Po Českém rozhlasu začala zvyšování koncesionářských poplatků aktivně vysvětlovat i Česká televize. V rámci svého webu zprovoznila speciální sekci „Mýty & fakta“, kde odpovídá a pět základních otázek spojovaných s platbou televizního poplatku.
Generální ředitel ČT Jan Souček zároveň zveřejnil vlastní blog na toto téma, ve kterém vyvrací informaci, že by lidé měli platit televizní poplatky z každého mobilu. Novela zákona o České televizi totiž sice redefinuje televizní přijímač a počítá za něj nově i všechna chytrá zařízení připojitelná k internetu, která umožňují sledovat video obsah, ale nadále platí, že jedna domácnost platí jeden televizní poplatek, ať už má televizních přijímačů, kolik chce.
„Od spousty lidí, a dokonce i od některých politiků slýchám postesk, že se teď bude platit televizní poplatek z každého mobilu, tabletu nebo počítače. Pravda je ale jiná. I pokud bude schválena poplatková novela, zůstane poplatníkem i nadále domácnost, nikoliv tedy každý jednotlivec,“ konstatuje Jan Souček, podle něhož novela pouze rozšíří počet domácností, které mají poplatek platit, protože nemají klasický televizor, ale jiná chytrá zařízení včetně smartphonů ano. „Pro naprostou většinu domácností se ale v podstatě nic nezmění – kromě výše poplatku, který se po 17 letech poprvé zvýší, a to o 11 %, tedy 15 korun měsíčně,“ dodává Souček.
Horké téma: TV a rozhlasové poplatky (I. část) Vznik a vývoj koncesionářských poplatků okolo nás
„Je to jen přizpůsobení realitě“
Podle generálního ředitele ČT lidé stále častěji sledují televizní vysílání nebo zpětně sledují obsah programů veřejnoprávní televize na počítači nebo telefonu. „Sáhněme si do svědomí: kdo z nás aspoň občas nesleduje na mobilu nebo počítači video, webové zpravodajství, film, který nám utekl ve vysílání. Ve vlaku, na chalupě, jako spolujezdec v autě, v letadle cestou na dovolenou. Záměrem novely je narovnat situaci, která se díky neuvěřitelně rychlému technologickému vývoji odchýlila od reality, v níž žijeme,“ vysvětluje Jan Souček, podle něhož jsou způsoby konzumace audiovizuálního obsahu mnohem pestřejší než v minulosti a tuto možnost nyní má v podstatě každý.
„Veřejnoprávní televize touto změnou stabilizuje svoje financování, aby mohla poskytovat všem divákům ty pořady, které mají rádi, a navíc nabízela mnoho různých způsobů sledování,“ vysvětluje Jan Souček. Na speciální stránce svého webu ČT vyvrací, že by lidé museli platit televizní poplatek za každý smartphone nebo počítač připojený k internetu, nebo že firmám se poplatky zásadně prodraží právě platbou za každý přijímač. „Právnické osoby a podnikatelé budou hradit televizní pooplatek dle počtu zaměstnanců. Navíc subjekty s méně než 25 zaměstnanci budou většinou od poplatku osvobozeny,“ vysvětluje ČT.
Horké téma: TV a rozhlasové poplatky (II. část) Velké srovnání z celoevropského pohledu
Po navýšení vyjde ČT jednu domácnost na pět korun denně
Mezi časté dotazy televize zařadila i otázku, proč vysílá pořady jako StarDance nebo Peče celá země. „StarDance i Peče celá země jsou původní pořady britské veřejnoprávní stanice BBC. Česká televize ze zákona vysílá pořady všech žánrů a oba zábavní pořady patří mezi ty nejoblíbenější a nejsledovanější,“ hájí se ČT a přidává vysvětlení i v případě sportovních přenosů: „Divácký zájem o sport je vysoký a úkolem média veřejné služby je oslovovat všechny společenské vrstvy. Navíc díky České televizi může velké sportovní akce jako olympijské hry sledovat každý bez ohledu na své příjmy.“
Televizní poplatek se má podle vládní novely zákona o ČT zvýšit z dnešních 135 na 150 korun měsíčně. Zatím však není jasné, od kdy, protože novela dosud neprošla Poslaneckou sněmovnou. Původní plán, že by se tak mělo stát již od Nového roku, se pravděpodobně nepodaří dodržet. „Po plánovaném navýšení vyjde služba šesti programů České televize pro jednu domácnost na hodnotu necelých pět korun denně. A pokud splňujete podmínky, můžete se ze zdravotních či sociálních důvodů od placení televizního poplatku osvobodit,“ konstatuje ČT na stránce věnované navýšení poplatku.
DIGIMEDIA 2024: iVysílání ČT jen pro plátce, AI čekají právní bitvy o obsah a Impuls míří do DAB+
Úvodní foto: Česká televize