V čase předvánočním opět nabízíme souhrn toho NEJ, na co jsme letos ve světě spotřební elektroniky narazili. Tentokráte jde o rádia s DAB, sluchátka a zvukové lišty.
Letošní vrcholový žebříček námi zkoušených rádií s příjmem digitálně šířeného rozhlasu DAB/DAB+ a dalšího audia doplňuje nejen „TOP 2024 v televizorech a projektorech“, ale také třeba článek „Jaká rádia naladíte jenom digitálně?“; odkaz níže. Neříkáme, že je u nich vše dokonalé, ale naše výhrady jasně vidíte. Ostatně dokonalý není nikdo! Snad jen Vesmír se tomu trochu blíží…
Jaká rádia naladíte jenom digitálně? Přehled DAB+ programů v Česku
Řazení níže uvedených výrobků, které Televizní web doporučuje vaší pozornosti, je – stejně jako u ostatních přehledů – abecední. Odkazy na naše testy najdete hned v úvodu, ceny byly oproti původním recenzím aktualizovány, avšak berte prosím v potaz současnou turbulentní slevovou dobu (další…).
Sluchátka Buxton BTW 8800: Plně bezdrátová k mobilu, přehrávači i TV
Buxton BTW 8800 (plně bezdrátová sluchátka i k televizoru, 890 Kč)
Při zkoušení jsme se zaměřili především na TV, vyzkoušeli jsme ale i jiné „příslušenství“, protože sluchátka disponují spoustou zabudovaných profilů a ty byste měli u Bluetooth hledat především.
Po vypnutí Bluetooth na mobilech se sluchátka spolehlivě automaticky, po zapnutí televizoru, připojovala k našemu referenčnímu Hisense 65U7KQ (dlouhodobý test); potvrzeny od výrobce máme i jiné modely značky a v podstatě by kompatibilita měla jít napříč nabídkou.
Plně bezdrátová sluchátka Buxton hrají v rámci ceny nadstandardně a disponují spoustou profilů Bluetooth, což pochopitelně zvyšuje jejich šanci na propojení s druhým zařízením, včetně televizoru vybaveného podporou BT Audio. Sluchátka navíc mohl autor pohodlně používat i dvě hodiny. Jsou příjemně lehká a i když dobře sednou, kupujte raději tam, kde vám dovolí zboží vrátit bez udání důvodu. Cena klesla už i pod tisícovku!
Hodnocení
- PRO: cena/výkon, výborně hrají (na danou cenu), spousta (!) profilů a tím i vysoká kompatibilita s nejrůznějšími zařízeními, včetně odpovídajícím způsobem vybavených televizorů, doba provozu, kodek SBC, dok skvěle informuje, ale…
- PROTI: …sluchátka se z něj hůře vyndávají, s vlhkými prsty pak špatně
Soundbar Majority Audio Bowfell Plus? Levný a výborný doplněk nejen k televizoru
Majority Audio Bowfell Plus (zvuková lišta, 1.999 Kč)
Po vybalení z malé nenápadné krabice okamžitě zaujmou dvě věci: kvalitní provedení, byť poněkud naleštěné, což může někomu vadit, a subwoofer.
Řekněme si rovnou, že ten je nejslabší částí systému, což je pochopitelné a logické. Nicméně svou práci (většinou nenápadnou) odvede a celkový zvuk – teď mluvíme obecně – byl až překvapivý. Rozhodně vzhledem k ceně, takže poměr cena/výkon, nebo chcete-li cena/zvuk je jednoduše vynikající! Pochopitelně záleží na druhu muziky, ale tady nezapomeňte, že se bavíme o „soundbaru“ k televizoru a u něj se počítá už jen to, zda lépe slyšíte dialogy a zda výrazněji a jasněji slyšíte výšky a basy.
Mínusem je zejména to, že přednastavené režimy měly být od sebe více odlišeny a také podprůměrná příručka. V ní dokonce nenajdete ani většinu technických údajů, což není pro výrobce právě dobrá vizitka. Tady lišta ztrácí body, ale většina nad tím mávne rukou. Zde se to podle našeho názoru i vyplatí. Okřídlená věta „za málo peněz, hodně muziky“, tu platí pomalu stoprocentně, potěšilo i minimální zkreslení při nejvyšší hlasitosti!
Hodnocení
- PRO: cena/výkon (překvapivě slušný zvuk!), solidní výkon zesilovače (i subjektivní), kvalitní provedení, univerzální (pro TV, počítač…), výtečná výbava, včetně subwooferu s předlouhým kabelem, ale…
- PROTI: …na jedné straně pevně přidělaným, přednastavené režimy by měly být více odlišeny, podprůměrný manuál
Zvuková lišta Majority Audio Everest Hraje výborně, škoda zejména absence DTS
Majority Audio Everest (zvuková lišta, 7.599 Kč)
Nejvyšší model značky a už typu 5.1 se subwooferem a bezdrátovými satelity s akumulátorem. Stále ale za hubičku, byť s jistým omezením. Tak to bývá…
Celkově vzato byl výborný, někdy až překvapivý a minimálně třídu nad cenovkou (třeba důrazný klavír v Planetáriu). Za danou cenu pochopitelně nemůžete čekat naprosto vyváženou produkci na každém druhu muziky (to často ani za mnohem vyšší cenu), dynamika někdy neúměrně roste a zkreslení v horní části hlasitosti bylo znatelné zejména u basů.
Subwoofer je sice klasicky nejslabší částí, systém se ale dá – co do produkce audia – srovnávat se zvukovými lištami například výrobců televizorů za více než deset tisíc. Srovnávat se ovšem nedá formátovou podporou, byť tu základní Dolby jdoucí dnes i z televizorů je.
Hodnocení
- PRO: výtečný poměr cena/výkon, někdy až překvapivý zvuk, kvalitní zpracování, bezproblémové zprovoznění, akumulátory v satelitních repro, zabudované uchycení pro montáž na stěnu (každá část), prakticky kompletní řízení přes dálkový ovladač
- PROTI: nepodporuje DTS, chybí režim „Stereo“ i přepnutí na klasický plně prostorový formát (5.1)
Zvuková lišta Samsung HW-Q990D Na muziku moc není, ale filmového břinkotu si užijete
Samsung HW-Q990D (zvuková lišta, 25.990 Kč)
Je vyspělá a drahá a nabízí jak Dolby, tak DTS. Její zprovoznění však bylo jednoduché a první dojem… zajímavý. Na muziku moc není, zato pro filmovou produkci…
Výkon zesilovače byl „nadměrečný“, tady opravdu nebudete mít problém a neměli jsme ho ani u napojení přes Bluetooth. Zvukové podání filmového zvuku i ze sterea bylo výborné a v případě skutečného prostorového slyšíte, co slyšet máte; pokud dáte „zadky“ do výšky ve které mají být, což Samsung právě neusnadňuje. Chybí totiž držáky, které měli být (alespoň na stěnu) v ceně. Přední, pro lištu, tu kupodivu jsou, zadní satelity jsou určeny pro umístění na polici.
Zvuková lišta je jednoznačně zaměřena na filmový zvuk. Neříkáme, že se vyrovná kvalitnímu komponentovému systému, ale tomu běžnému se v případě kvalitního vstupu hodně blíží. Průměrně náročného posluchače ale asi neurazí ani podání hudby, pokud tedy nebude moc myslet cenu „soundbaru“.
Hodnocení
- PRO: výborný filmový (prostorový) zvuk, a to i ze sterea, režim Noční poslech a zvýraznění dialogů, snadné zapojení a vzájemné propojení u kompatibilní TV (pouze Samsung), DTS v několika formátech, bezproblémové napojení z mobilu (BT profily bohužel neudány)
- PROTI: zejména pro muziku chybí možnost vlastního (přednastaveného) režimu, lišta by si zasloužila více rozhraní, obecně hodně otravné nastavení přes mizerný pidi displej, v balení chybí nástěnné držáky satelitních repro (!)
TCL Q75HE (zvuková lišta, 12.990 Kč)
Dostupná vlajková loď značky s bezdrátovým subwooferem nabízí několik vstupů, včetně prostého USB, které ale zvládá i přehrávání ve formátu FLAC HD! Navíc dobře hraje a má většinou výborné ovládání, pozor na HDMI (zatím problematické), pokud chcete jít touto cestou.
„Soundbar“ nebyl zkoušen s televizorem TCL pro který jsou v nabídce další funkce, nýbrž s naším referenčním přijímačem střední třídy Hisense 65U7KQ (2023, dlouhodobý test). Potíže na které jsme narazili u napojení přes HDMI a Bluetooth (možná problém kusu nebo firmwaru) naštěstí nezasahovaly do napojení přes optický audio vstup. Ten byl, jako vždy, spolehlivý.
