Přechodová síť 12 provozovaná Českými Radiokomunikacemi zvýší pokrytí na 78 procent obyvatel České republiky, spuštěny už budou všechny její základní vysílače v západních Čechách.
Třetí vysílač pro nový typ pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 v Plzeňském kraji a první v Karlovarském kraji spustí 14. září České Radiokomunikace. Tento den začne vysílat jejich přechodová síť DVB-T2 s 14 programy komerčních televizí ze sušického vysílače Svatobor a chebské Zelené hory. Přechodový multiplex tak už bude moci přijímat 78 procent obyvatel Česka: v západních Čechách už budou spuštěny všechny základní vysílače velkého výkonu. Stane se tak krátce poté, co Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přidělil Českým Radiokomunikacím novou várku individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů této přechodové sítě, včetně kanálu 31 pro sušický Svatobor.
TV Noe, Barrandov Family a Óčko Expres v nových regionech
Hlavní sušický vysílač bude šířit DVB-T2 vysílání maximálním výkonem 100 kW, chebská Zelená hora, která bude vysílat také na kanálu 31, má určen maximální výkon na 20 kW. Se stejnými výkony vysílá z obou vysílačů i celoplošný multiplex 2 ve standardu DVB-T, ze Svatoboru pak i multiplex 3. Přechodová síť Českých Radiokomunikací obsahuje programy z obou těchto celoplošných multiplexů, vyjma stanic Nova a Nova Cinema. Jde o pět programů ze skupiny Prima, čtyři ze skupiny Barrandov, tři ze skupiny Óčko a dále také Šlágr TV a TV Noe. Diváci, kteří jsou v dosahu vysílače Cheb – Zelená hora a nemohli dosud přijímat multiplex 3, tak budou moci díky přechodové síti DVB-T2 tyto programy rovněž sledovat.
Úplnou novinkou budou pro diváky na Sušicku a Chebsku programy křesťanské televize Noe, Barrandov Family a hudební Óčko Expres, které lze jinak pozemní cestou naladit pouze prostřednictvím Regionální sítě 8, jež vysílá výhradně v krajských městech a jejich okolí. Nyní se prostřednictvím přechodové sítě DVB-T2 dostanou na pokrytí shodné s nejrobustnějším celoplošným multiplexem 2. V dohledné době mezi ně patrně přibude i druhý program hudebního kanálu Šlágr, který má odstartovat během září nebo října letošního roku. Po spuštění této televize by v přechodové síti Českých Radiokomunikací zůstaly ještě tři volné programové pozice. Dvě pro programy skupiny Nova a jedna pro dalšího případného hráče z regionálních sítí CRA.
Co je potřeba pro příjem přechodové sítě DVB-T2?
Podmínkou pro příjem těchto stanic bude přijímač DVB-T2 s kodekem HEVC – buď televizor, nebo set-top-box. Výčet přístrojů, u kterých byl potvrzen bezproblémový příjem českého vysílání DVB-T2, naleznete na webu www.dvbt2overeno.cz, případně v obchodech s elektronikou, kde jsou označeny pečetí „DVB-T2 ověřeno“. Ke konci letošního srpna prošlo touto certifikací již 1 022 přijímačů, většinou televizorů. Na trhu jsou však dostupné i přijímače, které se do certifikace nezapojily, ale s českým vysíláním DVB-T2 si rovněž dokáží poradit. Jde například o set-top-boxy od společnosti TechniSat. U přijímačů označených zmíněnou pečetí však má divák jistotu, že si opravdu poradí se signálem nového typu digitálního vysílání.
Při výběru vhodného přijímače je klíčový kodek HEVC, označovaný též H.265. Někteří diváci si zakoupili televizory s tunerem DVB-T2, které však mají o generaci starší kodek MPEG-4, resp. H.264. Takové přijímače si dokáží poradit pouze se zvukem programů šířených v sítích DVB-T2, nikoli však s obrazem, takže nemají praktické využití. Může se však stát, že se jich někteří prodejci budou chtít zbavit a nabídnou je s výraznou slevou. Neporuší tím žádné nařízení – na rozdíl od první televizní digitalizace se stát nechystá prodejcům domácích elektrospotřebičů nařídit, aby od určitého data prodávali pouze takové televizory a set-top-boxy, které mají tuner DVB-T2 a kodek HEVC. Pečeť „DVB-T2 ověřeno“ je tedy velmi dobrým vodítkem, jak se vyhnout případným nepříjemnostem.
DVB-T2 lze přijímat i z Německa, dokonce v HD
Pro diváky na Sušicku a Chebsku nemusí končit programová nabídka DVB-T2 čtrnácti programy českých komerčních televizí. Digitální televizní vysílání nové generace začalo i v sousedním Německu, odkud je možné přijímat zdarma dvacítku veřejnoprávních kanálů ARD a ZDF v HD kvalitě (přechodová síť Českých Radiokomunikací nabízí z kapacitních důvodů pouze televizní stanice ve standardním rozlišení obrazu). Během letošního podzimu by pak měla odstartovat i přechodová síť DVB-T2 České televize, která bude obsahovat všech šest veřejnoprávních programů v HD kvalitě. Do regionu se postupně dostane i třetí česká přechodová síť společnosti Digital Broadcasting, jež by také mohla nabídnout některé programy ve vysokém rozlišení obrazu.
Září bude z hlediska rozšiřování pokrytí DVB-T2 v Česku velmi zajímavé. České Radiokomunikace by měly ještě tento měsíc nebo nejpozději začátkem října spustit dva silné vysílače Trutnov – Černá hora a Brno – Kojál, díky nimž by pokrytí přechodové sítě CRA dosáhlo více než 91 procent obyvatel České republiky. Individuální oprávnění ke kmitočtům pro vysílání z těchto lokalit získal operátor od ČTÚ minulý týden. Vyplývá z nich, že jak z Černé hory, tak z Kojálu bude možné přechodovou síť CRA naladit na kanálu 28 a že oba vysílače budou vysílat maximálním možným výkonem 100 kW. ČTÚ nově přidělil přechodové síti CRA také individuální oprávnění pro vysílače Chomutov – Jedlová hora, Frýdek-Místek – Lysá hora, Jeseník – Praděd, Mikulov – Děvín a Zlín – Tlustá hora.
No tak hlavně rozjet Kojál, ať se taky konečně něco udělá pro Moravu.
No na ty dvě volné pozice bych moc nespoléhal, že se v nich objeví Nova…
Dlouho dopředu ředitel prohlásil, že DVB-T2 je pro ně předražená zbytečnost… a taky jak vidno stále trucují kvůli tomu, že chtějí šířit jen kódovaně či jinak financovaně… i na konference raději nechodí aby nemuseli poslouchat pro ně nepříjemně dotěrné otázky… Jen se operátor sítě lehce zmíní, jednání stále pokračují a jsou velmi složitá…
Ostatně při končící smlouvě ta duální Cinema v MUX-2 a nátlakovou provokací se MUX-4 byla názorný příklad… Jo Slovensko s Markízou jim nestačí… tj. přijít o vysokou sledovanost a zisky z reklam atd. prodej zahraničních sesterských poboček kvůli vysoké konkurenci… Kdo chce tam pomozme mu tj. do propadlišti dějin…
Koláče sledovanosti které ukazoval kdysi Železný jsou už minulostí…
Bylo by pro diváky zajímavější rozšířit nabídku do celkových 18 – 20 programových pozic o další věci ze RS-8 atd. než někoho kdo evidentně zájem nemá… jinak by tam byl už od začátku spuštění T2…
Každopádně MUX-3 byla jen někde a proto kdysi uvítali lidé MUX-4 na jiných početnějších kótách díky kterým třeba konečně mohli sledovat na západě rozděleným na dva kraje (což i Pikhart kritizoval proč se udělalo tolik regiónů když ty předchozí stačily a nyní s úřady mají lidé jen problémy něco vyřídit… hlavně paradoxně uměle vyčleněnou Vysočinu jmenoval) program ZAK atd. tak jako konečně nyní v T2 se konečně zlepší situace od dominantního operátora z hlavních kótových věží s přechodnou 12
Když už byl zmiňován ZAK který mé přesah i do Ústeckého kraje který zase na 30k má stále volnou krajovou programovou pozici třeba z Teplic atd. ku Severovýchodu atd. tak mají ke konci roku 2017 Liberečáci spustit v MUX-4 svojí RTM+ ke Severozápadu… neboť kdysi v MUX-3 Ústecká krajová relevize měla lecos slíbováno ale nakonec nic nikde nespustila… jen se začlenila do celostátní smyšky různých krajů Regionálnítelevize.cz.
