České Radiokomunikace (CRA) zahájily vysílání svojí celoplošné digitální sítě pro komerční rádia. Obsahuje šest programů skupiny Radio United Broadcasting. Další komerční rádia vstoupila do regionálních sítí CRA v Praze, Plzni a nově také Liberci

Takřka polovina obyvatel Česka může ode dneška naladit další celoplošnou síť pro digitální rádia. Společnost Czech Digital Group vlastněná CRA zprovoznila prvních 17 vysílačů a dokrývačů multiplexu B (označovaného jako CRA CZ nebo CRA DAB+ CZ), který obsahuje šest programů skupiny Radio United Broadcasting. Tři z nich přitom dosud vysílala v konkurenčním multiplexu C společnosti RTI cz. CRA zároveň zprovoznily první vysílač Regionální sítě 4, která má pokrýt Liberecký, Ústecký a Karlovarský kraj. Prvním vysílačem je liberecký Ještěd a síť obsahuje stejná rádia jako další regionální multiplexy CRA v Praze a Plzni. Operátor ji označuje CDG DAB+ Region.

Programy šířené v celoplošném multiplexu B (Zdroj: CRA)

Zprovozněné vysílače multiplexu B (Zdroj: CRA)

Zatímco celoplošný multiplex B obsahuje programy Kiss, Radio 1, Spin, Signál rádio, Beat a Country rádio, regionální sítě CDG DAB+ Region mají 13 rádií ze čtyř mediálních skupin. Společnost Londa v něm šíří rádio Impuls, Český Impuls, RockZone a Rádio Dechovka, Active Radio ČR stanice Frekvence 1, Evropa 2, Bonton, Dance radio a Pigy rádio, Media Bohemia rádia Blaník a Hitrádio City a Seznam.cz rádia Classic Praha a Expres FM. Celoplošná síť B je zatím zaplněná z 30,56 procenta, i tak rádia skupiny Rádio United využívají velmi nízký datový tok 40, resp. 48 kBit/s. O něco vyšší bitrate mají rádia v regionálním multiplexu CDG DAB+ Region.

Mapa pokrytí spuštěných vysílačů regionálních sítí CRA (Zdroj: CRA)

Programy šířené v regionálních sítích CRA v multiplexu CDG DAB+ REG (Zdroj: CRA)

Zprovozněné vysílače regionálního multiplexu CDG DAB+ REG (Zdroj: CRA)

Regionální multiplex CRA je v podstatě plný

Regionální sítě CRA jsou nyní zaplněny z 92 procent, datový tok jednotlivých rádií se pohybuje od 40 kBit/s (Bonton, Dance, Pigy) přes 64 kBit/s (většina rádií v síti) po 80 kBit/s (Frekvence 1, Evropa 2). Obsahově se regionální multiplex neliší od dočasné sítě CRA DAB+, která do konce minulého roku vysílala v Praze, Ostravě a Plzni. Nyní vysílá v Praze ze žižkovského vysílače na kanálu 6B sníženým výkonem 0,8 kW (Regionální síť 15), z plzeňské Košutky na kanálu 6B výkonem 1 kW (Regionální síť 23) a nově z libereckého Ještědu na kanálu 7B výkonem 0,8 kW (Regionální síť 4). Přibýt by měly základní vysílače Buková hora a Klínovec.

„DAB je aktuálně nejzajímavější pro příjem v automobilech,“ konstatoval na dnešní tiskové konferenci generální ředitel CRA Miloš Mastník. „U DAB vidím největší výhodu v tom, že můžou vzniknout nové celoplošné stanice. Přináší také energetické úspory, které jsou relativně velké i ve srovnání s FM vysíláním,“ dodal. Podle Marcela Procházky, ředitel sekce regulace a právního oddělení CRA, stoupla penetrace digitálními rozhlasovými přijímači v Česku na 18 procent a blíží se poslechu rádia přes mobilní aplikace, který upřednostňuje 19 procent posluchačů. Nadále vede poslech přes FM, který aktuálně dosahuje podílu 88 procent.

„Jak v celoplošné, tak k regionálních sítích zatím nemáme zapnuté automatické přepínání mezi DAB+ a FM, protože k tomu nemáme souhlas od provozovatelů rádií,“ uvedl Marcel Procházka. Digitální rozhlasové sítě CRA využívají podle Procházky stejné vysílače jako veřejnoprávní rozhlasový multiplex ČRo DAB+, pro který technický provoz sítě zajišťují právě CRA.

Úvodní foto: České Radiokomunikace