů nemusí sedět.
Bod „obrazovka; HDR“: tady při výběru dbejte zejména na plošné podsvícení zajišťující lepší rozprostření světla po panelu a pokud má televizor navíc lokální stmívání je to značné plus. Naštěstí už dnes má drtivá většina přijímačů Direct LED, Edge LED, tedy podsvícení v rámu, má z ukázkových modelů pouze jediný. U plošného podsvícení je jedničkou Mini LED a i na něj v této cenové relaci – viz zmiňované období slev – můžete narazit! Rozlišení je vždy Ultra HD (4K), tedy 3840 x 2160 bodů. Položku doplňuje přehrávání obsahu s vysokým dynamickým kontrastem HDR a tady je pochopitelně výhodnější plnění více standardů i když dnes jde především o on-line videotéky, protože žádná česká televizní stanice s HDR nevysílá. I tak je ale Dolby Vision výhodou, ještě lepší je jeho varianta IQ.
Z u nás obvyklé položky „tuner a zvuk“ zbyl pouze „zvuk“ (je zbytečné uvádět více), protože komplexní osazení příjmovými tunery je dnes naprostou samozřejmostí a jen výjimečně (u podstatně menších velikostí) narazíte na něco jiného. Pokud máte obsáhlou videotéku, může se u zvuku hodit i DTS, TV stanice se ovšem orientují na to Dolby. V položce uvádíme, pokud se údaj podařilo zjistit, nejvyšší standard, takže např. Dolby Atmos znamená automaticky kompatibilitu s typicky Dolby Digital.
„Energetická třída a spotřeba“ představuje údaje z nového štítku EU nacházejícího se v databázi Eprel (více na Televizním webu zde), což platí i pro následující bod. Pokud tu údaje nejsou, nebyly v ní nalezeny za což možná může i způsob vyhledávání, který není právě ideální! Položku jsme tentokráte rozšířili i o na štítku udávanou spotřebu ve dvou podobách: v případě přehrávání běžného obsahu např. TV vysílání) a obsahu s HDR (některé videotéky). U žádného z televizorů jsme také nenarazili na tlačítko úplného vypnutí a tudíž ho v tabulce neuvádíme.
U nás zbrusu novou položkou je „min. garantovaná doba*: firmware; díly“ říkající, jak dlouho bude výrobce – od ukončení výroby – podporovat aktualizace firmwaru, resp. dodávat náhradní díly. Údaje opět pocházejí z databáze Eprel (více na Televizním webu zde) tentokráte z tzv. Informačního listu, který si už někdy můžete stáhnout i u výrobce. Zatím jich to ale dovoluje málo.
Položka „rozměry (švh); hmotnost“ je klasická, rozměry tedy s podstavcem (pokud se je podařilo najít). Jestliže byly k dispozici i údaje o rozteči nožiček (většina nemá středový podstavec), najdete je v poznámce.
„Poznámka“ – jako obvykle zde najdete další důležité údaje, včetně názvu operačního systému, což je určující pro dostupné aplikace. Případně uvidíte i jeho verzi a například i informaci o prodloužené záruce. Nezapomeňte také na to, že už existuje o. s. podporující reklamu jako takovou. Více o Titan OS na Televizním webu zde.
Ukázka nabídky nejlevnějších televizorů do 12.000 Kč v úhlopříčkách od 140 (55″) do 165 cm (65″), listopad 2024
Poslední aktualizace článku a tabulky proběhla ve čtvrtek 31. listopadu 2024. Protože jsme žádný z výrobků nezkoušeli, přikládáme pouze tabulku v PDF.
Tabulka ke stažení (PDF): tabulka – přehled – velké TV do 13.000 Kč, list. 2024