Rozměrné televizory, a teď myslíme i ty opravdu velké, jsou v malých a menších bytech přijímány s obavou především z důvodu vzdálenosti, ze které je můžete sledovat a kterou lidé mají zafixovánu jako „velkou“. To platilo u rozlišení Full HD. U dnes nejrozšířenějšího Ultra HD (4K/8K) to už vůbec nesedí: nabízíme vám velmi jednoduchý propočet…

Druhou věcí, která už ale není tak aktivně vnímána, je úhel pohledu, tedy „mohu se na ně dívat s více (mnoha) lidmi?“ Tady se už dnes bavíme – v naprosté většině případů – o maximálních úhlech, tj. o 178o, někdy ale, pravda, ještě ve velikostech o kterých hovoříme narazíte na 176o. I u nich jsou ale omezení v tomto ohledu naprosto minimální (podívejte se hodně z boku…) a pro sledování v domácnosti v podstatě nepostřehnutelná. A protože je ve finále všechno o praxi (tady řeči moc nefrčí…) nakoukli jsme do největšího českého obchodu, zda vůbec pohledové úhly u „televizí“ udává.

První pohled na obří Hisense 100U7KQ Cena/výkon i překvapivý obraz z běžného vysílání

U těch nejlevnějších jsme nenašli nic. Bylo to vidět například u Hyundai ULX 65359 GSMART, TCL 65V6B či Panasonic TX-65LX650E, nic jsme ale nenašli ani u LG 65UR78006 (pro ukázku: nyní 12.990 Kč) a Samsung UE65DU8572 (18.990 Kč) a je vidět, že to příliš nezajímá ani kupující. Nicméně faktem je, že tohle dříve patřilo k základním uváděným parametrům. (Hlavně když všude mávají v češtině či slovenštině nefunkčním Google Asistentem!) À propos namátkový výlet k Samsungu a pohled na výrazně dražší UE98DU9072 s neskutečnými 98″, tedy 249 cm, úhlopříčky naznačil, že se s tímto parametrem už nezabývá ani výrobce, a to prosím jde o „telku“ za osmdesát tisíc!

 

Obří Hisense 100U7KQ (LCD QLED, Mini LED) je v současné slevové době naprostou bombou! V době zkoušení (jen první pohled, odkaz výše) stál 99.990 Kč, nyní ho pořídíte za oficiálních 59.990 Kč. Pohledové úhly ještě u výrobce najdete – 178°, takže plné!

To nejdůležitější pro pohledovou vzdálenost? Úhlopříčka a rozlišení

Co rozhoduje o vzdálenosti ze které se máte, měli byste se, na televizor či jiný zobrazovač dívat? Něco málo jsme už nakousli. Jeden faktor ale lidé často úplně opomíjejí, čímž si přivozují bolení za krkem. Ano, jde o umístění středu obrazovky vůči očím. Tady platí stará dobrá ergonomie hovořící ideálně o nějakých 10, 12stupních od roviny očí směrem dolů a právě tam by měl být střed obrazovky. Dnes docela často narazíte na to, že by obě roviny měly být ve stejné úrovni (budiž), rozhodně byste se ale neměli dívat výše!

Výrobci dříve na tento parametr pohlíželi v podstatě stejně, nyní jsme u TCL narazili na toto: „Dobrým pravidlem je tedy umístit televizor přímo před sebe ve výšce takové, aby oči byly uprostřed výšky obrazovky a obrazovka zaujímala 15 stupňů vertikálního zorného pole a 40 stupňů z horizontálního zorného pole.“

Co si z toho vzít? Jak to prověřit? Inu, více se tu nepraví…

Ať už se na další doplňkové parametry pohledové vzdálenosti díváte jak chcete, tím nejdůležitějším zůstává úhlopříčka a rozlišení obrazovky jako takové. Dá se říci, že čím vyšší je rozlišení, tím může být pohledová vzdálenost kratší a v tomto ohledu se bavme o tom dnes nejčastějším, což je nepochybně Ultra HD ve 4K.

A podívejme se na názor už zmiňovaných značek Samsung a TCL, které problematiku na svých webových stránkách jasně popisují. Třeba u Hisense a Sony se nám na toto téma skoro nic najít nepodařilo a přitom Sony – a to si autor dobře pamatuje – svého času tento problém dopodrobna vysvětlovalo.

 

TCL v roce 2024 – pohledové vzdálenosti pro úhlopříčky nad 165 cm. Následuje 191 cm, v případě 85″ je to 216 cm, pak 249 cm a nakonec, u 115″, přepočtených 292 cm. To už do panelákového obýváku opravdu nedáte… : ) Foto: TCL

Pohledové vzdálenosti podle TCL

U tohoto výrobce začneme malými písmeny: „Jedná se pouze o nezávazné doporučení. Volba pozorovací vzdálenosti záleží čistě na vašich preferencích.“

Jak šalamounské!

A to ještě není všechno!

V jiné části se dozvíte, že byste měli sáhnout po televizoru s „…vyváženým výkonem rozlišení, aby obrazovka televize zaujímala 30 až 40 stupňů z vašeho zorného pole, což vám pomůže určit ideální vzdálenost pro sledování televize.“

Jak něco říct a vlastně nic neříct.

TCL má (mělo) na své stránce také tabulku, kterou ale nemá smysl se zabývat, protože její přepis vidíte na fotografii výše. A jak také jistě tušíte, jde vždy pouze o úhlopříčku a vzdálenost. Rozlišení se neřeší (to mají TCL a Samsung společné), takže si prostě stanovme, že jde o 4K, což je navíc i velmi pravděpodobné.

 

Samsung: trocha čarování, nakonec ale…

Tento výrobce vládne světu televizorů už skoro dvacet let (neuvěřitelné!). Jak jsme ale naznačili, dnes přímé pohledové vzdálenosti neudává a místo toho se taktéž uchýlil k úhlům. Nicméně po tom všem nabídne jednoduchý propočet, díky kterému si vzdálenost lehce zjistí každý. Říká…

„Pro nejlepší zážitek ze sledování je doporučená vzdálenost a úhel, založený na velikosti Vašeho televizoru. Jak ji vypočítat zjistíte v níže uvedeném videu.“

No potěš! A to to ještě před rokem bylo tak snadné!

Tenkrát jsme to řešili v souvislosti s obřím Samsungem QE98Q80CAT (249 cm) na který jsme se byli podívat v předváděcí místnosti na pražském Chodově a který je dnes v doprodeji taktéž naprostou cenovou bombou – 99.999 Kč (dříve 199.999 Kč, odkaz níže). V této souvislosti jsme se pak dozvěděli následující:

„Oficiální sledovací vzdálenost v metrech k úhlopříčce 98″ již neuvádíme. Ukazatelem, který v tomto ohledu sledujeme je, kolik stupňů zorného pole tvoří sledovaná obrazovka, přičemž doporučený úhel je 40°, tedy taková vzdálenost od televizoru, aby 40° vašeho zorného pole tvořila obrazovka. Na našich stránkách k tomu máme krátkého rádce s výběrem úhlopříčky podle prostoru.“

Jak vidíte, u Samsungu jsou cesty k zjištění kýžené vzdálenosti dvě. Nakonec ale říkají totéž…

První pohled na obří Samsung QE98Q80CAT Překvapivý obraz už po krátkém osahání

Vzdálenost pro sledování TV rovná se její úhlopříčka x 1,2; bavíme se tu o vzdálenosti, ve které plocha televizoru zabere, vzhledem k vám, zmiňovaný úhel 40stupňů.

Nebo by alespoň měla…

Například televizor s úhlopříčkou 165 cm tak můžete sledovat ze vzdálenosti 198 cm, zaokrouhleno dva metry.

Tohle je jasně srozumitelné pro každého!

Výrobce sice opět neuvádí rozlišení, ale v klidu můžeme předpokládat, že půjde – znovu – o Ultra HD (4K). To dnes navíc s přehledem tvoří drtivou většinu nabídky nejen masových výrobců.