Maličkaté, externě napájené krabičky nabízejí převod digitálního audio signálu na analogový a naopak. Hodí se třeba pro napojení na zesilovače, které vůbec nemají nebo mají málo digitálních vstupů, využijete je ale i pro napojení televizoru třeba na starší domácí kino.

Současný televizor má dnes v drtivé většině případů digitální optický audio výstup (někdy u něj najdete i sluchátka), analogové rozhraní už ale prakticky nikoli, nebo maximálně u nejmenších úhlopříčkových rozměrů. Pokud si tedy chcete vylepšit často nemastný, neslaný zvuk TV nezbývá, než ho napojit na nějaký reprosystém, domácí kino či zesilovač. To ale rovněž znamená, a dosti často, vyřešit převod signálu z výstupní optiky do vstupního analogového konektoru, což je typicky cinch. Právě v tom vám mohou převodníky PremiumCord pomoci a ty, které nyní zkoušíme, pomohou i v opačném směru.

Celkově vzato jde o malé věcičky à la krabička zápalek mající na jedné straně jasně označený vstup a na straně druhé jasně označený výstup. To je pochopitelně veledůležité a ne vždy na to narazíte, resp. na to narazíte tak jasně a zřetelně.

 

„PremiumCord obousměrný převodník zvuku digi-analog a analog-digi SPDIF Toslink cinch stereo jack 3,5mm“. Foto a foto v úvodu: Krup Computer

Obal je kovový, zpracování bez chybičky, konektory běžné, tedy nezlacené. Napájení ale bohužel představuje nejšílenější konektor v této části vesmíru : ), tedy microUSB, který je sice dvoustranný, ale klidně ho zastrčíte třeba až na třetí pokus, což nejspíše dobře znáte. Symetrické USB-C by samozřejmě bylo o něčem jiném, ale tak daleko nejsme. Na druhou stranu lepší typicky mobilová „šílenost“, než kulatý konektor a v budoucnu hledání napájecího zdroje…

Vedle zde zkoušených převodníků je ještě k dispozici převodník obousměrný, který se nastavuje přepínačem na boku.

Za zápůjčku děkujeme společnosti Krup Computer, kde zakoupíte i další adaptéry. Výroba je, samozřejmě, vždy čínská, byť značka je česká. Ale takový je současný pošetilý svět. À propos balení je skoro papírové (karton) uvnitř najdete jen zbytečný plastový obal (bublinková fólie) ve kterém je napájecí zdroj.

 

PremiumCord převodník z analogového signálu 2x cinch na digitální SPDIF a optický Toslink

Adaptér starající se o převod audia z analogového konektoru cinch, nebo jack (3,5 mm), na digitální signál buď jdoucí na výstupu po optice nebo koaxu.

Pro zkoušení jsme použili kombinovaný komponentový rozhlasový přijímač Technisat DigitRadio 143 vybavený a také klasickým analogovým výstupem typu stereo cinch, a A/V receiver střední třídy Sony STR-DB840 (5.1, Dolby Digital, dts). Na převodníku byly na vstupu využity obvyklé analogové cinche, na výstupu pak koaxiální kabel ProfiGold běžně využívaný pro napojení přehrávače disků Blu-ray, Philips BDP 8000.

V praxi pak stačilo vše jen propojit, a hlavně zapojit převodník do napájení, a bez čehokoli dalšího byl signál v zesilovači a následně na klasickém reprosystému typu 5.1.

Přehrávání v řádu vyšších jednotek hodin nepřineslo žádné přehřívání, teplota povrchu byla tak říkajíc běžná, ostatně nejsou tu ani žádné chladicí otvory a vše se odehrává pouze přes kovový plášť. O zapojení napájení vás informuje kontrolka LED.

Test proběhl na běžném rozhlasovém vysílání přes DAB i internet, vyzkoušeno bylo i přehrávání z multimediálního serveru Synology DiskStation DS414j.

