Aukce kmitočtů pro sítě určené digitálnímu vysílání komerčních rádií letos odstartovala postupné budování infrastruktury pro 29 multiplexů DAB+. Zároveň ale nebylo jisté, zda pro ně bude dostatek obsahu, protože hlavní komerční rádia stále nepožádala o digitální licence.

Výsledek aukce odstartoval závody v budování sítí

Rok 2024 v digitálním rozhlasovém vysílání odstartoval doslova bombasticky. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil 5. ledna výsledky aukce kmitočtů pro dvě celoplošné a 27 regionálních sítí DAB+ určených komerčním rádiím. Celoplošný multiplex B získala společnost Czech Digital Group (CDG) vlastněná Českými Radiokomunikacemi, konkurenční multiplex C pak společnost RTI cz. O regionální sítě DAB+ se podělilo sedm společností včetně CDG, která vedle celoplošné sítě získala i kmitočty pro tři regionální multiplexy (sítě 4, 15 a 23). Dalšími úspěšnými dražiteli byly společnosti Teleko digital, Joe Media, Broadcast services, Play.cz, GG Omikron a Fiera touch. Polovina vítězných společností provozovala DAB+ už před aukcí.

Potvrzení o kmitočtových přídělech získaných v aukci obdrželi jednotliví operátoři mezi polovinou ledna a polovinou února. Do 16. února všichni postupně uhradili na účet ČTÚ částky, za které vydražili vysílací sítě. Zároveň jim začaly běžet lhůty pro zahájení vysílání: jednak podle rozvojových kritérií stanovených ČTÚ a jednak podle zákona o elektronických komunikacích (ZEK). Pro celoplošné sítě telekomunikační úřad určil, že do 18 měsíců mají pokrýt 50 procent obyvatel a dálnic a za dalších 12 měsíců pokrýt 80 procent obyvatel a dálnic. Regionální sítě mají pokrýt 40 procent obyvatel příslušného regionu do 24 měsíců a za dalších 24 měsíců následně 70 procent obyvatel daného regionu. Podle ZEK však musí operátoři všech sítí zahájit vysílání ve všech vydražených regionech do roka od získání kmitočtových přídělů.

Výsledek aukce DAB+ budí rozpaky Ne vždy vyhrála nejvyšší nabídka, čekají se kolize

První finální vysílač zprovoznila Joe Media

Zahájení vysílání nemusí znamenat, že v daných regionech budou operátoři hned vysílat ze všech lokalit a plným výkonem. Například společnost Play.cz plánovala spustit v každém získaném kraji slabé vysílače, aby dostála zákonné povinnosti, ale plný výkon vysílačů hodlá spustit až s termíny určenými v rozvojových kritériích ČTÚ. Určitou výhodu měly společnosti, které už digitální rozhlasové sítě provozovaly, byť jenom jako dočasné s individuálními oprávněními pro využívání kmitočtů platnými do konce letošního roku, případně ještě dříve. Tyto společnosti postupně začaly přelaďovat dočasné vysílače na finální kmitočty. Jako první začala společnost Joe Media, která 17. května spustila vysílač Regionální sítě 12 v Českých Budějovicích.

Následovaly České Radiokomunikace (CRA), které 31. května vypnuly svoji dočasnou síť ze žižkovského vysílače na kanále 7A a od 12. června ji nahradily sítí novou na kanále 6B. Ze strany CRA ale nešlo o zahájení budování celoplošného multiplexu B, nýbrž spuštění pražské Regionální sítě 15, a to ještě ne plným výkonem (k dalšími přeladění došlo začátkem prosince v Plzni, kde CRA spustily Regionální síť 23). Krátce po CRA začala vysílače dočasných sítí DAB+ přelaďovat i společnost Teleko digital, která však nejprve v dubnu spustila nový DAB+ vysílač v Praze, i když pro metropoli nevysoutěžila pokrytí. Vysílač City Tower na Pankráci startoval jako dočasný, a ještě před jeho spuštěním bylo jasné, že ho Teleko připravuje pro jiného vítěze aukce (na podzim se potvrdilo, že půjde o RTI cz).

Kauza Špulka: vypne COLOR DAB+ střední Čechy?

Největší rozmach DAB+ začal po letních prázdninách

26. června přeladilo Teleko vysílač v Liberci z dočasného kanálu 5A na finální kanál 7C a navýšilo jeho výkon ze 100 W na 1 kW. Původně plánovalo vysílat výkonem 2 kW, ale ten by rušil dočasnou síť společnosti Joe Media na kanálu 7C v Praze s středních Čechách. Právě Joe Media už od lednového zveřejnění výsledku aukce kmitočtů řešila, jak si ponechat středočeský vysílač na rozhledně Špulka u Lbosína, i když se jí nepodařilo vydražit kmitočet pro Středočeský kraj. Snaha o prohlášení Špulky za pražský dokrývač jí ale nevyšla a podle verdiktu ČTÚ tak bude muset tento vysílač ukončit vysílání bez náhrady o silvestrovské půlnoci. Už začátkem února ale Joe Media zprovoznila nový pražský vysílač DAB+ na nové lokalitě na Strahově, protože ta původní na Rošického stadionu by byla ohrožena plánovanou demolicí stadionu. Operátor ale nadále vysílal na dočasném kanálu 7C, stejně jako ze Špulky.

Začátkem září zahájila digitální rozhlasové vysílání pro Prahu společnost Fiera touch, která ta spustila vydraženou Regionální síť 13. Využila stejnou lokalitu jako její televizní multiplex 11, vodojem Děvín na jižním okraji Prahy. V říjnu se pak pustila do přelaďování dočasných sítí na finální celoplošný multiplex C společnost RTI cz. Nejprve přeladila vysílače v Jihočeském a Karlovarském kraji, v listopadu v Plzeňském kraji, v prosinci v Ústeckém kraji, kde převzala vysílač po společnosti Teleko digital a zároveň od ní získala do své sítě regionální studio Český rozhlas Sever. Už v srpnu RTI cz přemístila svůj pražský vysílač na Strahově, který původně byl – stejně jako vysílač Joe Media – na Rošického stadionu. V polovině prosince ho RTI cz přeladila na finální kanál 8D.

V Praze vysílá už sedm sítí DAB+, je v nich 51 digitálních rádií

RTI cz spustila 14 vysílačů celoplošného multiplexu C

Na konci prosince pak RTI cz přeladila i středočeské vysílače Příbram a Beroun na finální kanál 8D a v noci na Silvestra změnila identifikaci sítě na jednotlivých vysílačích a provedla regionalizaci multiplexu B. Ve spolupráci se společností Teleko digital pak připravovala ke spuštění další vysílače na sever a východ od Prahy, pro něž už získala individuální oprávnění od ČTÚ. Rovněž v kooperaci s Telekem získal tento operátor také individuální oprávnění od slovenského telekomunikačního úřadu pro vysílání z Velké Javoriny směrem na Moravu. Teleko odtud vysílá už od listopadu. Celkem získala RTI cz do konce roku 2024 od ČTÚ už 22 individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů celoplošného multiplexu C a z nich stačila spustit 14. Vesměs šlo o lokality, které přelaďovala z dočasné na finální síť.

Teleko digital po červnovém přeladění libereckého vysílače Proseč v srpnu přeladila vysílač Lysá hora v Beskydech, v září vysílač v Olomouci na budově krajského úřadu, v říjnu Černou horu a Stěžery ve východních Čechách a navýšila výkon v Liberci (souběžně Joe Media změnila vysílací kanál v Praze, aby nedocházelo k vzájemnému rušení), v listopadu spustila zmiňovanou Velkou Javorinu a přeladila brněnský vysílač Barvičova. Na konci listopadu majitel společnosti Tomáš Řapek oznámil, že Teleko digital jako první z úspěšných účastníků aukce splnil rozvojová kritéria ČTÚ, když spustil všechny plánované vysílače Regionálních sítí 6 a 7 s pokrytím Libereckého a Královéhradeckého kraje, celé Moravy, Vysočiny a Pardubického kraje.

Další čtyři lokality pro DAB+ od RTI cz: Brno, Liberec, Olomouc a Zlín

Vedle Teleka a RTI cz se rýsuje spolupráce Joe Media a Fiera touch

Teleko ještě do 19. prosince provozovalo dočasný vysílač v Ústí nad Labem (Kukla) a o silvestrovské noci vypne dočasné vysílače v Praze (City Tower a Strahov), Benešově (Kochánov) a Příbrami (Hvězdárna). Další z vítězů aukce, společnost Fiera touch, po zářijovém spuštění vysílače v Praze (Regionální síť 13) v říjnu zahájila vysílání z Černé hory v Krkonoších, čímž spustila Regionální síť 3, která má pokrýt Královéhradecký, Liberecký, Ústecký a Karlovarský kraj. V polovině prosince pak přidala malý vysílač v Jemnici na jihu Vysočiny, který patří do Regionální sítě 25. Už při zahájení vysílání z Černé hory se ukázalo, že Fiera touch bude spolupracovat s dalším operátorem sítí DAB+, společností Joe Media, protože do svého multiplexu zařadila její programy Hey, Color, Sázava a Black Hornet.

Zatím není jasné, zda tato spolupráce bude pouze programová pro zajištění pokrytí regionů, pro které Joe Media nevysoutěžila kmitočty, nebo zda si budou s Fiera touch také navzájem poskytovat vysílací lokality. Každopádně vedle dvojice RTI cz – Teleko digital jde o další užší spolupráci dvou vítězů aukce. Třetí taková spolupráce se rýsuje mezi CRA a společností Play.cz, které podepsaly memorandum o exkluzivním vyjednávání spolupráce na budování a provozování regionální sítí DAB+ patřících Play.cz. Zcela osamoceně pak postupuje společnost Broadcast Services, která patří do stejné mediální skupiny jako Digital Broadcasting. Její sesterská společnost Progress Digital provozuje dočasnou síť DAB+ z benešovského vysílače Kozmice a Buchova, která ale může vysílat jen do konce letošního roku.

Play.cz chystá 12 vysílačů DAB+ na začátek roku 2025

GG Omikron prý už vybrala provozovatele vysílačů

Broadcast Services si také otestovala digitální rozhlasové vysílání v Brně, ale tento experiment probíhal jen krátce. Podle informací serveru Televizníweb.cz operátor na podzim čile montoval vysílací techniku na plánovaných DAB+ vysílačích, ale zatím nezískal od ČTÚ individuální oprávnění pro žádný z vydražených kmitočtů. Velkou neznámou pak zůstává společnost GG Omikron, která má pokrýt signálem DAB+ Prahu, Ostravu s Moravskoslezským krajem a Brno s Jihomoravským krajem. Firma deklarovala, že si nebude budovat vlastní vysílače a nechá si své sítě provozovat na klíč od dodavatele, kterého údajně již před koncem roku 2024 vybrala, ale jeho název nezveřejnila. V úvahu připadá více adeptů, kromě CRA například Teleko digital nebo Broadcast Services.

Jestliže budování finálních sítí DAB+ minimálně od poloviny roku probíhalo velmi intenzivně, to samé se nedá říci o přípravě komerčních rádií na digitální vysílání. Licenci pro vysílání v DAB+ má pouze 12 programů. Naprostá většina komerčních stanic, které vysílají v analogovém FM pásmu, má tzv. transformační licenci, která jim umožňuje vysílat buď analogově, nebo digitálně, ale ne oběma způsoby najednou. Provozovatelé těchto rádií opakovaně deklarovali, že se z FM pásma stahovat nehodlají a pro digitální vysílání budou žádat o nové licence. V roce 2024 se tak ale nestalo a jejich digitální vysílání v dočasných i budovaných finálních sítích probíhá na základě registrace o převzatém vysílání, o kterou si musí žádat operátor sítě DAB+. Z nových stanic se v digitálním vysílání rozšiřovaly zejména programy ZUN rádio, Energic či křesťanské Rádio 7.

Chtějí komerční rádia do digitálu? Licenci pro DAB+ má jen 12 programů

ČRo přeladil tři regiony, ČTÚ zarazil vznik dalších sítí DAB+

Prakticky bez dalšího rozvoje letos pokračovalo digitální vysílání Českého rozhlasu. Zatímco v předchozích letech veřejnoprávní rozhlas zprovozňovat DAB+ dokrývače, aby vylepšil pokrytí uvnitř budov, letos nespustil ani jeden. Důvodem je nejistota ohledně zvyšování rozhlasového poplatku, kvůli které je pozastavena řada investic. Ke konci roku pak rozhlas musel řešit změnu ve vysílání tří regionálních stanic, které se nevejdou do jeho celoplošného multiplexu ČRo DAB+. Vysílání studia ČRo Sever se přesunulo z dočasné sítě Teleko digital do odpojované regionální části celoplošného multiplexu C provozovaného společností RTI cz. Ta nadále šíří i digitální vysílání studia ČRo Karlovy Vary. Studio ČRo Hradec Králové pak digitálně vysílá ve finální síti společnosti Teleko digital.

Rozvoj digitálního rozhlasového vysílání ovlivní také Plán využití rádiového spektra pro kmitočtové pásmo 174–380 MHz, jehož návrh v březnu zveřejnil ČTÚ. Uvedl v něm, že už nebude nad rámec aukce kmitočtů pro sítě DAB+ koordinovat žádné další kmitočty pro digitální rozhlasové vysílání. S tím nesouhlasila většina vítězů aukce, jejich připomínky ale ČTÚ neuznal s tím, že nejprve musí operátoři splnit rozvojová kritéria vydražených sítí a teprve poté lze uvažovat o případném doplňování kmitočtů. Koncem května tak padlo definitivní rozhodnutí, že vedle aukce nebude možné individuálně žádat o frekvence pro další sítě DAB+, protože by tím mohli být poškozeni účastníci aukce.

Žádné další sítě pro DAB+ nebudou, navrhuje telekomunikační úřad

Úvodní foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz