Úhlopříčka 140 cm (55″) za pouhých 9.990 Kč, a to včetně mnohými milovaného (a mnohými nenáviděného) Androidu, resp. Google TV? I tak se to dá podat a pokud opomineme současné slevové akce patří tento Metz k tomu nejlevnějšímu. O to více potěší některé jeho vlastnosti!
Německá značka oficiálně vstoupivší do Česka se docela předvádí, a to se přijímač dá, v rámci současných slevových akcí, pořídit ještě o „nějaké drobné“ (příjemné…) levněji. Někdo možná bude váhat kvůli pohledovému úhlu 176o, který je občas uváděn, ale podle nám zaslaných parametrů je tu 178 stupňů a nižší parametr platí u rozměrnějších modelů, což ale i tak není nijak zásadní.
Německé televizory Metz oficiálně v Česku: pořídit si můžete i přijímač s akumulátorem
Řada MUD7000 představuje levné a klidně i dosti rozměrné „telky“. Jsme někde na počátku nabídky a před přechodem, který, pokud necháme stranou OLED, představují televizory vybavené tou nejlepší LCD obrazovkou současnosti, LCD (QLED). To už je ale jiná kategorie a jiná cena. U našeho modelu dostanete dnes už klasický panel LCD s plošným podsvícením běžnými LE diodami, a dostanete ho doslova za pár korun. À propos pohled do velmi důležité databáze Eprel (co to je) ukáže, že Metz hodlá televizor podporovat 8, resp. 7 let; aktualizace firmwaru, resp. dostupnost náhradních dílů, vždy od data, kdy bylo tzv. ukončeno uvádění na trh.
MUD7000 si můžete pořídit od 109 (43″), přes 165 (65″) až po 191 cm (75″). Slušný rozsah na něco tak levného a bylo by zajímavé se podívat na největší úhlopříčku (nebo alespoň na 165 cm) a to, jak si vnitřní elektronika a obrazový procesor poradí. Tady uvidíte situaci u 140cm; níže nebude problém (nebývá), extrapolovat na 165 cm se ale rozumně nedá.
Co zatím nevíme, a autor to nemá jak s určitostí zjistit, je třída Wi-Fi (nejspíše ale i 5 GHz) a verze Bluetooth, resp. jeho profily. Nevíme také verzi HbbTV (budeme se opět snažit zjistit), ale nejspíše půjde o dvojku.
Standardní instalace, nadstandardní nabídka pro rodiče
Nožičky padnou do podstavce jako ulité, tady tápat nebudete, což je dnes spíše ojedinělé. Druhou věcí je levný návrh, byť bezrámečkový, takže jsou použity vruty a nikoli šrouby. Nožičky, jak asi tušíte, jsou plastové, čemuž se divit nemůžeme. Vynikající, alespoň pro ty, kteří tu a tam přemýšlejí, je možnost fyzického vypnutí mikrofonu (!), což se dělá posuvným jezdcem na spodní straně televizoru, kde jsou také reproduktory a elektronické tlačítko „vypnutí“.
Zprovoznění představuje klasický Google, včetně nesmyslných hlášení („nechcete náhodou ´hloupou´ TV?“), potvrzování všeho možného (spousty potvrzování) či závěrečného ne-zobrazení živého televizního vysílání, včetně něčeho tak prostého, jako jeho ikona na domovské obrazovce (Home). Tedy viditelná ikona, protože ona tam někde je (skrytá vpravo). To ale ve světě Googlu nepřekvapí. Nicméně i když je operační systém licencovanou (a kontrolovanou) záležitostí, v průběhu instalace dvakrát zaznělo hlášení „Něco se pokazilo…“
Ve finále, ale vše jelo a v tomto ohledu autor na problém nenarazil.
Po instalaci je mimo jiné dobré nastavit si, kam chcete, aby se televizor po vypnutí (uvedení do pohotovosti) a následném zapnutí vrátil. Možnosti máte dvě: do domovské nabídky nebo k poslední činnosti, včetně vstupu, tedy i tuneru DVB. I to fungovalo spolehlivě.
