Máme tu další rok nejnovější verze pološílené planety a souhrn toho NEJ, na co jsme letos ve světě spotřební elektroniky narazili.
Moc toho bohužel není, neboť marže klesají, výrobci čím dál více prodávají sami a půjčování produktů vychází z módy, zatímco sociální šílenosti nás noří hloub a hloub. Něco se nám ale přece jen stále daří sehnat a naštěstí jsou tu výrobci, kteří na to stále slyší (děkujeme!) a jsou stále tak říkajíc normální (znovu děkujeme!). Nicméně vzhledem k vývoji trhu jsme letos poprvé do žebříčku zapojili i projektory díky nimž jsme se ostatně dostali na obecně kýženou desítku.
Takže tu vlastně pro vás máme TOP 10 roku 2024…
Pokud ale tohle jde mimo vás a opravdu chcete jen něco velkého a co nejlevnějšího, zkuste nakouknout sem…
Levný a rozměrný televizor pod stromeček? Udělejte si radost třeba i ve 165 cm
Řazení výrobků v přehledu je abecední, odkazy na recenze najdete hned v úvodu, ceny jsou jako obvykle aktualizovány. Veďte prosím v patrnosti, že se od doby testu mohlo leccos změnit (firmware), takže si před nákupem některé pro vás důležité parametry raději ověřte. Nakoukněte také do databáze EU Eprel na délku podpory (náhradní díly a firmware), v posledních testech se to už snažíme uvádět. Pokud na toto téma chcete více informací, vysvětlení je na Televizním webu v samostatném článku.
P. S.: Ceny berte tak říkajíc s rezervou, probíhají někdy až „zarputile zásadní“ slevové akce.
Dlouhodobý test Hisense 65U7KQ Zjevná kvalitka, výtečný poměr cena/výkon
Hisense 65U7KQ (165 cm, 17.490 Kč, i dlouhodobý test), zkuste i verzi Hisense 100U7KQ (254 cm, 59.990 Kč, první pohled)
Řadu U7KQ ve verzi 165 cm jsme měli jak na klasický krátkodobý test, tak i na test dlouhodobý (cca 2 měsíce). K tomu jsme se ještě zajeli podívat na nejrozměrnější model řady u něhož se jasně ukázalo, že zabudovaná elektronika zvládne i tento vpravdě gargantuovský rozměr! A i ten má nyní naprosto, ale naprosto skvělou cenu!
Vraťme se ale k původnímu Hisense 65U7KQ. Je výtečný a teď s naprosto parádním poměrem cena/výkon, který ale měl i před tím! Výtečný je i obrazově a někdy i zvukově, byť s nějakým výraznějším efektem třeba po zapnutí Dolby Atmos nepočítejte. Tady navíc nejsou horní kanály.
Televizor se v rámci 165 cm, ale i 254 cm, řadí k nejlepším nabídkám na českém trhu, a to nejen kvůli naprosto unikátnímu (nyní) poměru cena/výkon, ale i kvůli hodně kvalitní obrazové elektronice, kterou jsme si později ověřili při prvním pohledu na nejrozměrnější verzi 100U7KQ (více zde), s 254 cm. Ta nás v našem názoru jen utvrdila!
Hodnocení Hisense 65U7KQ (upraveno podle dlouhodobého testu), Hisense 100U7KQ – nehodnoceno, první pohled
- PRO: parádní poměr cena/výkon s výtečným obrazem, spolehlivý a rychlý operační systém, dobrý základ v podobě domácích aplikací IPTV/VoD, velmi snadné vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku, většinou jasné a průhledné ovládání až na…
- PROTI: …chování tlačítka OK (někdy), absence mazání ikon aplikací v Home, na většinou využívané verzi firmwaru chybělo vypnutí rychlého startu TV a přístup na serverové médium (lze „přefleshovat“)
Metz 55MUD7000Y (140 cm, 8.990 Kč)
Úhlopříčka 140 cm za pouhých…, a to včetně mnohými milovaného (a mnohými nenáviděného) Androidu, resp. Google TV? I tak se to dá podat a pokud opomineme současné slevové akce patří tento Metz k tomu nejlevnějšímu. O to více potěší některé jeho vlastnosti, které se ukázaly v našem testu.
Tenhle Metz je rozhodně zajímavým kouskem s funkcemi, které bychom nečekali a které jsou překvapením i pro autora a ten už má za sebou pěkných pár desítek (stovek) televizorů s Android TV, potažmo Google TV. Metz 55MUD7000Y je také snad jediným televizorem s uvedenými o. s., který dovoluje zmiňované poměrně snadné vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku. Tato funkce má desítky tisíc příznivců, kteří takto poslouchají rozhlas, nebo mají televizor jako kulisu, a tímto jednoduchým způsobem si snižují spotřebu hodně, ale hodně výrazně!
A platby za elektřinu jsou to, co nás dusí nejvíce.
Metz 55MUD7000Y, což je první televizor této značky, který autor zkouší, potěšil i překvapil. Neobejde se sice bez obvyklých a známých úletů Googlu, ale to jeho příznivci nebudou řešit. Ty bude zajímat spíše to, že zde dostanou, za bratru třeba i osm tisíc, výbornou kombinaci cena/výkon a návdavkem pár chuťovek, které potěší. Ale potěšil i nás… : )
Hodnocení
- PRO: solidní obraz i poměr cena/výkon, fyzické vypnutí mikrofonu, nabídka vstupů a výstupů spojená s řadou dalších funkcí, včetně vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku, spolehlivý návrat (po vypnutí a zapnutí) k poslední činnosti, upozornění na pořad v EPG probudí televizor (!), ovládání hodně zajímavé, ale…
- PROTI: …chtělo by ještě trochu dotáhnout
Televizor Samsung Frame QE65LS03D Matná obrazovka, výtečný obraz, rozumná cena
Samsung QE65LS03D (165 cm, matná obrazovka, 23.990 Kč)
Výrobce ho uvádí sloganem „Jediná TV, kterou si dáš do rámečku“. Pokud opomineme nevkusné tykání, které tržní jedničce nesluší, je tomu skutečně tak. Jak asi tušíte, jde o kombinaci tradiční TV a zobrazovače na který si můžete umístit třeba fotografii či skutečný malovaný obraz (jeho foto) a využívat vše pomalu 24 hodin denně. Rámečků, které si lze k Framu dokoupit, je více než dost, takže „televizor“ lépe přizpůsobíte i interiéru. Nemluvě o jedinečné matné obrazovce, která je tím NEJdůležitějším!
Podsvícení LCD je sice v rámu (Edge LED), ale bylo překvapivě rovnoměrné, systém Dual LED (LED s rozdílnou barevnou teplotou), se opět plně osvědčil a napomohl lepšímu pocitu nejen ze statického obrazu. Je také zajímavé, že například ve srovnání s modelem Samsung QE65QN90DAT z května 2024, si na funkci UI (AI) nemůžeme stěžovat, nebo jsme to jednoduše nepozorovali. Obraz byl vyvážený, výtečně převáděný na podstatně vyšší rozlišení (mluvíme nejen o nízkém rozlišení z DVB-T2) a bez viditelných či autorem registrovatelných artefaktů. Tady si Samsung zaslouží jedničku, možná i s hvězdičkou.
Zvuk byl standardní a na žádném zdroji nijak nepřekvapil. Bohužel ani v okamžiku, kdy jsme do něj pustili něco onačejšího, třeba filmový 5.1. Výsledek stále zůstával vcelku průměrný, nebo lehce nadprůměrný, i když výkon zesilovače je evidentně vysoký a tady strádat nebudete. Aby mohl zvuk rozumně sekundovat obrazu, bude třeba buď dokoupit zvukovou lištu, nebo televizor napojit na tradiční zesilovač a reprosystém, ideálně s více basy.
To už je ale vysloveně dolaďování, protože skvělý základ s matnou obrazovkou máte!
Hodnocení
- PRO: matná obrazovka (!!!) a výtečný obraz, parádní poměr cena/výkon, koncepce s oddělenou elektronikou (externí box), výtečný obraz i ze špatných zdrojů, nástěnný držák součástí balení
- PROTI: chybí vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku, stále nedotažená domovská obrazovka s přerušováním zvuku při pohybu, nešlo připojit server přes DLNA
Testujeme TV 2024: Samsung QE65S95D Jedinečný matný OLED, ve kterém se nevidíte
Samsung QE65S95D (165 cm, matná obrazovka, OLED, 54.990 Kč)
Plných 165 cm úhlopříčky, tedy 65 palců, technologie OLED s rozlišením Ultra HD (4K) a velmi tenký návrh (bez podstavce 11 mm). To vše za nějakých (původně při testu) 89.990 Kč. Je to za takovýto unikát málo nebo hodně? Posuďte sami…
Za autora jde o jeden z nejlepších televizorů, jaký kdy viděl. Není si zcela jist jen (momentálním) chováním UI/AI, která tu a tam vykazuje drobné nedodělky, což se jistě upraví, obraz je na jeho vkus příliš ostrý, což se dá částečně utlumit v nastavení. Excelentní matná obrazovka, ale všechny nedostatky, a momentální nedostatky, spolehlivě smázne.
Co do nabídky pak S95D nejspíše předčí vše, co je momentálně na trhu. Pokud skutečně chcete OLED a váháte, je to naprosto zbytečné! Tato řada je navíc jediná, kterou si v této podobě můžete pořídit a je to podle nás také jediný OLED, který má dnes smysl kupovat.
A pod to se autor klidně podepíše.
Ostatně to i udělal…
Hodnocení
- PRO: excelentní matná obrazovka (bombózní spojení OLED a matu : ), stabilní, svižný a spolehlivý operační systém, spousta aplikací, včetně domácích, solidní ovládání (až na nejsdruženější tlačítko… : ), ve spojení se zvukovou lištou Samsung HW-Q990D výborný zvuk, včetně prostorového 5.1
- PROTI: zatím nevychytaných pár věcí na domovské obrazovce (nezobrazování skutečně všech sledovaných stanic, někdy potíž s náběhem do plné obrazovky), chybí vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku (už by s tím přátelé fakt chtělo něco udělat…), TV neregistrovala některá zařízení (server, PC) na lokální síti LAN
Testujeme TV 2024: Strong SRT 24HE4023C Cestovních 12 voltů nejen pro DVB-T2
Strong SRT 24HE4023C (61 cm, 12 V, 2.990 Kč)
Před nedávnem jsme pro vás připravili přehled televizorů do karavanu, kempinkových aut či lodí. Nyní tu máme model pro rok 2024, který míří právě sem. Podívejme se, jak na nás působí i když ho – bohužel – přímo v „reálu“ vyzkoušet nemůžeme.
Tradičních televizorů bez připojení k internetu a s 12V na trhu moc není. Tento je levný, má dobré ovládání, byť nikoli na TV, a nabízí standardní, dobře známé možnosti, které lehce rozšíříte malým, jednoduše transportovatelným multimediálním přehrávačem, což má svá plus.
Jasnou škodou, spíše možná chybou, je to, že televizoru nejde vypnout obraz a ponechat pouze zvuk. Tohle je docela zásadní vlastnost, kterou bychom od přijímače do karavanu požadovali. Tady Strong nepotěšil, u EPG pro změnu zazářil, a to nevídáme často. Nastavené upozornění na pořad totiž prokázalo schopnost televizor probudit z pohotovosti, což je další důležitá vlastnost.
Za nás tedy…
Hodnocení
- PRO: velmi dobré ovládání, při zadání upozornění na pořad do EPG se TV probudila z pohotovosti, výtečné třídění naladěných stanic, napájecí adaptér do vozu v ceně, rychlý (není divu), ale…
- PROTI: …propracovanější EPG by se hodilo, hodně chybí vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku
Testujeme TV 2024: Strong SRT 43UD6593 Dlouhodobý test potvrdil výtečný poměr cena/výkon
Strong SRT 43UD6593 (109 cm, i dlouhodobý test, 6.990 Kč)
Máme tu první letošní dlouhodobý test a po zhruba dvou měsících se tak vracíme ke slušně vybavenému televizoru stále ještě s Android TV 11, který mezitím velmi mírně zlevnil. I tak je to solidní práce za solidní peníze!
Strong SRT 43UD6593 je slušný přijímač za dobrou cenu. Pokud mu dáte dobrý signál (Full HD), odvděčí se dobrým obrazem. Podání z horších zdrojů (Nova, Prima…) je už o poznání slabší, ale to k této třídě patří. Zpracování obrazu je přece jen o poznání jednodušší.
A ještě drobnost: možná jste si povšimli moderního tzv. bezrámového návrhu (rámeček je, s výjimkou spodní strany, pouze z boku), více snímků najdete u našeho klasického testu.
