AKTUALIZOVÁNO: Jak už bylo řečeno u testu většího modelu s úhlopříčkou 102 cm (40″), oba přijímače pocházejí ze stejné řady a mají tudíž obdobné parametry. To pochopitelně neznamená, že se budou chovat obdobně, nebo dokonce stejně, takže jsme nabídku na vyzkoušení s radostí přivítali. Nehledě na to, že malé televizory nechce už docela dlouho skoro nikdo půjčovat. Minimálně to tak platí u masových značek.

 

AKTUALIZOVÁNO, 25. 12. 2024: výrobce po našem upozornění oznámil chybu a změnil položku v databazí EU Eprel – nové údaje připojujeme. Zaručená dostupnost náhradních dílů (níže uvedené 2 roky) má být správně 7 let.

Po našem upozornění Strongem aktualizované údaje o dostupnosti náhradních dílů. Nahrazuje níže uvedené…

 

Za novinku pro rok 2025 zaplatíte pakatel – 4.500 Kč. À propos pokud to vaše situace dovoluje, momentálně je naprosto ideální stav pro investice nejen do takovéto elektroniky. Ceny jsou hodně, hodně nízko, hodnota peněz po tříleté kumulativní inflaci 29,6 % (spočítáno z ČSÚ) také a vezměte si jen, jak hluboko klesla cena podle nás momentálně nejlepšího televizoru na našem trhu, Samsung QE65S95D s matnou obrazovkou (více samostatný článek s odkazem na původní test).

Vraťme se ale k malým a levným přijímačům.

Masové značky už nějaký čas tyto televizory v podstatě nevyrábějí a pokud je vůbec mají, vyrábět si je nechají. A možná i tam, kde se dělá tento i když je to pochopitelně vždy o návrhu a zejména kontrole výroby. O to více děkujeme místnímu zastoupení společnosti Strong, protože se k nim prakticky nedostáváme. Pokud by byl tento jakýmsi etalonem, musíme konstatovat, že laťka u nejlevnějších modelů dosti poskočila vzhůru, což bylo vidět i u nedávno zkoušených 102 cm!

 

SRT 32HG6733C má úhlopříčku 81 cm (32″) a rozlišení nižší než u zmiňovaného většího modelu, tedy HD Ready (1.366 x 768 bodů), což při dané velikosti samozřejmě není nic proti ničemu. Překvapením je opět zavedení přehrávání obsahu s HDR10 (co to je), který najdete typicky ve videotékách (více samostatný článek). Příjemné jsou plné pohledové úhly dělající, stejně jako u rozměrnějšího modelu, 178 stupňů ze všech stran a lehce to poznáte třeba pokud si televizor nainstalujete na výše umístěný držák třeba v kuchyni.

Potěší klasická volná šňůra (u 40″ je na pevno) i výbava rozhraními, takže například slušné Wi-Fi 5 či vrcholové HbbTV 2.0 zaručující kompatibilitu s budoucími aplikacemi tohoto druhu.

 

Strong SRT 32HG6733C v databázi EU Eprel. Odchyceno: autor

Pokud jde o pohled do veledůležité databáze Eprel (co je to), kterou poslední dobou propagujeme a která by měla být mantrou každého kupujícího, protože obsahuje naprosto klíčové údaje, poukáže na minimálně dvě hodně zajímavě věci!

Energetická třída je F i při přehrávání obsahu s HDR (nezvyklé!) a minimální zaručená dostupnost náhradních dílů pouhé 2 roky, což je hodně slabé i oproti zmiňovanému rozměrnějšímu modelu, kde bylo udáno 7 let. A zajímavé je i to, že minimální zaručená dostupnost aktualizací softwaru a firmwaru (opět od data ukončení výroby) je naopak nebývale vysoká – 8 let!

O vysvětlení jsme požádali místní zastoupení a dáme vám vědět.

 

Google u všech televizorů se svým operačním systémem dává při instalaci na výběr. Ovšem i tzv. běžná TV kupodivu měla, a spustila, Youtube a kdo ví jak je to u ní třeba s Netflixem, který má už taktéž v základu. Peníze, jak známo, nejsou cítit… Foto: autor

„Běžná TV“, ovšem… à la Google

Tentokráte jsme se – pro změnu – rozhodli nejprve vyzkoušet instalaci televizoru jako „obyčejného“ nebo „hloupého“, chcete-li, což představuje volba „běžná TV“. A děláme to i pro to, abychom si ověřili, zda Google plní, co slibuje, protože věřit této firmě je stejné, jako věřit současné vládě.

Google vám nabízí mít ve výsledku klasický televizor, pod čímž si znalý našinec představí to samé, co kdysi. A pokud pro tentokrát zapomeneme na éru analogu v praxi to znamená živé vysílání obohacené digitálním EPG a HbbTV, tedy populárním „červeným tlačítkem“. Tohle Google nijak nespecifikuje, ale logicky slibuje. Takže se na to podívejme.

Chtěli jsme to vyzkoušet i proto, že jsme to nikdy nedělali a samozřejmě jsme také byli zvědaví, jak se Google s touto nesmyslnou volbou popral; nesmyslnou proto, že lze jen těžko pochopit, proč byste platili za něco, co nechcete používat. Na trhu už sice moc „hloupých“ televizorů není, ale přece jen se stále něco málo zakoupit dá.

Instalace začíná tak, jak je zvykem (jazyk, země; to druhé opět primitivní bez ohledu na vybraný jazyk). Poté vidíme „milion“ souhlasů s čímsi a výběr místa instalace (doma, nebo v prodejně). V době, kdy už našinec doufá v ladění se – světe div se – objeví párování ovladače přes Bluetooth, které tu nemá co dělat.

Ještě větší překvapení čekalo na závěr, kde se začala vytvářet domovská obrazovka tak, jak ji známe při instalaci „chytré TV“ (viz foto níže). A vytvářela se a vytvářela se a… Googlu to trvalo zhruba deset minut, ano 10 minut, než si s tím vpravdě nadlidským úkolem poradil. Nehledě na to, že bylo zajímavé sledovat, jak si firma představuje „normální televizi“ z dob, kdy jiná nebyla a ona ani neexistovala!

Našinci se chce říct: „Tůdle gůgle! Co ti na tom tak dlouho trvalo?“

A ještě jedna zajímavost tu je. V době instalace nešel internet. Ještě před vytvářením „domovské obrazovky“ se Google divil, proč bylo připojení k internetu přeskočeno a jednou nebo dvakrát se k tomu vrátil.

A víte co na tom všem bylo nezábavnější? To odhalíte na následujících snímcích. Jak vidíte, na prvním místě první lišty domovské obrazovky skončila ikona vstupu do živého TV vysílání, což se vám při volbě „chytrá TV“, jinak řečeno „Google TV“, vůbec nestane a jsme rádi, obecně vzato, pokud ji vůbec na první (úvodní) obrazovce vidíme!

 

Zvláštní vůbec bylo, že Google při instalaci „obyčejné“ televize vyžadoval připojení k internetu, ale budiž – přece jen tu máme digitální HbbTV. Ovšem na druhou stranu ani to k běžné TV po digitalizaci (samozřejmě i před) nepatřilo! Nicméně když jsme v tomto režimu ověřovali základní funkce, tedy zde konkrétně pozemní tuner DVB-T2, dále „červené tlačítko“ HbbTV a teletext, vše bylo v pořádku. I televizní vysílání bylo v tomto režimu u Strong SRT 32HG6733C bezproblémové, obraz i na nízkém rozlišení v jakém vysílají například Nova a Prima překvapivě výborný a typické vady doprovázející velmi levné televizory (tak říkajíc „vyblité“ barvy, přesvětlená místa, apod.) tu prakticky chyběly.

Pokud se podíváte na domovskou obrazovku při tomto typu instalace (fotogalerie výše) vidíte i Amazon Prime Video a Netflix (nezkoušeno, nemáme přístup) a také Youtube, které ovšem vesele fungovalo, jak nám ukazuje poslední snímek galerie.

