Značka bodující především cenou se pomalu začíná měnit. Poslední dobou pozorujeme vyšší důraz nejen na obraz, ale i na zvuk, což potvrzuje i tento přijímač. Pár věcí ale stále chybí.
Co byste řekli na audio značky Onkyo se subwooferem na zadní straně (od 55″ výše) a obrazovku LCD (QLED) to vše bratru – při úhlopříčce 140 cm – za 13.990 Kč? Čte se to výtečně a i když televizorům TCL ještě pár kroků k masovějšímu přijetí vyspělejší částí kupujících chybí, vše se zdá být na dobré – zajímavé – cestě!
Řada C65 má certifikaci nízkého obsahu modrého světla od německé TÜV Rheinland a má také obří rozsah úhlopříček jdoucí od 43″, tedy 109 cm, přes zdejších 55″, tedy 140 cm, až do neuvěřitelných 98 palců, což je… 249 cm! Není sice jasné, jak obrazový procesor s UI nazvaný „AiPQ“ něco takového ustojí, ale můžeme zodpovědně prohlásit, že se 140cm naprosto žádný námi pozorovatelný problém neměl a nejspíše by ho neměl ani v okamžiku, kdy by úhlopříčka byla o „fous“ větší.
Případné majitele rozhodně potěší bohatá záruka na budoucí dodávku náhradních dílů (viz dále) a také skoro plná podpora obsahu s HDR (viz tabulka); jsme v hodně nízké cenové relaci, takže se nedivme absenci Dolby Vision IQ. Druhá strana mince, audio systém Onkyo s příjemně přiznaným subwooferem (foto v galerii) zakončeným na zadní straně tvrdým krytem deflektoru hraje velmi slušně, TCL ale nepochybně mohla zveřejnit výkon zesilovače ve srovnatelném RMS.
Všechny parametry najdete, jak je na Televizním webu zvykem, v tabulce na konci článku, tady zmiňme ještě zabudování řady udělátek pro hráče (viz oficiální stránky produktu), něco pro fajnšmekry (nejen Dolby Atmos, ale i špičkové DTS-HD) a například i to, co mnoho televizorů s Android TV/Google TV postrádá, totiž obecné zrcadlení obrazovky přes Wi-Fi Miracast, a to dokonce v certifikované podobě! To vám dává možnost využít pro zrcadlení jakékoli aplikace, což u Chromecastu nejde a rovněž to ověříme.
A ještě je tu pro někoho zásadní drobnost: televizor má v této velikosti pouze jednu polohu nožiček, nikoli dvě a stránka produktu už to měla uvedeno správně (musíte číst „ta drobná písmenka“).
„Standardní“ instalace opět bez HbbTV
Instalaci modelů 2024/25 jsme podrobně rozebrali třeba u přijímače vyšší třídy TCL 55C805 takže tady jen pár poznámek. Na obrazovce opět pouze probliklo zcela nečitelné oznámení, že se něco (IP, atd.) odesílá kamsi a otazníky nad prací s uživatelskými daty stále zůstávají, TCL je ostatně nikdy nevysvětlilo.
Při instalaci bylo opět nutné se přihlásit ke knihovně aplikací Googlu, přihlášení k TCL šlo – i zde – odložit, což je jen dobře. Vše bylo zkrátka ve stylu „TCL standard“ a tudíž nepřekvapilo ani to, že ikona vstupu do živého TV vysílání nebyla na závěrečné domovské obrazovce (Home) k vidění a že HbbTV není spuštěno. To je samozřejmě nonsens, a to i v kontextu s absencí funkce „živá TV“ na dálkovém ovladači, která sice vypadá jako obvyklá, obecně využívaná ikona, ale vezme vás jen do EPG. À propos ikona „živá TV“ na liště Google TV. Ta je „trochu za rohem“ a ti, kteří by ji chtěli přenést na nějakou normálnější pozici (to jsou ti, kteří sledují živé televizní vysílání a je jich stále hodně!) mohou buď dojet na konec lišty, kde najdou příslušnou volbu, nebo na ni najet a déle podržet tlačítko OK.
TCL je v tomto ohledu jasně ve vleku Googlu, což také není úplně dobře.
A ještě jedna věc: třídění naladěných kanálů, které je pro české zákazníky stále hodně důležité je, jak poměrně často zdůrazňujeme, u Android TV, potažmo Google TV, děláno různě. Záleží tedy dokonce až na konkrétním produktu, resp. firmwaru nebo chcete-li platformě.
Po instalaci je ještě vhodné upravit co má televizor dělat po spuštění, resp. kam se má přepnout (poslední vstup, domovská obrazovka), příslušná volba zde na sebe upozorňovala, takže by to mělo být snadné. Pokud také nevyžadujete tzv. rychlé zapnutí, a tím i vyšší spotřebu energie, zakažte si ho, protože je po instalaci povoleno (opět volba Výkon a energie).
Ovládání proměnlivé, spolehlivé OK vyvolá stanice
Tradiční špatně uchopitelné menu Android TV/Google TV nechme stranou, o něm jsme toho dost popsali jindy, a věnujme se nabídce se kterou přišlo TCL. Má ji, jak jsme viděli, snad u všech letošních televizorů, menu je většinou šikovně dělané a vyvolatelné konkrétně zde bylo například i na domovské obrazovce, což nám u jiných modelů nešlo.
Na základní úrovni menu TCL představuje pruh ve spodní části, přičemž jednotlivé volby nejdou upravovat, i když se to tu píše, ale pouze zapnout či vypnout a změnit nejde ani jejich pořadí. Na druhé úrovni jde už o běžné textové vertikální menu v němž lze dokonce kolovat, což je u „Androidu“ nezvyk. Místy je ale nabídka poněkud nepřehledná, položky někdy zvláštně uspořádané a TCL ještě čeká spousta práce, přičemž začít by výrobce mohl tím, že nabídne skutečnou úpravu svého menu.
Naladěné stanice vyvoláte přes OK/Enter, je tu ale i zcela zbytečné tlačítko List, protože první varianta fungovala naprosto spolehlivě. Alespoň tedy na dané verzi firmwaru.
Obvyklé EPG à la TCL, v základu vypnuté HbbTV
Jak bylo řečeno, TCL nemá na dálkovém ovladači tlačítko přímého vstupu do živého vysílání, příslušná ikonka přes kterou to většina výrobců s tímto o. s. řeší, vás vezme pouze do programové nabídky. Ta nabíhá bez zvukového výpadku a můžete se po ní volně pohybovat, resp. můžete, pokud jste rychlí. Jakmile na chvíli spočinete, jste na příslušný kanál automaticky přepnuti.
EPG je docela svižné a bez zvukových výpadků. Na pořad se můžete nechat upozornit, televizor se však z pohotovostního režimu neprobudil.
HbbTV bylo po instalaci opět vypnuto, bohužel návod na zprovoznění, který najdete u recenze TCL 55T8B šel použít jen částečně, protože menu Systém vypadalo zcela jinak, resp. tu byly přidány další volby z nastavení Googlu. Volba tak byla ještě zasutější, než dříve.
Samozřejmě pokud HbbTV nepovolíte, červené tlačítko se vám na kanálu, který jím disponuje nezobrazí, protože připojit televizor k internetu nestačí. To je pochopitelně jasné mínus, ale výrobce to zatím nijak neřeší. Verzi HbbTV se také nikde nepodařilo najít, ale v základu půjde o nejmodernější 2.0.
Aplikace jsme prověřovali namátkově, tentokráte jsme více vyzkoušeli Youtube a Disney+. To tu bylo hned po instalaci v nejmodernější podobě, takže stačilo jen spustit aplikaci na domácí síti, kde byl rovněž připojen televizor a bylo hotovo bez nutnosti cokoli zapisovat!
Pokud chcete vidět s jakými aplikacemi si tento televizor poradí, oficiální seznam najdete v samostatném článku společně s dalšími značkami TV.
