Drobný projektor (150 x 60 x 117 mm, 430 g) s koženým poutkem na přenášení stojí pár korun (1.699 Kč) a je postaven naprosto tradičně – jako zobrazovač. Nabízí světelný tok 120 ANSI lumenů, což je rozhodně slušné (nepleťte si to s „jinými“ lumeny, včetně těch pseudo) a na noční promítání to konec konců stačí.
Strong N1 je klasický (tradiční) projektor i když někdo může mluvit o „hloupém“, „moc jednoduchém“, „zastaralém“, apod. Pravda to ale podle nás nebude. Klasický projektor a vlastně jakýkoli zobrazovač, skutečně neřeší skoro nic navíc, než zobrazení do něj přivedeného signálu a třeba před 20 lety bylo vyznavačů tohoto stylu překvapivě hodně.
Přesně tohle dělá N1 a zbytek je na majiteli. Za autora to má své nepochybné výhody i dnes a tato koncepce se mu vždy zamlouvala, a to i z hlediska finančního a co do ohledu na rozumné spotřebitelské chování. Zkrátka vyměníte si jen to, co vám odejde, aniž byste vyhazovali něco, co je ještě třeba i z více než poloviny funkční.
Jsme, co do parametrů obrazu, v základní třídě. Přirozené rozlišení je HD Ready (1.280 x 720 bodů, tedy na samé hranici standardu) a 120 lumenů podle ANSI také nemusí nikoho „brát za srdíčko“. Nicméně jsou tu někdy až překvapivé další parametry (není stále jasné, zda zcela vlastně sedí – viz naše aktualita), jako projekce přes LCD, nebo rozsah vytvořitelných úhlopříček 76 (30″) až 508 cm (200″) v rozmezí vzdáleností mezi 0,9 a 6,2 m. Připomeňme si, že tu – pochopitelně – není ani optický zoom.
V této souvislosti vás možná napadne „proč je tak levný?“ Inu…
Předně tu není akumulátor, Wi-Fi ani Bluetooth a návrh projektorové části je nesrovnatelně jednodušší než jste možná zvyklí. Třešničkou na dortu je pak to, že v ceně nedostanete baterie do dálkového ovladače… : )
Projektor má aktivní větrání a hlučnost je udávána na < 40 dB, což pocitově sedí a nejspíše ho v tišších pasážích nepřeslechnete zvláště, když budete sedět blízko.
Ostření je ruční, klasická úprava lichoběžníkového zkreslení tu není, jen jakési naklopení obrazu, které ovšem pomůže. Projektor využívá lampu typu LED s udávanou životností vyšší než 30.000 hodin, režim tu je jediný stejně, jako světelný tok.
Výkon zesilovače je 3 W, které jdou do mono reproduktoru, výhodou je zabudování klasických velikostí rozhraní (mini projektor…); pokud tedy nevyžadujete cinch, což nejspíše není problém (je tu A/V jack, 3,5 mm a v ceně je adaptér). Jinak u projektoru najdete běžné HDMI, výstup na sluchátka a USB 2.0, oficiálně byla udána (viz tabulka) i mechanika paměťové karty MicroSD, ta ale byla u zapůjčeného kusu zaslepena. V rámci posledních dvou vstupů má být k dispozici i přehrávání řady multimediálních formátů, včetně videa (uvidíme záhy, více o podporovaných formátech v tabulce), u nás šlo pouze o rozhraní USB 2.0.
Udávaná spotřeba Strongu N1 je ≤ 32 W, v pohotovosti pak ≤ 0,5 W. Napájení obstará 230 V (od 100 do 240 V), operační teplota jde od nuly do 35 oC, takže může být docela „frišno“.
Testujeme s výborným mobilním projekčním plátnem Epson Silk Screen ELPSC26, projekci jsme ale také samozřejmě vyzkoušeli i na běžnou bíle natřenou stěnu; opět zdůrazňujeme – je to přenosný mini projektor…
Softwarové vyladění projektoru? Praktická nula…
Takže, co tu vlastně máme? Prakticky nic a vzhledem k ceně se divit může jen někdo velmi nesoudný.
Otočným prstencem na horní straně můžete obraz částečně naklopit/odklopit, druhou jeho částí pak manuálně zaostříte a obé jde lehce.
V menu nastavení (na DO obvyklá ikona ozubeného kolečka, na obrazovce nic) pak najdete pouze umístění projektoru, tzn. přední a zadní a totéž při montáži na strop. Zbytek jsou volby pro obraz, zvuk, atd. Jak si tedy poradíte s typicky lichoběžníkovým zkreslením? Pouze vyhledáním té správně polohy projektoru vůči plátnu, plus případným naklopení, a jak asi tušíte, při bočním umístění nic nenaděláte. Za nás ale nic proti ničemu, jinak řečeno – očekávané (1.699 Kč…)!
