Naprostá novinka metr úplně nepředstavuje – je to 102 cm. „Hubička“ ale sedí stoprocentně a poměr cena/výkon je navíc naprosto excelentní! Posuďte sami: bezproblémové chování, 5.990 Kč a k tomu Google TV, kterou někteří milují a jiní nenávidí. Vše doplňuje rozlišení Full HD a plné plošné podsvícení obrazovky LCD. Co dodat?

Za nás snad jen to, že do konce roku doufejme ještě stihneme 81 cm z téže řady a uvidíme, jak se takovéto malé televizory, dnes nejčastěji typicky druhé či třetí v domácnosti, budou v praxi chovat.

Pojďme na to!

Řada G673C, jak se oficiálně nazývá, je nabízena ve dvou úhlopříčkách – 81 cm (32″) a 102 cm, tedy 40″. Jak bylo řečeno, přineseme vám recenze na obě verze a začínáme tou větší, která může v řadě domácností posloužit i jako hlavní televizor. Ostatně do klasické nábytkové „stěny“ se možná ani tak nevejde.

Základem je vždy elegantní podstavec, který vidíte na snímku, u nyní zkoušeného modelu nejvyšší klasické rozlišení a také – překvapivě – přehrávání obsahu s HDR10, což pokud máte zaplacenu kompatibilní on-line videotéku, typicky Disney+ (více i o dalších v samostatném článku), rozhodně potěší! A samozřejmě ani to nezapomeneme v praxi vyzkoušet.

A ještě jedna důležitá věc – televizor je velmi slušně vybaven rozhraními. Větší část jich jde na zadní straně směrem dolů, do podstavce, menší, včetně jednoho HDMI a obou USB je na straně levé, samozřejmě při pohledu od obrazovky. Na pevno přidělaná šňůra pro napojení na 230 V je na straně opačné, dlouhá je asi 170 cm.

 

Pohodová montáž, výtečné třídění kanálů

Televizor má dvě už tradiční plastové nožičky, které tentokráte ale můžete (vypadá dobře i bez toho) spojit opět plastovou tyčkou, takže získá zcela jinou visáž než je dnes obvyklé. K upevnění nožiček se kupodivu nepoužívají vruty, nýbrž klasické šrouby; jsme u hodně levného přijímače, takže by to nepřekvapilo. À propos pravá a levá strana jsou precizně a hlavně správně naznačeny, takže montáž klapla okamžitě (někdo přemýšlel hlavou!). A výborné bylo v našem případě i spasování; stále jsme u levného…

Po zapnutí najede obvyklá dlouhá instalace Googlu, zde ještě delší. Wi-Fi (je tu verze „5“ – co to je) nenabídlo připojení přes WPS a ještě zajímavější bylo to, že po připojení přes ethernetový kabel RJ-45 si ho televizor nevypnul. To je další věc, kterou byste si měli – po instalaci – zkontrolovat plus ještě chování po zapnutí, resp. režim do kterého nabíhá, případné probouzení po počítačové síti – WoL, apod. Mimochodem nejdéle tentokráte netrvalo potvrzování asi „milionu“ souhlasů se vším možným, nýbrž „nastavování Google TV“ – trvalo jí to přes tři minuty!

Co tam Google dělá je záhadou, vymlouvat se na levný hardware nejde, protože Strong se v tomto ohledu choval překvapivě dobře!

Řazení naladěných stanic (jdou na pozemním vysílání „satelitně“ od čísla 800) zajistíte přes jejich seznam na tlačítku OK/Enter, v menu volba chybí.

Kanály můžete vymazat, upravit (změna názvu) nebo i přesunout na novou pozici. Vše fungovalo výborně, s výhodou šlo dokonce přesunout více namátkou vybraných stanic a tohle hned tak neuvidíte! Navíc u televizorů s Google TV je řazení překvapivě často buď nefunkční, nebo funkční jen částečně.

Ke konci testu (tento víkend) se televizor objevil i v důležité databázi EU Eprel (co je to) v níž se dozvíte, jak dlouho – od data ukončení výroby – producent zaručuje dodávku náhradních dílů a aktualizaci firmwaru; je dobré si to zkontrolovat nejen u TV, ale třeba i u ledničky nebo pračky. Značka Strong bývá v tomto ohledu spolehlivá, takže něco jako sedm let, což je dnes vcelku obvyklé i u masových značek k nímž Strong rozhodně nepatří.

A jak to tedy nakonec bylo zde?

Z Informačního listu (externí odkaz – Eprel) se dozvíte, že u firmwaru to má být 8 let, u dílů sedm…

Takže vynikající a na úrovni masových značek!

 

Dálkový ovladač je určitě slušný, vadit vám nesmějí především na spodek odhozená barevná tlačítka. Tlačítko „televizorku“ se v rámci o. s. Google TV chová vysoce nadstandardně (vzhledem ke konkurenci) a přepíná rovnou do tuneru (většina zobrazí jen EPG a z něj pak musíte…). Foto: autor

Ovládání většinou výborné, excelentní tlačítko vstupu do živého vysílání

Ovládání je někdy až vynikající, zádrhel představovalo zejména menu výrobce TV. To totiž fungovalo pouze v tunerech a nikoli například v domovské nabídce. I když se v něm nedá kolovat a ani nemá upravitelné položky, vcelku snadno se z něj dostanete na všechna nastavení a po chvíli „cvakání“ najdete i vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku. Tohle Google TV umí většinou komplikovaně, pokud vůbec, zde je to přece jen lepší, resp. ve srovnání s konkurencí, významně lepší.

Jak už bylo řečeno, OK vyvolá seznam stanic a naběhnou velmi svižně. EPG najdete pod ikonou televizorku, který v tuneru vyvolá právě tuto funkci. Jinak – typicky z domovské obrazovky – zajistí přepnutí do živého televizního vysílání. Fungovalo to však například i z Voyo či Youtube, a to včetně přehrávání pořadů. A jelikož je tlačítko umístěno u kurzorového kříže, je pěkně po ruce.

 

Vlastní menu použité platformy televizoru bylo dostupné pouze v tuneru DVB. Dostanete se z něj i do nastavení Googlu. Foto: autor

Jinak si Google na střed dálkového ovladače nadirigoval i naprosto zbytečné věci, jako „účty“ (ikona postavy), což v podstatě nepotřebujete, nebo potřebujete jednou za uherský rok. Tady Google, jako výrobce operačního systému, pochopitelně sleduje vlastní zájmy.

Níže na dálkovém ovladači najdete přednastavené klávesy pro nejrůznější video služby (placené pozice), naprogramovat si na tlačítko svou vlastní, bohužel nemůžete. Na první liště domovské nabídky si nicméně ikonky aplikací můžete pošoupat, jak je libo, mazat ale nešly, což je další změna.

 

Jednodušší EPG, překvapivé HbbTV

Jak vypadá programová nabídka vidíte na snímcích výše. Nelze se po ní volně pohybovat, změna kanálu vyvolá změnu i v tuneru, a nelze se také nechat na pořad upozornit – funkce zcela chybí.

Na další den přejdete pomocí barevných tlačítek, což je snadné, vyvolat můžete i filtr pro pořady, což taktéž vidíte na snímcích výše.

Funkce „červeného tlačítka“ HbbTV (je tu verze dva) byla ověřena na stanicích Nova, Prima a Seznam. V případě Primy, která dnes i v HbbTV hodně tlačí placenou aplikaci prima+ šlo o pouze ty funkce, které toto nevyžadují (Nákupy, Program…). V případě dvou dalších byla sledována i návaznost po vnořené reklamě, rychlost náběhu, atd.

HbbTV se na všech zmiňovaných kanálech chovalo výborně a kupodivu i svižně. Po pravdě čekali jsme – vzhledem k nízké ceně televizoru – podstatně pomalejší práci i náběh samotných hybridních aplikací. A i když někdy skutečně musíte vydržet, nic strašného to nebylo a i zde Strong překvapil.

 

Klasické obecné zrcadlení obrazovky z mobilu tu není, vše se odehrává pouze přes Google Chromecast a tudíž potřebujete s ním kompatibilní aplikaci (jestliže ji nemáte, máte smůlu…). S mobilem Samsung Galaxy A54 5G (Android 14, test) jsme vyzkoušeli Lepší.TV a VLC Player. Zrcadlení bylo zcela bez problémů, kvalita se blížila – jak je v tomto případě obvyklé – kvalitě zdroje.

