Poslední přehled tohoto druhu jsme dělali před více než rokem (říjen 2023). Situace se od té doby příliš nezměnila, i když se něco málo nového přece jen objevilo. Nicméně najít takovéto produkty je obtížné, a protože v obchodech stále chybí příslušný filtr, pátrání je to poněkud detektivní. Pokud o nějakém výrobku, který není uveden v naší tabulce, víte, dejte prosím vědět v diskusi pod článkem.
V minulém přehledu rádií s napojením na „dospělou“ domovní anténu, jich bylo zhruba 30. Nyní se nám podařilo ověřit prodej u zhruba 25kousků, skutečně nových je ale doslova pár. To je samozřejmě i tím, že přijímače DAB mají zcela jiný životní cyklus než třeba televizory či mobily, ostatně těm by také neuškodilo trochu zvolnit, což se jasně ukazuje nejen v poslední době.
V tomto přehledu jdeme napříč třídami i cenami, pouze jsme omezili horní hranici na 10.000 Kč. Podmínkou základní je samozřejmě přítomnost tuneru DAB/DAB+ a zmiňované napojení na vnější anténu. O obchodech, které ji příliš neřeší jsme už mluvili, pokud nahlédnete do tabulky ke stažení (odkaz na konci článku) uvidíte nejen aktualizované ceny a případně i parametry, ale také to, že bezkonkurenčně nejvyšší podíl takovýchto výrobků nese značku Technisat. Nicméně dejte si pozor zejména při nákupu modelu DigitRadio 143. Existuje totiž hned několik verzí (jedna dokonce s mechanikou CD), které se výrazně liší zejména vztahem k muzice na serveru domácí sítě, tedy podporou DLNA, UPnP o kterou jsme nyní přehled rozšířili. Některé ji totiž nedokáží přehrát. Pokud tedy na této funkci trváte, dobře si to ověřte. Tabulka je sice primárně vytvořena podle parametrů na oficiálních stránkách výrobců, ale pokud už tu model nebyl, nebo se je vůbec nedařilo dohledat, skončili jsme u prodejců. Chyby se ale vyskytují všude (poslední dobou jejich počet roste i u výrobců), takže „důvěřujte, ale prověřujte“.
Aktuální situace na českém trhu
Oproti poslednímu přehledu z října 2023 lehce zdražila Hama DIR3510SCBT (z 8.100 na 8.599 Kč), TechniSat DigitRadio 3 (5.899 Kč, nyní 6.300 Kč), či TechniSat Viola 710 CD IR (z 5.990 Kč na 6.399 Kč).
Výrazně stoupl v ceně Panasonic SC-DM502, a to z asi 5.490 Kč na 6.790 Kč či více, TechniSat DigitRadio 602 (z 8.999 Kč o asi tisícovku) a velmi výrazně pak Panasonic SC-PM250BEGS (z 2.890 Kč na 3.790 Kč).
Naopak velmi výrazně zlevnil TechniSat DigitRadio 20 (ze 4.300 Kč i na 2.990 Kč) a podobně je na tom i doplněk k zesilovači či k domácímu kinu (nebo A/V receiveru) vybavenému pouze analogovým přijímačem VKV/FM, TechniSat DigitRadio 10 IR (test). Po něm je nyní nutno, pokud jste o něm někdy alespoň trochu uvažovali, okamžitě skočit (z 3.100 Kč na 2.300 Kč)!
Znatelné zlevnění potkalo TechniSat DigitRadio 750 (ze 4.690 Kč někdy i pod 4.000 Kč), lehce kleslo unikátní kuchyňské rádio kombinované s televizorem, Soundmaster EliteLine KTD1020SI (5.900 Kč, nyní 5.500 Kč) a také TechniSat DigitRadio 20 CD (ze 4.800 Kč na 4.499 Kč).
Prodej skončil v případě Hama DIR3505MSCBT, vynikajícího a zde testovaného Onkyo T-4030, dále pak jde o receivery Pioneer VSX-531D, Pioneer X-CM66D a další této značky u níž jsme navíc, s DAB, nyní nic nenašli. Ukončen byl rovněž prodej Technisat DigiPal DAB+, který se na trhu držel hodně, ale hodně dlouho!
Jak číst tabulku
Tam, kde není upřesněn anténní konektor, by mělo jít o konektor běžný do kterého rovnou napojíte kabel od klasického anténního svodu. Druhou možností je použití konektoru typu F (pokud jsme ho nalezli, uvádíme ho v poznámce), další je teleskopická anténa, která je odnímatelná a následně opět nejspíše narazíte na konektor F.
Napájení je vždy z 230 V, takže byla příslušná položka z tabulky vypuštěna.
Cenou se zabývat nemusíme, takže pojďme k bodu „tunery a předvolby“. I ten je zřejmý, druhý parametr uvádí počet paměťových pozic pro uložení naladěných stanic v rámci jednotlivých tunerů; někdy byl ale problém je zjistit. Pokud bylo uvedeno, že analogový tuner umí pracovat s RDS, najdete to v poznámce.
Volba „přístup na server“ vám řekne, zda přijímač zvládá streamování přes DLNA/UPnP, tedy zda má (pokud se to podařilo zjistit!) přístup na typicky muziku umístěnou na domácí serveru.
„Displej“ je poměrně často barevný, ne vždy, jak sami vidíte, byly k dispozici bližší údaje.
TOP audio a DAB roku 2024: desítka nejlepších modelů, s nimiž neprohloupíte
„Zesilovač“ – vzájemně můžete zvukový výkon srovnat jen tehdy, pokud je uveden v RMS, zbylé parametry zesilovače jsme dohledali málokdy. Pokud je uvedeno „-“ znamená to, že zesilovač není zabudován (typicky komponentová zařízení).
„Vstupy/výstupy“: v případě Wi-Fi se jako obvykle držíme nového značení (vysvětlení zde). U Bluetooth tentokráte z prostorových důvodů vypouštíme profily.
„Poznámka“ – základní charakteristika přijímače, upřesnění Wi-Fi a anténního konektoru a některé další důležité údaje.
Přehled přijímačů pro DAB/DAB+ s domovním anténním připojením do 10.000 Kč (k 2. 1. 2025)
Poslední aktualizace článku a tabulky proběhla ve čtvrtek 2. ledna. Přehled si klade za cíl ukázat celou nabídku na našem trhu, takže pokud o nějakém přijímači vyhovujícím našim parametrům víte, dejte prosím vědět v diskusi pod článkem.
Při převodu do PDF se bohužel ztrácejí odkazy na testované výrobky, naleznete je však v excelovské tabulce typu XLSX.
Ke stažení (PDF): tabulka – DAB s anténním připojením, 1-2025
Ke stažení (XLSX): tabulka – DAB s anténním připojením, 1-2025
Mrtvá technologie.
myslíte DAB?
nebo si přehrát muziku ze serveru?