Na trhu jich není právě málo a mohou, pro typicky nenáročné noční promítání, dobře posloužit. Navíc jsou za hubičku, v extrému za dvě, ale to už se blížíme naší horní hranici 6.000 Kč. I tak je to za projektor…
Základní podmínky pro zařazení do tohoto přehledu byly následující:
- cena do zmiňovaných 6.000 Kč;
- rozlišení HD, tedy minimálně HD Ready (zde od 1.280 x 720bodů včetně) a HD pochopitelně zahrnuje i Full HD (1.920 x 1.080 bodů).
Výše uvedené byl základ přes který vlak nejel a vedlejší už bylo třeba umístění projektoru (pokud má stativový závit a informace byla zmíněna, uvádíme to), projekční vzdálenost (tady při nákupu velký pozor) nebo zda třeba zvládá přehrávání obsahu s HDR. O to poslední u nejlevnějších výrobků opravdu nejde i když i takové v tabulce ke stažení v závěru článku najdete.
Projektory, které nejsou HD, tedy skutečně HD (FTV Prima také svého času tvrdila, že v DVB-T2 vysílá v HD), radíme vůbec nekupovat. Jde spíše o věcičky pro děti na hraní, než na solidní, byť třeba nenáročné, pokoukáníčko. U projektorů se tak v tomto přehledu zaměřujeme na zmiňovaných alespoň 1.280 x 720 bodů, což radíme i vám. Ideálně pak – chcete-li mít větší úhlopříčku a slušnější obraz – běžte do Full HD (1.920 x 1.080 bodů), což je pro běžného uživatele hledajícího co nejlepší kombinaci cena/výkon, potažmo obraz, dostačující (pochopitelně se bavíme o přirozeném rozlišení projektoru!). A i když jsme v nejlevnější kategorii, na výběr je i pár dalších věcí! Spíše „pár“, protože můžete mít čistý projektor se vším všudy, nebo projektor tzv. chytrý, tedy typicky s operačním systémem Android TV/Google TV. Něco mezi tím pak representuje klasika, tedy první verze, která má navíc vlastní multimediální přehrávač přes USB, což se může při promítání nejen na chalupě hodit.
Pokud uvažujete o spíše stacionární instalaci a přehrávání multimédií ze serveru, na výběr už moc nemáte a v podstatě musíte – i v této skupině výrobků – sáhnout po něčem s vyspělým operačním systémem, což dnes v drtivé většině případů znamená Android TV/Google TV.
Tolik na úvod a nyní se pojďme podívat na nabídku na českém trhu.
Situace na našem trhu, na co si dát pozor
Nejlevnější výrobky startují na méně než 2.000 Kč, což je až neuvěřitelné, horní hranici jsme si už jasně omezili šesti tisíci.
V případě rozlišení naše nabídka začíná na zmiňovaném HD Ready (cokoli pod jsme automaticky vyřadili) a postupně se dostává k Full HD, což je pro větší výsledné úhlopříčky určitě lepší řešení.
Se zvyšující se cenou se přidává nejen přístup na domácí síť, potažmo internet, ale hlavně vybavení operačním systémem dnes typicky pocházejícím od Googlu. To už představuje možnost nainstalovat síťový multimediální přehrávač a využít vlastních zdrojů signálu. Ty u projektorů s nějakým naprostým operačním základem může představovat zabudovaný multimediální přehrávač. Tohle je ale spíše výjimka i když u základních verzí projektorů, u klasiky bez Wi-Fi, může velmi dobře posloužit.
V praxi si před nákupem nezapomeňte dobře zkontrolovat světelný tok, který někdy nepochopitelně chybí dokonce i na stránkách výrobce a vždy se ptejte po obecně nejpoužívanějších a srovnatelných „ANSI lumenech“. Skepticky se také tvařte na obchody, které vám tvrdí, že projektor mající 42 dB je „krásně tichý…“ Absence „ANSI“ a přítomnost takovéto hlouposti o solidnosti právě nevypovídají.
Pokud vám současná, podle nás dosti slušně rozlehlá nabídka na českém trhu nestačí a hodláte si objednat něco ze zahraničí, dbejte na solidní obchod a rozhodně evropský (EU). Je nám jasné, že tohle se asi u řady lidí mine účinkem, na druhou stranu je to pochopitelně plně na vás!
Jak číst tabulku
„Cena“ je dnes jako na houpačce, takže se snažíme uvádět jakýsi průměr, nebo cenu v prověřených obchodech.
Krátký bod s názvem „chytrý?“ mluví o přítomnosti operačního systému, který dnes typicky pochází od Googlu. Pouhý základ, resp. přítomnost multimediálního přehrávače v tomto případě nestačí, což vidíte na příkladu Strong Q1.
Bod „max. úhlopříčka; rozlišení“ pak vypovídá o výrobcem udávaném maximu vytvořitelné úhlopříčky a přirozeném (!), tedy jakkoli neinterpolovaném, rozlišení. To druhé vám dává lepší a hlavně jednotnou srovnávací základnu.
Položka „druh projekce; HDR“ byl v prvním případě někdy až nedohledatelný, většina, zřejmě drtivá, se orientuje na LCD, tu a tam můžete zahlédnout DLP. Spolehnout se nemůžete na údaj 3LCD, který jsme také někde viděli. V případě schopnosti přehrávat obsah s HDR (co to je) se tím naopak výrobci spíše chlubí a překvapivě na zpravidla základ, tedy HDR10, narazíte i zde, což je při dané ceně snad až přírodní úkaz.
Veledůležitý bod „lampa, světelný tok, životnost“ mluví o druhu lampy, což je zde vždy LED a její udávané životnosti. Složitější je to v tom případě, kdy projektor deklaruje možné přepnutí světelného toku (není to ani „jas“ ani „svítivost“, jak můžete často číst) typicky ve dvou režimech – něco jako „eko“, tedy snížený výkon, a tzv. „normal“. Pokud to bylo uvedeno, z prostorových důvodů to najdete v poznámce. V „eko režimu“ je pochopitelně číslo vždy vyšší. Na údaj o světelném toku si vůbec dejte pozor! Někde totiž jsou uvedeny pouze lumeny (lm) a nikoli obecně akceptované ANSI lm, mezi čímž je zásadní rozdíl. „ANSI“ je bezproblémově srovnatelné s jiným obdobně udaným tokem, samotné lumeny neřeknou nic a je to nedůvěryhodný údaj stejně, jako tzv. LED lumeny. Ještě můžete narazit na světelný tok podle ISO (ISO lm). Ty se poslední dobou začínají více prosazovat.
Bod „zvuk“ představuje především výkon zesilovače. Pokud je uvedeno „2x…“ jde o stereo systém (2.0), pokud je tu jen například „5 W“, je pro jistotu ještě uváděno „mono“. I v tomto bodě se někdy údaj nepodařilo zjistit, takže v tabulce vidíte třeba pouze „ano“.
„Vstupy/výstupy (výběr)“: ani tento bod nebyl zcela bez problémů, údaje si někdy až protiřečily. Prostý „audio vstup“, případně „audio výstup“ znamená analogový zvuk přenášený zde nejčastěji formou konektoru jack o průměru 3,5 mm. Pokud byly u Bluetooth a Wi-Fi uvedeny verze, najdete je zde. Bohužel to ani zdaleka neplatilo vždy, takže tu není žádný doplňující údaj. Nicméně když výrobce, potažmo prodejce, zmiňoval u Wi-Fi i funkčnost na 5GHz, uvádíme to také.
„Rozměry (švh); hmotnost“: tady může nastat potíž, pokud nepočítáme popletená data jako taková. U rozměrů jde totiž o správné pořadí „švh“ tedy šířka, výška, hloubka a mnozí bohužel toto pravidlo nedodržují.
V bodu „poznámka“ uvádíme i operační systém, pokud ho projektor má a byl znám. Pozor na rozdíl mezi mobilovým operačním systémem, označení například Android 9, a „televizním“ Android TV, potažmo Google TV. Rozdíl se vám projeví v aplikacích, resp. může projevit, a některé nemusí být u Androidu z mobilu k dispozici.
Přehled nejlevnějších HD projektorů do 6.000 Kč, leden 2025
Poslední aktualizace článku a tabulky proběhla ve čtvrtek 23. ledna. Přehled si neklade za cíl ukázat kompletně celou nabídku nejlevnějších projektorů ba právě naopak. Některé, jako třeba KIK KX3912 (2.500 Kč) či Vankyo Leisure E30T/530W (4.399 Kč), byly záměrně vyřazeny buď pro podobnost s ostatními nebo pro nedostatek solidních údajů. To je ale bohužel problém i řady jiných výrobků napříč značkami.
Při převodu do PDF se ztrácejí odkazy na testované výrobky, odkaz však naleznete v excelovské tabulce typu XLSX.
Ke stažení (PDF): tabulka – přehled levné projektory do 6000 Kč
Ke stažení (XLSX, s odkazy na recenze): bude doplněno