SIM karta pro napojení na datovou síť, zabudované dotykové LCD pro ovládání či výklopný kovový podstavec. To je novinka s lampou typu LED, mobilním Androidem 12 a Wi-Fi 5, která právě přichází na český trh.
Proč tu není Android TV je zřejmě dáno nutností (SIM karta). To sebou pochopitelně nese nižší kompatibilitu aplikací a v praxi to bylo i vidět. Navíc je pochopitelně pro řadu zájemců otázkou, co to udělá s O2 TV, což bohužel zjistit nemůžeme, protože nemáme přístup, resp. s O2 je to komplikované.
Aplikační kompatibilita by se dala obejít zrcadlením obrazovky z mobilu, ale to se nám nepodařilo rozchodit ani přes Wi-Fi Miracast, který je v parametrech, ani přes Google Chromecast. A jak uvidíte dále, zkoušeli jsme aplikací hned několik. Na druhou stranu jsme u naprosté novinky se zjevně ranným firmwarem. Pojďme ale k projektoru, jako takovému, který zakoupíte za nějakých 15.590 Kč, což je hodně zajímavá cena!
Estelle One pracuje s přirozeným rozlišením Full HD, projekce je typu DLP, lampa LED má udávanou životnost 20.000 hodin a světelný tok se výrobce nebojí udat v kompatibilních ANSI lumenech (210 lm), za což mu lze – na rozdíl od řady ostatních – jen zatleskat! Když to vezmeme kolem a kolem vidíte, že v podstatě jde o jinak koncipovanou konkurenci Televizním webem testovaného projektoru Samsung Freestyle.
Tato přenosná novinka váží zhruba kilogram, podstavec je standardně zatažený a vyklápí se otočně kolem čepu, což jde, ze začátku, dosti ztuha. Vyloupnout ho z „gumového“ ochranného obalu by dámám asi trochu oškubalo nehtíky…
Zabudovaný dotykový LCD (IPS) má úhlopříčku 15,2 cm (6″) a rozlišení 2.160 x 1.080 bodů. Rozsah dosažitelných úhlopříček projektoru je 76-254 cm (30″ až 100″, udáno různě, vycházíme z palců na oficiálních stránkách), projekční vzdálenost jde od půl metru do tří, přičemž pro vytvoření metrové úhlopříčky potřebujete něco málo pod metr. Zabudovány jsou dva reproduktory, výkon zesilovače je jednou udáván na 2, jindy na 3 watty, resp. je udáván šalamounsky jako, citujeme, „3 W 4Ω BOX + 2 W 4Ω BOX“. Jako… by tu byl subwoofer, což není. Jde o audio systém 2.0, reproduktory jsou na pravém a levném boku a pocitově by se hodil alespoň dvojnásobek.
Strong Estelle testujeme s výborným mobilním projekčním plátnem Epson Silk Screen ELPSC26, vyzkoušeli jsme ale také promítání na běžnou bílou stěnu a vůbec to nevypadalo zle! Naopak…
Při provozu na akumulátor, u kterého nebyl udán druh (zřejmě obvyklý Li-Ion), výrobce hovoří o až třech hodinách, dobít se má – na 80 % – za hodinu a i tohle jsme důkladně prověřili! Nicméně ve zmiňované ceně získáte dobíječku zvládající rychlé nabíjení přes USB-C (PD), což je hodně důležité a samozřejmě skvělé, dále kabel USB-C/USB-C (pro jaké „watty“ se dohledat nepodařilo) a ochranný obal těsně přitažený k projektoru, zřejmě silikonový. Nejde tedy o nějakou tašku či jiný obal na přenášení, což mohla navodit naše aktualita pracující s prvotními údaji.
Důležité je rovněž zabudování Wi-Fi 5, což představuje i méně zarušenou frekvenci 5 GHz, vstup pro HDMI (max. rozlišení 1.080p, 60 Hz) a udáváno je také Wi-Fi Miracast pro obecné zrcadlení obrazovky z mobilu (viz dále). A protože jde o projektor s Androidem, důležité jsou i 4 GB paměti RAM.
