Po zemětřesení jménem Oneplay aktualizujeme náš přehled on-line videoték (VoD) a kombinovaných videoték s internetovými televizemi (IPTV/VoD). Jak tedy vypadá nová situace na domácím trhu ve světle cen a vlastností? Zatím se zdá, že nikdo nepovažuje Oneplay za hrozbu. Čekali jsme víc…

Uvedení Oneplay si konkurence jistě všimla, ale bezprostředně reagovali jen někteří a – po pravdě řečeno – vlažně. Vzhledem k tomu, že O2 TV bylo nejvíce postaveno na sportu, očekávali jsme něco výraznějšího od Maxu a Canal+. V případě Voya pak minimálně od Primy a vzhledem k tomu, že spojená video služba šlape na paty i Disney+, nějaká reakce byla očekávána i zde.

A co se stalo?

Prakticky nic, takže vše se v médiích točilo (a točí) jen na problémech kolem přechodu, tedy na migraci aktivních účtů na novou platformu u níž se mezitím ukázalo, že je vlastně platformou Voya… Nicméně komunikace O2 TV situaci naprosto nezvládla a vypadala, s prohlášením že si na migraci bere až 3 měsíce, minimálně podivně, když už ne vysloveně hloupě. Zhodnocení ale asi přijde na přetřes až časem (prohlášení O2 TV bylo sice logické, ale mělo znít naprosto jinak), takže se pojďme podívat na to, jak po první radikální konsolidaci vypadá domácí trh.

Srovnání cen a parametrů najdete podrobně rozepsáno v tabulce ke stažení v závěru článku, a to včetně odkazů na naše materiály, včetně recenzí. Z tabulky jsme vypustili videotéku Bravia Core, což je speciální záležitost, a jak bylo řečeno, zařazeny byly i streamovací služby kombinované, tedy mající v sobě televizní kanály, potažmo živé televizní vysílání.

Tohle se už ukazuje jako naprosto jasný trend!

Článek vznikl na základě oficiálních dat z webových stránek jednotlivých placených video služeb (ty zdarma nyní nebereme v potaz), případně z komunikace se zákaznickou linkou.

 

Videotéka Oneplay v prvním měsíci po uvedení (březen 2025). Foto: autor

Pár poznámek k nové Oneplay

V tabulce uvádíme POUZE ceny při vytvoření nového účtu přímo na Oneplay.cz. Přechod z O2 TV neřešíme, službu jsme nikdy neměli k dispozici delší dobu (krátké zápůjčky na konkrétní test), nicméně i tak je jasné, že některé informace z webu O2 TV nesedí („…neomezené nahrávání na 30 dní“), jiné situaci spíše komplikují (třeba „Oneplay na zkoušku“).

Zcela výmluvně pak o zbytečných komplikacích, které si video služby připravily vypovídá to, že nápověda na Oneplay.cz vykazuje nulovou reakci (nebo zanedbatelně související) na slova „rychlost“, „rychlost připojení“, „internet“, „požadavky“. A také na „počet zařízení“ či „maximální počet zařízení“, tedy údajů, které jsme potřebovali do tabulky a které bude řada lidí hledat. Nakonec jsme se ale přece jen něčeho dopátrali, takže celkový počet zařízení na nichž můžete Oneplay sledovat je neomezen, což jsme se ale dozvěděli až na zákaznické lince (měli jsme kliku). Streamovací služba totiž všude mluví jen o „současném sledování“ a celkový počet zařízení zcela opomíjí, což ale zdaleka není pouze její problém.

A ještě k „zásadním informacím v médiích“ ke katastrofálnímu stavu Oneplay. Autor článku ho provozoval přes týden na různých platformách a více než šest hodin denně v kuse, někdy i ze dvou zařízení současně, což dovoluje redakci zapůjčený účet. Chyby a výpadky byly, ale v poslední době jich už bylo naprosté minimum. Autor také zdůrazňuje, že na Oneplay přecházel z Voya a nikoli z O2 TV! Jinak řečeno: u stěžovatelů jde buď o přechod z O2 TV, což nedokážeme posoudit, nebo o bláboly, záměr, smůlu, atd. Poměrně dlouhé každodenní provozování o situaci u Oneplay vypovídá – podle nás – jasně. Navíc bylo vidět, že na rozdíl od prvních dvou, třech dnů po přechodu se vše radikálně vylepšilo, a to jsme všichni Oneplay věnovali spoustu času, což je vidět i na počtu námi přinesených informací.

 

Skokového zvýšení ceny se dočkalo Prime Video. Zaplatíte sice stále ještě hodně nízkých 149 Kč, ale provozovatel to mohl udělat podstatně lépe. Foto: autor

Jak se za půl roku změnil domácí trh

Od našeho posledního přehledu prodělalo nejvýraznější zdražení Prime Video. Po pravdě – firma to naprosto nezvládla, takže zdražila skokově a pomalu o 100 procent! Dříve 79, nyní 149 Kč. To je pořádný nářez, byť je cena stále zanedbatelná! Možná to Amazon neřešil právě z tohoto důvodu…

Zcela se proměnil Skyshowtime. Namísto 159 Kč a jednoho balíčku, tu máme tři balíčky a za 159 dostanete pouze video službu s reklamou na jednom jediném zařízení. Původní cenu 199 Kč si naopak stále zachovává Apple TV+, která je – samostatně – nabízena i u nás, ale můžete si ji pořídit i jako součást Canal+, což je výhodnější.

Naše slova, před více než rokem, spíše dvěma, o podceněných poplatcích za video služby jsou více než aktuální i nyní a ani současné navýšení v řadě případů nepostačí. Nehledě na to, že když srovnáte měsíční platbu s cenou za jediný lístek v kině, je buď na polovině (nebo na zhruba stejné úrovni. Z pohledu roku (kolikrát jste třeba za 2024 navštívili kino a kolik vás to stálo?) je platba například pro tříčlennou rodinu a dvě návštěvy kina často podstatně, ba přímo enormně, nižší!

Další zajímavostí je to, že přes všechny sliby ani jedna z video služeb „světového formátu“ : ) doteď u nás nezavedla poplatek za kino premiéru. Tedy současné promítání v kině a u vás doma. Těžko říci zda se toho, přes všechny zprávy, vůbec někdy dočkáme. Nicméně „Disney+ nasadil Avatara II půl roku po kinopremiéře…“

 

I SkyShowtime by se potřeboval naučit česky nehledě na to, že stejně, jako drtivá většina VoD neumí podle „češtiny“ vyhledávat. To ale u nás nikoho nezajímá stejně, jako například „americky“ stanovené věkové kategorie. Co by si s nimi třeba Ministerstvo kultury lámalo hlavu… Foto: autor

Jak číst tabulku

První tři sloupce se týkají cen za jednotlivé balíčky, případně balíček, a to včetně zvýhodněné ceny při platbě na rok (a přepočítané měsíční), pokud je k dispozici. Jak vidíte, každá video služba si to řeší po svém.

Naše nově přidaná položka „jak hradit?“ se věnuje způsobům platby, což je, či může být, pro řadu zájemců další problém. Při „platbě kartou“ mějte na paměti, že jde většinou jen o MasterCard a Visu. Za autora článku normální platbu převodem či stažením z účtu (neplatí kartou přes internet) nenabízí prakticky nikdo.

U položky „profily; i dětský?“ počítejte někdy se speciálními podmínkami (Apple), většina VoD to má ale uděláno výborně a vše je tak velmi snadné jak pro založení, tak pro udržování.

Bod „min. rychlost připojení“ je sice zřejmý, někdy ale dalo práci ho dohledat, jindy se to vůbec nepodařilo. Další upřesnění můžete najít v poznámce. Pamatujte také, rychlost není pro VoD všechno, ale jde i o kvalitu internetového připojení, což streamovací služby neřeší. V tomto případě už také záleží na video bufferu, zásobníku, a některé VoD mohou v okamžiku problémů na lince fungovat lépe, jiné hůře a ještě jiné vůbec ne a vypadávají prakticky okamžitě.

Ještě problematičtější položkou je „max. počet zařízení“. Jde o počet zařízení, která můžete mít při provozu k video službě, resp. k jednomu účtu, připojena. Jejich počet může být neomezený, může být ale také limitován a pokud budete chtít přidat nové zařízení, budete musíte některé z předchozích vymazat. Někdy ho budete muset dokonce vymazat z určité kategorie. Jak rovněž vidíte v tabulce, ani něco tak zřejmého jsme někdy nedohledali!

Předposledním bodem je „současné sledování na více zařízeních“. To také bývá limitováno, někdy jsou kladeny dodatečné podmínky stejně, jako u profilů. Připravte se na možné komplikace.

„Poznámka“ – zde naleznete obvyklé doplňující údaje, včetně případných reklam, vlastních reklam, doplňujících balíčků či upozornění na optimální rychlost linky.

 

Srovnání on-line videoték, březen 2025

Poslední aktualizace článku a tabulky proběhla ve čtvrtek 27. března 2025. Odkazy na naše články a testy najdete v souboru XLSX.

Tabulka ke stažení (PDF): tabulka – srovnání VoD, 2025

Tabulka ke stažení (XLSX, připojeny odkazy): tabulka – srovnání VoD, 2025

Image by senivpetro on Freepik