Divadelní zpracování starodávného perského eposu vizuálně podpořily profesionální projektory Panasonic řady MZ s celkovou svítivostí 70 000 lumenů. Představení byla pro velký zájem prodloužena do poloviny listopadu.

Více než 8 000 návštěvníků zhlédlo pražská představení Ptačí sněm od Divadla bratří Formanů, která vizuálně podpořily profesionální projektory společnosti Panasonic Connect. Divadelní adaptace starověkého perského eposu měla světovou premiéru 25. září ve speciálně vytvořeném stanu bez podpěrných sloupů, které by bránily videoprojekci. Divadlo ho nechalo postavit u Erpet centra na pražském Smíchově hned vedle Arény bratří Formanů.

Vizuální efekty, jaké u Formanů ještě nebyly

„S Divadlem bratří Formanů nespolupracujeme poprvé. Tentokrát jde ale o velmi specifický projekt, pro který bylo potřeba použít hned několik vysoce výkonných projektorů. Po pražských představeních čeká projektory servis a vyčištění. Další velkou výzvou bude přesun veškerého vybavení do Francie a putování po této zemi v rámci celoročního tour v příštím roce,“ říká Zdeněk Krýsl, Project Sales Manager společnosti Panasonic Connect pro produkty divize Visual v České republice a na Slovensku.

„Vedle tradičních divadelních prostředků, jakými jsou kostýmy, loutky, masky a výrazná scénografie, využíváme soustavu opravdu výkonných projektorů k vytvoření animací na velkoformátových projekcích. Obraz tak dosahuje mimořádné intenzity a dovoluje každému z diváků „proletět“ se společně s ptačími hrdiny a stát se tak součástí jejich příběhu. Těm, kdo znají náš Deadtown mohu říct, že Ptačí sněm jej po technické a vizuální stránce několikanásobně překonal,“ dodává Petr Forman, zakladatel Divadla bratří Formanů a režisér hry, který propůjčil svůj hlas v Ptačím sněmu vypravěči.

Čtyři projektory a speciální plátno z proužků

K realizaci divadelní hry byly použity čtyři výkonné projektory modelové řady MZ s celkovou svítivostí 70 000 lumenů. Jeden je umístěný ve špici stanu a je silnější, protože nasvěcuje větší plochu na podlaze. Další tři projektory míří na projekční plochu vytvořenou z gumových proužků o celkové výšce 7 a délce 16 metrů, kde se projekce z každého z nich spojuje v jeden panoramatický obraz. Projekce zobrazuje i průlety ptačích hrdinů nad pralesem a horami a také samotné herce, jak coby opeřenci letí vstříc svému osudu. To vše v omezeném vnitřním prostoru stanu, který zvenku vypadá jako povalený horkovzdušný balón.

Divadlo si tento speciální stan, který charakterizují bílé a černé pruhy, nechalo vyrobit ve Francii. Má vyztuženou podlahu vážící 52 tun, která drží celou konstrukci tvořenou kovovými oblouky bez sloupů. Stan umožnil využití větší projekční plochy, než by mohla poskytnout domovská Aréna bratří Formanů. „V Aréně jsme měli od sloupu ke sloupu prostor o délce 10 metrů, a ve stanu to je 20 metrů bez sloupů. A je vyšší a o trochu delší,“ popisuje Petr Forman. Stan je tak velký, že se musí převážet ve třech kamionech a další dva pojmou bohatě pojaté rekvizity. Právě pět kamionů využije Divadlo bratří Formanů na plánovém turné s Ptačím sněmem, které plánuje po celý rok 2025 ve Francii a částečně v Itálii. Do České republiky se představení vrátí až v roce 2026 v rámci tradičního letního festivalu Aréna bratří Formanů.

Foto: Divadlo bratří Formanů (divadelní hra), Jan Potůček (technika)