Maličkatý digitální rozhlasový přijímač bez reproduktoru s anténou ve sluchátkách má jednoduché funkce i ovládání a také hodně příjemný displej.

Ten je jasný a ostrý a také skutečně černobílý. Je typu OLED o velikosti 2,3 cm (0,91″) a i když pochopitelně moc informací neposkytuje, byly vždy výborně viditelné; otázkou je, jak by to vypadalo na ostrém slunci. Celek tak nějak odpovídá přehrávači MP3, který tu ovšem není, rozměry jsou 35 x 50 x 25 mm (švh) a hmotnost pouhých 30 gramů; kam se tedy hrabe krabička zápalek…

K mání jsou obvyklé dva tunery, výstup na stereo sluchátka, USB-C pro dobití (i za provozu) a pár ovládacích tlačítek s možností je zablokovat.

Pokud byste toužili po nějakém přehrávači muziky, což by bylo navýsost logické doplnění, máte smůlu. V ceně není ani napáječ, což pro změnu smysl dává.

Při prvním zapnutí se nabídne výběr jazyka, čeština či slovenština chybí. Následně se provede obvyklé vytvoření seznamu stanic, které jsou k dispozici na DAB, přeladit můžete snadno kdykoli později.

 

Základní funkce, většinou jednoduché ovládání

Funkčně tu je sice jen skutečný základ (v podstatě žádné nejsou), ale stanice si můžete uložit a vyvolat. Zajímavé je, že rádio má v podstatě dva režimy práce: normální, tedy běžný s laděním, apod. a druhý fungující v rámci „oblíbených položek“, kdy se na displeji objeví srdíčko. Pak pouze přepínáte mezi už uloženými stanicemi a tohle je šikovné.

Vedle toho tu je už jen vstup do systémových nastavení, tj. obvyklá změna jazyka, či návrat k továrnímu nastavení. To se dělá přímo z pohotovostního režimu ve kterém je zobrazen datum a čas a v tomto ohledu zkuste příručku. Budete ji ostatně asi potřebovat i jindy.

V pohotovostním režimu se zobrazí datum a čas (nebo blikají, pokud nejsou k dispozici), displej se záhy utlumí, po čase pak samovolně zhasne. Za provozu si pak po chvíli sníží jas, zůstane ale stále čitelný.

V okamžiku úplného vypnutí přijímače (delší podržení) se pochopitelně nezobrazuje nic. Po připojení napájení nešel přijímač vypnout, pouze přepnout do pohotovosti.

 

Nejzákladnější DAB i VKV

Jsme u vysloveně kapesního výrobku a není tu moc co vymýšlet. V tunerech nenajdete k nastavení prakticky nic, jen u VKV můžete přepnout na manuální ladění. Funkce „AMS“, která by proladila VKV/FM a uložila stanice automaticky do paměti tu bohužel není. Vše je tak zaměřeno na DAB, kde si můžete snadno přeladit, resp. znovu vytvořit seznam stanic, které máte v daném místě k dispozici.

À propos kolik stanic sledujete? Jako většina (asi) jednu, dvě, tři? Tady jich uložíte (zřejmě z počátku s pomocí příručky) – 2x 10. Nakonec se ukáže, že to není tak náročné, byť pozice „P0“ vypadá jako „PO“.

U obou tunerů se kanály do paměti ukládají stejně a jak už bylo řečeno, lze přepnout i do režimu uložených stanic kdy je ovládání snazší.

 

Přehrávání VKV/FM. Foto: autor

Jaké je. Určitě zajímavé, ale…

V nabídce přes tlačítko Mode jsou pouze dvě funkce, a to tunery. Hodně by se tu ale hodilo přehrávání muziky a také nějaké „vymazlené“ obvody lepší než u mobilu, což by přijímač posunulo podstatně výše a hlavně jinam. Někdo asi pomyslí i na bezdrátová sluchátka. Inu, proč ne…

Ve stávající verzi si autor tak nějak nedokáže představit cílovou skupinu. Kdyby tu byla základní mechanika karty MicroSD do které byste – do „rootu“ – nasypali „empétrojky“ nebo „flak“ k přehrání, bylo by to zřejmější, či přímo jasné. „Rádio do kapsičky“ sice nezní úplně špatně, ale účel v dnešní době trochu uniká. Tohle ale bude mít výrobce nepochybně rozmyšleno lépe. Autor článku navíc vychází pouze z domácích reálií.

A jak dlouho vydrží?

Provozní čas jsme pregnantně vyzkoušeli pouze jednou, a to na na nejvyšší hlasitost. Přijímač udělal bez mála (deset minut) 6 hodin, takže údaj výrobce se zdá být správný a hodně bude záležet na nastavení hlasitosti. Běžné dobíjení přes USB-C (USB PD nefunguje) trvalo něco málo přes dvě hodiny (10, 15 min.) a bylo zkoušeno pouze za provozu rádia a opět při plné hlasitosti. Jak sami vidíte, oba časy jsou rozhodně solidní a nad očekávání! Pochopitelně až na absenci rychlodobíjení přes USB Power Delivery (PD)…

Technisat Digitradio Mobil 2 je nesporně zajímavě pojatá krabička s většinou šikovným ovládáním a více než slušnou výdrží. Škoda stanovené koncepce, která podle autora u nás moc velký úspěch mít nebude. Drobností jsou už jen občasné potíže s časem po úplném vypnutí. Dnes má přece prakticky každý mobil…

Hodnocení

  • PRO: rozměry, jedinečný černobílý displej typu OLED, velmi nízká provozní spotřeba, solidní a intuitivní základní ovládání, ale jinak…
  • PROTI: …asi čtení příručky, nedobíjí přes USB (PD)