UVNITŘ PARAMETRY a CENY – Set-top boxy pro příjem DVB-T2 už nefrčí, to je už docela dlouho známá věc. Nicméně multimediální přehrávače se kupují stále a v současnosti to pro běžného našince v podstatě znamená jen Android, přesněji Android TV či novou Google TV. No a pokud oba světy spojíme, dostaneme kombinovaná zařízení, která se vám postarají o obojí a ještě poslouží jako záloha.
Kdokoli, kdo potřebuje aplikačně rozšířit svůj televizor, nebo vyžaduje sofistikovanější přehrávání multimedií má možnost udělat to bezproblémově a docela levně. Pokud sáhnete po přístrojích tohoto druhu, dostanete navíc zálohu živého televizního příjmu, někdy se ale hodí i další přijímač s jinou citlivostí na pozemní signál. A externí „krabička“ samozřejmě poskytne zálohu i pro vaši aplikaci (aplikace) v případě nějaké aktualizace a představuje i dobrý doplněk pro nějaký starší přijímač u vás doma, na chatě či chalupě.
Vedle zmiňovaných operačních systémů můžete sáhnout i po nějakém jiném Linuxu (Enigma). To ale většinou bývá komplikovanější, nehledě na vyšší cenu. Pokud chcete jít touto cestou, podívejte se třeba sem.
Dnes se – obecně vzato – primárně bavíme o o. s. Android TV a Google TV, která ten první systém momentálně nahrazuje, resp. její poslední aktualizace upravuje jeho uživatelské rozhraní na něco à la Google TV. Aplikace IPTV/VoD se však chovají stále stejně a přímo v nich nic nepoznáte. Část příjmová pak u kombinovaných multimediálních přehrávačů představuje typicky tuner DVB-T2/HEVC, přičemž instalace obou částí probíhá v drtivé většině případů separátně.
Pojďme ale k přehledu…
Přehrávače s Android TV a Google TV do 5000 Kč Nová krev pro váš televizor
Některé modely jsou hodně levné (jdou až k 1.500 Kč), často ale mají „velmi nízký Android“ a je na vás, zda přijmete fakt, že vám na něm vybraná aplikace nemusí chodit, nebo že dnes chodí a za měsíc, či půl roku už nebude. Z tohoto pohledu je největší jistotou (na pár let…) Android TV alespoň ve verzi 8. Nicméně po zralé úvaze nevyřazujeme žádné modely, a to například ani se sedmičkou (klasický Android), takže je to skutečně plně na vás.
V této souvislosti je ještě dobré zdůraznit, že v tabulce ke stažení, kterou najdete na závěr článku, máme i starší zařízení s klasickým mobilovým Androidem. Asi nemusíme připomínat, že žádné z nich neumí HbbTV, tedy „červené tlačítko“. Pokud ho vyžadujete a přesto chcete „Android“, musíte sáhnout po televizoru jehož součástí naopak vždy je.
K některým multimediálním přehrávačům můžete připojit originální, tzn. výrobcem dodávaný externí digitální tuner a v plně aktualizované tabulce ho najdete u Homatics Box Q a Box R a také u Nokia SB 8000. Někdy lze dodávaný tuner použít i k jiným výrobkům, na to však raději nespoléhejte. Nejnověji pak tyto tunery vyžadují vyhrazený konektor USB-C.
Jestliže nepotřebujete příjem pozemního televizního vysílání DVB-T2/HEVC a chcete pouze multimédia, resp. něco pro aplikace IPTV/VoD, podívejte se na náš prosincový článek.
Situace na domácím trhu
Poslední přehled tohoto typu jsme dělali 4. 7. 2023. Oproti němu také vztahujeme naše cenové porovnání.
Velmi výrazně zlevnil AB IPBox Two Combo, a to z 3.990 Kč na 2.590 Kč a výrazné snížení ceny rovněž potkalo Mascom MC A102T/C Android TV (dříve 2.599 Kč, nyní 1.870 Kč).
Zlevnil také Formuler CC 4K Android Media Player DVB-T2/C (3.199 Kč, nyní 2.590 Kč), Homatics Box R (dříve 2.290 Kč, nyní 1.790 Kč), Openbox ForTe2 Hybrid DVB-T2 (z 1.990 Kč na 1.570 Kč), Strong SRT 421 (z 1.999 Kč na 1.699 Kč), Nokia SB 8000; tuner DVB-2 (z 2.190 Kč na 1.899 Kč, přičemž cena externího tuneru zůstává na 599 Kč) a Strong SRT 420 (z 1.999 Kč na 1.799 Kč).
Naopak trochu zdražilo Amiko A5 (z 2.690 Kč na 2.950 Kč) a GoSAT Smart box GS950 T2 Combo (1.690 Kč, nyní 1.990 Kč), výrazně pak podražil Maxxo DVB-T2 Android Box, a to z 1.399 Kč na nějakých 1.890 Kč.
Prodej skončil v případě Amiko A6 Combo S2/T2/C, Evolveo Hybrid Box T2 a Strong SRT 2402.
Jak číst tabulku
Cena je zřejmá (srovnání se situací před rokem je výše), takže pojďme k bodu „operační systém“. Ten je pro výběr kombinovaného boxu zásadní a jak už je snad dostatečně známo, větší šanci u aplikací IPTV/VoD máte s Android TV. Ani teď jsme nenašli jediný výrobek s Google TV avšak, jak upozorňujeme v tabulce, aktualizace mohou vše zamíchat.
Další položkou jsou „tunery“, což v drtivé většině znamená pozemní příjem přes DVB-T2/HEVC, přičemž ono HEVC už neuvádíme.
Sloupce „procesor; grafika“ a „paměť RAM; vnitřní disk“ představují parametry u Androidu (jakéhokoli) obvyklé a jde také o parametry u hardwaru zásadní. Pro běžnou práci je už ale dnes nemusíte řešit a vystačíte klidně i s gigabajtem.
V položce „vstupy/výstupy (výběr)“ byste většinou měli najít kompletní výbavu rozhraní, kterou zařízení disponuje. Někdy se to nedalo s vyšší mírou pravděpodobnosti s určitostí dohledat stejně, jako typicky verzi Bluetooth, kodeky a profily. U Wi-Fi pak pochopitelně uvádíme nové značení, takže u Wi-Fi 4 méně zarušených 5 GHz být nemusí, u Wi-Fi 5 (a výše) je vždy.
„Poznámka“ – všechny tunery jsou určeny pouze pro volné kanály, takže to zde, z prostorových důvodů, ani neuvádíme. Jinak tu najdete obvyklé další doplňující údaje, pokud se je podařilo zjistit, včetně rozlišení na digitálním příjmovém tuneru.
Přehled kombinovaných set-top boxů pro DVB-T2, srpen 2024
Poslední úpravy článku a tabulky proběhly ve středu 31. července 2024. Přehled si sice neklade za cíl ukázat kompletně celou nabídku, ale pokud o nějakém přijímači odpovídajícím parametrům víte, dejte prosím vědět v diskusi pod článkem.
Při převodu do PDF se ztrácejí odkazy na u nás testované výrobky. Proto je najdete v tabulce formátu XLSX.
Ke stažení (PDF): tabulka – kombinované STB s Androidem, srpen 2024
Ke stažení (XLSX, odkazy na testy): tabulka – kombinované STB s Androidem, srpen 2024