Nejpozději do nedělního večera zahájí vysílání regionální sítě pro digitální rádia od společností Broadcast Services a GG Omikron. Oba operátoři budou v regionech, kde se jejich vysílání DAB+ bude překrývat, využívat stejné vysílače v lokalitách, odkud vysílá televizní multiplex 24.

Broadcast Services v loňské aukci kmitočtů vydražila celkem pět regionálních sítí, GG Omikron tři. Tento týden jim vyprší roční lhůta stanovená zákonem o elektronických komunikacích, do které musí za každou síť spustit alespoň jeden vysílač. Budou tak následovat všechny ostatní vítěze aukce, kteří tak už – s výjimkou společnosti Play.cz – učinili. Že se tak stane, potvrdil už ve čtvrtek Martin Roztočil, ředitel pro vnější vztahy společnosti Broadcast Services, který novináře informoval o spuštění nového webu tohoto operátora DAB+ a chystané oficiální tiskové zprávě, již plánuje rozeslat nejpozději do nedělního večera.

Web zatím neobsahuje téměř žádné informace, ale názorně vysvětluje propojení společnosti Broadcast Services s dalšími mediálními firmami založenými Radimem Pařízkem. „Společnost Broadcast Services s.r.o. se zařadila do skupiny společností Digital Broadcasting s.r.o. operátora celoplošné Vysílací sítě 24 (Multiplex 24) DVB-T2, Progress Digital s.r.o. operátora Regionální sítě 7 DVB-T a JUKE BOX, s r .o. operátora rozhlasových FM vysílacích sítí,“ uvádí. Je zde také informace, že po spuštění prvních DAB+ vysílačů bude pět sítí Broadcast Services pokrývat signálem 3 684 868 obyvatel České republiky. A kde tedy tyto sítě odstartují?

Dalších 14 vysílačů DAB+ má zelenou, pro Broadcast Services, GG Omikron i Joe Media

Šest vysílačů spustí, o dalších 12 usiluje

Od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) firma v uplynulých dnech získala individuální oprávnění pro využívání kmitočtů na šesti vysílačích. Pro pražskou a středočeskou Regionální síť 2 na pražský vysílač Ládví a Kozmice u Benešova, kde bude vysílat na kanálu 8C, pro severomoravskou Regionální síť 9 na vysílač Javorník u Frenštátu pod Radhoštěm pro kanál 9C, pro jihomoravskou Regionální síť 17 na brněnský vysílač Hády 2 v Kánicích na kanálu 10A, pro pardubickou Regionální síť 22 na vysílač Slatiňany na kanálu 9A a pro vysočinskou Regionální síť 26 na jihlavský vysílač Větrný Jeníkov na kanálu 6C. Spuštěním těchto šesti vysílačů začne teprve první fáze výstavby těchto sítí.

Broadcast Services už nyní žádá o mezinárodní koordinaci dalších 12 vysílačů, které v daných regionech kopírují síť vysílačů televizního multiplexu 24. Na jejich spuštění má operátor až tři roky. Podle rozvojových kritérií ČTÚ totiž musí regionální sítě DAB+ do dvou let od obdržení kmitočtových přídělů (tedy od loňského února) pokrýt signálem v daných regionech 40 procent populace a do čtyř let 70 procent obyvatel těchto regionů. První fázi s pokrytím 40 procent obyvatel by měl Broadcast Services splnit už spuštěním prvních vysílačů tento týden, na zahájení vysílání z dalších lokalit by tak měl mít tři roky. To je poměrně dlouhá doba na to, aby mohl získat pro své sítě nějaké klienty.

Češi by mohli naladit až 90 rádií přes DAB+ Jakub Juhas: Je ale nutné změnit zákon

Odstartuje pouze s rádii Čas a Čas Rock?

Nelze totiž očekávat, že by v sítích Broadcast Services od začátku vysílalo příliš mnoho rádií. Jistá jsou vlastně jenom dvě: Rádio Čas a sesterský Čas Rock, které patří do stejné mediální skupiny jako Broadcast Services. Operátor ale potřebuje platící klienty, s nimiž není vlastnicky propojen, aby mohl financovat rozvoj a provoz sítí na více vysílačích než v aktuální první fázi rozvoje. Ještě větší neznámou je obsah tří sítí dalšího operátora rozhlasových multiplexů, společnosti GG Omikron, která se s Broadcast Services dohodla na využívání její infrastruktury a vysílačů. Dá se tedy očekávat, že sítě GG Omikron odstartují společně se sítěmi Broadcast Services, a to právě a jen na třech potřebných vysílačích, jejíchž zprovozněním firma splní podmínku zákona o elektronických komunikacích.

Rovněž GG Omikron již získal od ČTÚ individuální oprávnění pro využívání kmitočtů na těchto třech vysílačích. Víme tedy, že jeho pražská Regionální síť 16 odstartuje na vysílači Ládví na kanálu 6C, jihomoravská Regionální síť 18 na brněnském vysílači Hády 2 Kánice na kanálu 12A a severomoravská Regionální síť 19 na vysílači Javorník u Frenštátu pod Radhoštěm na kanálu 12B. Známé jsou i maximální možné výkony těchto vysílačů, ale to je asi tak vše, co se dá o sítích GG Omikron s jistotou říci. Odpovědi na další otázky, jako jsou technické parametry sítí a jejich obsah, bychom měli znát už o nadcházejícím víkendu. Nebylo by ale překvapením, kdyby i tyto sítě zatím šířily jen rádia Čas a Čas Rock.

DAB+ vysílače Broadcast Services pro první fázi rozvoje

  • R2 – Praha – Ládví – kanál 8C – max. výkon 1,6 kW
  • R2 – Benešov – Kozmice – kanál 8C – max. výkon 1,6 kW
  • R9 – Frenštát pod Radhoštěm – Javorník – kanál 9C – max. výkon 0,8 kW
  • R17 – Brno – Hády 2 Kánice – kanál 10A – max. výkon 1,6 kW
  • R22 – Pardubice – Slatiňany – kanál 9A – max. výkon 1,6 kW
  • R26 – Jihlava – Větrný Jeníkov – kanál 6C – max. výkon 3,2 kW

Počáteční pokrytí DAB+ sítí společnosti Broadcast Services, s nímž odstartují tento víkend (Zdroj: VPortal ČTÚ)

DAB+ vysílače GG Omikron pro první fázi vývoje

  • R16 – Praha – Ládví – kanál 6C – max. výkon 1,6 kW
  • R18 – Brno – Hády 2 Kánice – kanál 12A – max. výkon 1,6 kW
  • R19 – Frenštát pod Radhoštěm – Javorník – kanál 12B – max. výkon 0,8 kW

Počáteční pokrytí DAB+ sítí společnosti GG Omikron, s nímž odstartují tento víkend (Zdroj: VPortal ČTÚ)

Úvodní foto: AČRA