Inverzní počasí, které poslední dva týdny trápí Českou republiku, způsobuje rozsáhlé výpadky terestrického televizního a rozhlasového vysílání. Mění podmínky šíření elektromagnetických vln a do tuzemska se tak dostávají signály, které by za normálních okolností nebylo možné zachytit, nebo jen s obtížemi.
„Takové podmínky jako letos jsem nezažil několik desítek let,“ posteskl si na Facebooku anténář Pavel Wünsch z východočeských Hořic, který na sociálních sítích vystupuje pod přezdívkou Privátní technik. „Nevím, jestli někdo sleduje vývoj mimořádných podmínek šíření, které trvají již od minulého čtvrtka, ale dnes trpí severní Morava úplně nejvíc. Na svých stránkách dnes vidím stovky uživatelů, kteří vyhledávají nejčastější slovní spojení „bez signálu“. S řadou z nich jsem i telefonicky mluvil, všichni jsou z oblasti Olomouc, Opava, Bruntál, Krnov, Ostrava, Kopřivnice a mají jedno společné – nejde jim DVB-T2 vysílání z místních vysílačů,“ uvedl Wünsch ve svém nedělním příspěvku.
Obdobný dotaz dostala redakce serveru Televizníweb.cz již 1. listopadu od Luďka Ševčíka z Ostravska. „Nevíte, co se děje? Od rána mi lidé volají, že jim nejdou programy ČT, Primy a Barrandova. Jediné, co jede, je multiplex 24. Nejede ani „dům hrůzy“ Třinec. Jelikož jsem byl celý den na objížďce hřbitovů, tak jsem se k danému problému dostal až ve čtyři hodiny odpoledne a k několika lidem zajel a zjistil, že opravdu kanály 26, 28, i 31 nejedou a naladit lze jedině kanál 44 z Javorového vrchu,“ popsal problém moravskoslezské metropoli. Jako zajímavost přidal, že problémy nastaly 30. října večer a že zatímco většina českých televizních stanic je nedostupná, naopak polské programy lze na anténu naladit bez problému.
Inverze ruší televizní signál. Jak na ni? Vzdálené vysílače škodí příjmu TV
Proč jdou lépe zahraniční programy než ty české?
Právě poznámka o bezproblémovém příjmu polských kanálů je charakteristická pro jevy, které nastávají během inverze. Totiž že vzdálenější vysílání na stejném kanálu vyruší místní vysílání, které by za normálních okolností nebylo možné vzdáleným vysíláním ohrozit. Na to upozornily i České Radiokomunikace, které se s inverzním počasím potýkají každoročně především u velkých jednofrekvenčních sítí. Neruší se totiž jen vzdálené zahraniční vysílače s těmi našimi, ale i české vysílače vysílající v jednofrekvenčních sítích, případně na stejných kanálech ve dvou různých regionech, které spolu nesousedí. „S podzimem opět přichází inverzní typ počasí, který výrazným způsobem narušuje standardní podmínky šíření elektromagnetického signálu. Tento charakter počasí pravděpodobně vydrží několik následujících dní,“ upozornily CRA.
Na Dohledové centrum CRA se obrací desítky a stovky diváků s dotazy a stížnostmi na sníženou kvalitu příjmu televizního vysílání. „Důvodem těchto problémů však není technická závada na straně vysílačů CRA, ale meteorologický jev zvaný teplotní inverze. Inverzní typ počasí se vyskytuje v podzimních a zimních měsících a často výrazným způsobem narušuje standardní podmínky šíření elektromagnetického signálu. Při inverzi většinou dochází k tomu, že standardně přijímaný signál je rušen dálkovým příjmem ze vzdálených vysílačů, které jsou za běžných podmínek zcela mimo dosah přijímací antény,“ potvrzují CRA. Na televizním přijímači se to může projevit sníženou kvalitou příjmu, jako je čtverečkování obrazu a výpadky zvuku, nebo dokonce úplnou ztrátou signálu.
Inverze: obávaný strašák DVB-T2 Ani letos se Česku nevyhnula
Odpojte zesilovač a použijte směrovou anténu
Inverze se drží v nižších polohách České republiky a v současné době se vyskytuje na většině našeho území. Výjimkou jsou výše položené lokality, kde je naopak počasí slunečné a signály se šíří tak, jak mají. „Negativní jevy spojené se zhoršením kvality příjmu způsobeným inverzí vznikají až na přijímací straně. Na straně vysílačů tedy nelze realizovat žádné technické opatření, které vliv nepříznivých podmínek šíření signálu eliminuje. V řadě případů však je možné zmiňovaný jev potlačit, ale bohužel nelze nikdy zaručit stoprocentní účinnost. Vždy záleží na konkrétních místních podmínkách příjmu,“ vysvětlují CRA. Jednou z možností je například odpojení anténních zesilovačů, které problém s inverzí ještě zhoršují. Další možností je preferovat ziskovější a směrové antény před všesměrovými, a také vsadit spíše na venkovní než pokojovou anténu.
„Vždy je třeba používat kvalitní techniku, odborně instalovanou a vhodnou pro DVB-T2 vysílání. Toto platí zvláště pro anténní zesilovače,“ radí CRA. Příjmové podmínky se ale můžou den ze dne nebo dokonce z hodiny na hodinu změnit, takže jakékoli kroky podniknuté proti negativními vlivu inverze na příjem televizního nebo rozhlasového signálu nemusí vystačit dlouhodobě. „Divákům doporučujeme řešit problémy s příjmem ve spolupráci s regionálním odborným servisem anténní techniky, který je vybaven nezbytnou měřicí technikou a má dlouhodobé zkušenosti s realizací přijímacích antén v regionu své působnosti. Seznam odborných servisů můžete najít například na stránce www.dvbt2overeno.cz,“ dodaly CRA.
Komplikuje vám inverze příjem televizního signálu? Problém může být i v přijímači
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz