Právě „více matných obrazovek“ je jediný pokrok, který se dal zaznamenat, byť se někomu může zdát, že tu je ještě využívání umělé inteligence, ale ta, konkrétně v televizorech, je tu už dlouho! Nicméně „více matných obrazovek“ si nepředstavujte jako VÍCE. Spíše jen „více…“. Tady ale první vlaštovky skutečně mohou jaro udělat a uvidíme, s čím přijde nová kolekce 2025/26.
V roce 2024 se toho v klasické spotřební elektronice moc nestalo a skoro to až připomíná rok 2009, kdy končily „plazmy“, ale zároveň to byl také rok před příchodem „3D“, tedy správněji řečeno pseudo 3D (vyžadovány byly umělé doplňky).
V roce 2024 nicméně nadále rostl prodej televizorů velkých a značně velkých úhlopříček, přičemž jejich ceny šly dolů (viz jeden z našich článků).
Na druhou stranu přijímače s obrazovkami OLED nijak nezlevnily, multimediální přehrávače si zachovaly svůj „malý lehký“ styl (na zabití…) a o komponentový přehrávač, nebo alespoň o něco, co vám neposune pouhý neposlušný kabel jsme ani nezavadili. U audia se pak nedělo zhola nic, snad jen „míra tlačení“ zvukových lišt zákazníkům vzrostla a svědky jsme toho i před koncem roku v rámci slevových akcí; bavíme se o „lištách“ od výrobců TV.
Podívejme se nyní na situaci v jednotlivých segmentech blíže, řazení je podle důležitosti.
Levný a rozměrný televizor pod stromeček? Udělejte si radost třeba i ve 165 cm
Televizory: nepatrně více matu, naděje nehasne
U nejprodávanějšího segmentu „spotřebky“ přece jen na pár „drobností“ narazíte. Předně je tu trocha rozšíření obrazovek s matným povrchem u Samsungu (tohle drobnost rozhodně není!) a něco prý má mít (bude mít) i TCL, ale s určitostí to nevíme. A aby bylo zcela zřejmo: mat je mat a žádná tzv. antireflexní vrstva ho nemůže nahradit, ať si výrobce říká co chce.
Použití umělé inteligence pak vychvalují zejména ti, kteří situaci nesledují, u televizorů je už od roku 2018 (Samsung), za poslední dva, tři roky se ovšem, pravda, výrazně vylepšila.
Takže co u televizorů vlastně máme?
- Matná obrazovka: 2023 jen vybrané designové TV Samsungu, 2024 dokonce i OLED, takže jisté rozšíření.
- Více funkcí pro hráče: tady je to zřejmé, ale tahle oblast jde mimo náš záběr.
- Zásadní pokles cen velkých až obřích úhlopříček, což vidíte například i v jednom z našich přehledů.
Odhad pro 2025: nic zásadního se nestane, pokud bude více obrazovek s matovým povrchem znalejší zákazníci (snad jich přibude) po nich, jak doufáme, skočí a tím podpoří další rozvoj. Tohle je nyní jediná správná cesta!
Set-top boxy s DVB-T2 a Androidem Přes 20 kousků ze dvou světů
Set-top boxy: nula, nula, nic a nic se ani nezmění
I letos naprosto mrtvý segment, který nejspíše – s obecným odlivem od satelitní televize a částečným od pozemní – v dohledné době neožije, možná už vůbec neožije. O nový výrobek prakticky nezavadíte, po boomu s poslední digitalizací si drtivá většina domácností nechce komplikovat život dalším ovladačem a raději mění celé televizory (HDMI CEC notoricky nefunguje). Svou roli hraje i to, že jsme národ chatařů, hausbotářů a chalupářů, takže se starší/starý přijímač vždycky někam, tak říkajíc, šoupne.
Odhad pro 2025: situace zcela beze změny. Naděje není ani u produktů kombinovaných s multimediálním přehrávačem.
Přehrávače do 5.000 Kč s Android TV a Google TV Třicet levných i dražších kousků pro každého
Multimediální přehrávače: stále na jedno „brdo“. výhled stejný
Kategorie by se dala pojmout jako set-top boxy, ale tady se nové výrobky uvádějí docela často. Vylepšení jsou ovšem spíše kosmetická, styl stále stejný a nikdo z větších producentů nemá chuť do toho tak říkajíc šlápnout. Z velkých TV hráčů se sem už nikdo nehrne a například Samsung, který by na to měl jak sílu, tak kvalitní operační systém (Tizen), segment nezajímá.
Nejběžnější multimediální přehrávač dnes typicky představuje malá a lehounká plastová krabička, operační systém Android TV, potažmo Google TV, a zjednodušený dálkový ovladač Googlu i když tuhle hloupost už naštěstí střídají ty kvalitnější a normálnější.
Odhad pro 2025: změnu nečekejte, takže bohužel stále to samé jen s nějakým tím hardwarovým vylepšením (tu a tam).
Zvukové lišty od 5000 do 7000 Kč Třicet kousků nejen pro váš televizor
Zvukové lišty: slevy, sliby, lákadla
Technicky vzato tu máme více kompatibility s odpovídajícími televizory a v tomto ohledu i nějaké nové funkce. To se však bavíme, což je třeba zdůraznit, o „lištách“ nesoucích stejnou značku, jako televizor. Obecně vzato nevidíme žádné velké technologické změny, jen snahu více přilákat zákazníka k takovýmto výrobkům, nabídnout lepší cenu při koupi s televizorem, apod. V roce 2024 se ale jasně ukázalo (opět), že solidní domácí kino typu 5.1 (nebo 5.0 – velké přední repro) ničím nenahradíš a pokud to myslíte vážně, je nejlepší jít touto cestou, byť by zadní repro byla bezdrátová.
Jinak vidíme dva směry „soundbarů“: levnější s někdy vyšším poměrem cena/výkon (musíte více hledat), a drahé u kterých si často výrobce s ničím hlavu neláme, což ale někdy přináší až cynicky tristní výsledek.
Odhad pro 2025: nic nového se zde dít nebude, nejspíše se více budou snažit jen ti výrobci, kteří zároveň produkují televizory.
Sluchátka Buxton BTW 8800: Plně bezdrátová k mobilu, přehrávači i TV
Sluchátka k TV: stále totéž – hledejte
Ani tady nelze očekávat žádné změny. Sehnat takové, které budou bezdrátové kompatibilní je – a vždy byl – dost velký problém. Kompatibilní musí být pochopitelně i televizor, což je druhá potíž, a takových nikdy nebylo ani sto, ani třeba sedmdesát procent!
Ještě horší hledání vás čeká, pokud byste chtěli jiný zvuk z reproduktorů televizoru a jiný do sluchátek. Tady je to doslova mravenčí práce a jde spíše o model, než o značky; už dlouho jsme takový na test neměli.
Odhad pro 2025: situace se na straně sluchátek nezmění a taktéž tomu bude na straně televizorů (více kompatibilních nebude).