A samotné ovládání?
Je dvojí – na přístroji a přes dálkový ovladač. Jak bylo řečeno, Bluetooth tu není, takže se zdá, že bude nutné rozumně mířit. U ovladače jsme ale překvapivě na nic takového myslet nemuseli, u nás skvěle fungoval i odraz od stěny. Navíc na zadní straně najdete připojení infračidla, v krabici ale nebylo, takže možná něco časem dokoupitelného.
Menu nastavení je jednoduché (viz foto) a věnuje se zejména obrazu a zvuku. Právě zde se také volí umístění projektoru. Ten nemá fyzické tlačítko pro vypnutí, a to je za nás určitě největší výtka. Čtyři nožičky jsou vynikající, výškově neregulovatelné.
Hlavní nabídka projektoru zaměřena na multimédia
Po spuštění projektoru, které je hodně rychlé, naběhne správce multimédií, kterého vidíte na snímku výše. Nikde není vstup do menu nastavení či nastavení projektoru. To musíte vyvolat přes tlačítko na dálkovém ovladači a obě nabídky jsou sdružené v jednu.
Zabudovaný multimediální přehrávač pracuje pouze s USB a je překvapivě slušný (souborové systémy neuvedeny, s úspěchem zkoušen FAT32 a NTFS, exFAT nejel). Ovládá se zcela běžně tak, jak jsme zvyklí a nikoli tak, jak naopak bývá zvykem u velmi levných televizorů, tj. atypický výběr položek k přehrávání, OK/Enter přehrávání nespustí, atd.
Po nabídce se pohybujete šipkami (buď na ovladači nebo na přístroji), OK spustí přehrávání a v něm pak vyvolá obrazovkové menu s rychlým posuvem, přeskokem, titulky, apod.
Při přehrávání videí jsme poměrně často naráželi na hlášení o nekompatibilním zvuku, kompatibilita video formátů ale byla překvapivě vysoká! Přehrály se totiž nejen obvyklé formáty v avi a mkv, ale i HEVC a hlavně Xvid a Divx na které u současných televizorů už prakticky vůbec nenarazíte.
Pokud jde o titulky, podporovány byly interní i externí, ale například znaková sada už nikoli, takže v češtině…
Zbývající část nabídky představuje „Foto“ (uspěli jsme s JPG a PNG), neužitečný „Text“ a „Hudba“. U ní jste sice bez formátu FLAC, ale MP3, WAV a WMA jely bez potíží a i když používání projektoru jako hudebního přehrávače je za nás poněkud iluzorní, jde to.
Jaký je? Ať koukáme, jak koukáme, cenová bomba!
Úvodem závěru : ) je třeba zdůraznit jednu věc: vzhledem k ceně Strongu N1 naprosto chápeme omezení projektoru a nebudeme mu je tudíž vytýkat. Samozřejmě a pochopitelně nic jiného ani čekat nemůžeme!
Co nám ale stejně chybí, je prosté snížení světelného toku. Ten je – pravda – sice obecně nízký, ale za příznivých okolností by mohl být klidně snížen i o pár desítek „ANSI“ a nejen že by se prodloužila životnost lampy, ale hlavně by se mohla snížit úroveň aktivního chlazení a tudíž hladina hluku.
A ještě na něco se připravte: lokalizace do češtiny není – tak říkajíc – ani „do češtiny“. Je notně mixnutá slovenštinou, kterou si tu vůbec podivně vysvětlují, některé věci jsou až kouzelné („basy“ rovná se „basová gitara“). Nic vám ale nebrání projektor přepnout do jazyka jiného, třeba do angličtiny či němčiny.
Jinak námitky mít nelze. Tou faktickou je ovšem poněkud nepochopitelná absence tlačítka úplného vypnutí, které by zde navíc nedělalo žádné problémy, protože tu není nic, co by se zdlouhavě startovalo nebo bylo navázáno na stálé zásobování energií.
Takže jít do něj či nikoli?
Otázkou možná lepší je: „Stačí mi?“ Nebo jinak „Postačí mi, když mám omezený rozpočet?“
Na to odpovídáme jasně: nenáročnému (a za tu cenu vděčnému) našinci podle nás postačí. Pokud si bude vědom omezení a nebude si myslet, že si kupuje něco jiného, protože tzv. nákupní očekávání někdy dokáží pořádně potrápit.
A obraz a zvuk? Možná budete v druhém případě překvapeni tak, jako my (někdy až nadstandard), co do obrazu je to to, co byste asi očekávali. Navíc jsme u rozlišení HD Ready a levného stroje, takže je dobré zachovat rozumnou úhlopříčku. : )
Hodnocení
- PRO: cena, cena/výkon, ovládání na přístroji, jednoduché používání, až neuvěřitelné úhlopříčky i projekční vzdálenosti
- PROTI: chybí tlačítko úplného vypnutí