Za nijak nízkých 8.990 Kč můžete získat unikátní přijímač s úhlopříčkou 61 cm (24″), vybavený akumulátorem, a takových televizorů na našem trhu právě mnoho není. Pokud tedy nepočítáme se stále ještě prodávanou kombinací s DVD, ovšem tady jsme u plnohodnotné TV.

Jak sami vidíte ze snímků níže, návrh je klasicky přenosný se zcela zakrytovanou zadní stranou, bez otvorů pro montáž VESA (to je velká škoda!) a dokonce i s koženým držadlem na přenášení. Celek s čelně vyzařujícími reproduktory působí výjimečným a svým způsobem i exkluzivním dojmem a po pravdě – kde najdete televizor s „držátkem“?

Jedinou konkurenci, kterou jsme našli byl Technisat TechniVision HD32AO Mobil a odkaz na naši recenzi z roku 2023 vidíte na odkazu níže, takže si můžete návrhy porovnat.

Technisat TechniVision HD32AO Mobil Dobrý obraz, výtečný provoz „na baterky“, solidní domácí aplikace

Metz 24MPE700Z taktéž dovoluje napájení ze tří zdrojů: z 230 V, vestavěného akumulátoru (bližší parametry neudány), který má oficiálně poskytnout napájení na „více než 3 hodiny“ a cestovních 12voltů. Bohužel i přes vysokou cenu přijímače adaptérový kabel v balení nenajdete a nedodává se ani ochranné pouzdro, nebo chcete-li taška.

Parametry vidíte v připojené tabulce i když některé údaje chybí, jako třeba druh Wi-Fi. Nicméně jsme u úhlopříčky 61 cm (24″) a matné Full HD obrazovky LCD ve které se skutečně nevidíte a takové televizory má na českém trhu pouze značka Samsung (třeba tento).

Televizor má kupodivu také přehrávání obsahu s vysokým dynamickým rozsahem HDR, v podobě HDR10 a HLG, což jsme ale vyzkoušet nemohli, protože všechny naše oficiální ukázky jsou v Ultra HD (4K).

A ještě dodatek: v evropské databázi Eprel (co je to) jsme televizor přes všechnu snahu nenašli. Výrobce nám ale dodal následující: 8 let na firmware a 7 let na díly, což je solidní a plně v intencích současných nabídek i masových značek.

 

Standardní instalace Googlu, výborné třídění kanálů

Sestavování televizoru se tentokráte nekoná. Přijímač dorazí jako celek a jak vidíte ze snímků, podstavec je vlastně součástí panelu, resp. celého návrhu. Na spodní straně však narazíte na chabé gumy (při dané ceně bychom rozhodně čekali více!), rozhraní jsou umístěna na levé straně, na straně horní je pouze mechanika PCMCIA (CI+) a kožené držadlo. Na levou stranu se také napojuje externí zdroj pro napájení z 230V a zjevně i z dvanácti.

Po zprovoznění TV (mj. Wi-Fi bez WPS) skončíte, jak je dnes špatným zvykem, nikoli v televizním vysílání, ale na domovské obrazovce Googlu, ikonu vstupu ale naštěstí vidíte vpravo na první liště, což je nyní malý zázrak. Mimochodem zázrakem už nebylo chování tvůrce operačního systému, který nám například nabídl možnost neinstalovat některé aplikace, aby je nakonec stejně automaticky zavedl, protože přístup do tržiště aplikací zadat prostě musíte.

Třídění stanic bylo trochu zmatené, pokud například chcete stanici vymazat, máte tu příslušnou volbu, ale najdete to i v části „Úprava kanálů“, která by měla být o něčem jiném. Nicméně vynikající je to, že můžete najednou přesunout i více stanic vybraných třeba i na přeskáčku. O tohle jde nejvíce a to skutečně řada lidí ocení.

 

Druhé menu najdete na tlačítku vstupů a výstupů. Mimochodem (i), které vidíte vpravo nahoře bylo nefunkční. Při provozu na akumulátor nejen tady chyběla informace o jeho stavu, po zapojení do 230 V zase o dobíjení. To se (opět tu a tam) ukazovalo na domovské obrazovce. Foto: autor

Ovládání se zvláštně umístěným druhým menu, OK vyvolá stanice

Práce s televizorem je na jednu stranu docela operativní (díky dodatečnému menu), na druhou stranu už ale nikoli, protože na ovladači chybí tlačítko postupné volby, které tu sice nahrazuje šipka nahoru/dolů, ale posun o více kanálů najednou bohužel neuděláte. Chybou je za nás rovněž absence speciálního tlačítka pro druhé menu, které se tak vyvolává přes vstupy/výstupy a dokud na to nepřijdete, musíte jít komplikovaně přes menu Googlu, což je někdy za trest. Tohle je specifika Metzu a pokud si na ni zvyknete, najdete tu i snadný přístup k vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku, což je něco, co „Googl konkurence“ v podstatě nezná!

Menu nastavení vyvoláte obvyklým tlačítkem s ozubených kolečkem, kolování se, jako obvykle nekoná a některé položky jsou zvláštně pojmenované. Nic nového pod sluncem.

 

Programová nabídka je jednoduchá a nedovoluje ani upozornění na pořad. Foto: autor

Základní EPG, HbbTV bez potíží

Programová nabídka je jednoduchá, přejetí na novou stanici způsobí i změnu v tuneru, upozornění na pořad zcela chybí. Přechod na další den je přes barevnou klávesu snadný, vyvolat jde i poměrně bohatý filtr pořadů.

EPG většinou nabíhalo s mírným zpožděním (sekunda, dvě), někdy ale vyvolání trvalo třeba i pět, šest sekund.

„Červené tlačítko“ HbbTV bylo zkoušeno na Nově a Primě, v druhém případě však pouze volně dostupné věci, jako program či počasí. Hybridní vysílání na Nově pracovalo taktéž bez problémů, včetně úvodní a vnitřní reklamy a následného navázání pořadu. Vyzkoušena byla i změna kvality během vysílání a opět následné navázání na správnou pozici.

Namátkové zkoušení pár aplikací, Disney+, Youtube, Youtube Music, neukázalo problémy, v tomto je na Android TV/Google TV spolehnutí. O aplikace nám tady ale nešlo. Pokud chcete vědět, co televizor oficiálně nabízí, máme pro vás seznam pro řadu značek; pro tuto vezměte v úvahu třeba Strong.

 

Mizerná práce s akumulátorem…

Pro test výdrže provozu na akumulátor jsme nastavili obrazový režim Standardní (beze změny parametrů, jas na 50 %…) a hlasitost na třetinu výkonu (oznámeno „33“). Zkouška provozu na akumulátor proběhla na běžné televizní stanici, tzn. pro televizor za těch nejpříznivějších podmínek, nicméně připojen k internetu zůstal. Metz zvládl pracovat asi 4 hod. 15 min. a následně se, bez jakéhokoli upozornění, samovolně vypnul. Mimochodem výrobce hovoří o době provozu „více než 3 hodiny…“

Testování dobíjecí doby proběhnout nemohlo kvůli problémům s informací o stavu akumulátoru. Ten po zapojení napájení vůbec nebyl vidět, pak se na chvíli objevil pouze na domovské stránce, aby opět na neurčenou dobu mizel. Nicméně se zdálo, že za asi 1,5 hodiny se dobije zhruba třetina.

 

Tlačítko Info vyvolá obvyklé informace o kanálu a pořadu. Foto: autor

Jaký je? Překvapila pomalost

Fyzická stabilita televizoru byla v rámci integrovaného podstavce slušná, nicméně TV se nedá nijak upevnit, takže použití třeba v karavanu přichází v úvahu až po zastavení a vytažení přijímače z nějaké úschovy (na zeď ho nedáte, nemá otvory). Jak sami vidíte, jde skutečně o přenosný televizor, který není určen k montáži na zeď nebo k nějaké pevné instalaci. Druhou věcí je nulová informovanost o akumulátoru. Při koncepci Metzu by našinec čekal, že alespoň kapacita, nebo odhadovaná doba provozu, bude k mání na tzv. rychlé nabídce, ale nebyla a nebyla ani na tlačítku Info. A vlastně k vidění nebyla nikde, resp. byla jen občas.

Přenosný televizor Metz 24MPE700Z překvapil a někdy to nebylo právě v pozitivním smyslu slova. Obraz byl na dnešní dobu „slušně běžný“, nijak se nevymykající směrem nahoru či dolů, a to i přesto, že na internetu někdy můžete číst, v tzv. uživatelských recenzích, že je špatný, horší, apod. U nás jsme nic takového nepozorovali, šlo prostě o dnešní standard, který ale najdete i u televizoru za polovinu či méně peněz (bavíme se pochopitelně o dané úhlopříčce). A jelikož jsme u pouhých 61 cm, nevadí ani podsvícení v rámu.

Co bylo jednoznačně nadstandardní, byl zvuk, který byl až výrazný a na třetinový výkon zesilovače autor ozvučil i malý byt. Bohužel Metz skbrlí s parametry, takže se dozvíte, že výkon zesilovače je 2x 6 W (nám to připadalo skoro jako RMS), takže půjde o výkon hudební, protože jinak by se tím výrobce pochlubil.

Smířit se však musíte s tím, co televizoru vytýkáme nejvíce, totiž to, že někdy trvají operace neúměrně dlouho (zejména prvotní zapnutí klidně i skoro minutu, jindy naběhne za polovinu času), a to včetně přepnutí do živého televizního vysílání. Někdy také jen tak svítila desítky sekund šedivá obrazovka, jindy bylo k vidění hlášení „Načítání dat“, zase jindy prý nebyl signál, atd. Když jsme ale televizor nechali dostatečně dlouho na pokoji, nakonec kanál zpravidla přece jen naběhl. Chování televizoru bylo v tomto ohledu dosti proměnlivé a poněkud neodhadnutelné. Tohle jsme mimochodem neviděli ani u nedávno zkoušeného a velmi levného televizoru Strong SRT 24HG4723C patřícího mimochodem do stejné stáje!

Zajímavé, není-liž pravda?

 

Hodnocení

  • PRO: matná obrazovka (!), výrazný zvuk, operativní vypnutí obrazu a ponechání pouze zvuku (!), výborné doplňkové menu (pozor – je na tlačítku vstupů/výstupů!), elegantní a slušně promyšlený design, ale…
  • PROTI: …špatné gumy na spodní straně, někdy je hodně pomalý, chybí zejména informace o akumulátoru, v ceně není adaptér pro 12 V, mizerná práce s akumulátorem

Štítky