Ještě něco je třeba si uvědomit – nejde o nějakou odolnou věcičku do deště a nemáme tu podporu přehrávání obsahu s HDR (co to je), což je šuma fuk a hlavně, že ho můžete vzít ven a skoro kamkoli; pokud si ohlídáte okolní podmínky.
Projektor pracující s Androidem verze 12 pochopitelně dovoluje instalaci řady aplikací i když ne tolika, jako u Android TV. Nicméně využít můžete i nějaký ten přehrávač multimédií, včetně těch, které možná máte na domácím serveru (zkoušeno VLC).
Mobilová ovládací klasika (skoro)
Instalace představuje obvyklý Android s tou výjimkou, že tady fungoval přenos dat z mobilu, možná díky tomu, že byl zajištěn přes dodaný, mimořádně dlouhý kabel (300 cm) typu USB-C/USB-C, který využijete i pro napájení, dobíjení, projektoru. Jen by mělo být jasnější, že se nejprve musíte přihlásit k tržišti aplikací Googlu, protože tady se nastavení nepřevezme (jinak to projektor vcelku zvládal).
Na závěr instalace bez velkých štráchů projektor naběhne a objevivší se ikona vás vezme rovnou do základního nastavení představujícího mj. automatickou lichoběžníkovou korekci a zaostření. Obé můžete udělat i manuálně (v prvním případě omezeně), což bylo zapotřebí málokdy a i to se jen tak nevidí! Projektor automaticky reagoval i na malou změnu místa, či natočení.
Pár poznámek: u Wi-Fi je nutno zadat heslo, WPS se nevede, klávesnice na obrazovce je vynikající a překvapivě přesná a snadno uspějete i při složitějším heslu, což také není obvyklé; u některých značek je to naopak spíše trápení. Je tu i pár pochybení a vidíte to zejména při zadávání přístupového „pinu“, kdy se číslice na displeji překrývají. Ten byl nejčastěji zapotřebí při provozu pouze s LCD (bez projekce) a pauze v pořadu. Projektor v tomto případě sám přecházel do pohotovosti, což byl také jediný případ, kdy to zvládal.
Na projektoru je k dispozici pouze jedno fyzické tlačítko – mikrospínač zapnutí/vypnutí, které je hůře nahmátnutelné, mechanické bohužel chybí. Zbytek ovládání je na Androidu, tedy obvyklá roletka, apod. Na ploše najdete ikonu přímého přístupu k základním korekcím projektoru plus ostření, neobvyklým gestem na LCD (tři prsty dolů nebo nahoru) pak můžete vcelku kdykoli regulovat hlasitost. Pro utlumení jasu už není k dispozici nic a s ním se pracuje až poměrně hluboko v menu, což je samozřejmě nevýhoda.
Výsledkem je, že hodně chybí operativnější ovládání projektorové části. Po stažení roletky sice můžete projekci vypnout, ale měl by tu být také jezdec pro regulaci jasu LCD. Prakticky zcela chybí šetřič této obrazovky (až na výše uvedené), a to je dosti zásadní stejně, jako neschopnost LCD vypnout (včetně automatiky při promítání). Ať jsme v nastavení Androidu zadali u volby Displej jakoukoli dobu, LCD prostě při projekci stále zářilo, což pochopitelně snižuje provozní dobu na akumulátor. Projekci naopak vypnete velmi snadno, takže vám jede LCD plus zvuk. Mimochodem chybí snadné vypnutí projekce i LCD a ponechání pouze zvuku, tedy něco à la Bluetooth repro. Tím se konkurence dosti často chlubí.
Aplikace: některé nekompatibilní, některé na výšku
Při přehrávání dat z mobilu bylo nabídnuto už zmiňované kopírování aplikací. Ty se do projektoru přehrály bez jakýchkoli přístupových údajů a zrovna přihlašovací jméno by na závadu asi nebylo. Nicméně výrobce v tomto okamžiku zachovává striktní postoj a viděli jsme to i u sítě Wi-Fi, kde nenabídne ani automatický výběr té, kterou používáte v mobilu.
