Středně velké rádio na stůl s reproduktory po obou stranách je širší než hlubší, takže míří i na menší (užší) stolky. Nicméně veškerá rozhraní (i sluchátka) jsou soustředěna na zadní stranu, včetně klasické teleskopické antény.

Jak vidíte ze snímku níže, na zadní straně najdete i dvojici otvorů bassreflexu, reproduktory na boku jsou kryty nesnímatelnou kovovou mřížkou a celek působí tradičně, zkrátka zcela ve stylu této německé značky.

Za 3.499 Kč dostanete zesilovač o hodně slušném výkonu 2x 5 wattů RMS (co to je), což je při poslechu znát a tři rozhlasové tunery, tedy analogový, digitální pozemní a internetový. Pro každý máte k dispozici 20 paměťových pozic do kterých si můžete umístit stanice, je tu ale i příjem přes Bluetooth typicky z mobilu, linkový audio vstup a mimo jiné také rozhraní USB s udávanou kompatibilitou se soubory MP3 a překvapivým menu!

Zabudováno je standardní Wi-Fi 4 (více zde), naštěstí je ale podporována i méně zarušená frekvence 5 GHz, což možná ocení obyvatelé paneláků, potažmo činžovních domů.

V ceně rovněž dostanete dálkový ovladač, který vidíte ve fotogalerii a externí zdroj s kulatým konektorem s asi 160 cm dlouhou šňůrou.

Vynikající je balení, které je pouze papírové a bez polystyrenu a kéž by se to – konečně – povedlo i u výrobců televizorů a multimediálních přehrávačů! Evropská unie se ale z valné části zabývá hloupostmi a zásadní věci, které se jí zřejmě nehodí, neřeší! À propos dálkový ovladač je zabalen do jemného papíru a neměl žádné plastové přelepky. Nicméně trocha plastu tu přece jen je – na balení dvojice baterií do ovladače. To ale Technisatu lehce odpustíme, protože v podstatě bezplastové balení je tou správnou cestou. Teď ještě většinu (drtivou většinu) nejen rádií vyrábět u nás v Evropě a nevozit to tisíci kontejnerových lodí typicky z Číny! To je ale ten akcionářský kapitalismus a snaha vydělat více bez ohledu na to, co to bude stát dnes a zítra! A když už jsme u tohoto tématu. Pokud pro to chcete něco udělat, Technisat nabízí i rádia, která jsou skutečně vyráběná v Evropě…

 

Řada funkcí, příjemné ovládání, až na…

Barevný displej LCD (TFT) má úhlopříčku 6,1 cm (2,4″) a přijímač podporuje zobrazování obrázků (Slide-Show/catSLS, RadioVIS). Základní funkce měníte po stlačení Mode, vyvolat se dají i přes menu (tzv. Hlavní nabídka), které, jak je zvykem, vždy obsahuje i kontextové položky pro vybranou funkci či tuner, plus systémová nastavení a zmiňovanou hlavní nabídku. U té ale záleží na tom, odkud do ní vstupujete. Přes Mode máte k dispozici nejdůležitější funkce (tunery, Bluetooth, či například USB, audio vstup a tzv. podcasty), při cestě přes menu se přidají budíky a spánek. Na co nenarazíte nikde, je přístup na muziku ze serveru. Ten se bohužel nekoná.

Budíky jsou jako obvykle dva (mj. buzení jen v pracovní dny, nebo víkendy) a využít k nim můžete všech relevantních zdrojů. Funkci spánek, tedy usínání při rádiu, lze nastavit na až 120 min. hraní a následného automatického vypnutí přijímače.

 

Ovládání na přístroji je výborné. Přes delší podržení tlačítka Scan dočasně vypnete Wi-Fi. „Dočasně“ je klíčové… Foto: Technisat

Ovládání je intuitivní a lehce pochopitelné, tlačítka na čelním panelu jsou logicky uspořádána, takže to hlavní zvládnete svižně. Často mají i dvojí funkci a někdy i další, minimálně v jednom případě nenaznačenou. Na Scan/Play/Pause totiž při delším stlačení vypnete Wi-Fi, což vede k příjemně snížené spotřebě. Život to ale komplikuje v DAB, kde se nám samovolně spouštělo vytváření seznamu stanic, jinde je to děláno chytřeji. To pokud v hlavní nabídce vstoupíte na položku internetová rádia a připojení se automaticky obnoví. A když jsme u toho – v menu také můžete Wi-Fi v pohotovosti rádia zapnout nebo vypnout. V prvním případě se vám radikálně zvýší spotřeba (viz tabulka níže), v druhém nebudete muset po zapnutí rádia na tomto tuneru čekat tak dlouho, spotřeba bude nižší. Vše má zkrátka své.

Dálkový ovladač je kompaktní s vcelku tradičním rozložením Technisatu na které se dá zvyknout i když zasuté tlačítko Zpět, Back, nadšení právě nebudí. Přímo máte k dispozici jak budík, tak spánek a také například přeskok skladeb. Na čelním panelu jsou k dispozici odložení budíku a čtyři stanice přímé volby (pátá je vstup do dalších paměťových pozic), na „dálce“ máte obvyklou kompletní numerickou klávesnici.

Ovládání je celkově vzato až nadstandardní, zásadním problémem pro někoho ale bude (pro autora článku rozhodně) to, že tlačítko Mode rovnou přepíná režim rádia místo, aby nejprve zobrazilo ten stávající a na druhé stlačení přepnulo na další.

 

VKV/FM bez AMS, standardní DAB

Funkce „AMS“, která by proladila pásmo VKV/FM a uložila stanice automaticky do paměti tu není, zmáčknutí Scan pouze vyhledá další kanál v pořadí podle nastavení, což zde znamená „silné“ stanice nebo „všechny“. V menu pak ještě u tohoto tuneru můžete zvolit stereo nebo mono podání.

Uložení stanic do paměti se dělá stejně, jako u dalších tunerů. U přímé volby jednoduše stlačením a podržením tlačítka, ty další například přes „5+“ na čelním panelu. Princip je u Technisatu skoro vždy stejný: delší podržení vyvolá ukládací režim, kratší vyvolá uložené stanice nebo jejich seznam ze kterého si listováním zvolíte tu vaši. Stanice lze do paměti ukládat i na přeskáčku.

Po přepnutí na DAB vidíte manuální i automatické ladění (seznam) a také zejména vymazání už neaktivních stanic ze seznamu. Nebo si klasicky můžete nechat seznam znovu vytvořit, což je i zde snadné. U digitálního příjmu pochopitelně nemusíte mít stanice uložené a můžete – k jejich rychlejšímu vyvolání – využít listování právě v tomto seznamu. To je oproti VKV zásadní rozdíl.

Jak bylo řečeno, vždy je k dispozici dvacet paměťových pozic a platí to i pro tuner následující.

 

Pohodové internetové stanice, Bluetooth bez tlumení zesilovače

Na snímcích výše vidíte nabídku v níž nechybí přímá volba stanic v rámci České republiky, obvyklé vyhledávání a také filtry. Ty jsou tři: lokalita, žánr a jazyk.

Celková nabídka funkcí je zde dostatečná, s trochou trpělivosti zadáte na softwarové klávesnici i stanici, kterou nemůžete nalézt. Vyhledat stanice podle datového toku, chcete-li vysílací kvality, ale nešlo ani zde, což ovšem nenabízí nikdo, nebo o tom alespoň nevíme.

 

Přes rozhraní USB rádio oficiálně zvládá MP3 a kupodivu po této volbě vidíme i speciální menu, což je hodně nezvyklé. Foto: autor

Rádio z našich testovacích souborů (MP3, WAV, WMA, FLAC a různé FLAC HD; až 192 kHz, 24 bitů) skutečně zvládlo pouze MP3. Nicméně překvapivá je nejen nabídka, kterou vidíte na snímku výše, ale i ta úvodní po zasunutí kompatibilní flash paměti (FAT32). Rádio se vás totiž zeptá, zda chcete načíst soubory a rovnou odfiltruje ty, které neumí přehrát. Pohybovat se následně můžete i po adresářích nicméně, tady už čeština nefunguje, rádio ale přehrálo i takovýto soubor.

Přes Bluetooth se přijímač bezproblémově spojil s mobily Samsung Galaxy A54 5G (Android 14, test) a s levným, ale pohodovým TCL 30+ (Android 12). Tady už pochopitelně přehrajete všechno, co zvládá váš mobil a pro naše účely byl opět pro přehrávání využit výtečný AIMP. Dodat je ještě třeba jednu věc – ani v případě USB, ani u Bluetooth, rádio vstup nijak neutlumovalo a byl k dispozici prakticky celý výkon zesilovače, takže ozvučíte i dosti velkou místnost. To je výtečné a také méně obvyklé. I tady se dá rádiu zatleskat a jak vidíte, daleko výhodnější je přehrávat přes mobil nebo přes kabelový audio vstup, než přes USB, kde máte k dispozici jen prosté „empétrojky“.

 

Aktualizace času je nedůsledně dělaná. Lehce se vám tak může stát, že při kombinaci například aktualizace přes internet a poslechu DAB, datum a čas prostě nikdy neuvidíte; výrobce opomněl volbu „aktualizovat odevšad“. Foto: autor

Jaké je? Výborné!

Rádio velmi dobře hraje i vypadá, tedy pokud nehledáte nějaké futuristické tvary, ale spíše nenápadnou eleganci, někdo by možná řekl „usedlost“. Čeština tu je nejen v menu (slušná) a včetně správných „nabodeníček“, ale například i v DAB. Nenarazili jsme na ni pouze ve volbě USB.

Vynikající je práce s hlasitostí. Zesilovač dává slušně vysoký výkon, zkreslení bylo naprosto minimální a potěšilo i chování při nízkých a velmi nízkých hlasitostech, což se hodí v režimu usínání při rádiu nebo nějaké „náladovce“. Vynikající bylo chování zesilovače i na dalších vstupech, jako třeba Bluetooth a ani tohle vždy neuvidíte.

Už tak dobrý zvuk si můžete vylepšit přes přednastavený ekvalizér, je tu možnost i vlastní úpravy, bohužel pouze jako výšky a basy, což rádio zbytečně degraduje.

I tak patří Technisat 550 IR k tomu nejlepšímu co dnes můžete zakoupit (pokud nevyžadujete přístup na váš server) a cena je rozumná.

Hodnocení

  • PRO: vysoký výkon (znát byl i přes Bluetooth!), kvalitní zvuk, výtečné chování při minimální hlasitosti, vynikající, solidní funkce, včetně slušného DAB, pouze papírové balení, většinou výborné ovládání, ale…
  • PROTI: …tlačítko Mode ihned přepíná funkci (!), špatně dělaná aktualizace datumu a času, která může komplikovat život, hodil by se přístup na domácí server