Další z letošních novinek Strongu jde zastrčit přímo do rozhraní HDMI vašeho televizoru. A pokud by to konkrétně u vás neklaplo, máte tu krátký přechodový kabel, se kterým se to docela jistě povede.

Vypadá jako taková přerostlá flash paměť, ale když se na ni podíváte zevrubněji uvidíte, že na konci není ani USB, ani USB-C nýbrž plný a dovnitř nezatažitelný (to se u USB stává) konektor HDMI. Pokud to váš televizor dovoluje, můžete tedy přehrávač rovnou zasunout, pokud nikoli, vypomůže adaptérový kabel asi 13 cm dlouhý, který najdete v balení společně s jedno ampérovým zdrojem s oddělitelným kabelem. Ten má bohužel podobu USB/microUSB, ale je jasné proč – tady je vše ceně, takže se mu na straně přehrávače nedivme!

Multimediální přehrávač Strong Leap-S3+V2 Výborný obraz, překvapivé potíže s aplikací

A ještě pro upřesnění: oproti Neve 2025 (test), který jsme tu měli před nedávnem (stejně, jako výše uvedený), je nejen výrazně jednodušší, ale také výrazně levnější. Máme tu 990 Kč vs. 1.900 Kč, takže v podstatě ušetříte tisícovku, a to je už znát!

Na „tyčince“ je jediné rozhraní pro zmiňované napájení a doplňují ho obvyklé Bluetooth a Wi-Fi. Jak vidno, hardware je jasný a průhledný, softwarovou obsluhu tentokráte zajišťuje Android TV (sláva!), který úspornější a pohodovější než Google TV.

Přehrávač testujeme s naším referenčním televizorem Hisense 65U7KQ z roku 2023, který se plně osvědčil i zde a se svými 165cm – překvapivě – vyhovoval i tomuto jednoduchému multimediálnímu zařízení. A to bylo nejen překvapivé, ale i příjemné.

 

Dvojí napojení, provedení fešné

Jak už bylo naznačeno, jsou tu dva způsoby fyzické instalace „tyčinky“ do HDMI televizoru. Buď rovnou zastrčit, což záleží nejen na konkrétním provedení rozhraní v TV, ale také na tom, kolik rozhraní HDMI vedle sebe využíváte a zda se vám tam vůbec vejde (šířka je 30 mm). Nakonec je to jedno, protože je tu vždy záloha v podobě adaptérového kabelu a tohle je vymyšleno šikovně.

Náš nový referenční televizor Hisense 65U7KQ (2023) by zvládl obojí, ale z testovacích důvodů jsme dali přednost instalaci přes adaptérový HDMI kabel typu holčička/chlapeček.

Samotné zprovoznění multimediálního přehrávače (MMC) má následně pár specifik, které ovšem nesouvisejí s přehrávačem, nýbrž s Google TV. Úvodem je vám nabídnut jazyk a hned poté spárování dálkového ovladače, což šlo snadno a rychle (pozor – výrobce chce zachovat vzdálenost do 50 cm, což někdy může být problém). Pak – kupodivu – nenásleduje obvyklá země, nýbrž připojení k internetu přes Wi-Fi i když na obrazovce, jako možnost, vidíte i kabelový ethernet, který tu pochopitelně není. Heslo k Wi-Fi musíte zadat manuálně, naštěstí softwarová klávesnice byla vynikající, takže nebyl problém ani se složitým heslem. Tu využijete i k přihlášení do knihovny aplikací Googlu, přičemž bylo zajímavé, že nám nebyly nabídnuty žádné aplikace k hromadnému zavedení. Jsme ale u Android TV, takže to asi bylo tím.

Android TV 11 byl příjemný nejen při vyhledávání aplikací, které je stále o třídu lepší než to u Google TV, ale i v tom, že domovská obrazovka nabíhala, i přes slabý hardware, což někdy bylo znát, rychle a vůbec chování přehrávače bylo tak nějak pohodovější.

A na závěr této části ještě poznámka: chlazení MMC je opět pasivní, zkoušení provozu asi šest hodin v kuse neukázalo nějaké velké zahřívání, vše se zdálo být v normě.

 

Tradiční ovládání přes kompaktní ovladač

Přehrávač byl nainstalován s povoleným společným ovládáním set-top boxu a televizoru přes HDMI (CEC) a kupodivu to, v případě naší Hisense TV, klaplo; je to vysoce individuální a záleží na obou zařízeních takže pozor, u vás to může dělat potíže! Nicméně nastavení jsme ponechali po celou dobu testu, problémy v tomto ohledu byly jen v okamžiku, kdy se televizor, kvůli „nereakci“ (autor zapomněl vypnout volbu), samovolně vypnul. „Nereakce“ je typický problém moderních televizorů, které nejsou schopny vzít v potaz externí signál jdoucí do nich přes HDMI.

Jsme u Android TV 11, jehož menu nastavení je jiné než u Google TV, což je – pro většinu aplikací a provozu – vcelku nepodstatné. Důležité je, že dálkový ovladač je původní, tedy kompaktní, a bez tlačítek jako barevná teletextová, apod. Při dané ceně sice nemůžeme očekávat nic jiného, je ale na vás, zda to skousnete či nikoli. Za nás žádný problém, kdykoli si můžete pořídit jiný ovladač.

V menu nastavení Androidu je „obraz a zvuk“ odsunut kamsi hluboko, což se musíte překousnout, naštěstí to nepotřebujete příliš často. Pokud tedy máte moderní (a novější) televizor, protože u starších může potíže způsobovat občas proměnlivá velikost výstupní obrazové plochy. Tu jsme často upravovali pomalu každé druhé zapnutí.

Domovská obrazovka je oproti původnímu Android TV (od verze osm, včetně) pozměněna a představuje vlastně poslední aktualizaci před Google TV, tedy pokud si autor článku vzpomíná správně. Vodorovné pruhy tak ovlivníte až od třetího z nich, „Oblíbené aplikace“ a „Čeká na vás“ musí zůstat tak, jak byly. Zbylé pruhy šly výškově přesunout a také zcela vymazat, včetně Netflixu.

 

Naše poslední dobou obvyklá sada aplikací; od VLC, včetně, počítejte sem ale i Disney+. Foto: autor

Výtečná (a překvapivá) aplikační kompatibilita

Jak bylo řečeno, k automatickému zavedení tu nebylo nic, nicméně po objevení domovské stránky se několik aplikací přece jen našlo. Zejména obecně používané Youtube, které i v podobě Music fungovalo bez potíží, pokud jste se tedy prokousali přes úvodní požadavky Googlu, které jsou čím dál tím vyšší.

Následně jsme tudíž nainstalovali naši standardní testovací sadu dnes představující…:

  • Canal+: aplikace zcela bez potíží, včetně nainstalování a spárování s protějškem v mobilu. Tohle je vynikající a lepší to má jen nové Disney+ u něhož nemusíte ani snímat kód QR. Snad to někdy dorazí i do lokální IPTV/VoD.
  • Disney+ – zařízení (Google TV) ohlásilo, že se aplikace nepodařilo nainstalovat a operační systém nabídl řešení. K dispozici ale byla a mohli jsme se na ni dokonce i napojit. Znát nebylo nic ani za provozu.
  • Lepší.TV: bezproblémový provoz i po mnoha hodinách přehrávání.
  • Prima+: bez potíží jsme aplikaci spárovali přes webové stránky, několik přehraných seriálových dílů problémy neodhalilo.
  • Skylink Live TV: předěláván momentálně do visáže mateřského Canal+. IPTV plus videotéka pracovaly bez obtíží (skvělý snímek Tři dny kondora – samozřejmě původní), zprovoznění bylo dílem okamžiku.
  • SledovaniTV: zprovoznění bezproblémové přes párovací kód. Provoz po více než hodině práce bez potíží.
  • VLC Player: na něj jsme byli hodně zvědaví! Připomínáme, že rozhraní USB tu není, jedna ze dvou možností jak dostat vaše multimédia na obrazovku televizoru je „sáhnout“ si na váš domácí server (co je doma, to se počítá – a čím dál tím víc!), druhou je zrcadlení obrazovky z mobilu. Leap-Una zcela bez problémů přehrála špičkový testovací soubor ve Full HD s datovým tokem přes 20 Mb/s (např. boční posun byl zcela bez chybičky!), soubory ve 4K už nezvládla, ale to ani netvrdí! Jsme u zařízení pro Full HD, takže další zkoušení probíhalo v tomto duchu. Na potíže (s výjimkou „VLC klasiky“ – externí titulky) jsme nenarazili. Výtečně a překvapivě!
  • Voyo: aplikace nejprve nezprovozněna, autor si nevšiml, že tržiště Googlu nabídlo místo české slovenskou. Následně vše už klaplo, provoz asi dvou seriálových dílů bez problémů.

A kvalita obrazu? Solidní a plně odpovídající ceně, byť si řekněme rovnou – nedosahuje kvalit dvou výše zmiňovaných a zde recenzovaných novinek pro rok 2025. A pochopitelně je také proměnlivě poplatná zdroji, takže jednou na špičkovém vstupu dá tohle a podruhé zase trochu něco jiného. I to odpovídá ceně i když také záleží na napojeném televizoru, což náš výtečný Hisense 65U7KQ mnohdy zvládal vyrovnat. I tady ale za nás Leap-Una – vzhledem k cenové láci – překvapila a potěšila.

 

Jsme bez USB, takže nezapomeňte na užitečné zrcadlení obrazovky mobilu

S „Unou“ jsme vyzkoušeli i zrcadlení obrazovky z mobilu, což je druhá cesta jak do televizoru dostat vaše multimédia, resp. cesta mj. pro ty, kteří nemají na domácí síti paměťové zařízení. Pro jistotu jsme vyzkoušeli dva mobily – Samsung Galaxy A54 5G (Android 14, test), což je vyšší střední třída, a levný TCL 30+ s Android 12. Vše jelo přes Google Chromecast, obecné zrcadlení obrazovky (Miracast) tu chybí, a vyzkoušeli jsme přehrávání videí, muziky i promítání snímků, vše uloženo v mobilu.

A jak to dopadlo?

Zajímavě!

Samsung A54 s Androidem 14 se vůbec nechytl, a to přes veškerou snahu a několikanásobné zkoušení. U TCL 30+ s Androidem 12 problém nebyl a výše vidíte snímky právě z něj.

 

Domovská obrazovka po instalaci Android TV. Jsme u ovladatelnějšího systému, takže můžete upravit nejen ikony aplikací, ale i vodorovné pruhy, což už Google TV nedovoluje. Foto: autor

Jaký je? Android TV opět lepší než Google TV

Levňoučký přehrávač rozhodně překvapil! Zvládl nejen špičkový soubor ve Full HD umístěný na serveru Synology na domácí síti, ale například i zvuk v DTS-HD Master Audio, to vše ve spolupráci s výše zmiňovaným televizorem Hisense a VLC. Bez problémů přehrával i soubory, které u zmiňovaných přehrávačů Strongu pro rok 2025 s Google TV sice jely, ale bez zvuku, to vše na stejné TV a stejně nastavené.

Celkově vzato se Strong Leap-Una ukázal v tom nejlepším světle a na rozdíl od dvou dříve recenzovaných a podstatně dražších MMC s Google TV, neměl jejich problémy, a to včetně prachmizerného vyhledávání aplikací, které je doslova za trest!

I když by se mohlo, na první pohled, zdát, že cenová láce a málo výkonný hardware přinese možné aplikační potíže, včetně potíží se serverovým médiem (nedivili bychom se…) nebylo tomu tak.

Pokud v MMC netrváte na rozhraní USB, pokud nutně nepotřebujete výstup digitálního zvuku a nemusíte přehrávat videa v Ultra HD (4K), může být pro vás Leap-Una nejen solidní volbou, ale i překvapivě dobrou volbou doslova za hubičku!

A nevýhody? Jak vidíte níže…

Hodnocení

  • PRO: excelentní poměr cena/výkon, solidní obraz i na 165 cm, výtečné chování Android TV 11 (včetně řádově lepšího vyhledávání než u Google TV), u VLC bezproblémový provoz se serverem (pokud nepočítáme obvyklé zádrhele VLC), pro někoho i nenápadnost umístění
  • PROTI: na nic jme nepřišli

Úvodní foto: Strong