Před necelým rokem jsme se vydali s několika přenosnými přijímači DAB+ Technisat po některých oblastech ČR. A jak se rok s rokem sešel, byli jsme zvědaví, co se po úspěšné aukci kmitočtů pro sítě určené komerčním rádiím změnilo. A tak vás s tím chceme seznámit, kdy už některé sítě byly zprovozněny. Před pár dny jsme se zastavili v Pardubicích a dnes v Praze. I zde je možno přijímat na klasickou prutovou anténu zahraniční vysílání, které může být při cestách do Německa vzhledem k podrobným dopravním informacím užitečné.

V současné době jsou v provozu všechny tři celoplošné multiplexy DAB+, přitom v Praze jsou dnes i některé regionální sítě. Čtenáři nás poptávali, zda můžeme uvést přehled stanic, které lze naladit v Praze. Dosud však ne všechny stanice v nových sítích vysílají, na základě digitální rozhlasové licence je jich menšina. Jsou to stanice ZUN Radio, Rádio 7, Rádio Sázava, DAB Plus Top 40, Pigy, Energic a Black Hornet Radio. Všechny tyto stanice je možno naladit v Praze. Více o nich se dozvíte v našem nedávném článku.

Většina provozovatelů finálních DAB+ sítí zařazuje stanice na základě převzatého vysílání. Jedná se o stanice, které mají licenci na FM vysílání, resp. transformační licenci, která je opravňuje vysílat buď v FM, nebo v DAB+, ale nikoli souběžně v obou systémech. Z toho také vyplývá, že některé stanice se objevují ve více sítích, a dokonce třeba jen na omezenou dobu.

Můžeme srovnávat změny od loňského března

V loňském roce, kdy byly ještě v provozu přechodové sítě, jsme pomocí běžných komerčně dostupných přijímačů provedli vyhodnocení příjmu v Praze, Pardubicích, středních Čechách a Krkonoších v článku

Na cestách po Česku s rádii DAB+ Jaký je na nich příjem digitálních stanic?

Pro manuální vyhledávání je dobré si uvědomit, že některé přijímače pro manuální nastavení udávají jen kmitočty, nebo jen kmitočtové bloky. Proto zde přinášíme převodní tabulku:

Převodní tabulka středních kmitočtů a bloků DAB+

Zajímalo nás, k jaké změně došlo po zprovoznění celoplošných a některých regionálních sítí v Praze a jak se změnila situace na některých stejných místech, které jsme vyhodnocovali zhruba před rokem v našem článku. Nejprve jsme z databáze ČTÚ vybrali plánované vysílače a jejich přehled uvádíme v další tabulace.

Tabulku jsme doplnili počtem stanic podle údajů serveru dabplus.cz, kde lze i najít další technické parametry jako úroveň zabezpečení nebo kódování, které se nastavují u jednotlivých stanic. Maximální počet stanic tak vychází na 59, avšak s tím, že některé se opakují a na přijímači se nezobrazí. Růžovou barvou jsou uvedeny již plánované regionální sítě operátorů Play.cz, Broadcast Services a GG Omikron, které prozatím své sítě neprovozují. Dočasný vysílač Praha Strahov (CRA) je vzhledem k malému výkonu na většině Prahy bez příjmu signálu.

Jaká je situace v Praze

Základní vyhodnocení jsme provedli v Praze 10 u Slavie a v Praze 9 na Klíčově se shodným přijímačem Technisat DigitRaddio 1 S a převážně v indoor prostředí. Zvýšené výkony oproti hodnotám z loňska vedly konkrétně na Klíčově uvnitř budovy k příjmu 53 stanic s velmi dobrou úrovní signálu, v dolíčku u Slavie k 43–51 stanicím v závislosti na vysunuté, nebo zasunuté teleskopické anténě. Jednoznačně z příjmu v Praze pak vypadly tři regionální stanice Českého rozhlasu z „českého“ bloku 12C, které zůstaly v regionalizovatelné síti RTI cz ZC/SC a bloku operátora Teleko v Královéhradeckém kraji.

Kolísavý počet stanic při opakovaných laděních se projevoval u těch stanic, které byly obsaženy ve více sítích. Jednoznačně se to týkalo celoplošných sítích B a C, a to u Radio Beat, Radio 1 a  Signal Radio. Avšak u stacionárního příjmu se někdy naladila síť CRA DAB+ CZ a někdy RTI cz STC. Nepodařilo se nám zjistit nějaké pravidlo, ani v závislosti na vyzářeném výkonu, neboť RTI cz vysílá polovičním výkonem než stanice v síti B CRA.

