Právě uplynulý rok byl výjimečným rokem sportovních událostí světového významu a televizních přenosů. O technologiích na Letních olympijských hrách jsme vás již informovali. Dnes se retrospektivním pohledem přímého účastníka pařížské olympiády podíváme přímo do místa dění. A upozorníme, že příležitost být na příští zimní olympiádě je dnes již otevřena i pro další zájemce.
Olympic Broadcasting Services (OBS) byl vytvořen Mezinárodním olympijským výborem (IOC) v roce 2001, aby sloužil jako hostitelská vysílací organizace pro všechny olympijské hry, zimní olympijské hry a olympijské hry mládeže. Hostitel vysílání je zodpovědný za poskytování video a audio obsahu z olympijských her miliardám diváků po celém světě.
Z pohledu zpracování a distribuce signálů jde o obrovský, mimořádně komplexní projekt, který vyžaduje jedinečná technická řešení, precizní koordinaci a špičkové technologie. Ke splnění této povinnosti se OBS se sídlem v Madridu připravuje prakticky hned po skončení jedněch her se svým stálým týmem. Pro období před a během vlastní události tohoto významu vyhlašuje výběrová řízení na pracovníky nejrůznějších profesí. Do Paříže se jako jediný z Česka do technického týmu OBS dostal Lukáš Marek. Byl na pozici Network SDI Engineer v Mezinárodním vysílacím centru (IBC) v Paříži.
Připravili jsme s ním rozhovor, ve kterém popíše své zážitky a zkušenosti z práce pro OBS – od pohovoru a administrativních formalit až po nástup na kontrakt a práci v Mezinárodním vysílacím centru.
Od inzerátu po uzavření kontraktu
Jak ses vůbec o této možnosti dozvěděl?
Všechno začalo nenápadně a vlastně náhodou. Olympijské hry mě vždy fascinovaly – jak po sportovní stránce, tak z pohledu technologií a vysílání. Na platformě LinkedIn sleduji OBS feed, kde se objevují novinky ze zákulisí olympiády a také nabídky pracovních pozic. V srpnu 2023 jsem narazil na inzerát na pozici IBC Network SDI Engineer, který vypadal velmi zajímavě a odpovídal, dovolím si říct, mým zkušenostem.
Řekl jsem si: proč ne? Za odeslání životopisu nic nedám. Bylo příjemné představit si práci v centru největší televizní události světa, ale upřímně jsem svým šancím moc nevěřil. První odpověď přišla až o několik měsíců později, těsně před Vánoci 2023. Byl to telefonát ze španělského Madridu, kde sídlí OBS. Konkrétně z oddělení lidských zdrojů a týkal se mého zájmu o pozici. Na otázky, zda mám stále zájem, zda se chci zúčastnit pohovoru s technickým manažerem a zda vím, že jde o dočasný kontrakt, jsem odpověděl: ANO!
Co následovalo, a jaký byl obsah pohovoru?
Technický pohovor proběhl o pár dní později online přes MS Teams. Očekával jsem náročné testování znalostí, ale šlo spíše o příjemnou konverzaci. Technický manažer Rafael mi představil roli OBS, popsal pozici, požadavky na kandidáta a hledaný profil. Následně jsem prezentoval své zkušenosti: sdělil jsem, že práce se SDI signálem mě provází celou 16letou praxí, že jsem vystudoval telekomunikace a optické trasy, a že mám zkušenosti s video přenosy, IP sítěmi, TV standardy a virtualizací. Když přišla otázka na standard ST-2110, přiznal jsem, že s ním mám jen teoretické zkušenosti, protože v České republice se tento standard zatím, pokud dobře vím, nepoužívá. Vysvětlil jsem však rozdíly mezi ST-2110 a ST-2022, výhody a vlastnosti.
Také jsem zmínil, že jsem se v roce 2014 zúčastnil Zimních olympijských her v Soči s mým tehdejším zaměstnavatelem vlastníkem vysílacích práv pro ČR. A že jsem si vědom extrémní zátěže. Pohovor trval přibližně 45 minut a Rafael mi na konci nabídl místo.
A potom? Co tvůj zaměstnavatel a jak na to reagovala tvoje rodina?
Během pohovoru mi sice bylo nabídnuto místo, ale rozhodnutí nezáviselo pouze na mně. Nejprve jsem musel vše konzultovat se svým zaměstnavatelem a požádat nadřízené o dočasné volno. Naštěstí mi v práci všichni vyšli maximálně vstříc, včetně kolegů, kteří ochotně převzali mé povinnosti. Tímto bych jim chtěl všem moc poděkovat. Uvolnění v práci jsem řešil formou našetřené dovolené a zbytek jsem pokryl neplaceným volnem.
Manželce jsem slíbil dovolenou v Paříži, dětem návštěvu Disneylandu – a najednou všechno začalo získávat reálné obrysy.
Nakonec zůstalo rozhodnutí jen na mně. Po důkladném zvážení všech pro a proti jsem na konci ledna 2024 podepsal freelancer kontrakt s OBS.
Co všechno bylo třeba vyřídit před cestou na olympiádu
Předpokládám, že teprve podpis smlouvy ti ujasnil, co všechno bude vyžadovat administrování před vlastním pracovním nasazením
Uzavřením kontraktu administrativní záležitosti teprve začaly. OBS vyžaduje platné daňové identifikační číslo DIČ (VAT). Jelikož jsem měl živnost vedenou jako vedlejší činnost a nebyl jsem plátcem DPH, neměl jsem potřebné VAT. Bylo proto nutné zařídit si zápis do evropského registru daňových čísel VIES. Tento registr umožňuje firmám a podnikatelům ověřit, zda je DIČ jejich obchodního partnera platné a registrované v rámci Evropské unie.
Měl jsem dvě možnosti: buď se stát plátcem DPH, nebo tzv. osobou identifikovanou k dani. Druhá možnost byla pro mě výhodnější, a především administrativně méně náročná. Díky ní jsem získal potřebné číslo VAT (aby vyrovnání DPH probíhalo v rámci evropského daňového systému u vystavovatele faktury, a nikoli u španělského plátce – pozn. red.).
Kromě toho bylo nutné zařídit ještě několik dalších dokumentů: Tax Residence Certificate podle dohody o zamezení dvojímu zdanění. A1 formulář, který potvrzuje zdravotní pojištění v jedné zemi. Pojištění odpovědnosti a profesní odpovědnosti, i když profesní odpovědnost obsahovala mnoho výluk, takže šlo spíše jen o falešný pocit jistoty.
Od podpisu kontraktu až do konce května jsem se věnoval převážně papírování. S nadsázkou mohu říct, že jsem se stal administrativním expertem na práci v zahraničí.
Nervozita a zvědavost před odletem do IBC v Paříži
Jaké byly tvé pocity, když se blížil začátek kontraktu?
Pár dní před odletem jsem si začal naplno uvědomovat, co se vlastně přihodilo. Nové prostředí, jiná země, cizí jazyk, noví kolegové, obrovský projekt, nové procesy – a k tomu mix několika znalostí. Navíc celé léto pracovní, a hlavně několik týdnů bez rodiny. Přiznám se, že jsem byl lehce nervózní. Nebylo by však moudré z kontraktu vycouvat. Podmínky smlouvy byly poměrně přísné. V případě, že bych od kontraktu odstoupil, čekaly by mě nemalé finanční sankce – od úhrady letenky až po veškeré náklady spojené s akvizicí nového člena týmu.
Naštěstí nervozitu překonala zvědavost. Zvědavost po něčem novém, netradičním. A jak se anglicky říká: No Risk, No Story.
Nakonec jsi dorazil do olympijského města. Jaké jsi měl zázemí pro tvou práci?
OBS se o své zaměstnance opravdu dobře postaralo. Na takové podmínky se snadno zvyká. Všechny náklady vám hradí – letenky, ubytování, dopravu po Paříži, ošacení, snídaně i občerstvení na pracovišti. Veškerá komunikace probíhala hladce přes portál plánovacího systému lidských zdrojů pro OH. Vše výborně klapalo.
Ubytování jsem měl v Media Village – obdoba olympijské vesničky pro novináře -, což byly nové budovy 10 minut chůze od vysílacího centra IBC. Zpočátku jsme byli v budově jen tři, ale postupně se budovy zaplnily novináři, kameramany, produkčními a dalšími techniky těch společností, které měly zajištěny vysílací práva.
Mezinárodní vysílací centrum IBC
Lukáš Marek nám dále přiblížil z pohledu svého zařazení strukturu technické části OBS, která se starala o hladký průběh přenosů v oddělení Broadcast engineering. Toto oddělení v IBC bylo zodpovědné za design, výstavbu, provoz a servis veškeré televizní a vysílací technologie.
Pracovní tým oddělení byl rozdělen do několika skupin: Venue Systems-systémy přenosových míst, Media Systems-mediální systémy, Tech Admin-technická administrativní podpora, administrátoři systému, centrální distribuce a Core Networking-jádro sítě. Tým této poslední skupiny, jehož byl Lukáš součástí, měl 18 členů a měl na starosti veškerý video a částečně datový provoz ze sportovišť, včetně surfingu z Tahiti, do IBC a z IBC k držitelům vysílacích práv, kteří měli pronajaté prostory buď v IBC přímo, nebo i na jiných místech v Paříži.
Tento tým byl dále rozdělen tak, že čtyři kolegové z Carrier týmu měli na starosti přenosy ze sportovišť do IBC, převážně na fyzické a linkové vrstvě. Další čtyři kolegové tvořili Core IP tým, který měl na starosti přenos ve standardu ST-2110. Další čtyřčlenný tým spravoval obecně IP síť a firewally. Dva kolegové z Local Service týmu zajišťovali interkomy a bezdrátovou síť pro interní komunikaci a poslední čtyři pracovníci, včetně Lukáše Marka, patřili do týmu SDI Network.
