Ostře sledovaný návrh vládní Strategie správy spektra počítá s využitím ženevských kmitočtů odložených ladem pro rozvojové celoplošné televizní multiplexy 25 a 26. Rozpustí se mezi stávající tři celostátní sítě, jak předpokládá Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, nebo je získají i jiní hráči?
Ačkoli se zdá, že letošní rok bude spíše ve znamení digitálního rozhlasového vysílání, ani terestrická televize nezůstane zkrátka. Svůj boj o zachování frekvencí i po roce 2030 vyhrála a nyní je otázka, jak naložit s frekvencemi, kterých má Česká republika více, než reálně využívá. Stále jsou totiž v záloze ženevské kmitočty vyčleněné pro dvě rozvojové sítě DVB-T2 s takřka celoplošným pokrytím. Mělo jít o multiplex 25, který podle vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání v České republice z roku 2016 připadal Českým Radiokomunikacím (CRA) jako kompenzace za ztrátu kmitočtů způsobený během přechodu na DVB-T2, a multiplex 26 zamýšlený pro Českou televizi pro regionální vysílání a komunitní programy.
Záložní kmitočty využije 5G Broadcast
Kavčí hory se druhého multiplexu vzdaly ještě předtím, než v druhé televizní digitalizaci došlo (byť by mohl vyřešit problémy, s nimiž se ČT potýká kvůli velké celostátní jednofrekvenční síti na kanálu 26), CRA by kompenzační multiplex využily, ale jeho přidělení jim překazila Česká asociace satelitních operátorů, která si na zamýšlené kompenzace stěžovala u Evropské komise. Český telekomunikační úřad tak má zkoordinované dvě sady celoplošných televizních kmitočtů, které by rád poskytl alespoň k dočasnému využití. Podle návrhu nové Strategie správy spektra by část těchto frekvencí mohly do konce roku 2030 využít pro vylepšení televizního příjmu stávajících celoplošných sítí, regionální sítě pro terestrickou televizi a také pilotní sítě 5G Broadcast.
Právě 5G Broadcast by zřejmě připadal v úvahu pro využití kmitočtů sítí 25 a 26. Reálně ho už dlouhodobě testují CRA, ale plány s ním má – byť zatím jen „na papíře“ – také Digital Broadcasting. Je to také jedna z mála reálných možností, jak opravdu dospět k dalšímu rozvoji terestrického televizního vysílání. Příjem „mobilního“ vysílání 5G Broadcast není vázaný na SIM kartu ani připojení k internetu a řeší základní problém televizního vysílání – totiž že uživatelé už nechtějí být vázáni na televizor v obýváku. CRA už deklarovaly, že letos na jaře spustí další test 5G Broadcast v Praze, aby vyladily vysílání v jednofrekvenční síti více vysílačů. Vyloučit nelze ani rozšíření těchto testů do dalších lokalit.
Co komu vadí na Strategii spektra? Klíčový dokument řeší budoucnost televize
Odstartují Prima Case a Prima Port
U stávajících celoplošných multiplexů DVB-T2 se letos asi žádného velkého překvapení nedočkáme. Skupina Prima pravděpodobně spustí v multiplexu 22 dva nové lineární programy Prima Case a Prima Port zaměřené na kriminálky, na které už získala vysílací licence od Rady pro televizní a rozhlasové vysílání. V multiplexu 23 zbývají poslední dvě celoplošné programové pozice, v multiplexu 24 pak jedna pozice, které se budou snažit operátoři zaplnit. Volněji naopak zůstává a patrně i zůstane v regionálních sítích DVB-T/-T2. Jejich rozvoj je pomalejší, ale existují štiky v rybníce, jako je například společnost Fiera touch, která nadále rozšiřuje počet vysílačů a naposledy získala individuální oprávnění v Kamenici nad Lipou, kterou doplní k blízkému Jindřichově Hradci. Regionální síť 11 tak čeká postupná expanze na jihu Čech, kde loni získala klienta v podobě stanice JČ 1, ale i v dalších regionech.
Zároveň budou pokračovat snahy o konsolidaci regionálních televizí, které se postupně snaží skupovat skupiny Primetime Media a BigBoard Praha. První jmenovaná dále zapracuje na rozvoji sítě Regio TV1, která prodává celoplošnou reklamu a zajištuje mezi jednotlivými televizemi výměnu obsahu i společné zpravodajské týdeníky. BigBoard Praha už v průběhu roku 2024 výrazně investoval do metropolitní stanice Praha TV, která přišla v závěru roku s novým vizuálem a přešla na Full HD vysílání nejen v pražské Regionální síti 4, ale také v Regionální síti 8, které provozují České Radiokomunikace, díky níž se tento program objevuje v pozemním vysílání v několika dalších krajských městech.
Jaký byl rok 2024 v DVB-T2? Vzniklo šest nových celoplošných televizí
Úvodní foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz