I když se může zdát, že končící rok se v terestrickém vysílání točil zejména okolo digitálního rozhlasu, letošek přál i terestrické televizi. Dokonce natolik, že se podařilo téměř zcela zaplnit všechny zbývající programové pozice v celoplošných multiplexech DVB-T2.

Do roku 2024 vstupovalo české DVB-T2 s mnoha nadějemi. České Radiokomunikace (CRA) dokončily akvizici společnosti Prague Digital TV, která provozuje pražskou Regionální síť 4 a přesunuly ji z původních vysílačů Ládví, Zelený Pruh a Novodvorská na svůj žižkovský vysílač. Jediným klientem této sítě zůstala metropolitní televize Praha TV. Do CRA z Prague Digital TV přešel i manažer Petr Formánek, který pomáhal s přesuny aktivit firmy pod nového majitele, ale v polovině roku v CRA skončil. Praha TV se pak kromě Regionální sítě 4 objevila i v Regionální síti 8, kterou provozují CRA v devíti krajských městech a dalších několika lokalitách, a v průběhu roku zvýšila rozlišení na Full HD.

CRA dokončily akvizici Prague Digital TV Jednatelem je Marcel Procházka

Tři televize odstartovaly v multiplexu 23

CRA se dařilo zaplňovat volné pozice v celoplošném multiplexu 23, což je jediná ze tří celostátních sítí DVB-T2 provozovaná touto společností, kde je ještě nějaký prostor pro nové programy. 1. března odstartoval dlouho očekávaný sportovní kanál Sporty TV, za kterým stojí společnost Perinvest. Oproti původnímu předpokladu stanice nezvolila standardní rozlišení obrazu, ale HD kvalitu 1440 x 1080p 50i, v níž ve stejné síti vysílá i Seznam TV. O měsíc později, 2. dubna, doplnila programovou nabídku multiplexu 23 filmová a seriálová stanice Warner TV, již provozuje společnost Warner Bros. Discovery, která stojí i za placenými kanály HBO, Cinemax nebo streamovací službou Max. Tento program vysílá v terestrice ve standardním rozlišení, vyšší kvalita je dostupná v IPTV a na kabelu.

V červnu získala licenci pro celoplošné terestrické vysílání stanice DVTV Extra, která už od roku 2022 vysílala exkluzivně v IPTV službě Magenta TV od T-Mobile. Nejde o klasickou internetovou DVTV, kterou založili bývalí moderátoři České televize Martin Veselovský a Daniela Drtinová, nýbrž agregátor vybraných českých podcastů, včetně zkrácených verzí rozhovorů DVTV. Stanice se měla představit koncem června, ale nakonec start posunula až na polovinu listopadu. Mezitím se totiž provozovatelům DVTV naskytla příležitost spustit slovenskou pobočku, a tak v létě věnovali čas přípravám tohoto projektu. Česká terestrická DVTV Extra odstartovala 19. listopadu a počet volných pozic v multiplexu 23 se tak snížil na dvě.

DVTV startuje v DVB-T2, vysílá jako Extra v multiplexu 23

Prima získala dvě nové licence pro vysílání v multiplexu 22

Do roku 2024 vstupoval multiplex 23 se sedmi volnými pozicemi pro kanály ve standardním rozlišení. Obsazeny byly sice jen tři, ale jedna ve vysokém rozlišení obrazu. Dvě až tři volné pozice má i multiplex 22, ale ty jsou blokované pro skupinu Prima. Ta si totiž od zahájení DVB-T2 vysílání platí určitou kapacitu v této síti a ze začátku ji využívala pro HD vysílání většiny svých programů. Protože však kabeloví a satelitní operátoři odmítali platit Primě vyšší distribuční poplatky za možnost zařazovat do své nabídky programy této skupiny v HD kvalitě, protože ty byly zároveň zdarma dostupné v DVB-T2, přistoupila Prima ke snížení kvality v terestrice na standardní rozlišení (s výjimkou zpravodajské CNN Prima News). Zároveň ale musela nadále platit CRA za stále stejnou kapacitu, i když část nevyužívala.

Prima proto požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o udělení licencí pro dva nové programy Prima Case a Prima Port. První z nich získal licenci v říjnu, druhý na začátku prosince. Odstartovat by měly v průběhu roku 2025, Prima Case dokonce již na jaře. Primě se tím podaří vyřešit dva problémy: využít volnou kapacitu v multiplexu 22, za kterou si stejně platí, a získá další prostor pro reklamu, kterého se jí zoufale nedostává, protože je dlouhodobě vyprodaná. Po spuštění těchto dvou nových programů bude Prima v České republice šířit volně už 12 programů. A celoplošné multiplexy provozované CRA budou takřka zcela obsazeny, což bude dobrý argument proti případnému zvažování o dalším ukrajování televizního spektra ve prospěch mobilních operátorů. A ještě něco se podařilo u celoplošných sítí zajišťovaných CRA: v září Česká televize prodloužila smlouvu na zajišťování provozu multiplexu 21 do konce roku 2030, tedy do konce platnosti kmitočtových přídělů této sítě.

