Na našem trhu se objevil v posledních dnech projektor s klasickou projekční délkou za velmi přijatelnou cenu Strong Mira 1. Podařilo se mi být jedním z prvních uživatelů, a tak bych se rád s vámi podělil o svých zkušenostech a současně na něm otestovat službu Oneplay.

S postupujícím se zvyšováním propustnosti internetových sítí i domácích wifi routerů zahájili výrobci televizorů nový trend: integrovat do nabídky aplikace zejména zahraničních streamovacích služeb a vlastně tak vytvořili novou kategorii připojených chytrých televizorů, se zkratkou CTV (Conneted/připojená TV). Tyto moderní připojené televizory nabízí celou řadu novodobých technologií a vlastností, které dodají skvělý divácký zážitek do pohodlí našich domovů. Během výběru je ale nutné pamatovat na několik důležitých aspektů a orientovat se dle svých potřeb.

Co jsem očekával

Již delší dobu jsem si chtěl dopřát zážitek z velké obrazovky pro sledování filmů, kde je dnes již ve streamovacích službách dostatečná nabídka, která sice časově zaostává za premiérami v kinech, ale navíc poskytuje českou originální televizní výrobu. Kdysi, tak v roce 2009, výborný televizor Samsung série 7, i tehdy již nazývaný Smart TV, sice i po těchto letech v mé pracovně stále plní svou základní funkci, když je připojen na kabelový rozvod ještě s DVB-C, tak dnešním možnostem CTV se nemůže rovnat.

Kromě toho, jsem chtěl využít multimediální server Synology se spoustou vlastních videí a fotek k přehrávání ve Full HD kvalitě na větší ploše. Navíc bych je chtěl promítat při různých příležitostech na přenosném zařízení a samozřejmě, nedat za to spoustu peněz. A případně využít i nějaké to sledování běžného televizního vysílání, zejména zpravodajství. Z toho tudíž vypadly statické velké televizory a zaměřit jsem se musel na projekční TV.

EPG na stěně s úhlopříčkou přes 2,5 m (foto: Václav Udatný)

Tím se definovaly požadavky na přenosnost, automatickou korekci lichoběžníkového zkreslení, zobrazení obrazovky počítače nebo mobilu, vstupy HDMI, USB klasické nebo C, přístup k síti, umístění na stativu, abych nemusel hledat v cizím prostředí vhodný stolek a rozumnou váhu.

Jak si vybrat z poměrně bohaté nabídky

Po pokusu (neúspěšném) s projektorem Q1 od Strongu jsem narazil na článek kolegy Herwiga

Levný projektor Strong Mira 1: slušná práce, jen trochu slyšitelnější

a usoudil jsem, že tento projektor by mohl být velmi přijatelným kompromisem mezi kvalitou a cenou.

Na e-shopu našeho nejznámějšího obchodníka s elektronikou se objevil v nabídce koncem března. Podařilo se mi získat jeden z prvních kusů.

Vzhledem k tomu, že návod v balení byl jen jednoduchý obrázkový a na webových stránkách výrobce byl jen popis vlastností a funkcí, uvádím zde nich přehled některých základních parametrů:

OPTICKÉ PARAMETRY

Technologie zobrazení 3,97” LCD, Typ: Projektor pro streamování, Čočka s vysokou propustností, Nativní rozlišení 1080p, Jas 300 ANSI lumenů, Kontrastní poměr 1500:1, Životnost LED >30000 hodin

PROJEKČNÍ PARAMETRY

Rozsah vzdálenosti od projekční stěny 1,1m-4,6m, Velikost projekce 40” ~ 150” (1m – 3,8 m), Režim zaostření Elektrické a automatické ostření, Režim korekce lichoběžníkového zkreslení Elektrická a automatická korekce, Poměr stran 16:9

SYSTÉM

Operační systém Android, nastavení jazyka čeština (ale ne vždy), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G a 5G, Bluetooth 5.0 Bluetooth, Kapacita paměti projektoru 2GB RAM + 8GB ROM

ROZHRANÍ

USB2.0, HDMI 1.4 s podporou 480i – 1080p, Audio výstup na sluchátka

ELEKTRICKÉ PARAMETRY

Hluk ventilátoru <55 dB, Napájecí zdroj zabudovaný AC100~240V, Spotřeba energie ≤60W, Pohotovostní napájení ≤0.5W, Reproduktor 2x5W

Hmotnost produktu 2,5 kg

Výrobce na svých stránkách udává větší rozsah příslušenství, než se zařízením jsem skutečně obdržel. HDMI kabel nebyl dodán a zmíněný A/V kabel vzhledem k existujícím rozhraním postrádá logiku.