Hodnocení

  • PRO: bezproblémový provoz bez jakékoli instalace, cinch i jack, optika i koax : )
  • PROTI: nic zásadního

 

PremiumCord převodník z digitálního signálu SPDIF a optického Toslink na 2x cinch

Jinak řečeno adaptér zajišťující vám převod digitálního audio signálu jdoucího po optice nebo koaxu na analogový cinch či jack o velikosti 3,5 mm.

Pro zkoušení jsme použili náš referenční televizor Hisense 65U7KQ (2023, 165 cm) s optickým digitálním audio výstupem a A/V receiver střední třídy Sony STR-DB840 typu 5.1 pracující s Dolby Digital i dts. Televizor dává na optickém výstupu to, co si nastavíte (včetně PCM) a je to také jediné místo, kde můžete ovlivnit výsledek. To už ale záleží na vás a konkrétním přístroji u vás doma.

Zprovoznění opět znamenalo pouhé propojení zařízení a zapojení převodníku do napájení. Televizor po vybrání vstupu na zesilovači začal okamžitě hrát, jakéhokoli nastavování netřeba, ostatně ani tu žádné není.

Převodník je i v tomto případě jednoúčelový, což je jen dobře, protože není třeba provádět jiné operace, včetně jakéhokoli nastavování. Skutečně stačí pouze zapojit kabely a PremiumCord vezme signál z televizního výstupu, kam ho nejspíše budete muset u TV manuálně přesměrovat, a pustí ho, přes zmiňovaný optický kabel, do převodníku a následně třeba na cinchové stereo výstupy. Převodník má ještě k dispozici audio výstup typu jack do kterého jde rovněž automaticky signál (nic se nenastavuje ani zde) a ověřili jsme to s odolným Bluetooth reproduktorem Buxton BTW 7700 (test).

Test proběhl v rámci běžného televizního vysílání a seriálových dílů přehrávaných ze serveru pouze přes optický audio vstup, čímž jsme chtěli simulovat jeden způsob využití. Variant je samozřejmě vícero, televizor s koaxiálním audio výstupem po ruce nebyl, ale přístup výrobce je zřejmý a logický.

Hodnocení

  • PRO: bezproblémový provoz bez jakékoli instalace, cinch i jack, optika i koax : )
  • PROTI: nic zásadního

 

Převodníky z analogového A/V na HDMI: napojte si starší video zařízení na moderní televizor

Jaké jsou? Pohodové

Překvapila naprostá absence nastavení a i když to výrobce slibuje, vždy se vyplatí si to ověřit v praxi. Stejně jako u dříve zkoušených převodníků z analogového A/V na HDMI (test) i tady stačilo pouze zapojit kabely, připojit napájení a bylo vystaráno.

Vyzkoušeli jsme několik druhů kabeláže, včetně naprosto levné asi pětimetrové optiky používané pro napojení testovaných televizorů na zesilovač, analogového kabelu Bandbridge či jednoduchého kabelu typu jack/jack (obé 3,5 mm). Převodníky PremiumCord neměly problém s ničím.

Zhruba pětihodinové zkoušení optického výstupu z výše zmiňovaného televizoru (pozor samozřejmě na jeho nastavení) na zesilovač ověřujícího zahřívání neodhalilo taktéž nic (běžná teplota). Napájení převodníků signalizuje kontrolka LED, fyzicky je odpojíte třeba vytažením přívodní šňůry. Ostatně výrobce to oficiálně doporučuje, citujeme: „Pokud zařízení nepoužíváte, odpojte jej od elektrické sítě.“

Nezlacené konektory pochopitelně vypovídají o běžném zaměření, což není nic proti ničemu.

Na převodnících oceňujeme nejen automatickou funkčnost, ale hlavně absenci instalace, resp. nastavování, takže jsou určeny pro skutečně každého, kdo rozpozná optický konektor od cinchového.