Kde tedy má Google onu klasickou TV byť rozšířenou třeba o HbbTV? Inu, peníze jak známo…

 

Druhá instalace, pohodové třídění kanálů

Instalace jako tzv. chytrá TV je stejná, třeba jako u mnoha jiných, včetně Strong SRT40FG6733C, který jsme měli v nedávném testu, takže ji nemá smysl znovu popisovat. Ostatně část jí je společná s předchozí volbou. Za pozornost ale stojí třídění kanálů, které vidíte na snímku výše, kde jsou rovněž možnosti. V porovnání s větším modelem značky je nepatrně odlišné, ale stále bylo pohodové.

Vedle vymazání stanice bude asi nejpoužívanější položkou „Posunutí kanálu“ (foto výše), na místo „mazání“ ho lze i přeskočit.

Ovládání je také obdobné, tlačítko OK vyvolá stanice a menu nastavení jsou opět dvě. Bližší popis najdete u recenze u Strong SRT40FG6733C.

 

Programová nabídka je koncepčně jednoduchá, aktuální kanál se v tuneru mění podle toho, kde se nacházíte. Foto: autor

Základní EPG, pohodové HbbTV i aplikace

Po programové nabídce se nelze volně pohybovat, přejetí na jinou stanici způsobí změnu v tuneru. I zde pak chybí, stejně jako u výše zmiňované větší TV, možnost upozornění na pořad.

Jak vidíte z fotografie, na další den se v EPG dostanete přes barevná tlačítka a takto i vyvoláte bohatý filtr pořadů. Jen počítejte s tím, že jsou umístěna zcela na spodu dálkového ovladače, který je zcela stejný jako u modelu se 102 cm.

HbbTV jsme tentokráte vyzkoušeli i na Praha TV a i zde jelo bez problémů. U Novy a Primy, včetně navazování po vnořené reklamě.

Některé aplikace IPTV/VoD můžete získat hned při instalaci (stačí zatrhnout), ale třeba Disney+ bylo nutné reinstalovat a teprve poté se na něj dalo napojit obvyklým způsobem, tj. přes aplikaci v mobilu. Zajímavé je, že i tento televizor měl ikonu živého vysílání umístěnu hned na první obrazovce první lišty, takže alespoň byla viditelná, a i přepínání za pomoci tlačítka na dálkovém ovládání fungovalo velmi dobře. Jaké byly naše zkušenosti s aplikacemi instalovanými v modelu Strong SRT40FG6733C najdete u něj, zde jsme ověřovaly chod trochu jiných video služeb. Například Lepší.TV, Primy, Voya, Skylinku a hodně zajímavé Canal+. Potíže nebyly, maximálně tu a tam při instalaci, zprovoznit se nepodařil pouze Filmbox u něhož se momentálně řeší jiné problémy, včetně převodu právě pod Canal+.

Pokud chcete vědět, které aplikace mají televizory s Android TV, potažmo Google TV k dispozici, je to na Televizním webu zde (oficiální seznam).

 

Jaký je? Někdy pomalejší, ale stále…

Někdy pomalejší? To platilo zejména při čekání na plný náběh domovské obrazovky jejíž zobrazení až do konkrétních ikon může trvat trochu déle, prakticky to nebylo vidět v EPG u něhož se zvuk nepřerušoval a solidní bylo třeba i postupné přepínání kanálů.

Bylo ale podle nás jasně vidět, že Google zatěžuje svůj o. s. někdy až neúměrně. Například po prosincové aktualizaci, kterou doprovázelo vysvětlení nových funkcí sice netrvalo vytváření domovské obrazovky tak dlouho, jako v případě instalace, ale odhadem o tři, čtyři desítky sekund stejně šlo.

Tohle naštěstí neděláte tak často, takže to můžete nechat stranou a kochat se – vzhledem k velmi nízké ceně – z překvapivě dobrého obrazu! À propos instalace nožiček (tentokráte vruty) je ukázkově naznačená a ani zde nebudete mít se Strongem problém na což bohužel poslední dobou narážíme i u výrazně dražších televizorů!

Hodnocení

  • PRO: výtečný poměr cena/výkon, překvapivě slušný obraz, výborná výbava, včetně přehrávání obsahu s HDR10, velmi dlouhá záruka na aktualizace firmwaru, ale…
  • PROTI: …velmi krátká zaručená dostupnost náhradních dílů (2 roky); snad chyba, zjišťujeme