I proto jsme vyzkoušeli příjem za pohybu v autě u stanice Radio 1 při přesunu od Slavie ve Vršovicích na Klíčov. I zmíněné přenosné rádio se zasunutou teleskopickou anténou umístěné v přihrádce přeď spolujezdcem, hrálo po celou dobu jízdy, a při tom došlo k přepínání mezi sítěmi B a C. I při přepnutí kvalita poslechu i při různých datových tocích byla nerozeznatelná. Co jsme však zaznamenali, byl krátký výpadek, případně přeskočení, což bylo způsobeno tím, že logicky sítě nebyly časově synchronizované. Když jsme pak porovnali na jiném místě časový posun mezi nimi pomocí dvou různých přijímačů, byla síť RTI cz zpožděna oproti síti CRA o přibližně 20 sekund. To je zjevně způsobeno dopravou signálu k multiplexu, případně zpracováním v kodéru.

Ruší německé vysílače příjem na severním okraji Prahy?

V loňském roce jsme zjistili, že na severním okraji Prahy je zachytitelné německé vysílání. Zachytili jsme vysílání v bloku 5C celoplošného multiplexu DR Deutschland, který vysílá výkonem 10 KW např. z Loebau nebo Zwickau a zemského multiplexu MDR Sachsen na kanále 9A.

Vzhledem k tomu, že z vodárenské věže Děvím na jihozápadě Prahy zprovoznila společnost Fiera touch vysílání programu Radia Energic právě na kanále 5C, zajímalo nás, jak se chová na severním pražském okraji. Modelové pokrytí podle VPortálu ČTÚ je na následujícím obrázku.

Pokrytí bloku 5C z vysílače Praha Děvín při výkonu 10 kW na severu Prahy. Vypočtená intenzita pole v bodě na mapě odpovídá 79.60 dBµV/m (zdroj: VPortál ČTÚ)

Regionální síť 13 FIERA však vysílá polovičním výkonem 5kW, což se projevilo již při jízdě do Čimic okolo známé bohnické psychiatrické kliniky, kdy docházelo k výpadkům Rádia Energic. Na vyznačeném místě jsme zjistili 93 DAB stanic, nejvíce v Praze, z toho se jich uložilo 65, včetně stanic ČRo Karlovy Vary, Sever a Hradec Králové vysílajících v regionálních sítích RTI cz ZC/SC a Teleko. K tomu se uložilo 13 stanic z bloku 9A německého MDR Sachsen. Na jejich přehled včetně použitých kodérů a bitových rychlostí se můžete podívat v následujícím přehledu. Za povšimnutí stojí také, že multiplex je opatřen EPG dopravními informacemi TPEG pro multimediální panely zabudované v autě, které tyto informace umožňují řidičům zobrazit.

Regionální síť stanic DAB + veřejnoprávního rozhlasu MDR v sousedním Sasku (Zdroj: https://www.ukwtv.de/cms/deutschland-dab/sachsen-dab.html )

Stanice celoplošného multiplexu DR Deutschland z bloku 5C se neuložily, neboť signál z pražského bloku 5C přece jen vykazoval lepší příjmové podmínky, i když poslech byl možný jen vně zástavby mezi vilkami ve vyústění ulic, které probíhaly severojižním směrem.

Pozitivní zjištění: k rušení v bloku 5C nedocházelo, a německé stanice v bloku 9A obohatily náš éter další programovou nabídkou a službami pro plánování cest k sousedům.

Zkušenosti z Pardubic

V loňském článku Na cestách po ČR s rádii DAB+ jsme část věnovali také Pardubicím ve východních Čechách, kde až na Český rozhlas není zprovozněn žádný digitální rozhlasový vysílač, ale díky své příznivé poloze mohou obyvatelé bez problémů přijímat signál z krkonošské Černé hory a případně ze Stěžer u Hradce Králové. Kolega z redakce v těchto dnech provedl srovnání počtu digitálních stanic s loňským, jak z pohledu dosažitelného příjmu, tak i počtu programů. Více si můžete přečíst

Zkušenosti s příjmem DAB+ v Pardubicích: 6 multiplexů a 46 programů

Kolega ještě srovnal počty FM stanic s digitálními, včetně zahraničních tentokrát z Polska. A těch digitálních je už více. A to ještě nejsou dobudovány regionální sítě, které podle rozvojových kritérií mají čas zahájit vysílání v tomto regionu do začátku roku 2026. Takže snad  začnou obchody  nabízet rádia opatřená DAB tunery ve větším množství než v dnešních dnech.

Úvodní foto: Václav Udatný