Zvukové podání šlo nad rámec třídy s jednoduše nastavitelnými základními basy a výškami i když bychom – pochopitelně – v tomto ohledu ocenili úpravu výrazně jemnější. Pokud do „lišty“ pustíte skutečný prostorový zvuk uslyšíte také hodně slušnou, někdy až překvapivě slušnou odezvu. Zdroj zvuku ovlivňoval kvalitu výrazně méně, než bývá zvykem, a to i u dražších lišt, zvukové režimy byly od sebe většinou poznatelně oddělené a dialogy, které ještě můžete posílit speciálním režimem, jasné, a to i z běžného vysílání. Výrobce by ale ještě měl některé funkce dotáhnout.
Hodnocení
- PRO: cena/výkon, výborný zvuk, a to i u náročnější muziky, solidní prostorové podání, výborné přehrávání přes USB, včetně FLAC HD, montáž na zeď v ceně, výborné ovládání, ale…
- PROTI: …některé funkce nereagovaly, takže zatím chybky ve firmwaru, příšerná příručka s podivnými údaji
Univerzální Soundmaster Elite Line ICD2018 Výkonný, kompletně vybavený a někdy až skvělý
Soundmaster Elite Line ICD2018 (kombinace rádia a zvukové lišty, 14.990 Kč)
Tak tohle je nářez za hodně peněz (byl v době testu), který ale také nabídne hodně muziky. V podstatě by se tak dalo říci, že jde o „univerzální nářez“, protože tu máme i přehrávání z domácího serveru.
Ovládání, včetně čelního panelu a dálkového ovladače, bylo velmi dobré až výborné (spíše to druhé), potěšilo většinou jasné přiřazení funkcí, až na hlasitost na DO, která někdy vše trochu komplikovala. Zvukově byl Soundmaster určitě výborný. Od ekvalizéru, či spíše „ekvalizéru“ si toho ale moc neslibujte, přednastavené režimy někdy vykazovaly minimální rozdíly, důležitá je však možnost nastavit vlastní, resp. si připravit režim v němž si vymezíte basy a výšky.
Pokud máte rádi solidní zvuk s vysokým výkonem, ale nechcete jít do A/V receiveru ani přesto, že hodláte napojit pár dalších přístrojů, tady máte alternativu. A pokud ještě navíc máte televizor na nízké skříňce, klidně jím můžete Elite Line ICD2018 „podložit“.
Hodnocení
- PRO: parádní výbava, včetně naprosto parádního přehrávání z domácího serveru, jaké nevidět (!), výborné ovládání, snadné a intuitivní ukládání stanic do paměti (vždy stejně), vysoký výkon zesilovače (i subjektivní) a zároveň skvěle pomalý náběh hlasitosti, solidní konstrukce, Ethernet (LAN) RJ-45, ale…
- PROTI: …plně nepodporuje Wi-Fi mesh, u VKV chybí AMS, vzhledem k ceně slabší mechanika CD
Kuchyňské Technisat DigitRadio 22 Výborně se ovládá a hraje, ale s tou „minutkou“ je to na…
Technisat DigitRadio 22 (kuchyňské rádio, 1.780 Kč)
Novinka představuje základní kuchyňskou klasiku: jednoduchá drátová anténa (chytře vymyšlená), tunery DAB/VKV a streamování muziky přes Bluetooth. Nějaká další rozhraní tu nehledejte, žádná nejsou…
Vzhledem ke krátkodobému testu nejsme schopni zhodnotit stupeň špinění přijímače umístěného v docela náročném kuchyňském prostředí. To ukáže až čas. V každém případě je tu však vynikající reakce při výpadku energie! DigitRadio 22 udrželo nastavení a uložené stanice i po dvou dnech, čas se sice vynuloval, ale po zapnutí trvalo jen velmi krátce, než automaticky znovu naběhl.
Vynikající je také systém „navíjecí“ antény, kterou si, podle vašich příjmových možností, vytaháte ze zadní strany na délku, která vám vyhovuje. Tady někdo myslel hlavou. Ostatně až na absenci „minutky“ je to vidět všude možně, včetně příjemného a intuitivního ovládání.
Hodnocení
- PRO: výborné ovládání, jasný a ostrý displej, výtečná citlivost na VKV/FM, funguje i jako světlo pod linku (!), „zamačkávací“ anténa upravitelná na potřebnou délku, výtečné zálohování při výpadku energie (čas naběhne automaticky), prakticky čistě papírové balení
- PROTI: chybí kuchyňská minutka
Technisat Digitradio 53BT (rádio, 3.750 Kč)
Působí tak trochu jako malý přenosný Technisat BT 1 a podobný je také (více) dalšímu, už znatelně rozměrnějšímu modelu BT 2. Tento kousek v poněkud neuspořádaně pojmenované a zaměřené řadě, ne-řadě je označen jako… radiobudík!