Zrcadlení obrazovky z mobilu bylo zkoušeno se Samsung Galaxy A54 5G (Android 14, test) a výtečným tabletem na čtení knih, TCL NTXpaper 10S (matný displej, test) pracujícím s Android 11. A jak to dopadlo?
- Wi-Fi Miracast přes tablet: obecné zrcadlení bylo zcela bez problémů, což samozřejmě nesouvisí s tím, že jde o zařízení stejných značek. Tady je to o systému Miracast a ten opět zafungoval.
- Google Chromecast přes Samsung, jinak nic: telefon se běžným způsobem vůbec nenapojil a bylo nutné přes kompatibilní aplikaci, v tomto případě Disney+, spustit přehrávání přes Chromecast. Teprve pak vše fungovalo. Upozorňujeme, že „kompatibilní aplikace“ nejsou všechny, takže je to výběrová záležitost.
Překvapivý interní přehrávač multimédií
Jsme u Google TV, takže není problém dohrát něco jako MX Player a vypořádat se s přehráváním i na úrovni formátů u jiných operačních systémů TV v podstatě nedostupných (Divx či Xvid). Problém je sice dlouhodobě s externími titulky ze serveru, což neumí v podstatě nikdo, včetně Googlu.
I u zabudovaného přehrávače je kompatibilita omezená, možnost práce s titulky nulová. Nicméně pokud budete video pouštět přes rozhraní USB máte možnost využít jak vnitřní, tak i externí titulky, nikdy jim ale (ani ze serveru) neupravíte vůbec nic, včetně velikosti.
Správce souborů byl příjemný a můžete si nechat, v přehledném seznamu, vypsat i veškerá multimedia, tedy i za foto a hudbu.
Ze serveru, což bylo v našem případě Synology DiskStation DS414j osazený disky Western Digital Red (WD Red), nejsou k dispozici externí titulky, interní ale pracovaly. Televizor nabídl přístup přes DLNA.
Jaký je? Výborný obrazově i zvukově
U tohoto televizoru platí většina toho, co bylo řečeno u TCL 55C805. České aplikace tu tak po instalaci nevidíte, vstup do živého televizního vysílání je schovaný, ale zrcadlení obrazovky z mobilu nevyžadovalo přihlášení k účtu TCL.
Nicméně jedno z nejlepších míst na dálkovém ovladači zabere nesmysl jménem účet Googlu, který potřebujete tak jednou v životě a volbu pro vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku najdete hluboko v menu na atypickém místě v položce Zvuk a nabídka se liší od jiných televizorů značky, což je minimálně pozoruhodné. Jinak ale za 13.990 Kč dostanete, z pohledu obrazu a zvuku hodně. Pokud by si TCL vyřešilo alespoň výše uvedené připomínky, posunulo by se na jinou úroveň, mohlo by lépe konkurovat a hlavně by více zapůsobilo na přemýšlivé kupující. Těch je – naštěstí – v tomto státě stále dost i když jinde nám toho už mnoho nezbývá.
Nepochybnou výhodou televizoru je 8 let kompletní podpory, tedy dodávky dílů a aktualizace firmwaru, a to od data ukončení výroby. Tohle je nepochybný nadstandard (!), minimálně jdoucí – oproti většině konkurence – o rok dále. A protože je v tomto ohledu společnost TCL šikovná, stáhnete si příslušný dokument EU přímo ze stránek produktu.
Levný televizor TCL 55C655 živé televizní vysílání zrovna nepreferuje, určen tak bude pro obdobně smýšlející klientelu. Ta za levný peníz dostane překvapivě slušný obraz a také zvuk, což se zase tak často nevidí!
Hodnocení
- PRO: na danou cenu velmi dobrý obraz i zvuk, panel LCD (QLED), dostupnost podpory plných 8 let (!), dobré ovládací menu TCL vyvolatelné všude možně, všechny relevantní standardy HDR, cena/výkon, ale…
- PROTI: …nesmí vám vadit nevyjasněné zacházení s vašimi daty, HbbTV není po instalaci zapnuto, tlačítko vstupu do živého TV vysílání na DO vyvolává jen EPG, hodně zasutá ikona vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku