A máme tu další z malých (97 x 150 x 140 mm) a lehkých (pod kilo) projektorů s lampou typu LED, postavený tentokráte na výšku. Srovnání se stájovým kolegou N1 (odkaz na test níže) je minimálně zajímavé!
Projektor je postaven na operačním systému RTOS (Android TV by z dané ceny výrobce zjevně nezaplatil), což je týž, který používá Strong N1, který jsme vyzkoušeli před nedávnem. Čekat by se tak dalo obdobné uživatelské rozhraní, kompatibilita zabudovaného multimediálního přehrávače či chování za provozu. Za chvíli se můžete sami přesvědčit, jak tomu ve skutečnosti je!
Vedle přehrávání multimédií přes zabudované USB, projektor opět staví na signálu z externího zdroje (HDMI, A/V jack) a také na prý „snadném sdílení obrazovky mobilního telefonu přes Wi-Fi“. I na to se podíváme, ostatně ve srovnání se zmiňovaným modelem N1 je tu Wi-Fi přidanou hodnotu. Nejprve ale něco málo k parametrům…
Mini projektor Strong N1 pro rok 2025: slevte z funkcí a máte ho skoro zadarmo
Projektor je opět typu LCD s úspornou lampou LED, je také bez HDR, světelný tok je fixních 180 ANSI lumenů, což znamená typicky noční promítání, a rozlišení je základní, tedy HD Ready (1.280 x 720 bodů). Ve srovnání s modelem N1, byly některé parametry o něco vylepšeny…
Udávaná projekční vzdálenost od plátna, stěny, jde od 85 do 290 cm, úhlopříčka může být od 89 cm (35″) do 305 cm (120″). Oba parametry jsou rozhodně na výši, pochopitelně tu není objektiv s optickým zoomem. Co tu naopak je, jsou dva reproduktory (stereo), které vidíte i na snímcích, zabudováno je také Bluetooth a Wi-Fi.
V ceně dostanete adaptér „jack (3,5 mm) na 3x A/V cinch“, napájecí kabel a dálkový ovladač bez baterií, což je vzhledem k ceně projektoru naprosto pochopitelné.
Testujeme s výborným mobilním projekčním plátnem Epson Silk Screen ELPSC26, vyzkoušeli jsme ale opět i jednoduchou projekci na stěnu, pro čež jsou tito drobečci přímo předurčeni. A i když ani tento projektor nemá akumulátor, je stále velmi dobře přenosný, takže ho snadno můžete odvézt na chatu či chalupu.
Minimalistické provedení i ovládání
Projektor dorazí se spoustou plastů, jedna z přelepek jde ostatně i přes objektiv. Zajímavostí je filtr vstupujícího vzduchu na zadní straně, který se dá vyměnit (vyčistit) pouhým vytažením. Odvod teplého vzduchu je na spodu a po stranách a rozhodně si toho povšimnete. Na levém boku ještě najdete záslepku zřejmě nějakého příslušenství a i když výrobce v listu s parametry, který je ke stažení ze stránek produktu, hovoří o kartě MicroSD, mechanika zabudována nebyla.
Instalace je prostá, projektoru provedete jen výběr jazyka. Poté se objeví domovská nabídka, která zahrnuje to, co u modelu N1, tedy multimédia, plus navíc menu nastavení a výběr vstupu (foto níže).
U Strong Q1 se můžete připojit na domácí síť přes Wi-Fi, bohužel v našem případě to přes všechnu snahu nešlo, i když heslo bylo zjevně správné (tlačítko WPS chybělo) a výběr sítě také. Podporován byl dokonce i meshový systém Wi-Fi (co to je).
Projektor nemá žádné aplikace a v tomto okamžiku nám šlo zejména o to, zda se na něj dostaneme z mobilu (sdílení obrazovky) a zda zabudovaný multimediální přehrávač umí pracovat i s daty na serveru Synology DiskStation DS414j s pevnými disky WD Red. To vše bohužel padlo, zřejmě půjde o nějakou nutnou aktualizaci firmwaru. Tady však žádná k dispozici nebyla.
Projektor je proveden v minimalistickém duchu. Ovládání na přístroji obstarává jediné tlačítko (zapnutí/vypnutí) na horní straně. Rozhraní jsou na straně zadní, napájení na levém boku, na spodu pak výtečné nožičky (neregulovatelné) plus uchycení pro stativ. Na tohle výrobce zjevně dbá.
Při promítání se neobejdete bez dálkového ovladače (foto výše), který připomíná zjednodušenou klasiku Googlu. Vedle dobře identifikovatelných tlačítek tu najdete i „F vlevo“ a „F vpravo“, což je manuální ostření, jinak stylizované Zpět a atypicky umístěné domovské tlačítko. A také „ozubené kolečko“ přes které se dostanete do obvyklého nastavení. To nabídne v podstatě totéž, co u modelu N1 plus Bluetooth a Wi-Fi.
Menu nastavení (foto níže) je, stejně jako u N1, tedy velmi jednoduché. Z projektorové části nemělo k dispozici nic než zmiňovanou volbu „umístění projektoru“ „přeloženou“ jako „Projection Direction“ a např. „Přední stůl“. Mizerná lokalizace je ale vidět všude možně.
Zaostření obrazu najdete na ovladači, lichoběžníkové korekce zcela chybí a není tu dokonce ani „naklopení obrazu“ známé z modelu N1. Musíte tudíž projektor umístit tak, aby nebyly zapotřebí, což nemusí být snadné a někdy to může být i nemožné.
Multimédia přes USB umí třeba i Divx
Kompatibilita byla obdobná, jako u Strong N1 a tudíž také byla – u videa – překvapivě vysoká. Tu oficiální vidíte v tabulce s parametry, u videa ale odpovídala jen částečně. Přehrály se totiž nejen zde zmiňované formáty v kontejnerech AVI a MKV, ale přehrál se hlavně Xvid a Divx na které u současných televizorů už prakticky vůbec nenarazíte a které kupodivu nezmiňuje ani výrobce projektoru.
Pokud jde o titulky k videu je to slabší. Podporovány byly interní i externí, ale například znaková sada a velikost už nikoli, takže v češtině jsme je snad nikdy neviděli. Nicméně asi největší problém u videa byl se zvukem u kterého se slovo „Nepodporován“ objevovalo až příliš často. Další informace k multimédiím u testu Strong N1.
V případě Bluetooth jsme vyzkoušeli několik zařízení. Mobil Samsung Galaxy A54 5G (Android 14, test) se nenapojil a dokonce se ani neukázal v seznamu. Odolný Bluetooth reproduktor Buxton BTW 7700 (test) už neměl jediný problém a projektor ho bez problémů našel a spároval se s ním.
Výrobce hovoří ještě o bezdrátových sluchátkách pracujících taktéž přes Bluetooth, takže jsme zkusili naše testovací a „skutečně bezdrátová“ Buxton BTW 8800, která potěšila i kompatibilitou s televizory Hisense.
Párování i provoz i zde klaply na první pokus a tohle by bylo značnou výhodou projektoru, pokud by nebyl takový, jaký je!
Jaký je? Chabý…
Tento model se nám, na rozdíl od N1, nelíbil. A hlavně šlo o jeho nedotažení a absenci jakékoli lichoběžníkové korekce. Počítejte také s hodně slabou lokalizací do češtiny, která by někdy až pobavila, kdyby to nebylo smutné, a v tomto okamžiku by rozhodně bylo lepší, kdyby projektor prostě lokalizovaný nebyl.
Škoda, že se nepodařilo rozchodit připojení přes Wi-Fi, které by dovolilo ověřit případný vstup na domácí server a zrcadlení obrazovky mobilu s možným využitím zde umístěných aplikací. Výrobce v tomto případě hovoří o Google Chromecast, o klasickém Wi-Fi Miracast už nikoli, ale to najdete – jako volbu – hned na domovské obrazovce.
Hlučnost je udávána na <45 dB a rozdíl oproti N1 (< 40 dB) byl jasně patrný. Projektor tak byl slušně slyšet nejen v tišších pasážích, ale v tiché místnosti vlastně neustále. Aktivní větrání bohužel jelo od začátku do konce, výkon lampy, který by s tím také mohl něco udělat, regulovat nešel. Projektor se během nějakých třech hodin provozu v jednom zátahu sice nijak nehřál, ale kdo ví co by udělal, pokud bychom mohli větrání částečně utlumit.
Obraz byl vzhledem k ceně nad ní, našinec by očekával podstatně horší podání, včetně barev. Nicméně celkový dojem projektor dobrý nezanechal. Pokud po něčem takovém toužíte, doporučujeme levnější N1, jehož poměr cena/výkon je podstatně lepší, multimediální kompatibilita stejná a jeho koncepce nesrovnatelně jasnější a průhlednější. Nehledě na alespoň základní lichoběžníkovou korekci, která tady z neznámých důvodů vůbec nebyla! Zejména tohle mini projektor Strong Q1 degraduje kamsi do zapomnění.
Řekněme to jinak: zvýšená cena se nepropsala do vylepšení vlastností, snad jen do výbavy a věřme, že problém s Wi-Fi jistě bude odstraněn. I tak ho to ale nevylepší! U mobilního projektoru jde hlavně o rychlé zprovoznění, tedy i korekce a ty…
P. S.: Pokud byste chtěli jít cenově výše, posečkejte na chystaný Strong Mira 1, který se právě objevil na firemních webových stránkách. Má nabídnout 400 ANSI lumenů a hlavně plně automatické lichoběžníkové korekce. Pokud by se to potvrdilo, byla by to jiná káva!
Hodnocení
- PRO: vzhledem k ceně slušný obraz, solidní multimediální kompatibilita, napojení i na bezdrátová sluchátka, manuální ostření, ale jinak…
- PROTI: …bez jakékoli korekce, včetně té nejprostší lichoběžníkové, bez regulace světelného toku, hlučný (aktivní větrání pracovalo neustále)