Do tří let by mohlo v České republice začít komerční terestrické vysílání televizí do mobilů ve standardu 5G Broadcast. Rok 2027 jako pravděpodobný start oznámily na říjnovém workshopu České Radiokomunikace. Jak se na to tváří velké tuzemské televizní skupiny, které mají patřit mezi hlavní zákazníky tohoto nového typu vysílání?

Říjnový workshop přitáhl pozornost čtyř největších televizních skupin v zemi. Ujít si ho nenechali techničtí ředitelé České televize Michal Kratochvíl, Novy Josef Uher a Primy Patrik Slavík, ale také generální ředitelka TV Barrandov Andrea Geyer a novopečený programový ředitel této televize Roman Mrázek. Bylo to poprvé, co CRA sdělily svoje představy o komerčním nasazení 5G Broadcast sítí, i když zatím není jasné, za jakých obchodních podmínek bude toto vysílání probíhat. Jisté je pouze to, že si 5G Broadcast vyžádá hustší síť vysílačů než klasické terestrické televizní vysílání. Nákladově tedy bude o něco dražší než DVB-T2. Pokud se komerční provoz podaří opravdu spustit v roce 2027, byla by Česká republika první v Evropě. Například Francie chystá start až na rok 2028.

Televize zdarma v mobilu: jak se v Paříži testoval 5G Broadcast během olympiády

Další testy podpoříme, slibují Kavčí hory

Termín startu do značné míry závisí jednak na vybudování dostatečně robustní vysílací sítě, ale také na dostatku přijímacích zařízení – mobilních telefonů vybavených na příjem 5G Broadcastu. Zatím je jich v Evropě žalostně málo, což se odrazilo i na pražských testech CRA, které skončily letos v říjnu a pokračovat by měly od začátku jara 2025. „Jedná se o platformu, jejíž životaschopnost určí uživatelé až po dostatečné penetraci přístrojů schopných konzumovat obsah tímto způsobem. Česká televize však vnímá tento způsob šíření jako perspektivní a tedy ano, budeme se na testu i nadále podílet,“ uvedl na dotaz serveru Televizniweb.cz Michal Kratochvíl. Právě ČT poskytovala obsah pro oba dosavadní testy 5G Broadcast v Praze.

Je tedy ČT připravena spustit řádné vysílání 5G Broadcast v roce 2027? „Jednoznačná odpověď bude možná až po stanovení obchodního modelu. Nic takového zatím není na stole,“ konstatuje šéf techniky ČT, podle něhož zatím není možné ani říci, zda půjde o volně dostupné vysílání, nebo programy s podmíněným přístupem kvůli vysílacím právům. „Zatím není v jednání obchodní model s jakýmkoli poskytovatelem služby distribuce signálu,“ opakuje Kratochvíl. Právě o podmíněný přístup se přitom techničtí ředitelé „velké televizní trojky“ na zmíněném workshopu zajímali. Kvůli vysílacím právům totiž zatím nesmí do 5G Broadcast pustit nic jiného než vlastní produkci.

Vodafone také sází na 5G Broadcast, podepsal memorandum s Rohde & Schwarz

Do jarního experimentu se zapojí i Nova

Proto také v pražském experimentu 5G Broadcast od CRA nevysílal žádný program Novy a od ČT a Primy v něm byly výhradně zpravodajské kanály ČT 24 a CNN Prima News. Na druhou stranu, pokud něco donutí diváky sledovat lineární televizní vysílání na mobilu, je to mimořádné živé zpravodajství a sportovní přenosy. Zatímco zprávy lze vysílat volně, kvůli sportu by byl nutný podmíněný přístup. Tedy pokud by velké televize chtěly přes 5G Broadcast šířit všechny své bezplatné kanály, jako je například ČT Sport nebo Nova Action. Překlopily by například Kavčí hory do 5G Broadcastu celý svůj veřejnoprávní mutliplex z DVB-T2, nebo by v mobilní televizi některé programy oželely?

„To je dobrá otázka, ale opět nás vrací k obchodnímu modelu a také k dalšímu podstatnému bodu. Jaký prostor, respektive šířku pásma a potažmo datový tok budeme mít od poskytovatele sítě k dispozici? Nicméně, bude-li možnost umístit plnou programovou nabídku, budeme patrně o tomto rozsahu jednat,“ věří Michal Kratochvíl z ČT. Ještě před komerčním nasazením ale 5G Broadcast čekají další testy, které by chtěly CRA spustit v Praze na jaře příštího roku. Tentokrát by se jich kromě ČT a Primy měla účastnit i Nova, potvrdil na dotaz serveru Televizníweb.cz její technický ředitel Josef Uher. „Testovacího vysílání 5G Broadcast se velmi pravděpodobně zúčastníme, ale vzhledem k aktuálním jednáním nemůžeme v tuto chvíli poskytovat podrobnosti,“ uvedl. Také pro Uhra je z hlediska komerčního nasazení 5G Broadcast klíčový obchodní model, který zatím televize neznají.

První živé demo 5G Broadcast ze Žižkova: smartphony už umí televizi bez SIM karty

Prima: je potřeba vyřešit problematické SFN sítě

„Ovlivňuje to i možnosti měření sledovanosti, což by pro nás bylo zásadní. Dalším faktorem je chování výrobců mobilních zařízení, zejména zda a kdy budou telefony s podporou 5G Broadcast široce dostupné na trhu,“ vypočítává Uher. „Vývoj v této oblasti budeme nadále pečlivě sledovat a po technické stránce jsme na implementaci již nyní připraveni,“ slibuje nicméně. Michal Kratochvíl upozorňuje, že dosavadní vysílání 5G Broadcast v České republice je testem bez smluvních kontur a legislativního rámce. Řádné vysílání je podle něj odvislé od splnění tří nutných podmínek: dostupnosti kmitočtů, dostupnosti přístrojů pro koncové uživatele a stanovení obchodního modelu.

Za předčasné označuje debaty o zahájení komerčního využívání technologie 5G Broadcast v České republice technický ředitel skupiny Prima Patrik Slavík. „Dlouhodobě se zapojujeme do testování 5G Broadcastu, přičemž součástí testovací sítě byl například program CNN Prima NEWS. Dosavadní výsledky testů nás zatím nepřesvědčily, že technologie by již byla připravena na komerční provoz, zejména pokud jde o provoz vysílačů v SFN modu,“ vysvětlil. „Přesto oceňujeme pokrok v oblasti této technologie i snahy některých výrobců přizpůsobit zařízení pro příjem 5G broadcastu. Z tohoto důvodu se plánujeme zapojit i do připravovaného testování CRA v roce 2025,“ slíbil Slavík, podle něhož Prima nevnímá 5G Broadcast jako náhradu DVB-T2 vysílání, ale jako jeho možný doplněk pro mobilní zařízení.

Konečně 5G Broadcast v přijímacích zařízeních! Evropští hráči spojují síly pro smartphony

CRA jsou v evropské pracovní skupině pro 5G Broadcast

Chybějící obchodní strategií pro 5G Broadcast se zabývá pracovní skupina 5G Broadcast Business Strategy Task Force (5BSTF), kterou na letošním veletrhu IBC 2024 v Amsterodamu založily společnosti Rohde & Schwarz a Media Broadcast z Německa a TDF (Télédiffusion de France) z Francie. K nim se nedávno přidaly další tři firmy: veřejnoprávní italská televize RAI (Radiotelevisione Italiana), polský operátor vysílacích sítí Emitel a také České Radiokomunikace, které 5G Broadcast testují více než dva roky. Členem je také investiční společnost Cordiant Capital, majitel CRA a Emitelu. Celkem tak jde o zástupce pěti evropských trhů s více než 250 miliony obyvateli.

„Věříme, že 5G Broadcast přinese mnoho inovací do vysílání i mobilního průmyslu. Jsme rádi, že můžeme být součástí pracovní skupiny 5BSTF. Věříme, že sdílením unikátních informací a společným přístupem v evropském regionu urychlíme rozvoj 5G vysílání,“ uvedl Marcel Procházka, ředitel sekce regulace a právního oddělení CRA.

Televize bez SIM karty i v autě? Smartphone s 5G Broadcast to umí

Úvodní foto: České Radiokomunikace