Nové filmy, seriály a atraktivní dokumenty i pokračování již zavedených a divácky oblíbených pořadů – to vše a ještě mnohem více chystá Česká televize a iVysílání ČT v jarním programu, který zahájí seriálová novinka Limity již v neděli 12. ledna od 20:10 na ČT 1. Podívejme se podrobněji na vybrané premiéry, které ČT připravila na první měsíce v roce 2025.
Tiskovou konferencí na Kavčích horách k jarnímu schématu provedla novináře moderátorka Jolka Krásná. Generální ředitel ČT Jan Souček na úvod ocenil grafické vyjádření ve tvaru duhového Déčka, ve kterém se střídají jarní barvy. Vyzdvihl dva seriály, Limity a Děcko, které se zabývají tématy dnešního života. Také podotkl, že mezi nabízenými hranými tituly není žádná detektivka. ČT se tak odpoutala od tradice, že v hlavním čase uvádí kriminální příběhy. Nabídka se opírá o jiná témata, jako jsou komedie z pera Marka Epsteina. Dále podtrhl dokumentární cyklus Naše generace, který propojuje témata napříč generacemi v naší společnosti. A na podobném principu je založen nový cyklus Nejlepší den na Déčku, který propojuje dvě generace dětí a prarodičů.
Ředitel divize Program Milan Fridrich následně doplnil přehled svého šéfa, o šestidílný cyklus Dcera národa v koprodukci s Canal+, o dceři Karla Havlíčka Borovského. Myslí si, že je to dobrý příspěvek k tomu, že k sociálně ekologickým tématům máme historicky životopisně osobnostní téma. Kromě toho ČT zařazuje do jarního schématu čtyři akviziční seriály: Vyšetřuje Imma Tataranni, jako důstojný nástupce Komisařky Florence, dva seriály z lékařského prostředí, seriál Srdce z prostředí kardiochirurgie v italském Turíně, a druhý dánský seriál, Každý rok se rodí nový život z porodnice, jak název napovídá. A další je lahůdka, Paramount natočil Offer/Nabídka o tom, kterak vznikal a jak se natáčel slavný film Kmotr. Neopomněl na závěr připomenout další solitérní dokumenty nebo cykly, jako jsou C. a K. památky českých zemí s Tomášem Hanákem, Po proudu českých řek, Hledání ztracených časů z jižního Kavkazu, Stezka Českem a třetí řada Mistři medicíny, o špičkových lékařích,zejména z regionů.
Jan Souček ještě přehled doplnil premiérovým cyklem Po nás potopa nezbude, který mapuje na příbězích několika rodin úsilí o udržitelnost. A dále pokračujeme představováním některých dalších pořadů s datem jejich premiérového uvedení.
Seriál Limity od 12.1.2025
uvedli kreativní producentka Kateřina Ondřejková a režisér a scenárista Petr Zelenka. Zabývají se nejenom ekologií, což je téma, které není úplně veselé, jak řekl v úvodu generální ředitel, ale je to víc o vztazích a snad by mohly i vykouzlit úsměv diváků. Představitelem hlavní role je Aleš Háma, známý hlavně jako moderátor. Kvůli hlavní roli se musel nechat ostříhat dohola. K tomu řekl: „…i když první dny jsem se v koupelně lekal sám sebe. Ale v letních měsících to bylo i poměrně komfortní. Jediné, co mě na tom vlastně otravovalo, byla skutečnost, že když jsem měl na natáčení ráno nástup v pět nebo v půl šesté, tak abych zbytečně neztrácel čas v maskérně, musel jsem si vždycky večer oholit hlavu úplně dohladka…“.
Seriál Děcko po prvé ve středu 15. ledna 2025
Další lednovou novinku, Seriál pro páteční večery o tabuizované přímé adopci, nabídla kreativní producentka Alena Müllerová spolu s dvěma scenáristkami Lucií Macháčkovou a Kateřinou Krobovou, dvěma režiséry Rozálií Kohoutovou a Radimem Špačkem a představitelkou hlavní role Judit Pecháček. Hlavní hrdinkou je matka, která se rozhodne svěřit své dítě do péče v přímé adopci, což sympatie k ní zpočátku u diváků určitě nevyvolá. Při tom hlavní postava seriálu nemůže být primárně nesympatická, musí si diváka postupně získat, aby se na ni těšil. Klára své nenarozené dítě plánuje dát k adopci, aby mělo lepší život, než by mělo s ní kvůli její sociální situaci. A Judit Pecháček to umí dokonale a emotivně podat, což jí ulehčilo, že jedna ze spoluautorek má sama adoptované dítě, jak na podiu prozradila.
Tři nové komedie vždy v neděli večer od 4. května
Trojici filmů s mottem Lékař léčí, láska uzdravuje scénáristy öMarka Epsteina představil kreativní producent Jaroslav Sedláček, a režiséři Jiří Vejdělek (Tom je v tom a Lumpa trápí pumpa) a Tomáš Bařina (Kotrmelce pana herce). Tato trojice filmů navazuje na úspěšnou komediální sérii známého stejného režiséra i scénáristy z roku 2022, opět s podkresem o zdraví. Komedie Lumpa trápí pumpa, ve které hraje Zdeněk Godla, který se měl původně představení v ČT také zúčastnit, je o tom, že k radikální životní změně je potřeba buď velká náhoda, nebo velká odvaha. Anebo obojí.
Dokumentární roadmovie Krajinou soch od 19. února
uvedl režisér Patrik Ulrich a sochařka Paulina Skavová. Oba se shodli na tom, že celý projekt je zajímavým a významným příspěvkem k dialogu mezi současným sochařstvím a krajinou. Tak to vnímala a cítila sochařka Skavová. K tomu poznamenala: „Ambice představit českou sochařskou elitu v kontextu plenéru reflektuje nejen estetické kvality jednotlivých děl, ale také jejich schopnost interagovat s prostředím a oslovit diváka v neformálním, přirozeném prostředí. Tento přístup ukazuje sochařství nejen jako objekt pro galerie, ale jako živý prvek, který může být součástí krajiny, městského prostoru nebo volné přírody“. Cestovali červeným kabrioletem Felicia od Karlových Varů, přes Krkonoše, odkud Skavová pochází až po východ republiky. Bylo velkým potěšením pro pana režiséra Ulricha přivézt pana Gebauera, Rónu, nebo Dvořáka, v některých případech i po několika desítkách let, zase zpět na místa jejich činů.
Pozvánka do kina na nový distribuční film Tichá pošta od 12.května
Těšit se také můžete na film, který vznikl v koprodukci s Českou televizí a na tiskové konferenci jej představili scenáristka Klára Formanová a herec Denis Šafařík, který ztvárnil pošťáka Milouše. Jedná se o příběh zraněného francouzského parašutisty, který byl natáčen v zimních Krkonoších. Představitel pošťáka, Denis Šafařík se nemusel kvůli natáčení učit jízdu na telemarkových lyžích, protože na přepravu dopisů a zásilek mu scénáristé propůjčili dvoukolový vozík. Tvůrci chtějí oslovit dětské diváky tématem odvahy, přátelství a hrdinství, ale také ukázat, jak vypadá pověstné „převlékání kabátů“.
Na druhou stranu se z filmového plátna na obrazovky ČT přesunou snímky Sucho, Tancuj Matyldo, Manželé Stodolovi, Němá tajemství a Lesní vrah.
Oslavy s večerníčkem na Déčku
V roce 2025 slaví ČT šedesát let s večerníčkem. Dětští diváci se mohou těšit na řadu nejoblíbenějších večerníčků, které ČT v uplynulých letech vysílala. Z nových pořadů bude uvedeno premiérově pokračování seriálu Jezevec Chrujda. Z dalších pořadů na ČT:D stojí za zmínku Nejlepší den a Ty Brďo! či velšský seriál Box. Kromě toho budou mladší diváci moci sledovat britskou pekařskou soutěž dětí ve věku od 9 do 15 let Junior Bake Off.
Úvodní fotokoláž: Česká televize
To je už to omlazení jo? Pořád stejné pořady pro diváky 50+, možná i 60+.
co byste chtěl, když neumí česky a pletou si úhlovou míru s časovou 🙂
p.s. mám pocit že to nebude ani pro 30+…