CRA prodloužily smlouvu s ČT pro multiplex 21 až do roku 2030

Multiplex 24 začal šířit Šláger Premium a OK TV

Nezahálel ale ani hlavní konkurent CRA, společnost Digital Broadcasting. 16. května v jejím celoplošném multiplexu 24 odstartovala nová lifestylová televize OK TV. Poměrně záhy se však dostala do interních problémů, kvůli kterým po půl roce, 16. listopadu, vysílání ukončila. Původní zakladatelé poté požádali o novou vysílací licenci a po jejím obdržení 12. prosince obnovili vysílání, i když většinu programu tvoří reprízy pořadů vyrobených letos na jaře před a po startu televize. Dva týdny před startem OK TV zařadil multiplex 24 také program Šláger Premium, který doplnil dva další kanály této skupiny Šláger Originál a Šláger Muzika provozované Karlem Peterkou na základě licencí vydaných na Slovensku.

Multiplex 24 letos také pokračoval ve spouštění nových vysílačů. V lednu vylepšil pokrytí na Zlínsku spuštěním vysílače Hutisko – Solanec na kanálu 42, v březnu následoval nový silný vysílač pro Ústí nad Labem z lokality Kukla na kanálu 21 a v dubnu Rožmitál pod Třemšínem, kde ve spolupráci s místní radnicí začal multiplex 24 vysílat na kanálu 44. V červenci pak síť snížila výkon vysílače Ústí nad Labem – Krušnohorská, který se po spuštění lokality Kukla stal městským dokrývačem. Ke konci letošního roku zůstávaly v multiplexu 24 už jen tři volné programové pozice (celkem 5,85 Mbit/s), z toho u dvou operátor zřídil testovací pozici se statickým obrázkem a informací, že zde připravuje nový program.

Kde a jak naladit novou televizi OK TV? Na anténu zadarmo, v IPTV za poplatek

Mohutný rozvoj Regionální sítě 11 a start TV R

Z regionálních sítí pro terestrické televizní vysílání se letos nejvíce rozvíjel multiplex 11 společnosti Fiera touch. Pokračoval v získávání individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů a spustil hned několik nových vysílačů. V lednu spustila Regionální síť 11 v plném provozu vysílač v Teplicích na kanálu 27 a v Táboře na kanálu 36. V únoru následoval vysílač Plzeň – Sytná na kanálu 47 a v květnu dosud nejsilnější vysílač s největším dosahem v Praze na vodojemu Děvín na kanálu 27. V listopadu pak operátor ještě přidal slabší vysílač v Jemnici na jihu Vysočiny. 22. května navíc zahájil vysílání nové televize TV R zaměřené na zprávy a publicistiku z regionů, která v Regionální síti 11 doplnila dosavadní programy iVodárenství.cz a i-Vysočina.cz.

Regionální síť 11 během letošního roku získala individuální oprávnění pro využívání kmitočtů v řadě dalších lokalit, včetně krajských měst Karlovy Vary, Liberec, Olomouc nebo Ústí nad Labem. Ke konci roku 2024 šlo celkem o 27 lokalit, zprovozněná však byla jen část z nich. Operátor souběžně budoval i sítě pro digitální rozhlas, které vysoutěžil v aukci kmitočtů na začátku letošního roku. Vedle Vysočiny, kde Regionální síť 11 původně začínala, tento multiplex plánuje expanzi v Jihočeském kraji, kde konkuruje tamní Regionální síti 1. U té došlo v letošním roce ke změně jednatele provozující společnosti Meridi. Funkci od Iva Brabce převzal František Fazekas, který zároveň vede tým regionální televize Kurýr TV.

Televize R je On Air, vysílá v Regionální síti 11

Pokračovaly testy 5G Broadcast, vznikla nová Strategie spektra

Rok 2024 byl také rokem pokračujících testů mobilní terestrické televize ve standardu 5G Broadcast. CRA si vyzkoušely její provoz v jednofrekvenční síti z vysílačů Žižkov a Strahov. Kvůli problémům na straně přijímačů ale tento experiment plánují zopakovat i v roce 2025. V říjnu CRA uspořádaly o 5G Broadcast workshop, na který přizvaly i zástupce ČTÚ, ministerstva průmyslu a obchodu, České televize, Novy, Primy a Barrandova. Na této akci CRA oznámily úmysl spustit komerční provoz sítě 5G Broadcast již v roce 2027. Zatím však není jasné, jaký obchodní model by mělo toto vysílání mít. Do letošního experimentu, který skončil v listopadu, se zapojila Česká televize a Prima, příští rok se v něm hodlá angažovat i televize Nova. Pro příjem vysílání 5G Broadcast jsou třeba mobilní telefony se speciálním čipem, vysílání nevyžaduje připojení k internetu ani vázání na SIM kartu telefonu.

V samém závěru roku se také rozjela diskuse nad budoucností vysílacího spektra, když ČTÚ zveřejnil návrh nové Strategie využití spektra pro období do a po roce 2030. Navrhuje v něm, aby kmitočty původně alokované pro dvě rozvojové celoplošné sítě DVB-T2 označované jako multiplex 25 a 26 byly dočasně do konce roku 2030 využity pro regionální vysílání, rozvoj 5G Broadcast a dokrývání stávajících celoplošných multiplexů 21, 22, 23 a 24. Diskuse nad dokumentem ještě nebyla uzavřena, ČTÚ obdržel několik vyjádření od operátorů sítí i provozovatelů televizního vysílání, z nichž nejvíce překvapil požadavek skupiny Prima na zachování terestrického vysílání až do roku 2050. ČTÚ má k úpravám návrhu Strategie správy spektra svolat pracovní workshop.

První živé demo 5G Broadcast ze Žižkova: smartphony už umí televizi bez SIM karty

Úvodní foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz