Kavčí hory jsou v jiné situaci než operátoři dalších dvou přechodových sítí DVB-T2. Jejich multiplex bude s výjimkou dvou lokalit startovat už na finálních kmitočtech.

Oznámení České televize, že odloží start své přechodové sítě DVB-T2 až na jaro příštího roku, vzbudilo mezi příznivci druhé televizní digitalizace spoustu negativních ohlasů. Sama ČT posun vysvětluje „technickou přípravou“, to však není jediný důvod. Řada čtenářů si jistě vzpomene, že několikrát odkládaný start veřejnoprávního vysílání ve standardu DVB-T2 se přičítal zdlouhavému projednávání diginovely zákona o elektronických komunikacích, která ČT z legislativního hlediska umožnila vysílat v novém standardu. Novela platí od 2. září, proč tedy ČT posouvá start svého veřejnoprávního přechodového multiplexu na přelom března a dubna 2018?

Přechodová síť? Nikoli, již finální multiplex

Důvod je jednoduchý. ČT jako jediný ze tří operátorů přechodových sítí DVB-T2 bude spouštět vysílání prakticky na finálních kmitočtech, takže ani nepůjde o přechodovou síť. S výjimkou dvou oblastí využije vysílací kanály, které se již nebudou měnit (kromě zmíněných dvou oblastí jde o kanál 26), a to ani po vypnutí DVB-T. Proto Kavčí hory počítají s tím, že rovnou začnou budovat finální multiplex s možností finálního dokrytí sekundární sítí dokrývačů. K těm však dosud nemá zkoordinované kmitočty od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Není tedy jasné, zda a kde půjde o opakovače a kde o dokrývače s jiným vysílacím kanálem oproti primárnímu vysílači, z něhož budou odebírat signál, a jak tedy tyto dokrývače po technické stránce připravit.

Sekundární síť dokrývačů by měl určit Technický plán přechodu na DVB-T2, na kterém už intenzivně pracuje Koordinační expertní skupina ministerstva průmyslu a obchodu s ČTÚ a operátory sítí (včetně ČT). Dokument ale ještě není zdaleka hotový. Do konce roku totiž ještě probíhají mezinárodní koordinace kmitočtů pro základní vysílače velkého výkonu s okolními zeměmi a Maďarskem. Technický plán přechodu by měl být hotový do konce prvního čtvrtletí příštího roku a do konce pololetí ho má schválit vláda – tento termín určila Evropská komise jako nejzazší možný. ČT tedy čeká na definitivní verzi „jízdního řádu“ druhé televizní digitalizace a na kmitočty pro dokrývače veřejnoprávního multiplexu DVB-T2.

Kavčí hory zahájí vysílání ve standardu DVB-T2 na přelomu března a dubna příštího roku (Foto: Česká televize)

ČT musí uzavřít smlouvu na provoz multiplexu

Nezanedbatelná je také nová smlouva, nebo dodatek ke stávající smlouvě s technickým operátorem veřejnoprávního multiplexu, kterým jsou České Radiokomunikace. V něm musí být přesně definované termíny zapínání vysílačů přechodové DVB-T2 sítě, vypínání DVB-T vysílačů multiplexu 1 a finální přechod na DVB-T2. Může jít o dlouhodobý kontrakt, stejně jako v případě DVB-T, který bude s ohledem na přechodové období velmi komplexní a pro který však chybí řada vstupních informací. Tato smlouva nebo dodatek není možné podepsat dříve, než bude známý Technický plán přechodu.

To vše se bude muset stihnout během prvních tří měsíců příštího roku. Start veřejnoprávního multiplexu DVB-T2 by se ale mohl ještě posunout v případě, že by nastaly rozsáhlejší personální změny i na nižších pozicích na ministerstvu průmyslu a obchodu, které bylo z pozice ministra kontrolováno sociální demokracií. Koordinátorem sestavování Technického plánu přechodu je předseda Koordinačná expertní skupiny Pavel Dvořák, bývalý předseda Rady ČTÚ. Resort však nyní kontroluje hnutí ANO a není jasné, do jaké míry bude chtít nový ministr obměnit úředníky. Lidí, kteří by byli schopni sestavit Technický plán přechodu, navíc v tak krátké době, není mnoho a pokud by Pavel Dvořák na ministerstvu skončil, mohlo by to zkomplikovat nejenom start veřejnoprávní sítě DVB-T2, ale i legislativní část přípravy Technického plánu přechodu. Technické řešení přechodu je však primárně na bedrech Českých Radiokomunikací, které budou muset plán pro sítě 1, 2 a 3 připravit a následně realizovat.

Obsah veřejnoprávního multiplexu DVB-T2 by měl být dostatečným lákadlem

Zmíní se nová vláda o DVB-T2 ve svém prohlášení?

Mimochodem, bude zajímavé sledovat, zda se nově jmenovaná vláda o přechodu na DVB-T2 zmíní ve svém programovém prohlášení. Bude to kabinet premiéra Andreje Babiše, ať již tento nebo potenciálně další po neúspěšném hlasování o důvěře, během jehož funkčního období přejde Česká republika na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání. Pro ministerstvo průmyslu a obchodu půjde o stěžejní úkol, s nímž se pojí také budoucí aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz a možnost vzniku čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora. Na toho hodně sázela už předchozí vláda, která chtěla liberalizovat trh mobilních operátorů a docílit výhodnějších tarifů pro koncové zákazníky, především pak v oblasti mobilních dat.

Aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz bude pro vládu hodně důležitá, protože přinese značné finanční prostředky. Výhledově by mělo jít až o desítky miliard korun. K těm se však kabinet nedostane, pokud včas neuvolní pásmo 700 MHz a nepřevede stávající televizní vysílání na nový standard DVB-T2. Česká televize chce v tomto procesu sehrát klíčovou roli, stejně jako během první televizní digitalizace. Kavčí hory se budou snažit přechod uspíšit, protože některé kmitočty stávajícího multiplexu 1 bude muset vypínat již v polovině roku 2019. Za půldruhého roku tedy budou muset někteří diváci přejít na DVB-T2, aby si zachovali pozemní příjem programů ČT. Získají za to ale všech šest veřejnoprávních programů v HD kvalitě.

Štítky