A třídění naladěných stanic? To klasické tu není. Kanál jde smazat nebo přeskočit, jde také přejmenovat nebo zařadit mezi oblíbené. A když jsme u toho: pozemní stanice začínaly „satelitně“, tj. od čísla 800. Přepnutí na kanál provedete obvyklou postupnou volbou, zadáním jeho čísla, což je zde komplikované, přes EPG nebo delším podržením OK (zobrazí se ikonový seznam).
A abychom na to nezapomněli – v ceně, vedle obligátního dálkového ovladače plné velikosti (foto výše), dostanete i A/V adaptér z jackového na cinchový, což pro někoho může být taktéž zajímavé.
Rozměrný dálkový ovladač, trojí menu a někdy i s částečným kolováním
Návrh televizoru cílí na nemalou skupinu těch, kteří mají rádi trochu načinčaný styl. Vidíme to i na dálkovém ovladači, který je pochopitelně poplatný Googlu, takže jednu z klíčových pozic u kurzorového kříže zabírá nesmysl (účet u Googlu), který použijete jednou, dvakrát, druhým je nastavení, které se sice použije častěji, ale to neznamená, že musí být právě zde, protože tlačítka jako Info, či Exit jsou odhozena stranou a EPG/Guide nikde nevidět. To se nakonec – bohužel opět – skrývá pod ikonkou televizorku, což je ve světě Googlu poslední dobou módní a možná i dáno změnou licenčních podmínek. Dříve jste se přes něj dostali rovnou do živého TV vysílání…
Dálkový ovladač je klasicky s dvojí technologií, infra a Bluetooth. OK nevyvolá naladěné stanice (když ho déle podržíte, vyvolá něco à la – ikony stanic) a v menu nastavení se někdy dá kolovat (na nejvyšších úrovních nikoli), což je překvapivé. Výše vidíte menu „Rychlého tlačítka“, ještě výše výbornou nabídku umístěnou na tlačítku „vstupů a výstupů“ (funkce by ještě chtělo doladit…). Nakonec zjistíte, že i když se vám zdálo, že ovladatelnost je v podstatě na stejné úrovni, jako jinde, Metz díky unikátnímu menu na „zdrojích“ je na tom přece jen o něco lépe. V případě vypnutí obrazu a ponechání zvuku nesrovnatelně lépe; stále se bavíme o Android TV/Google TV, na Hisense v tomto ohledu nemá, ale to dnes nikdo.
Vraťme se ale ještě k základu, tedy k tomu jak spustit živé televizní vysílání. Uděláte to buď ikonkou televizorku na ovladači, což zobrazí EPG a následně…, nebo příměji přes ikonu na domovské obrazovce (není vidět, můžete si ji ale přesunout – stačí na ní déle podržet OK/Enter) nebo přes zmiňované vstupy/výstupy. Zde sice překáží ikona analogové televize (nelze odstranit), ale nabídkou jako takovou asi budete překvapeni! Metz takto, za autora elegantně, obešel omezení Google TV a třeba v případě vypnutí obrazovky a ponechání pouze zvuku, máte po ruce volbu jinak nesmyslně skrytou hluboko v nastavení.
EPG s probuzením, HbbTV po instalaci zapnuto
Programová nabídka, jak vidíte ze snímku, představuje je běžný styl Android TV/Google TV. Nabíhala pomaleji (levná TV…), ale vždy bez zvukového výpadku, který se neprojevoval ani při vypnutí, resp. návratu do televizního vysílání.
Po EPG se můžete volně pohybovat, když jsme využili možnosti zapnout si upozornění na pořad narazili jsme na drobnou chybku, protože vybraný pořad nebyl v tomto ohledu nijak označen. Pak nás ale čekalo velké překvapení! Televizor se totiž spolehlivě probouzel z pohotovostního režimu, a to je zřídkavý úkaz a hodně příjemná vlastnost pro náhodné sledující vybraných pořadů.
Pohodové a hlavně po instalaci zapnuté (trochu jsme se obávali opaku) bylo i HbbTV a je vidět, že výrobce minimálně podmínky v Česku, kde je „červené tlačítko“ dosti populární, reflektuje. Funkci jsme ověřili na FTV Prima, kde pracoval i návrat na začátek aktuálně vysílaného pořadu.
