V tomto roce dojde k zásadní změně v poslechu DAB rozhlasového vysílání. První změny se projevily již na Nový rok: skončily prozatímní multiplexy na dočasných kmitočtech, některé sítě začaly vysílat na kmitočtech vydražených v aukci, která se konala na přelomu let 2023 a 2024. V současné době však ještě někteří operátoři neuvedli své nové sítě do provozu. V další části článku se zamyslíme nad tím, zda má cenu investovat do DAB přijímačů s anténním vstupem.
Jedinou stálicí v digitálním DAB vysílání zůstává celoplošná síť A Českého rozhlasu v blocích 12C v Čechách a 12D na Moravě s trochu odlišnou programovou nabídkou. Ale pro některé posluchače ČRo i zde s Novým rokem dochází ke změnám, jak si přiblížíme dále.
Kdy začnou vysílat finální sítě DAB+
Neuškodí zopakovat si podmínky spuštění DAB+ na finálních kmitočtech. Podle Zákona o elektronických komunikacích musí operátoři všech sítí, celoplošných i regionálních, zahájit vysílání do jednoho roku od získání kmitočtových přídělů, což bude zřejmě klíčové datum 16. únor 2025, do kteréhož data uhradili úspěšní operátoři částky za vydražené kmitočty a příděly tak ve vydražených kmitočtových blocích nabyly právní platnost.
To ale neznamená, že tímto datem využijí plné přidělené výkony, aby dosáhli celého pokrytí. Rozsah pokrytí stanovují tzv. rozvojová kritéria. ČTÚ pro celoplošné sítě B a C určil, že do 18 měsíců, to znamená do poloviny srpna, mají pokrýt 50 % a za dalších 12 měsíců 80 % obyvatel a dálnic. Pro regionální sítě (RS 1 až RS 27) jsou kritéria pokrytí měkčí, mají pokrýt 40 % obyvatel příslušného regionu do 24 měsíců a za dalších 24 měsíců následně 70 % obyvatel daného regionu. Samozřejmě i pro ně platí klíčové datum v polovině února, kdy v regionech musí spustit alespoň jeden vysílač.
Co se začátkem roku 2025 změnilo pro posluchače?
Když jsme v prvních dnech ledna zjistili, že většina DAB+ stanic na přijímači Technisat Digit Radio 10 IR, které podle našeho článku
Rádia DAB s připojením domovní antény: doplnili jsme i přístup na domácí síť
je v současné době za velmi výhodnou cenu, nehraje, podívali jsme se podrobněji, co toto přechodné období pro posluchače v Praze znamená.
Původně jsme měli naladěno 55 stanic, z toho 21 stanic Českého rozhlasu. V menu přijímače jsme zvolili „Odstranit neaktivní stanice“, a v seznamu stanic zbylo 53, avšak některé z nich stejně nebyly funkční. Jednalo se o regionální stanice ČRo Karlovy Vary, Hradec Králové a Sever, které nebyly a nejsou ve veřejnoprávní celoplošné síti A. Označení multiplexu RTI navíc zůstalo původní, jako RTI cz DAB1, ale kmitočty již byly v souladu s příděly, tedy 201,072 MHz v případě RTI cz.
Nastoupil další krok, volba nastavení systému: výrobní nastavení a kontrola softwarové verze po připojení wifi sítě. Následně po kompletním hledání rádio zachytilo 51 stanic z celoplošných sítí A (ČRo) v bloku 12C a síť C (RTI cz STC) v bloku 8D. Z regionálních sítí to byly RS 13 (FIERA) v bloku 5C, RS 14 (Color DAB+) v bloku 6A a RS 15 (CDG DAB+ reg) v bloku 6B. Obsahová skladba programů resp. rozhlasových stanic zůstala v podstatě stejná jako u přechodových sítí operátorů CDG a RTI cz. Zaznamenali jsme jenom, že ze sítě Color DAB+ vypadla německá stanice Schwarzwaldradio.
V Praze přestal být v tomto přechodném období dostupný multiplex Teleko a Progress digital, jakož i regionální programy ČRo (Sever, Karlovy Vary a Hradec). První dva z těchto programů by měly být distribuovány v rámci celoplošné sítě C, ale přijímač je nenaladil, protože využívají jen vysílače v Karlovarském a Ústeckém kraji. ČRo Hradec Králové pak v Praze skončil společně s vypnutím sítě Teleko.
Ještě u Digitradio 10 IR, vlastně tuneru s barevnou obrazovkou, byla překvapením tzv. diashow v celoplošné síti C (RTI cz) u programu DAB plus Top 40. Kromě obvyklých snímků s názvy skupin a fotografiemi interpretů do ní byl zařazen výběr živých kamer Českého hydrometeorologického ústavu. Podívejte se na několik ukázek v následující galerii.
Galerie v hudebním programu Top 40
(snímky z displeje přijímače Tećhnisat Digit Radio 10 IR)
Ještě stojí za zmínku, i když je tento program šířen i jako internetové rádio, tento doplněk živých obrázků z Čech a Moravy v něm nenajdete. A to je příležitost odlišit dalšími službami DAB+ od mnohých internetových rozhlasových stanic.
Pro posluchače v Praze jen některé regionální programy ČRo
A na stanici Top 40 také zazněla upoutávka, že nejnovější údaje o šíření DAB+ jsou na serveru dabplus.cz, včetně bloků aktuálních výkonů a programového obsahu. Po nahlédnutí jsme zjistili, že regiony ČRo sever a Karlovy Vary jsou v celoplošné síti C, která je regionalizovatelná, uvedeny společně jako RTI cz STC, ZC a SZC, tj. západní a severozápadní Čechy, dokonce s nejsilnější ochranou zabezpečení PL 1A. To by vysvětlovalo, proč u tuneru Digitradio 10 IR po odstranění neaktivních stanic (funkce prune) zůstaly v seznamu (mohly být vyhodnoceny s velmi špatnou kvalitou).
Proto jsme shodný postup přelaďování použili opět u přenosného přijímače stejného výrobce Digitradio 1S opět v podmínkách indoor se zabudovanou teleskopickou anténou na opačném místě v Praze, navíc blízko vršovického „dolíčku“. Výsledek však byl stejný, po použití funkce prune, zmíněné regionální stanice v seznamu zůstaly, avšak s oznámením „služba není k dispozici“. Po továrním nastavení opět ze seznamu stanic vypadly a přijímač naladil shodně 51 stanic. Z toho vyplývá, že jediný správný postup, jak aktualizovat skutečný momentální příjem vede jen přes kompletní tovární nastavení, reset všech hodnot z paměti.
Absence 3 regionálních programů nastává v oblasti Prahy a středních Čech a kontrola přes server dabplus.cz regionální uspořádání programů prozatím nezachycuje i když mnohé jeho informace jsou v současné přechodové době aktuální. jaká je situace v ostatních částech republiky by nám mohli popsat čtenáři v diskusi.
Program ČRo-Hradec Králové zůstal v RS6 Teleko v bloku 7C, který je ale v Praze pro indoor příjem nedosažitelný, nevysílá totiž z Černé hory ani povoleným výkonem 10 kW.
Je možnost připojení domovní antény na DAB rádio předností?
Toto zjištění nás přivedlo na myšlenku využít pro příjem bloku 7C z Černé hory v Praze venkovní anténu s domovním individuálním nebo STA rozvodem. Kromě toho výše uvedený článek přinesl informace o zlevněném přijímači – zde je jeho test – přehled rádií DAB, vybavených anténním vstupem. Jedná se o stolní přijímače, jejichž anténní vstup je opatřen různými typy konektorů ve vyšší cenové hladině.
Většina v přehledu zmíněných DAB+ rádií je nabízena s teleskopickou anténou a možnost zapojení do anténní STA zásuvky vlastního nebo domovního rozvodu a mohla by tak posílit příjem dalších i vzdálenějších stanic. Ovšem zde nastává několik problémů.
Konkrétně Digitradio 10 IR, vlastně tuner pro domácí audio systém, je vybaven zásuvkou pro běžný televizní účastnický kabel, tj. zásuvkou IEC 75 Ohm female. Tradičně jsou účastnické zásuvky opatřeny výstupy pro TV+rádio+satelit s F konektorem. TV výstup bude obsazen pro TV přijímač. Jakýkoli rozbočovač způsobí útlum. Mnohem vážnější problém ale nastává v kmitočtovém pásmu, dnešní DVB-T2 vysílání a pro ně instalované antény jsou ve IV. TV pásmu na kmitočtech nad 470 MHz. DAB vysílání je u nás ve III. pásmu 170–230 MHz. Co tedy použít zásuvku pro rádio s přechodem male/female? Ta je ale určena pro FM rozhlas s anténami na rozsah 88–108 MHz. Tedy opět k ničemu, a to nemluvíme o tom, že v STA rozvodech na střeše rozhlasové antény nebudou, možná v některých starých, ještě s anténami pro III. TV pásmo, avšak směrovanými na nejbližší TV vysílač nebo převáděč, kde DAB vysílač pravděpodobně nebude umístěn.
Příjem DAB+ přes STA nedává smysl
Po všech těchto úvahách jsme přece jenom udělali pokus připojení DAB tuneru na TV zásuvku STA rozvodu, který je optimalizován na pražský TV vysílač. Výsledkem byl pouze signál veřejnoprávního rozhlasu s velkou chybovostí. A to s přímým výhledem na žižkovský vysílač při vyzářeném výkonu 20 kW erp na kmitočtu 227 MHz. Tudy u neupraveného rozvodu cesta nevede.
Jinak, na trhu ani moc antény pro DAB nejsou, a když tak venkovní mají zisk 1 dB a rozvod by se musel doplnit o vhodný kanálový zesilovač. Pokud byste chtěli rozšířit svůj příjem DAB+ o dálkový příjem, tak se rozhodně nenechte zlákat další skupinou aktivních antén s vysokými zisky, které různé e-shopy představují. Bude pro ně platit to samé jako když byly nabízeny na DVB-T2. Zesílí totiž všechno, i rušení a způsobí různá intermodulační zkreslení.
Takže provoz jsme vrátili do původního stavu s použitím náhražkové volně visící drátové antény, která je součástí standardního vybavení uvedeného DAB+ tuneru. V současných podmínkách pro běžného spotřebitele DAB rádia s možností anténního vstupu bez dalších investic nepřinášejí žádnou přidanou hodnotu. A asi ani nebudou přinášet v budoucnu, protože existují možnosti, jak DAB síť zahušťovat a uzpůsobovat ji na kvalitní indoor příjem, jak to již dělá ČRo poslední dva roky.
Úvodní snímek: DAB anténní systém na pražském Strahově