Faktem ale je, že se na televizor během toho dlouhodobého moc pěkně koukalo… : )
Hodnocení (upraveno oproti krátkodobému testu)
- PRO: vynikající poměr cena/výkon, po zapnutí je TV schopna vrátit se do příslušného režimu, včetně TV stanice či domovské obrazovky, 3x HDMI 2.1, výborně fungující třídění kanálů (překvapení), včetně výběru více stanic (další…), televizor je sice schopen vypnout obraz a ponechat pouze zvuk, ale…
- PROTI: …fakticky to pracuje jen v TV tunerech, subjektivně vzato nižší citlivost tuneru, tlačítko televizorku na DO nefunguje pro vstup do tuneru a jinak umístěný Home, někdy nestandardní chování seznamu stanic, zbytečně malé znaky například v EPG, pro někoho i to, že v EPG chybí upozornění na pořad
TCL 55T8B (140 cm, 14.990 Kč)
Osm let aktualizace firmwaru i dodávky náhradních dílů, audio značky Onkyo a třeba i certifikace na obsah modrého světla od německé TÜV Rheinland (na práci s daty už bohužel nikoli). Tak vypadá dostupný televizor s obrazovkou s puncem „NEJ“, tedy s LCD (QLED) a podsvícením Mini LED.
Toto zařazení je s výhradou. Pamatujte, že HbbTV je nutno po instalaci manuálně povolit a že si musíte pohlídat práci s daty. Podívejme se ale na televizor prizmatem ceny. Zaplatíte za něj – nyní – výtečných 14.990 Kč, což dnes není moc a i kdyby stál o šest tisíc víc, byla by cena stále přiměřená. Co do obrazovky jste pomalu na špičce, plošné podsvícení Mini LED je to nejlepší, co se dnes v LCD nabízí. Obrazově je to skutečně znát, televizor se ale velmi slušně vypořádával i s vysílaným nízkým rozlišením, jaké dnes najdete i u Novy či Primy, nebo dokonce i se základem „nula, nula nic“ ve kterém je šířena řada malých stanic.
Chování na DVB-T2 bylo nad rámec ceny, špatně na tom ale nebudete ani zvukově. Zde sice hodně záleží na kvalitě vstupu, ale průměrně náročného diváka nejspíše uspokojí i běžné vysílání. Zabudovaný systém 2.1 zaujal překvapivě i po basové stránce.
Hodnocení
- PRO: výborný obraz, slušný zvuk, včetně basů, dobře si poradí i nízkým rozlišením, upravitelné menu TCL, příjemný dálkový ovladač, dlouhá podpora výrobku
- PROTI: HbbTV je nutno po instalaci manuálně povolit, po instalaci není viditelná ikona vstupu do živého vysílání, zbytečně složité vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku
Laserový projektor Epson LS12000 Parádní klasika nikoli pro každého
Epson LS12000 (projektor, 119.000 Kč)
Tak tady jsme ve zcela jiné projektorové kategorii než jakou vám běžně předvádíme, navíc jde o čistý projektor. Sami to můžete usoudit z rozměrů, hmotnosti a třeba i z motorizované krytky objektivu. A co tedy za danou cenu očekávat? Inu, hodně a tady to i z valné části dostanete. U obrazu určitě!
Projektor dokáže překvapit a někdy nabídl i přes jasný den v přesvětlené místnosti s minimálním zatemněním obraz doslova jako brus i z běžného televizního vysílání. A samozřejmě s nesrovnatelnou úhlopříčkou proti běžným televizorům i když na tu skutečně obří jsme, díky provozu v malé místnosti (asi 25 m. čtverečních), nedosáhli.
Laserový projektor Epson LS12000 je špičkovým řešením nejen pro náročné domácí uživatele. Využijete ho jak v obřím, řekněme stometrovém obýváku, tak v místnosti třetinové, protože se lehce dokáže přizpůsobit a seřizovat často vůbec nebylo zapotřebí. Vzhledem ke hmotnosti a půdorysu pro sebe pochopitelně potřebuje spoustu místa a jen těžko se dá používat jako nějaká „malá kočička“, kterou vytáhnete ze skříně na sobotní filmíček. A i když i takové u Epsonu najdete, tohle je výrobek na stacionární montáž určený pro skutečného filmového nadšence či fajnšmekra, který ho dokáže ocenit a plně vychutnat. Samozřejmě s kvalitním zdrojem signálu pochopitelně ideálně napojeným na neméně kvalitní audio systém typu 5.1.
Hodnocení
- PRO: hladká projekce jako v kině, laser a 3LCD, skoro plynule regulovatelný světelný tok (!), pohodové ovládání (většinou), vynikající režim BrightCinema, výborné HDR, tichý (v drtivé většině případů), prakticky se nehřeje, pro někoho i HDMI 2.1, nadstandardní záruka
- PROTI: chybí obrazový režim Uživatelský, položky menu nastavení jsou špatně vidět i na pár metrů (písmo se nedá zvětšit), chybí tlačítko úplného vypnutí
Kompaktní laserový projektor Hisense C1 Obraz jako brus, výrazný zvuk
Hisense C1 (projektor, 39.990 Kč)
Technicistně provedený projektor typu DLP a firemního systému Trichroma Laser je určen pro toho, kdo má návrhy tohoto typu rád (autor mezi ně patří). Z jedné strany za děrovaným krytem vidíte přiznané větráky, z druhé, pravé a taktéž plně děrované, se line teplý vzduch. Celek, až na příliš lesklou čelní plochu (kdo tohle vymýšlí…), je designově jedinečný a svůj. A to jak z vnějšku, tak vnitřním návrhem.
Hisense C1 pracující přirozeně ve Full HD (převod na 4K) má nepochybně výborný obraz a výrazný, nadstandardní zvuk od JBL, který o sobě dá vědět hned po zapnutí. Co nemá, je ono kouzelné tlačítko UI/AI, které by vše automaticky kalibrovalo a doladilo a neumí ani to, že pokud ho přesunete na nové místo, obraz si sám upraví, což už ale také z některých projektorů známe. Automaticky a precizně (po zmáčknutí tlačítka) u projektoru fungovala jediná věc – ostření.
A závěr? Hisense C1 je výborný projektor plně odpovídající ceně a ideální pro stacionární instalaci (jde dá i ke stropu). Pokud z něj chcete dostat co nejvíce, musíte si ho skoro na všech frontách doladit ručně. To ale není nic proti ničemu. Mimochodem výrobce hovoří o recyklovatelnosti z více než 92 % a i to je dobré brát v potaz.
Hodnocení
- PRO: parádní obraz i výrazný zvuk, koncepce, návrh i provedení, výtečné automatické ostření, jasné a průhledné ovládání, operativní vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku, příjemně tichý, RJ-45 (!)
- PROTI: připravte se na v podstatě nefunkční UI, resp. nefunkční slibované automatické vyladění obrazu, na DO chybí barevná tlačítka
Mobilní projektor Strong Estelle One: pozoruhodný unikát, jaký neuvidíte
Strong Estelle One (projektor, 15.590 Kč)
SIM karta pro napojení na datovou síť, zabudované dotykové LCD pro ovládání či výklopný kovový podstavec. To je novinka s lampou typu LED, mobilním Androidem 12 a Wi-Fi 5, která právě přichází na český trh.
Promítání v noci bylo obrazově výtečné a stačila zhruba polovina světelného toku, což lehce upravíte po stažení roletky Androidu. Za šera, kdy už to závisí od vaší situace, resp. od místa instalace, se u autora taktéž dalo promítat bez velkých obtíží, jen bylo nutno (hodně velké okno, jižní strana) vytáhnout světelný výkon k maximu. A platilo to i za hodně pošmourného dne, kdy byl obraz také vcelku sledovatelný i když to pochopitelně žádná hitparáda nebyla. To je samozřejmě očekávané a k tomuto účelu projektor ani není bez zatemnění určen (210 ANSI lm).
Estelle One hodně potěšil i výdrží při práci na akumulátor, design je většinou propracovaný, drobnosti, a to i ve firmwaru, povětšinou odstranitelné. Co by se hodilo v případě hardwaru jsou dvě věci: tlačítko úplného vypnutí a vyšší výkon zesilovače. První verze je ale minimálně výborná!
Hodnocení
- PRO: cena/výkon, výborný obraz, výdrž na akumulátor i krátké dobíjení, v ceně dobíječka USB-C (PD) a vele-dlouhý kabel (!), v praxi nízká hlučnost, za provozu se prakticky nehřál (ani po pěti, šesti hodinách)
- PROTI: nižší aplikační kompatibilita, nelze vypnout obraz na LCD (jeho tlumení je zbytečně komplikované), projektoru chybí zabudovaný šetřič obrazovky (v drtivé většině případů)
Foto v úvodu: archiv