AKTUALIZOVÁNO, UVNITŘ VIDEA A FOTOGALERIE – Japonská společnost zjevně pojala letošní veletrh CES jako možnost uvést celou svou kolekci TV pro sezónu 2020/2021. A co víc! Na český trh začne postupně nabíhat už od března a tím bude mít Sony jistý náskok před čínskou a korejskou konkurencí.
AKTUALIZOVÁNO, 24. 1. 2020: jsou tu další informace…
Řada X70 bude bez Android TV – celkově osm modelů, v Česku budou nabízeny čtyři.
Řada XH80 – Sony KD-49XH8077 (stříbrná verze) či třeba Sony KD-65XH8096 – černá verze, i úhlopříčka 216 cm (85″) – první ve střední třídě od Sony.
Řada XH90 – počet přístrojů pro ČR ještě není v konečné podobě, určitě ale bude ke koupi celkem šest modelů: 2x 140 cm (55″), 2x 165 cm (65″), 191 cm (75″) a 216 cm (85″).
Neuvěřitelné se stalo skutečností! Zatímco řadu posledních let výrobci televizorů posouvaly a posouvaly uvedení svých kolekci pomalu až k polovině roku a příchod na přelomu dubna a května byl pokládán za časný, Sony se vrátilo zpět v čase. Objednávky obchodníků se navíc začnou přijímat už v únoru…
Sony šlo ale ještě dál – většinu televizorů pro letošní a část příštího roku, o kterých si více povíme dále, už najdete na webových stránkách českého zastoupení a zvláštním věcem ještě není konec! Sony totiž uvedlo první televizor s obrazovkou OLED a úhlopříčkou nikoli 140 cm (55″) a dokonce ani ne 127 cm (50″), nýbrž 122 cm, tedy se 48 palci! To tu v novodobé historii technologie obrazovky OLED ještě nebylo a doufejme, že se Sony KD-48A9 s operačním systémem Android TV (jako ostatně prakticky všechny uvedené novinky), zároveň také svižně dostane i na český trh. Již jsme se zapsali, jako první, na zápůjčku… 🙂
ČTĚTE TAKÉ Z CES 2020:
- Budoucnost se otáčí? Výrobci televizorů vyšli vstříc největšímu zlozvyku z mobilních telefonů
- TCL oznámila rozšíření řady televizorů QLED a mimo jiné také vstup „velké bílé“ do Evropy
- Samsung uvedl designové televizory pro domácnost, včetně nového „zabijáka OLED“
Co nás čeká (od března dále)
Novinkou představenou v Las Vegas je technologie Ambient Optimization. Ta se snaží zajistit – v rámci prostředí ve kterém je televizor instalován – co nejvyšší kvalitu obrazu a zvuku. Automaticky tak zesílí jas ve světlých místnostech a zvládne dokonce i v místnosti nalézt předměty jako závěsy nebo nábytek, které mohou odrážet nebo pohlcovat zvuk. Následně podle toho vyladí akustiku a uvidíme, jak to vlastně bude dělané (vzpomínáte na první zesilovače s kalibrací přes mikrofon?). Nový je i designový koncept Immersive Edge, který pracuje s nenápadným (minimalistickým) podstavcem umístěným v samém rohu televizoru.
Vybrané modely také budou, kvůli další generaci herních konzolí, podporovat rozlišení Ultra HD (8K) a nabídnou i 4K s vysokou snímkovou frekvencí (až 120 sn./s) a vysokou rychlost odezvy přes HDMI.
I v roce 2020 se připravte na to, že některé technologie budou pro nás opět nedostupné, což se ale netýká jen Sony, ale i dalších výrobců. Například hlasové ovládání v češtině přes Google Assistant či Amazon Alexa (Sony ho nazývá „bezdotykové ovládání“). Naopak i českého majitele TV Sony potěší například podsvícený dálkový ovladač u řad XH95 a ZH8, vylepšené plošné podsvícení, které najdete už u televizorů střední třídy XH90 či technologie X-Wide Angle. Ta zajišťuje přesnější barvy i při bočním pohledu (XH95) a našinec se může jen ptát, proč ji Sony nenazvalo trochu atraktivněji a stále pokračuje v duchu svého starého stylu, který však bohužel v dnešních dobách neobstojí (viz QLED…).
U ZH8 pak najdete unikátní výškový reproduktor Frame Tweeter umístěný v rámu tak, že ho rozechvívá a vyluzuje zvuky přes něj. Systém má navodit pocit audia vycházejícího přímo z obrazovky a tohle se Sony v minulosti hodně dařilo. U nejvyšších modelů televizorů rovněž nechybí vyhlášený obrazový procesor Sony X1 Ultimate a tohle značka také umí!
Nová kolekce televizorů uvedená v Las Vegas i pro Evropu
Pojďme se, alespoň ve stručnosti podívat, co nového si Sony přichystalo pro sezónu 2020/2021. Berte to jako základní nástin vlastností jednotlivých řad chystaných televizorů, které podle zpráv z místního zastoupení začnou postupně nabíhat už od března. A to je nevídané nemluvě o tom, že dříve se na veletrhu CES představené přístroje od těch evropských často dosti lišily.
Řada X70 (nejspíše bez Android TV) – osm modelů, úhlopříčky (43″), 124 cm (49″), 140 cm (55″), 165 cm (65″), tj. například Sony KD-65XH70 (foto výše), resp. Sony KD-65X7055 – rozlišení Ultra HD (4K), displej Triluminos, ClearAudio+ (mj. jasnější a srozumitelnější dialogy), minimální rámeček.
Jaké systémy pro obsah s technologií vysokého dynamického rozsahu (HDR) budou tyto televizory zvládat oznámeno nebylo. Nicméně minimálně HDR10 tu bude a doufejme i v televizní HLG, které mělo Sony dříve v obdobných modelech také k dispozici. Dolby Vision najdete…
Řada XH80, nižší střední, začíná Android TV a kompatibilita s Dolby Vision (systém HDR) – celkově deset modelů, úhlopříčky (43″), 124 cm (49″), 140 cm (55″), 165 cm (65″), 191 cm (75″), 216 cm (85″), tj. například Sony KD-49XH80 či třeba Sony KD-65XH8096 – rozlišení Ultra HD (4K), displej Triluminos, obrazový procesor 4K HDR X1 (objektové remastrování pro obsah s HDR, tedy vysokým dynamickým rozsahem), speciální reproduktorová jednotka pro tenké televizory, kompatibilita s Dolby Vision a Dolby Atmos (audio), stojan a rám s broušeným povrchem.
Řada XH81 – čtyři modely, úhlopříčky 109 cm (43″), 124 cm (49″), 140 cm (55″), 165 cm (65″), tj. například Sony KD-49XH81 nebo Sony KD-65XH8196 – rozlišení Ultra HD (4K), displej Triluminos, obrazový procesor 4K HDR X1, speciální reproduktorová jednotka pro tenké televizory, kompatibilita s Dolby Vision a Dolby Atmos, kovový stojan a hliníkový rám, hliníkový dálkový ovladač.
Řada XH85 – pět modelů, úhlopříčky 109 cm (43″) a 124 cm (49″), tj. například Sony KD-43XH85 nebo Sony KD-49XH8577 – rozlišení Ultra HD (4K), displej Triluminos, obrazový procesor 4K HDR X1, kompatibilita s Dolby Vision a Dolby Atmos, kovový stojan a hliníkový rám.
Řada XH90, střední třída, začíná plošné podsvícení LCD obrazovky a Ambient Optimization – celkem patnáct modelů, úhlopříčky 140 cm (55″), 165 cm (65″), 191 cm (75″) a 216 cm (85″), například Sony KD-55XH90 – rozlišení Ultra HD (4K), displej Triluminos s plošným podsvícením (Full Array) a lokálním tlumením, obrazový procesor 4K HDR X1, Ambient Optimization (viz výše), kompatibilita s Dolby Vision a Dolby Atmos, po budoucí aktualizaci, kompatibilní s režimem 4K, 120 sn./s.
Řada XH95, začíná X-Wide Angle a X1 Ultimate – pět modelů, úhlopříčky 124 cm (49″), 140 cm (55″), 165 cm (65″), 191 cm (75″) a 216 cm (85″), tj. například Sony KD-65XH95 – rozlišení Ultra HD (4K), displej Triluminos s plošným podsvícením (Full Array) s lokálním tlumením se zvýšeným kontrastem, obrazový procesor X1 Ultimate, Ambient Optimization (viz výše), kompatibilita s Dolby Vision a Dolby Atmos; od 140 cm: X-Wide Angle (viz výše), audio se systémem bi-amp, neviditelný výškový reproduktor (Frame Tweeter), bezrámečkové provedení.
Řada A8, obrazovka OLED, zvuk z povrchu obrazovky, pro sportovní přenosy – dva modely, úhlopříčky 140 cm (55″) a 165 cm (65″), tj. Sony KD-55A8 a Sony KD-65A8 – rozlišení Ultra HD (4K), displej OLED, obrazový procesor X1 Ultimate, Ambient Optimization (viz výše), vylepšený sportovní režim, kompatibilita s Dolby Vision a Dolby Atmos, zvuková technologie Acoustic Surface Audio (zvuk z povrchu obrazovky) plus dva basové reproduktory.
Řada A9, obrazovka OLED, zvuk z povrchu obrazovky, pro sportovní přenosy – úhlopříčka 122 cm (48″), Sony KD-48A9 – rozlišení Ultra HD (4K), displej OLED, obrazový procesor X1 Ultimate, Ambient Optimization (viz výše), vylepšený sportovní režim, kompatibilita s Dolby Vision a Dolby Atmos, zvuková technologie Acoustic Surface Audio (zvuk z povrchu obrazovky), hliníkový stojánek.
Řada ZH8, nejvyšší LCD – dva modely, úhlopříčky 191 cm (75″) a 216 cm (85″), tj. například Sony KD-75ZH8 – rozlišení Ultra HD (8K), displej Triluminos s plošným podsvícením (Full Array) s lokálním tlumením se zvýšeným kontrastem, obrazový procesor X1 Ultimate + systém 8K X-Reality Pro, kompatibilní s režimem 4K, 120 s./s, Ambient Optimization (viz výše), kompatibilita s Dolby Vision a Dolby Atmos, výškový reproduktor Frame Tweeter (viz výše), podsvícený dálkový ovladač, dvoupolohový podstavec.
Na CES 2020 nechybělo od Sony ani auto… 🙂
Společnost také na veletrhu ukázala svou představu elektřinou poháněného bezobslužného sedanu Vision-S a systém „Safety Cocoon“. Jde o koncept bezpečnostních zón, které sledují vozidlo tak, že snímají celé jeho okolí a reagují na případný problém. Vše zajišťuje tzv. Solid State LiDAR (Light Detection And Ranging), což „je metoda dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu“. Více najdete na Wikipedii.
Škoda že ceny pro český trh asi nejsou k dispozici
Zatím skutečně ne (jsem zvědav zejména na tu malou OLED…). Očekávám to tak během měsíce. Budu to sledovat.
Také jsem zvědav na tu „malou“ uhlopříčku,ale spíš by mě zajímalo jak na to budou reagovat jiní výrobci,konkrétně Panasonic.Jejich TV bych rád do sestavy komponentů od Panasonic zařadil, místo pořád skvělé plazmy od nich.55″ je na náš malinký obýváček fakt moc.