RTM+ má být samostatně spojená s Ústeckými zprávami prý 1hodinovou smyčkou kolující 24h…
Jsem tedy zvědav jak se stěmito skutečnostmi popere budoucí přechodný MUX-13…
Doufám že bude i Kleť a Mářský vrch.
Osobně by mě zajímalo, zda zpoždění spuštění obou vysílačů bude mít dopad původně zvěřejněný harmonogram:
http://www.televizniweb.cz/2017/07/jak-se-bude-rozsirovat-dvb-t2-v-cesku-do-konce-letosniho-roku-podivejte-se-na-mapky-a-terminy/
Pokud stále platí, tak do 30.9.2017 by ještě měli být spuštěny Černá hora a Kojál.
Všechny základní vysílače v západních Česchách?
A takový Jáchymov-Klínovec není základním vysílač?
Klínovec je s Krašovem (ač se též neprotlačí v těch hustých kopcích všade – sosá se i ze Sušice a jiných kót) velmi strategické místo nejen pro západní Česko ale i přilehlé kraje v naší velmi členité zemi…
Jsem tedy zvědav když vypnou 1.1.2018 Pařízkovo MUX-7 z vedlejšího stožáru na 50k naprosto zbytečně páč LTE němci nebudou mít dřív jak po roce 2019… protože na ten hlavní nebyl peněžní lidskou škodolibou chamtivostí puštěn dominatním operátorem… a MUX-4 po přesunutí z utopených v ďolíků Karlových Varů na Klínovec též lidem hodně na 45k pomohl na velké ploše pokrytí… a co se bude dít v DVB-T2…
Ano je to hodně blízko němců a tedy se musí brát vzájemné koordinační ohledy nicméně 31k Sasové aspoň v dostupných tabulkách uvedený nemají… a ty další do celkových 6 celoplošných MUXů… no uvidíme… páč jistý je to, že Geyer atd. se překlopí z DVB-T na T2 se stejnými čísly 22k, 25k, 32k u těch zbylých nových komerčních freenet to bude záležet na koordinačních jednáních protože volné máme v Česku jen 22k, 24k (oba budou v Lipsku, přechodně 49k používají místo 22k), 26, 27, 28k (ten ale má problém s bavoráky silný též na dobrém kopci 28k Hoher Bogen, Brotjacklriegel atd. jiný vysílače jsou vysoké, proto i Ochsenkopf atd …) a 31…
Kleť též musí udělat nějaký kompromis 28k? bude dost problém… mezi tou šachovou hrou s Rakušáky a Bavoráky…
Tak je jasné, že Nova se do T2 u ČRA nehrne, jelikož plánuje ,,svůj,, MUX výhradně u Pařízka za lepších podmínek. Proto taky má zájem o to, aby se ještě mohli rozšířit vysílače MUXu4 , které budou následně využity pro T2 vysílání.
To je velmi zajímavá úvaha.