Postupně budované finální sítě pro digitální vysílání rádií zatím zaplňují programy, které dosud vysílaly v pilotních multiplexech. Řada z nich ani nemá licenci pro digitální vysílání.
Konec letošního roku přinese také konec dočasných sítí pro digitální rozhlasové vysílání, které provozovaly či ještě provozují společnosti České Radiokomunikace, Joe Media, Progress Digital, RTI cz a Teleko digital. Postupně je nahrazují finální sítě, které si jednotliví operátoři vysoutěžili v aukci kmitočtů na začátku letošního roku. Celkem jich bude 29: dvě celoplošné a 27 regionálních. Jaká rádia v nich ale budou vysílat? Licenci pro terestrické digitální rozhlasové vysílání má totiž pouze 12 rádií. Vesměs jde o nové projekty, řada z nich není dostupná v analogovém FM pásmu. Velká komerční rádia si o digitální licence zatím nepožádala, i když můžou využít tzv. transformační licence, na jejichž základě vysílají v FM.
FM navždy, do DAB+ s novými licencemi Komerční rádia mají nový plán
Transformační licence si rádia chtějí nechat pro FM
Problém je v tom, že pokud by rádia jako Impuls, Frekvence 1 nebo Evropa 2 chtěly využít nynější transformační licence pro digitální vysílání, musela by zároveň ukončit vysílání v analogovém FM pásmu, k čemuž se nechystají. Připomeňme, k jaké situaci došlo díky přílepku, který v roce 2021 prosadil dnešní ministr dopravy Martin Kupka (ODS): platnost transformačních licencí byla prodloužena do doby, než vláda schvální Technický plán přechodu z terestrického analogového na terestrické digitální rozhlasové vysílání. Do tří let od toho okamžiku mají držitelé transformačních licencí přejít z analogového FM pásma do digitálního vysílání a v analogu tedy skončit.
Jenže vláda žádný harmonogram rozhlasové digitalizace nechystá a tudíž transformační licence pro analogové vysílání v FM pásmu nemají nijak ohraničenou platnost. A sami představitelé komerčních rádií ústy prezidenta Asociace provozovatelů soukromého vysílání (APSV) a generálního ředitele Rádia Impuls Jiřího Hrabáka už na loňské konferenci DIGIMEDIA 2023 uvedla, že si pro digitální vysílání zažádají o úplně nové licence. Proč? Protože si zároveň budou chtít ponechat možnost vysílat v analogovém FM pásmu, dokud jim to bude dávat smysl. Tím pádem čistě digitální licence má právě jen oněch 12 mohykánů, kteří si o ně požádali u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání v rozmezí let 2019 až 2023. O koho jde?
FM rádia nebudou mít výhody v DAB+ ČTÚ odmítl přednostní přidělení sítě C
Licenci pro DAB+ mají spíše menší nebo regionální rádia
Z větších mediálních domů požádaly a získaly licence pro digitální vysílání svých analogových rádií pouze společnosti Seznam.cz a Juke Box (ostravská skupina rádií Čas). Jde o pražské Expres rádio a Classic Praha, které ale mají digitální licence územně omezené pro vysílání v Praze, u Classic Praha pak na regiony, které pokrývala dočasná síť společnosti Teleko digital. Juke Box má digitální licence pro rádia Čas a Čas Rock, a to celoplošné (fakticky je ale nemůže využívat pro celoplošné vysílání, protože žádná celoplošná síť pro digitální vysílání komerčních rádií ještě nebyla postavena). Majitel Frekvence 1 a Evropy 2, společnost Active Radio, má digitální licenci pro Pigy rádio, to však analogově nevysílá, jde o projekt určený pro internet a DAB+.
Provozovatel několika analogových FM rádií Miroslav Pýcha vlastní digitální licenci pro Rádio Sázava a z analogově vysílajících rádií má digitální licenci ještě křesťanské Rádio Proglas. Podobně zaměřené Radio 7, které vysílá rovněž z Brna, má licenci pouze pro DAB+, nikoli pro analogové FM pásmo. Čistě digitální jsou rovněž rádia ZUN, Energic, DAB Plus Top 40 a Black Hornet Radio. Také v jejich případě jde o licence celoplošné, ale celoplošného pokrytí v DAB+ zdaleka nedosahují a budou si muset počkat na výstavbu rozhlasových multiplexů B a C, nebo složit toto pokrytí zařazením do několika připravovaných regionálních sítí DAB+ různých provozovatelů.
10 měsíců od aukce kmitočtů pro DAB+: Jak pokračuje budování sítí?
Vysílání v DAB+ na základě registrace je dočasné řešení
Absence licencí pro digitální vysílání velkým komerčním rádiím nebrání v šíření svých programů v DAB+. V multiplexech ale nevysílají na základě vlastní licence, nýbrž jako registrované převzaté programy. O tuto registraci nežádají sami provozovatelé rádií, ale sítí, v nichž vysílají. A také za to Radě pro rozhlasové a televizní vysílání platí správní poplatek. U finálních sítí pro digitální rádia by takové řešení bylo jen dočasné. V minulosti se několikrát stalo, že takto do terestrického televizního vysílání vstoupily televizní stanice, které neměly licenci pro DVB-T. Institut převzatého vysílání je ale spíše určen operátorům placených televizních služeb, jako je IPTV, digitální kabelová televize DVB-C nebo satelit. Ti totiž platí programům, které chtějí šířit, za možnost jejich zařazení do své programové nabídky.
Volné terestrické vysílání ale funguje jinak. Vysílací licenci vlastní sami provozovatelé programů a ti si s operátory sítí sjednávají distribuční smlouvy, na jejichž základě operátorům platí za šíření signálu. Tak by mělo fungovat i terestrické digitální vysílání DAB+ v plánovaných 29 sítích pro komerční rádia, a proto je současných 12 rádií s licencemi pro DAB+ v České republice žalostně málo.
DAB+ přijímá skoro každý pátý Čech, podobně je na tom poslech přes mobil
Úvodní foto: AČRA