Poslední přehled tohoto typu, tedy vybraná rádia s DAB od 1.000 do 3.000 Kč, jsme dělali v květnu minulého roku a jak se tehdy ukázalo, počet přijímačů nejprodávanější cenové relace významně narostl, a to skoro z roku na rok. Trvalo to sice dlouho, ale zájem kupujících o digitální rozhlasový příjem zjevně roste i když stát se k tomuto segmentu chová macešsky.

Rok 2025 nás v DAB/DAB+ přivítal příznivě. Sice „Skončily dočasné sítě DAB+, Teleko v Praze a Joe Media na Špulce“, ale náš přehled „Rádií DAB s připojením domovní antény a přístupem na domácí síť“ trhal čtenářské rekordy a kolega Udatný napsal, že… „Rok 2025 je ve vysílání DAB+ plný očekávání“.

K tomu si připočtěte zprávu, že „během ledna a nejpozději v první polovině února musí operátoři vysoutěžených sítí pro pozemní digitální vysílání komerčních rádií spustit vysílače ve všech krajích, pro které vydražili kmitočty“ a tak to skoro vypadá, že se blížíme do finiše, českého finiše. A protože například „Play.cz využije vysílače CRA“ a „Do DAB+ míří i Americana Rádio“, které je třinácté soukromé s licencí pro pozemní digitální rozhlasové vysílání, přelom roku byl – celkově vzato – pro digitální rozhlasový příjem hodně živý. A i když nás do reality vrátil článek „Otestoval jsem příjem DAB+ napříč Českem“, který autorovi tohoto článku připomněl jeho někdejší „mobilový“ test GSM na „amerických“ 1.900 MHz… mezi Las Vegas a San Franciscem, situace vypadá nebývale nadějně na to, že stát v podstatě hodil – jak se dnes říká – do DAB vidle a využil toho, že nepostradatelnou jedničkou je „televize“, kdežto digitální rozhlasový příjem je tak říkajíc… „zbytný“.

Jaký bude rok 2025 v DAB+? Sítě jsou jasné, začne boj o klienty

Pokud jste se rovněž rozhodli nastoupit do „digitálního vlaku“ stále počítejte s tím, že musíte po přijímači vhodném právě pro vás pátrat ve více obchodech. Tady skutečně nejsme u televizorů, kde je více než nějakých 95 % nabídky soustředěno do těch největších a výjimku tvoří jen nějaké specialitky třeba na loď nebo do karavanu.

V tabulce ke stažení v závěru článku, kde jako obvykle najdete nejen parametry, ale i aktuální ceny, vidíte zhruba 70 přijímačů a v bodu „poznámka“ hned na prvním místě jejich charakteristiku, což vám snad usnadní orientaci. Autor se omlouvá za případné chyby na jeho straně. Tohle rozhodně nebylo jednoduché, ostatně také to nikde jinde na „českém internetu“ nenajdete.

 

Situace na domácím trhu

Po více než půl roce (poslední přehled na toto téma 10. května 2024) zůstává stav obdobný, ceny hodně proměnlivé a pohyb nabídky plně odpovídající danému segmentu, který ani zdaleka není tak živý, jako například u televizorů.

Lehce zdražil Denver TDB-10 (z 1.699 Kč na 1.899 Kč) a JVC RD-E661DAB (o 200 Kč na 1.890 Kč), cena byla zvýšena i u DAB doplňku, TechniSat DigitRadio 10 C (z 1.990 Kč na 2.290 Kč). Velmi výrazně se pak zvýšila cena stolního rádia Nedis RDIN5005BK, a to z 2.470 Kč na 3.600 Kč čímž se dostalo mimo naši cenovou relaci a tudíž ho v tabulce nenajdete. Mimo uvažované hranice se dostalo rovněž Lenco PDR-011 (z 1.299 Kč šlo na asi 800 Kč) a Soundmaster DAB112OR (z 1.999 Kč na asi 900 Kč).

Mírně zlevnilo JVC RC-E561B-DAB (z 2.499 Kč na 2.299 Kč), Pure Elan DAB+ (dříve 1.459 Kč, nyní 1.259 Kč) a Soundmaster DAB60 (o 200 Kč z 1.899 Kč). Poměrně výrazně šel dolů Albrecht DR 750 (z 2.190 Kč na asi 1.700 Kč) a Philips TAR5505(z 2.199 Kč na 1.890 Kč), hodně pak zlevnil Roadstar IR-390D, který se z 2.999 Kč dostal dokonce i na 1.599 Kč a také Trevi CMP 510 DAB (z 1.990 Kč na 1.290 Kč).

Prodej byl ukončen v případě Blaupunkt IR10BT, GPO Rydell Nostalgic DAB GPO85, JVC RA-E611, Roadstar HRA-590D+, Roadstar HRA-600D, Sony ZS-PS50, TechniSat DigitRadio Car 1 DAB+, TechniSat TechniRadio 2 a TechniSat TechniRadio 4 IR.

 

Jak číst tabulku

Údaje, jako obvykle, pocházejí z webu výrobce, případně prodejce, při neshodě byla vždy dána přednost tomu prvnímu.

„Cena“ je zřejmá s výše uvedeným odkazem na značný, někdy až neuvěřitelný rozptyl, lidově řečeno „od Šumavy k Tatrám“. Více než kdy jindy, tak dbejte na nákup v solidních a roky prověřených obchodech. Velmi výhodná nabídka se může lehce proměnit ve značný problém! Pokud si nejste jisti, nakupujte tam, kde vám dovolí zboží vrátit bez udání důvodu.

„Tunery a předvolby“ – obvyklé DAB/VKV/internet jsou doplněny o počty paměťových pozic pro uložení naladěných stanic. Jak sami uvidíte, ne vždy se je podařilo zjistit. Výrobci a prodejci bohužel mají tendenci uvádět jedno jediné číslo, takže je možné (zejména u těch vysokých), že skutečnost bude poloviční. Deset paměťových pozic je ale zřídkavé minimum, obvykle jsme na dvaceti. V případě Technisat TechniRadio 200 najdete jen „-“, což znamená, že uložit nelze nic. To bude ale nejspíše jediný případ.

Položka „displej“ je v této kategorii hodně rozdílná a někdy jde o obyčejný monochromatický, jindy o barevný LCD a zcela výjimečně o klasický maticový. Špičkou jménem OLED je vybaven jediný přijímač – Technisat DigitRadio 1 za 1.699 Kč, jiný jsme ani nenalezli.

„Zesilovač“ – na náš vkus, jak sami vidíte, se v tomto bodě až příliš často vyskytuje „neudáno“, což je až nepochopitelné. Ne vždy byl také k dispozici výkon v RMS přes který se přístroje nejlépe srovnávají. Při nákupu takovýchto rádií buďte obezřetní!

 

„Napájení; doba provozu“: u přenosných rádií a baterií se snažíme uvádět co nejvíce parametrů, ne vždy se je ale podařilo dohledat. Pokud je uvedeno, že pracuje na typicky tužkové baterie ověřte si, že rádiu nevadí dobíjecí baterie. Pokud má akumulátor, prověřte zda se dodává náhradní a kolik stojí. Přijímače mají nejčastěji externí napájecí zdroj.

„Vstupy/výstupy“ – v případě Wi-Fi se pochopitelně držíme moderního značení (co to je). Tam, kde byla uvedena i práce na 5 GHz to uvádíme, u Wi-Fi 5 a vyšší třídy to pochopitelně řešit nemusíte, protože je to automatické. Pokud byly u Bluetooth uvedeny kodeky či profily, najdete to v poznámce.

„Rozměry (švh), hmotnost“ – je až s podivem, že se firmy dodnes nenaučily uvádět tento parametr v obecně přijímaném pořadí (možná chyba). V několika případech jsme pak informace nedohledali vůbec.

„Poznámka“ – na prvním místě charakteristika přijímače a dále některé další významné doplňkové údaje. Jestliže přijímač prošel certifikací „DAB ověřeno“ (co to je), je to uvedeno právě v tomto bodě.

 

Rádio s DAB jako velký dárek? Podívejte se na nabídku s cenou okolo 5000 Kč

Přehled vybraných přijímačů DAB/DAB+ od 1.000 do 3.000 Kč, únor 2025, (k 4. 2. 2025)

Přehled si neklade nároky na úplnost, ba právě naopak. Řada přijímačů musela být vypuštěna nejen z důvodu podobnosti, ale i kvůli tomu, že by byla překročena únosná míra. Nicméně jsme se snažili od každé značky uvést alespoň jeden produkt. Pokud chybí (např. Majority Audio a Sony), nic jsme v dané cenové relaci nenalezli. V přehledu pochopitelně rovněž zohledňujeme spolupráci s redakcí, pokud máte zájem nám něco zajímavého zapůjčit, kontaktujte nás prosím. Poslední aktualizace článku a tabulky proběhla v úterý 4. 2.

Při převodu do PDF se bohužel ztrácejí odkazy na testované výrobky, odkaz však naleznete v excelovské tabulce typu XLSX.

Ke stažení (PDF): tabulka – DAB, 1000-3000 Kč, leden 2025

Ke stažení (XLSX): tabulka – DAB, 1000-3000 Kč, leden 2025

Úvodní foto: GoGen

Štítky