A „radiobudík“ je skutečně dobrý. Největším mínusem je chybně provedené přepínání například režimů, menším pak to, že nemá ani jedno tlačítko pro vyvolání uložené stanice. Je to ale asi právě tím, že jde o radiobudík. Nicméně rozměrné tlačítko Snooze pro odložení buzení je výborně nahmátnutelné a pro dané použití jsou tu i výtečná tlačítka pro vyvolání dvou nezávislých budíků a funkce „usínání při rádiu“ (Sleep).
Mohlo by se také zdát, že chybí linkový audio vstup, ale ten by chyběl více u stolního přijímače než u radiobudíku. To už se ale bavíme o jiném určení.
Hodnocení
- PRO: výborně hraje, elegantní návrh i excelentní nožky, i za textilií slušně viditelný displej (po seřízení), subjektivně vzato citlivější příjem, automatické naběhnutí datumu a času po výpadku napájení, rozumné ovládání, ale…
- PROTI: …někdy až amatérská ergonomie, ani jedno tlačítko pro vyvolání uložené stanice
Radiobudík TechniSat TechniRadio 40 Citlivý, s perfektní češtinou i dobíjením mobilu
TechniSat TechniRadio 40 (rádio, 1.099 Kč)
Jsme (opět) v kategorii radiobudíků, tzn. přijímačů napájených zpravidla pouze 230volty, které – v případě těch šikovnějších – dovolují dobíjet typicky mobil a někdy i bezdrátově; to není tento případ…
Na téhle věcičce nutně musí každého hned na první pohled zaujmout výrazný a dobře čitelný displej. Na druhý pohled upoutá zpracování a hlavně velké měkké nožičky na spodní straně a radiobudík se opravdu nemusíte bát umístit ani na hodně drahý nábytek! I chování po simulovaných výpadcích energie bylo jedním slovem výtečné!
Naší největší výtkou nakonec není to, že tu nejsou tlačítka přímé volby stanic, jako to, že když máte utlumený displej a sáhnete na nějaké tlačítko, jeho funkce se okamžitě provede. Tohle je jasná ergonomická vada, takže si takto lehce přepnete třeba tuner nebo rovnou přeladíte. Pokud vám tohle nevadí (anebo i vadí, ale skousnete to), uvidíte, že TechniRadio 40 je výborné a s nadprůměrnou citlivostí na signál.
Hodnocení
- PRO: výtečný displej, citlivý přijímač (subjektivně vzato), perfektní čeština i zpracování, návrh, včetně rozměrných, měkkých nožiček (!), výtečné chování po výpadku energie, pohodové ovládání, až na…
- PROTI: …absenci „probuzení“ z utlumeného režimu (snížený jas displeje), někomu možná budou chybět tlačítka přímé volby stanic
DAB Technisat Techniradio Solar 2 Překvapivá kvalitka, tři druhy dobíjení
Technisat Techniradio Solar 2 (odolné rádio, 2.190 Kč)
V tvrdém plastu zadělané rádio, které se už na pohled tváří jako odolné nabídne jednoduché krytí IPx4, dva tunery, pět tlačítek přímé volby a při hraní (nebo i bez něj) si můžete i posvítit na cestu.
Dva tunery, bez Bluetooth a přehrávání přes USB. Může to stačit? To záleží na vás, na kupujících. Za nás je to vzhledem k určení a další výbavě dostačující i když jedna větší chyba tu je – absence dobíjení akumulátoru přijímače přes USB-C (PD), tedy Power Delivery, což je u přijímače uvedeného v roce 2024 poměrně zásadní. I tak je to, podle nás výborná koupě s citlivým příjmem na obou tunerech.
Dobíjení přes zabudovanou fotovoltaiku je pak takové jaké je a jiné vlastně ani být nemůže – velmi nespolehlivé. Dokonce se ani nedá pregnantně říci, že například po hodině dobíjení na přímém slunci bude přijímač hrát tak a tak dlouho. Nicméně alespoň modře svítící LED, bohužel umístěná pod záslepkou, spolehlivě signalizovala jakékoli dobíjení, včetně fotovoltaiky.
Hodnocení
- PRO: subjektivně vzato nadprůměrná příjmová citlivost (i přes krátkou anténu), výborné a průhledné ovládání, tlačítka přímé volby, více možností jak dobíjet akumulátor, nadějná fotovoltaika, ale to je jen odhad autora (nemohli jsme ji plně prověřit)
- PROTI: bez funkce AMS, nedobíjí přes USB-C (PD)!