Aplikace standardní i když…
Jsme u Google TV, aplikací je tak říkajíc „hafo“. Na rozdíl od nedávna se už naštěstí požadovaná aplikace snadno najde, ale vyhledávání stále není aktivní, ale vysloveně primitivní, což se pochopitelně netýká jen tohoto televizoru. Je tak nutné zadat požadovaný řetězec (alespoň tři znaky, lépe čtyři) a pak odmáčknout. Teprve poté se vyhledávání aktivuje a je to jako za dřevních dob!
A jak na tom byly zkoušené aplikace?
Vzali jsme jich nyní jen pár namátkou (co bylo po ruce), takže…
- Disney+ – k dispozici byla, hned po instalaci, nejnovější verze aplikace dovolující automatické párování s tou ve vašem mobilu; musíte být pochopitelně přihlášeni plus stejná LAN. Tentokráte to bohužel neklaplo (u autora poprvé) a nejelo to ani po reinstalování aplikace. Disney+ tedy zkoušeno z mobilu přes Chromecast, což po řadě provedených automatických operací (nad míru obvyklou) kupodivu klaplo. Nicméně jak bylo naznačeno, o. s. je autorizovaný, apod., takže možná něco přehlédnuto u Googlu.
- SledováníTV – aplikace má bezproblémové párování, nejlepší je použít počítač. Přehrávání bylo bezproblémové, chod při krátkém zkoušení také.
- Seznam.cz – tady jsme na potíže nenarazili i když se, po pravdě, autor bál tu obsahovou hrůzu pustit (s vypnutým zvukem se to dá…).
Zrcadlení obrazovky z mobilu přes Chromecast bylo testováno se Samsung Galaxy A54 5G (Android 14, test) u Disney+ a Lepší.TV. Potíže nakonec nebyly (viz výše).
Jaký je? Trochu jiný…
Jsme u hodně levného televizoru, takže pochopitelně počítejte s někdy pomalejšími reakcemi, konkrétně zde šlo hlavně o vstupy/výstupy. Po ruce pak máte, což je hodně příjemné, vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku a další funkce na tlačítku vstupů/výstupů. Zajímavost pak představují čtyři svítící LED na spodu obrazovky. Standardně je po instalaci totiž zapnuto rychlé spuštění TV, což znamená zvýšení spotřeby v pohotovosti, a pole LED tak nejspíše označuje toto, protože následně zhaslo. Svítilo ale i v okamžiku zapnutí upozornění na pořad v EPG, trvalé vypnutí LED jsme však nikde nenašli a zavést by ho vůbec nebylo špatné.
Tento Metz je rozhodně zajímavým kouskem s funkcemi, které bychom nečekali a které jsou překvapením i pro autora, který má za sebou pěkných pár desítek televizorů s Android TV, potažmo Google TV. Metz 55MUD7000Y je také snad jediným televizorem s uvedenými o. s., který dovoluje zmiňované poměrně snadné vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku. Tato funkce má desítky tisíc příznivců, kteří takto poslouchají rozhlas, nebo mají televizor jako kulisu, a tímto jednoduchým způsobem si snižují spotřebu hodně, ale hodně výrazně!
Metz 55MUD7000Y, což je první televizor této značky, který autor zkouší, potěšil i překvapil. Neobejde se sice bez obvyklých a známých úletů Googlu, ale to jeho příznivci nebudou řešit. Ty bude zajímat spíše to, že zde dostanou, za bratru třeba i osm tisíc, výbornou kombinaci cena/výkon a návdavkem pár chuťovek, které potěší.
Hodnocení
- PRO: solidní obraz i poměr cena/výkon, fyzické vypnutí mikrofonu, nabídka vstupů a výstupů spojená s řadou dalších funkcí, včetně vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku, spolehlivý návrat (po vypnutí a zapnutí) k poslední činnosti, upozornění na pořad v EPG probudí televizor (!), ovládání hodně zajímavé, ale…
- PROTI: …chtělo by ještě trochu dotáhnout