Proč potřebujeme nový zákon o kybernetické bezpečnosti a proč by mu mohla uškodit přílišná poslanecká kreativita? O tom bude videokonference pořádaná v pondělí 20. ledna.
Později, než se předpokládalo, začne v České republice platit nový zákon o kybernetické bezpečnosti projednávaný Poslaneckou sněmovnou. Ačkoli se původně předpokládala účinnost nového zákona, který je transpozicí evropské směrnice NIS2, od 1. ledna 2025, norma míří teprve do druhého čtení v Poslanecké sněmovně. Co schvalování zdrželo a jaké další průtahy zákonu hrozí, jsou témata, jimž se bude v pondělí 20. ledna 2025 od 11 hodin věnovat online kulatý stůl bezpečnostní společnosti APPSEC se zástupci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a sdružení CESNET.
„Jak se svět čím dál tím více polarizuje, význam kybernetické bezpečnosti roste. Moderní konflikty už neprobíhají na bitevním poli, ale v kyberprostoru. A my potřebujeme mít zajištěnou silnou národní ochranu,“ konstatuje Adam Paclt, generální ředitel společnosti APPSEC zabývající se penetračními testy a moderní kybernetickou ochranou založenou na algoritmech a umělé inteligenci.
Schvalování nového zákona o kybernetické bezpečnosti provází řada kontroverzí a snah některých velkých korporací novou legislativu zjemnit a zbavit přísnějších regulí. Tím by ale nový zákon v podstatě ztrácel smysl. Diskuse se vede také nad kompetencemi v rámci nových pravidel, která zákon zavádí.
Panelová diskuse s novinářskými dotazy
Předkladatelem normy je NÚKIB, který zákon na žádost vlády opakovaně přepracovával. V nadcházejícím druhém čtení v Poslanecké sněmovně k němu navíc přibydou poslanecké pozměňovací návrhy, které mohou vyznění zákona ještě významně pozměnit. Právě o probíhajících debatách a procesu schvalování této důležité bezpečnostní normy bude kulatý stůl APPSEC, kterého se kromě Adama Paclta zúčastní Adam Kučínský, ředitel odboru regulace NÚKIB, a Jan Kolouch, kyberbezpečnostní expert ze sdružení CESNET a z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity v Brně.
Kulatý stůl je určen novinářům, kteří se zabývají kybernetickou bezpečností a s ní spojenou legislativou. Akce bude probíhat formou panelové diskuse, do níž se budou moci se svými otázkami zapojit i novináři. Zájemci o účast se musí dopředu registrovat prostřednictvím online formuláře, poté jim bude zaslán odkaz na videokonferenci, kde se kulatý stůl uskuteční.
Úvodní foto: Freepik.com