Pozdě, ale přece, dalo by se říci. Před uvedením třetí verze na český trh, což ještě může nějaký čas trvat, vám nabízíme recenzi dvojky, která byla uvedena v roce 2023 a stále se prodává.

První verzi projektoru Freestyle představil Samsung na veletrhu CES 2022 (více na Televizním webu zde) a ještě v lednu zahájil v Česku předobjednávky. Projektor jsme testovali v polovině roku 2022 a prodával se ještě dlouho poté, vlastně ještě před nedávnem. S druhou verzí (2023) jsme už takové štěstí neměli a na vyzkoušení se jí získat nepodařilo; až teď.

Pokud se ptáte, zda to ještě má smysl, když byla v lednu 2025 uvedena generace třetí, The Freestyle AI+ (více samostatný článek), tak to je přesně to, co jsme řešili. Odpověď zní následovně: nyní se Freestyle 2 prodává ze cenu mezi 14.000 a 20.000 Kč, ve vyzkoušených velkých obchodech ho pořídíte kolem 17.900 Kč. A protože se prodávat ještě nějaký čas bude a protože jsou naše zkušenosti navíc odlišné od řady jiných recenzí, takže ano, smysl článek ještě má nehledě na poslední aktualizaci firmwaru, která ho více přiblížila stávajícím televizorům značky. Recenzi vezměme stručně s ohledem na u nás důkladně protřásaný první Freestyle na kterém dvojka staví a někdy ho i vylepšuje. Zejména obrazově.

I u druhé verze můžete očekávat prakticky všestrannou projekci, včetně třeba stropu, plátna/zdi, projekce z úhlu, atd., atd. Verze tři, nebo chcete-li 2025, by pak měla přidat i vnitřní roh, což by bylo (pokud se to potvrdí) minimálně hodně zajímavé.

A projekční vzdálenosti? Například 100 palců, tedy 254 cm úhlopříčky udělá Freestyle 2 ze 2,7 m, na 140 cm pak potřebuje 1,5 metru a třeba na 76 cm mu stačí 80 cm. Tolik pro upřesnění, jinak jsme stále u systému DLP/LED a světelném toku 230 lumenů (ANSI). Více v tabulce s parametry.

Testujeme s výborným mobilním projekčním plátnem Epson Silk Screen ELPSC26, projekci jsme samozřejmě vyzkoušeli i vysloveně ad hoc, tu na strop, tu na stěnu, tu z postele na nestabilní podložce : ). À propos udržet spodní hranu obrazu vodorovnou se projektoru dařilo i nedařilo. Ale slibuje to…

Recenze první generace je na odkazu…

Jaký je Samsung The Freestyle? Mobilní projektor hodně překvapil

Instalace a další radosti

Než se k tomu dostaneme: v balení najdete dálkový ovladač a napáječ se samostatným kabelem typu USB-C/USB-C, který dává 3 A, 15 W. Konektor USB jde na jedné straně za roh a musíte ho zapojit do projektoru tak, aby vám zůstalo volné rozhraní HDMI, které je hned vedle. Tedy pokud ho chcete využívat, což bude platit o nejspíše naprosté menšině, adaptér se bohužel opět nedodává.

Freestyle 2 následně zapnete dotykem u objektivu a nainstalujete obvyklým způsobem, přičemž třeba pro Wi-Fi můžete využít tlačítko WPS. Novinkou je kontrola stavu aplikací na domovské stránce po instalaci, které si projektor postupně projel, a tohle nedělají ani televizory.

Zatímco auto ostření klaplo na první dobrou, automatická korekce lichoběžníkového zkreslení nikoli (viz foto), takže bylo nutné je ručně doladit. To není nic nového a ani nic zásadního, ale občas s tím byl problém. Tak to ale prostě v současnosti funguje i u projektorů podstatně levnějších a podstatně dražších. Nicméně doladit zkreslení manuálně nebylo, vzhledem k použitému podivnému systému, triviální a viděli jsme podstatně lepší u projektorů za zlomek ceny. S úspěchem lze také pochybovat o systému automatického horizontálního vyvážení obrazu. U nás příliš účinný nebyl (jednoduché promítání pod úhlem z boku, umístění na dece…). A když jsme u toho, změna velikosti obrazu jde udělat po částech od sta do padesáti procent a jde to velmi snadno. Díky tomu, výrobce neudává o jaký druh zoomu jde, lehce kompenzujete vyšší vzdálenost od plátna. Samozřejmě odsud po…

Hodně příjemné je, že vedle toho můžete v nastavení lehce posunout obraz doleva či doprava, takže ho nemusíte vůči plátnu při stacionární instalaci natočit naprosto přesně, což nemusí zcela pregnantně jít. Přes menu to zvládnete vysloveně po kousíčku…

Po nějaké době hraní s projektorem, který tvrdil, že je plně aktualizován, přišla… aktualizace. Ta byla nazvaná „One UI“ s tím, že mj. zahrnuje i o. s. Tizen vyšší verze (8) a aktualizaci zabezpečení a zavést jí byla pochopitelně naprostá nutnost. Takže zpátky na stromy, aktualizovat a znova zkoušet… (Tohle v závěru testu fakt nemá chybu!)

Mimochodem první změna na kterou jsme narazili, mimo změněnou domovskou stránku, byla volba „Všechna nastavení“ umístěná hned na počátku vodorovného tzv. rychlého menu. : )

 

Jak se liší?

Ptát se jak se Freestyle 2 liší od první verze je sice správné, ale zajímavější je, jak se liší, bude lišit, od verze třetí. Nicméně oproti už neprodávanému základu (jedničce) tu máme navíc přehrávání obsahu s HDR10+, což snad také někdo ocení. Nepatrně se zvýšila hlučnost (z 30 dB (A) na 32 dB(A)) a mírně se změnily rozměry i hmotnost (790 g).

Je pozoruhodné, že na oficiální stránce produktu jsme po těch letech od uvedení nenašli ani světelný tok, ani druh lampy či její životnost. U první verze byl tok 230 lm (ANSI) a životnost lampy LED 20.000 hodin, pro druhou se prý nic nezměnilo.

A odlišnosti oproti třetí verzi Freestylu? Informací mnoho není, ale zabudování umělé inteligence, která je nám dobře známa z televizorů Samsung (často vynikající) je zřejmé a promítání „přes roh“ snad také hovoří jasně. Rozdíly tu zjevně budou a nejspíše jak při instalaci, tak za samotného provozu typicky po nějakém přemístění do kterého AI (UI) jistě promluví. Tady se obě předchozí verze chovaly podobně, uvidíme jaký bude mít nová výbava dopad na verzi třetí. Například u Hisense C1 (test) to příliš znát nebylo…

Našinec si ale u Freestyle AI+ musí nutně položit otázku: „Kolik ta legranda bude stát?“

To se dozvíme někdy v březnu v dubnu, kdy už bude známo (mělo by být) více informací. Umělá inteligence není právě zadarmo, což snad kupujícím už pomalu dochází…

 

Manuální lichoběžníková korekce je trochu zvláštní (situace hned po té automatické, promítání z úhlu). Jak vidíte, obvyklý posun přes rohy, nebo nějaké body v obrazu, se nekoná. A ten použitý, natáčecí systém, je trochu zvláštní. Někdy se navíc obraz prostě vyladit nepodařilo! Foto: autor

Stále ovládání à la televizor, ale…

Projektor je posazen na stejný podstavec na kterém se dá naklopit (lehce přeskakuje), natáčení zajistíte pohybem celého projektoru, což je při velmi nízké hmotnosti taktéž snadné.

Ovládání je buď dotykové na čelní straně pod objektivem, nebo přes dálkový ovladač, který je tu v moderní podobě s fotovoltaickým článkem, což dobře známe z televizorů.

Na přístupu Samsungu k ovládání ale zaráží jedna věc – na dálkovém ovladači nenajdete – na první pohled – jediné tlačítko související s projektorem. Samsung to prostě pojal à la TV! A dokonce i ono „nejsdruženější“ tlačítko ze všech vás odkáže, což chvilku trvá, na obvyklou numerickou klávesnici a např. na přístup do celkového nastavení. Nicméně když ho déle podržíte, objeví se ostření. A to je také jediná věc, která tu na toto téma je, ale naznačena, jako funkce, na ovladači vůbec není!

Za nás je třeba ještě říci, že automatické ostření fungovalo spolehlivě, co jednou jelo a podruhé nikoli byly lichoběžníkové korekce. Pokud bychom si tedy mohli vybrat, raději bychom chtěli tuto funkci v manuální podobě. Pro ni ale musíte do nastavení…

 

Dokoupitelný akumulátor se přisazuje ze spodu. Tady design Samsungu trochu pokulhává a žádné sofistikované řešení nečekejte. Nutno ho manuálně připojit do konektoru USB-C… Tedy prý – neměli jsme ho bohužel k dispozici (on sám by odůvodňoval další recenzi…). Foto: Samsung

Jaký je? Trochu jiný, byť obrazově lepší

Výbavou, resp. možnostmi je Freestyle před konkurencí, v některých případech hodně daleko i když jeho funkce vskutku nejsou ideální, jak nám slibuje marketing a některé recenze hovořící o přenesení na nové místo a plně automatickém nastavení… Tak takto to u nás ani na nejnovějším firmwaru skutečně nefungovalo!

Samsung také stále nedodává adaptér na Micro HDMI, což by se hodilo typicky pro multimediální přehrávače (multimédia ze serveru nebo z USB) a přehrávač disků DVD/BD.

Chyba asi stejná, jako absence multimédií přes USB, kterou ale televizor zvládá. Tady je další rozpor… À propos opět jsme nemohli vyzkoušet přístup k multimédiím na domácím serveru, což je věcička se kterou má Samsung dlouhodobé problémy i když tvrdí, že by to pracovat mělo. Jednou se nám přístup v domovské nabídce v části „Připojená zařízení“ objevil, po druhé nikoli. Pak stačila jedna aktualizace a všechno bylo jinak, atd., atd. Zkrátka než jsme to stihli vyzkoušet, nabídka opět vymizela. Až by si jeden mohl myslet, že to není náhodné…

Tohle může některým uživatelům zkomplikovat život a jediný způsob jak rozumně vaše multimédia do projektoru dostat, je tudíž zrcadlení obrazovky…

Domovská nabídka se po aktualizací změnila do podoby známé z nových televizorů Samsung. Foto: autor

Na aplikace jsme příliš nezaměřovali. Stačí se podívat na vcelku jakýkoli test televizoru Samsung na Televizním webu, ostatně o. s. Tizen je tu stejný a jak vidíte výše, stejná je i domovská stránka. Jaké aplikace oficiálně projektor přehraje, najdete v samostatném článku.

Jaký tedy je? Obrazově výborný se sklonem až k přirozenému podání, odpovídající je i zvuk a výkon zesilovače je také více než dostatečný, což ostatně vidíte v tabulce.

Tak říkajíc za dvacku, resp. původně víc, by nám poměr cena/výkon nepřišel nijak zajímavý. Za současných osmnáct je to i vzhledem ke slibovanému a plněnému, resp. ne-plněnému, tak říkajíc na hraně. Za patnáct už by to ale byla – i vzhledem ke slušné obrazové kvalitě – jiná káva. Zvláště nepotěšil použitý styl lichoběžníkové korekce, který byl pro autora poněkud neuchopitelný. Výborné automatické seřizování obrazu při přenesení na nové místo, nebo prosté změně úhlu promítání o kterém jsme hovořili u první verze se bohužel někam vytratilo. Tady často jednoduše nebylo (kdo ví proč).

Příjemné bylo umístění voleb pro nastavení projektoru, které jsou vysloveně po ruce, ostření se dá vyvolat zrychleně a koneckonců se také můžete, přes „nejsdruženější“ tlačítko, dostat i do menu nastavení třeba na lichoběžníkovou korekci, což kupodivu jde i během promítání. Nicméně projektor sám se z pohledu autora příliš nevylepšil a pokud by mohl, sáhl by, kvůli vyšší flexibilitě (spolehlivosti) automatických úprav po první verzi. Výhody rozhodně ale jsou na straně výbavy, třeba vylepšení HDR, a tak je Freestyle 2 přece jen o kousek dál než verze předchozí a také než většina konkurence i když cena není ani v této době z našeho pohledu ideální.

A teď si to přeberte : ).

À propos to, co bylo řečeno u jedničky o promítání za dne, resp. za šera, platí i tady. Projektor je stále příjemně tichý, byť větrák neustále jede.

Hodnocení

  • PRO: výborný obraz překvapivě dobrý i za šera (projektor určen pro promítání v noci), spolehlivé automatické ostření, stejný operační systém jako u Samsung TV (i aplikace), stále výborné zrcadlení obrazovky z mobilu, vysoký výkon zesilovače (i subjektivně), korekce se dají vyvolat i během promítání a zrcadlení obrazovky, výborné ovládání, ale…
  • PROTI: … na „dálce“ ho k projektoru nenajdete, chybí multimédia přes USB, chybí i spolehlivý přístup na server na domácí síti (opět)