Broadcast Engineering oddělení – struktura, náplň práce, pracovní doba
Na jakou pozici jsi nastoupil a co bylo náplní tvé práce?
Podle smlouvy jsem nastoupil na pozici IBC Network Serial Digital Interface Engineer. Můj kontrakt začal 4. června a skončil týden po olympiádě, 18. srpna. Náplň práce bych rozdělil do několika částí: uvádění technologie do provozu (commissioning), měření, testování, konfigurace, servis a odstraňování poruch (troubleshooting). Střídaly se fáze vysokého pracovního vytížení s obdobími relativního klidu.
Měli jsme v našem týmu pracovní dobu nastavenou na 6 dní v týdnu, 8 hodin denně. Velmi intenzivní fáze začala zhruba dva týdny před začátkem her, zatímco se startem her nastal klid. Byl vyhlášen tzv. „technical freeze“, kdy jsme řešili pouze neodkladné záležitosti.
Co si náš člověk v Paříži z olympijských her odnesl
Co tě zaujalo na způsobu práce na takto zajímavém projektu ve srovnání s našimi podmínkami? Bylo to pro tebe přínosné?
Tak především důraz na osobní zodpovědnost. Úkol, který dostanete, je považován za předem splněný. Nikdo za vámi zpětně nechodí a neptá se, jestli už máte hotovo. Pak otevřenost, neustále se opakovalo, že nemáme váhat se na cokoliv zeptat. Lepší pár minut znovu vysvětlovat než několik hodin opravovat. V neposlední řadě byla kladen důraz na vedení dokumentace. Každá změna musela být okamžitě zaznamenána. Přístup „zapíšu si to, až budu mít čas“ moc nefungoval. Technické problémy se řešily v klidu. Během celé doby jsem nebyl svědkem hádek, křiku nebo vyhrocené situace. Naopak, důraz byl kladen na týmovost, náladu v kolektivu a sdílení informací.
Kolegové a kolektiv
Kdo tvořil Tvůj nejužší tým, protože kolegové totiž mohou práci pořádně znepříjemnit, nebo naopak dodat jistotu a podpořit vás. Jít do neznámého prostředí, cizí země a nového kolektivu není snadné. Můžeš nám k tomu něco říct?
Já měl to štěstí, že jsem zažil v celém úzkém i širším kolektivu podporu. Core Networking tým měl mezinárodní složení – Španělsko, Brazílie, Kolumbie, Anglie a Česko – vlastně jsem tak měl kolegy ze třech světadílů. Se všemi, se kterými jsem v OBS pracoval nebo se potkal v jiných odděleních a televizích, byla radost spolupracovat. Všichni se k sobě chovali přátelsky, s respektem a naprosto profesionálně. Úkoly se odbavovaly plynule, bez stresu a často s úsměvem na tváři. Zvlášť veselo bylo, když Španělsko vyhrálo Euro a ve stejný den Carlos Alcaraz Wimbledon.
Vedoucí týmů byli většinou stálí zaměstnanci OBS – naprosto profesionální lidé s vysokou úrovní odborných znalostí i soft skills. I freelanceři, kteří týmy doplňovali, měli obrovské technické zkušenosti. Postupně jsem zjišťoval, jaké kapacity mám kolem sebe. Měl jsem štěstí poznat se s lidmi od Formule 1 až po AI architekty z nVidie.
Nejkrásnější na tom bylo, že si nikdo na nic nehrál. Všichni jsme byli na jedné lodi, s jediným společným cílem – udělat skvělé hry.
Závěrem – nechcete také na olympiádu?
Tolik o cestě jednoho českého inženýra na olympijské hry v Paříži, která odstartovala téměř před více jak rokem po reakci na inzerát telefonátem z Madridu. V tomto roce se sice žádná velká sportovní událost nekoná, ale v zimě 2026 se konají Zimní olympijské hry Milano – Cortina. A přípravy začaly již v březnu minulého roku Setkáním světových vysílatelů s OBS v Coritně d´Ampezzo. Pokud i vy byste chtěli prožít podobný příběh jako Lukáš Marek, neváhejte a jděte do toho. Aktuální pracovní pozice v OBS naleznete zde: obs.tv/workwithus a podílet se, byť malým dílem, na mezinárodním projektu, jehož posláním je kromě sportovních událostí také spojovat lidi napříč národy a kulturami.
Pokud vás zajímají další detaily a konkrétnější technické informace z LOH, připravujeme ve spolupráci s Lukášem Markem další článek s více technickými detaily a příklady použitých nejmodernějších technologií.
Úvodní foto: Lukáš Marek