Pro provoz aplikací na projektoru Estelle One je nutno přijmout základní premisu – naprostá většina námi zkoušených aplikací (přístup už nemáme k Maxu a Skyshowtime) se spouští na výšku LCD a protože je objektiv umístěn na delší straně projektoru musíte vykroutit krk a hlavu a nějak se s tím poprat. Normálně, tj. à la televizor se pořady spouštěly až po jejich rozjetí na celou obrazovku (např. u ČT bylo nutno přepnout manuálně), podvariantou bylo to, že spouštěný pořad naběhl do plné obrazovky sám.
Výjimkou z výše uvedeného byly snad jen Lepší.TV a SledovaniTV, které od samého počátku jely normálně.
Další věcí je to, že zabudovaný mobilový Android nemá takovou kompatibilitu s IPTV/VoD, jako Android TV, takže…
A jak se chovaly samotné aplikace?
- ČT24 a ČT sport: aplikace se samovolně přetáčely na výšku LCD (to platilo o všech) a takto je také bylo nutné ovládat (kroucení hlavy). Projekce sice také byla na výšku, ale to zde pro ovládání roli nehraje. Přehrávání videa přešlo do normálního režimu až v okamžiku jeho rozprostření na celou plochu obrazovky. Funkce aplikací po krátkém zkoušení bezproblémová.
- Disney: aplikace převedená z mobilu se nespustila. bylo nutné ji odinstalovat a znova zavést. Bohužel to nepomohlo a aplikace se nikdy nepustila.
- Lepší.TV: aplikace nově chce (občas) k heslu a jménu zadat kód, který konkrétně zde nebude kvůli sw klávesnici vidět, takže se lehce uklepnete a zadáváte znova. Správně pak bylo, po přehrání z mobilu, nabídnuto, po zadání počátečních znaků, celé přihlašovací jméno. Funkce bezproblémová.
- prima+: aplikace se z mobilu nepřevedla, při pokusu ji stáhnout z knihovny Googlu vypsala, že je s daným zařízením nekompatibilní.
- SledovaniTV: aplikace po převodu z mobilu jela bez problémů, správně nabíhala i do horizontální polohy 16:9. Zprovozníte ji jednoduše přes zadání PIN nejlépe ve webovém přístupu na PC.
- VLC Player: přehrávání z multimediálního serveru Synology DiskStation DS414j bylo bez potíží, resp. s obvyklými nedostatky VLC Playeru, tj. typicky neschopností přehrát ze serveru externí titulky. Ani zde přehrání aplikace z mobilu nemělo vliv na její funkčnost.
Autor by u projektoru ocenil následující:
- Hardwarové tlačítko pro vypnutí projekce a LCD a ponechání pouze zvuku.
- Regulaci jasu LCD hned po stažení roletky; je tu pouze světelný tok a hlasitost.
- Hardwarové tlačítko pro vypnutí LCD (zvuk a projekce jede), nebo alespoň tlačítko na liště po stažení roletky. Takto tu máte (po několika krocích) obvyklou lištu jasu, kterou je třeba stáhnout na minimum. Podsvícení LCD sice nevypnete (zlaté notebooky Zenit Data System), ale spotřebu přece jen snížíte.
- Hodil by se vyšší výkon zesilovače, i po vytažení hlasitosti na maximum byl v tiché místnosti zvuk pomalu na hranici slyšitelnosti, kterou narušovalo i drobné klapání kláves při psaní tohoto článku.
Jaký je? Na první verzi překvapivě dobrý!
Základní otázkou, kterou si při případném nákupu projektoru musíte položit je to, zda si vystačíte s mobilovým Androidem či nikoli. Jinak řečeno: záleží na aplikacích, které chcete provozovat a tady to dobře pomyslete! Zrcadlení obrazovky z mobilu se nám totiž nepodařilo rozchodit i když je udáváno i pro Wi-Fi Miracast (výše je Chromecast…), což bude nejspíše problém kusu, resp. verze firmwaru.
Naštěstí je tu i plné HDMI, takže jsme nelenili a vyzkoušeli i externí zdroj v podobě výtečného multimediálního přehrávače shodou okolností stejné značky (náš testovací), Strong SRT 202 Ematic. Ten má zásadní výhodu v podobě zabudování Android TV a tudíž i vyšší aplikační kompatibility. Napojili jsme ho přes kvalitní HDMI kabel Evolveo XXTremeCord HDMI 2.1 (více informací zde) jdoucí až do rozlišení Ultra HD (8K) a ejhle… Ani ten nepomohl!
Přepnutí na externí vstup je jinak snadné (stačí stáhnout roletku na LCD), ale nechytli jsme se ani po přepnutí výstupu z přehrávače na Full HD. I zde projektor neustále vypisoval „Loading“, ale jinak se nic nedělo. Tohle už je pochopitelně zvláštní (opět daný kus) a tohle prostě musí fungovat a vždy také jede.
A když jsme u toho, do mínusů to nezapočítáváme a nezapočítáváme ani u nás nefunkční zrcadlení obrazovky z mobilu, a to ze zjevných důvodů. Vědět je to, ale pochopitelně dobré a je dobré si to ověřit, resp. kupovat tam, kde vám dovolí projektor bez udání důvodu vrátit!
Dobu provozu na akumulátor jsme vyzkoušeli při zhruba padesáti procentním světelném toku (nenastavuje se pregnantně, nýbrž jen posunem po liště na obrazovce) a po druhé při plném výkonu. Jas LCD byl vždy někde kolem třetiny tak, aby na něj alespoň trochu bylo vidět (v noci to nebyl problém), hlasitost většinou jela na plno (nic jiného se dělat nedalo).
V druhém případě projektor zvládl přehrávání přes internet (přes Wi-Fi, přes SIM nezkoušeno) po dobu asi dvě hodiny, což tak nějak odpovídá. Výrobce totiž hovoří o třech hodinách při 100 lm, což je zhruba zmiňovaných 50 % a u nás to v tomto případě vyšlo na dokonce na 3 hod. plus asi 20 minut.
Dobíjení ohlašuje červená LED, která se – v našem případě – spolehlivě měnila na zelenou někde kolem 96, 97 % nabití akumulátoru. Dobíjení za provozu trvalo něco málo pod 2,5 hodiny, dobíjení za vypnutého stavu kolem 1,5 hod. i když následně ještě nějaká dvě procenta zbývala a dobíjela se další 25, 30 minut. Na tom se ale dnes moc netrvá…
Při provozu na akumulátor se upozornění na nízkou kapacitu objevilo při asi 15% a následně začala ostře blikat LED vedle displeje.
Malý mobilní projektor Strong Estelle One je unikát, což je zřejmé už jen z toho, že data do aplikací mohou jít jak přes Wi-Fi, tak na cestách, chatě, apod. i ze SIM karty. K tomu přistupuje i překvapivě slušná kvalita obrazu ze kterou trochu pokulhává zvuk, resp. zejména nízký výkon zesilovače.
Promítání v noci bylo obrazově výtečné a stačila zhruba polovina světelného toku, což lehce upravíte po stažení roletky Androidu. Za šera, kdy už to závisí od vaší situace, resp. od místa instalace, se u autora taktéž dalo promítat bez velkých obtíží, jen bylo nutno (hodně velké okno, jižní strana) vytáhnout světelný výkon k maximu. A platilo to za hodně pošmourného dne, kdy byl obraz také vcelku sledovatelný i když to pochopitelně žádná hitparáda nebyla. To je samozřejmě očekávané a k tomuto účelu projektor ani není bez zatemnění určen (210 ANSI lm).
Estelle One hodně potěšil i výdrží při práci na akumulátor, design je většinou propracovaný, drobnosti, a to i ve firmwaru, jsou povětšinou odstranitelné. Co by se hodilo v případě hardwaru jsou dvě věci: tlačítko úplného vypnutí a vyšší výkon zesilovače. První verze je ale minimálně výborná!
Hodnocení
- PRO: cena/výkon, výborný obraz, výdrž na akumulátor i krátké dobíjení, v ceně dobíječka USB-C (PD) a vele-dlouhý kabel (!), v praxi nízká hlučnost, za provozu se prakticky nehřál (ani po pěti, šesti hodinách)
- PROTI: nižší aplikační kompatibilita, nelze vypnout obraz na LCD (jeho tlumení je zbytečně komplikované), projektoru chybí zabudovaný šetřič obrazovky (v drtivé většině případů)
Úvodní foto: Estelle.com