 

Spolehlivé aplikace, v základu zejména Disney+

Aplikace byly zkoušeny namátkou. Klasické Youtube a Youtube Music, které tu máte zavedeny po instalaci pracovaly stejně dobře, jako taktéž zabudované Disney+. To bylo už v nejnovější verzi, takže se stačilo na mobilu přihlásit ke stejné síti (routeru – směrovači), a aplikace v TV si ji už sama našla a propojila se s ní, resp. s požadovanými údaji pro přístup. Autor tak nemusel zadávat ani jméno, ani heslo a nebylo třeba „cvakat“ ani kód. Vše jelo pohodlně přímo z křesla.

Další domácí aplikace jsme už museli doinstalovat a jak bylo řečeno, šlo o namátkový výběr. Tentokráte Voyo, prima+ a SledovaniTV.

Nejvíce haprovala prima+, kde jsme se nejprve vůbec nemohli přihlásit (zkoušen přístup přes mobil), následně se to povedlo přes volbu web/PC, takže k počítači a zadat na TV zobrazený kód. Samotný chod aplikace už byl bez potíží, což platilo i u SledovaniTV a Voya.

K oběma naposledy jmenovaným IPTV/VoD se přihlašujete obdobně a i když to není tak pohodové jako u Disney+, stále je to vcelku jednoduché. Stačí na PC ve webovém přístupu zadat kód zobrazený na televizoru a vše se samo propojí; opět pochopitelně musíte být na stejné síti LAN.

Seznam všech oficiálně dostupných aplikací nejen pro Google TV, najdete na Televizním webu v samostatném článku.

Jak bylo naznačeno, aplikace na domovské obrazovce můžete přesouvat na lepší pozice, což je snadné (stačí na ikoně zmáčknout a podržet OK/Enter) a vhodné je to hned zkraje udělat minimálně pro živé TV vysílání, pokud ho sledujete. Nebo si musíte zvyknout na mačkání ikony „televizorku“ na dálkovém ovladači.

 

K vyvolání informací o aktuálním pořadu, kanálu, máte k dispozici vyhrazené tlačítko Info. Foto: autor

Jaký je? S excelentním poměrem cena/výkon

Implementace operačního systému byla bezchybná, na nic jsme alespoň nenarazili a to včetně naprostých drobností. I tohle se u levných televizorů až tak často nevidí a někdy ani u těch drahých.

Zabudovaný přehrávač pro multimédia je základní, pracuje pouze s USB a nikoli s médiem na domácí počítačové síti LAN. Není samozřejmě problém nainstalovat něco onačejšího.

Ohlašované HDR skutečně televizor má, oznámil ho jednak testovací soubor (základní HDR10) a jednak bylo vidět při sledování pořadu na Disney+. Ne všechny videotéky ale HDR mají – více samostatný článek.

Televizor Strong SRT 40FG6733C pro rok 2025 rozhodně příjemně překvapil! Za nás hlavně výtečnou implementací operačního systému a sladěním hardwaru a softwaru, potažmo firmwaru. Co jsou vám platné skvělé vlastnosti a výbava, když se televizor spustí jen někdy, samovolně se mu mění parametry, nebo má potíže s aplikacemi.

Tady jsme na nic takového (na dané verzi, daném sestavení) nenarazili a i přes klasické výhrady ke Google TV (za způsob vyhledávání v tržišti aplikací by se mělo věšet do průvanu…) je televizor výborný nemluvě o vpravdě nedostižném poměru cena/výkon.

A jak bylo řečeno, kupodivu byl také za provozu svižný, což je rovněž nečekané.

Hodnocení

  • PRO: excelentní poměr cena/výkon, bezproblémová implementace o. s., výtečné chování tlačítka (na DO) pro vstup do živého vysílání, výtečné řazení kanálů (přesun i více najednou), skvělá délka dodávky náhradních dílů i aktualizace firmwaru (!)
  • PROTI: kupodivu nic – výborná práce – a kupodivu ani pomalý (pomalejší) běh… : )