Zásilka neobsahovalo nic překvapivého, avšak i baterie do dálkového (foto: Václav Udatný)

Mira 1 je tady

Předem bych říct, že s Google TV, i když je dnes součástí mnoha CTV, nemám zkušenosti a zprovoznění tak neprobíhalo úplně rychle. Přiložený návod byl jen jednoduchý obrázkový, a proto jsem využil i recenze z výše uvedeného článku, Stavěcí šroub ve spodní části jsem nevyužil, protože jsem objevil závit pro fotostojan, na který jsem doprostřed místnosti, asi ve dvoumetrové vzdálenosti, Miru 1 umístil.

Po instalaci baterií do dálkového ovladače a zapojení do sítě se chtěl projektor připojit přes instalovanou síť Google Home, kterou nemám a pokusy o její instalaci jsem považoval za zbytečné, protože jiná zařízení „Chytré“ domácnosti nevlastním. Po připojení k mé pracovní wifi síti jsem i tak musel zadat přístup k mému Google účtu, včetně otravného vyplňování všech písmenek přes zobrazenou klávesnici a dálkový ovladač. Když jsem konečně vše zvládl začaly se stahovat předinstalované aplikace. Jak psal kolega Herwig v první recenzi, žádné české aplikace tam nebyly, takže z vyhledávacího řádku jsem nahrál dnes velmi populární Oneplay, ke kterému mám přístup i ke všem sportům s tarifem Maximum a chci se také těmto vlastnostem vice věnovat. Samozřejmě se instalace dalšího zařízení neobešla bez vyplňování přes softwarovou klávesnici, což mě vůbec nebavilo. A samozřejmě i další aplikace, vyžadující přihlášení a pokaždé jiné pořadí písmenek. Kde je klasická a standardizovaná QWERTY klávesnice!

Jak se naplňovala má očekávání

Ještě, že lze jednotlivé aplikace přesunovat. Takže výsledné pořadí aplikací jsem si nastavil podle obrázku.

Základní domovská obrazovka (foto: Václav Udatný)

Jen první řádek Prime video je spojen s volbou domů a nejde se ho zbavit, při tom přednastavené aplikace je možno po zobrazení podrobností (dlouhý stisk) odinstalovat.

Při umístění na stativu docházelo k malým pohybům přístroje, na což hned přístroj zareagoval automaticky zaostřováním, a protože lze i manuálně nastavit lichoběžníkové zkreslení, umístil jsem nakonec projektor na stranu na stolek a použil stavěcí šroub. Obraz se automaticky zaostřil a lichoběžník jsem dorovnal manuálně. Při dalších spuštění již nebylo nutná další korekce.

Zajímalo mě spojení s multimediálním serverem Synology. Skutečně jediná možnost byla stáhnout aplikaci VLC a tu spustit. Když jsem si chtěl prohlédnout fotky, tak k nim jsem logicky nedostal. Tato aplikace samozřejmě nepodporuje jpg. Samozřejmě obě zařízení byl na stejné domácí wifi, pracující v pásmu 5 GHz.

Změřil jsem také rychlost internetového připojení, která bylo okolo 350 Mbit/s a tak jsem vyhledal na YouTube videa z cyklu 8K Earth, abych viděl kvalitu zobrazení na stěně běžně namalované na bílo, plátno nemám. Z jednoho videa 16K UHD Dolby Vision a HDR 120 sn/s je následující obrázek.

Tak vypadá kvalitní obsah přes průměrné zařízení ((foto: Václav Udatný)

Jak je vidět kvalita zobrazení je skvělá a to projektor HDR neumí, a promítá jen do rozlišení 1080×1920 což rozhodně není ani 4K UHD. Je vidět, že kvalita obrazu záleží na kvalitním vstupním signálu.

Na stránkách prodejce je uvedeno, že Mira 1 umí zobrazit obrazovku mobilu pomocí Miracast. To jsem se pokoušel také vyzkoušet. To však přes Smart view telefonu Samsung nešlo. Asi by to fungovalo přes některou z aplikací, které jsou v Google play k dispozici, ale ty vyžadovaly platbu a tak jsem vyzkoušel alespoň zrcadlení přes Chromecast. K tomu jsem použil mobilní aplikaci Oneplay a zobrazení fungovalo, když se projektor hlásil jako 4K Google TV Stick. Ale můj problém fotek galerie jsem tím nevyřešil.

Jediný způsob by byl přes HDMI propojení s počítačem. Kabel jsem si opatřil a mohu potvrdit, že připojení funguje. K přepojení vstupů slouží tlačítko na pravém horním rohu dálkového ovladače, což jsem poměrně dlouho hledal. Jinak mikrofon, který je v samé blízkosti (foto a další popis v článku kolegy), umožňuje zadávat vyhledávání v češtině, pokud si jej nastavíte. A světe div se, docela mi to fungovalo. Také jsem narazil na to, že se dá někde nastavit i převod řeči na text nebo naopak. Ale to jsem nezkoušel.

Zvuk z postranních reproduktorů je překvapivě slušný. Je možno si navolit několik profilů, které se nepatrně odlišují. Ekvalizér v rozsahu 125 – 10 000 kHz je užitečný. Úroveň zvuku se dá regulovat na ovladači, ale někdy, bylo nutno jít na maximum, při přechodu mezi různými aplikacemi se totiž hlasitost měnila. Při tom také docházelo k tomu, že po přechodu z aplikace (konkrétně rádio BBC) na aplikace Oneplay se anglický zvuk nevypnul a smíchal se se zvukem filmu. Pomohlo tomu jen úplné vypnutí a zapnutí, vlastně tvrdý reset.

A u zvuku ještě zůstanu. Sluchátkový výstup fungoval a s kvalitními sluchátky by možná kvalita byla lepší. Tak mě napadlo využít Bluetooth funkci projektoru k připojení externího reproduktoru. Zapůjčil jsem si od dcery malý přenosný reproduktor španělského výrobce s výkonem 16 W. Spárování proběhlo hladce a skutečně zvuk se zlepšil.

Ekvalizér s externím reproduktorem zlepšuje kvalitu zvuku (foto: Václav Udatný)

Překvapivě však po delším přehrávání stanice ČRo Jazz došlo k přerušení a výpadku, nápravou bylo přejít zpět do přes jinou volbu. A že by to bylo nedokonalým připojením, tak o tom nemůže být řeč vzhledem ke změřeným rychlostem internetu. Když po chvíli došlo opět k výpadku, tak přepnutí nepomohlo ani na jiné stanice. Nekontroloval jsem to s DABem, ale nejspíš došlo k závadě na CDN – doručovací síti.

Spokojenost?

I když se mi všechny představy nenaplnily, fotky ze serveru budu muset přehrát na flashku, tak jsem nesplnil otestování Oneplay. A proč? Příliš jsem se ponořil do sledování sportovní nabídky a nočních přenosů z tenisového turnaje ATP v Miami.

Vítězný servis Jakuba Machače ve finále Masters s Djokovičem (foto: Václav Udatný)

To potvrzuje, že jsem pořízením projekční televize neudělal chybu. A vytýkaná hlučnost v článku kolegy, tu člověk nevnímá, když se ponoří do obsahu. Navíc je připraven upgrade firmwaru, který má šum větráku snížit. Úplně jsem zapomněl zmínit, že během hraní si s novou hračkou jeden upgrade softwaru jsem si stáhl, když jsem marně doufal, že zprovozní miracast. To je další nesplněná představa. A ještě bych měl dodat, pokud se díváte na projekční televizi během dne, tak to sice jde, ale zážitek to není. A já jsem noční sova, takže mi to nevadí.

A jaké jsou sportovní zážitky se službou Oneplay si určitě nenechám pro sebe a povíme si o tom příště.

Úvodní foto: Václav Udatný