Loňské vyhlášení výsledků aukce kmitočtů pro digitální sítě DAB+ určené pro šíření signálu komerčních rádií ukončilo dlouhé období, kdy se v Pardubicích daly naladit jen veřejnoprávní multiplexy a s trochou štěstí i dočasná síť společnosti Teleko digital.
Pardubický kraj sice nemá – až na Český rozhlas – zprovozněný žádný digitální rozhlasový vysílač, ale díky své příznivé poloze může bez problémů přijímat signál z krkonošské Černé hory a případně ze Stěžer u Hradce Králové. Právě z těchto lokalit vysílají multiplexy společností RTI cz a Teleko digital, z Černé hory pak ještě síť společnosti Fiera touch. A velmi slušný přesah až do Pardubic má i multiplex veřejnoprávního Polského rozhlasu, který vysílá z lokalit Sněžné jámy v Krkonoších a Černá hora u Klodzka (z něj signál doletěl i na východ Čech). Dohromady lze tedy v Pardubicích naladit hned šest multiplexů, z toho dva od Českého rozhlasu (českou verzi na kanálu 12C a moravskou na kanálu 12D).
Ke zkušebnímu příjmu jsem použil rádio TechniSat Digitradio S2. Místem příjmu byl jižní cíp Pardubic, podkroví rodinného domu asi čtyři metry nad zemí. Nepoužil jsem venkovní, ale standardní integrovanou anténu od samotného rádia, kterou lze vytáhnout. Z dřívějška jsem měl zkušenost, že v přízemí nejde naladit úplně všechny multiplexu DAB+, které jsou v dosahu. V podkroví se při automatickém ladění načetlo 62 programových pozic, ale některá rádia se opakovala (vysílají ve dvou různých sítích souběžně), takže skutečný počet programů byl 46. Tady je jejich úplný výčet s identifikačními názvy na displeji rádia.
Programy DAB+ naladěné v Pardubicích
- *BEAT*
- Chopin
- COLOR
- Czwórka
- Dwójka
- Dzieci
- ENERGIC
- HEY Radio
- Jedynka
- Kultura
- PR 24
- PR UKR
- PROGLAS
- R Kierow
- R Poland
- R-BRNO
- R-CB
- R-DDUR
- R-DVOJKA
- R-HK
- R-JAZZ
- R-JUNIOR
- R-LBC
- R-OL
- R-OVA
- R-PCE
- R-PLUS
- R-PLZEN
- R-POHODA
- R-PRAHA
- R-SPORT
- R-STC
- R-VLTAVA
- R-VYSOC
- R-WAVE
- R-ZLIN
- R-ZURNAL
- RADIO 1
- Radio 7
- Signal
- SÁZAVA
- TOP 40
- Trójka
- UKR-R
- Wroclaw
- ZUN
Napočítal jsem 15 rádií, která se opakovala ve dvou sítích. Jde o křesťanská rádia Proglas a Rádio 7 a také DAB Plus TOP40, která vysílají v multiplexech společností RTI cz a Teleko digital, a dále veřejnoprávní stanice Radiožurnál, Dvojka, Vltava, Plus, Radio Wave, D-dur, Jazz, Junior, Pohoda, Radio Praha, Radiožurnál Sport a Ukrajinské rádio. Patrně se dublovalo i nějaké polské rádio, protože pozic se načetlo 62, programů jsem napočítal 46, rozdíl je tedy 16. Zajímalo mě, jak kvalitní bude příjem moravské mutace veřejnoprávního rozhlasu ČRo DAB+, který jsem patrně naladil z Pradědu. Příjem byl bez viditelných problémů, regionální studia ze Zlína, Brna nebo Olomouce hrála v podobné kvalitě jako ta z českých regionů.
Provedl jsem také ruční ladění po jednotlivých vysílacích blocích a poznamenal jsem si jednotlivé naladěné multiplexy. Jak už bylo řečeno, celkem jich bylo šest, i když přijímač detekoval ještě sedmou síť, kterou však kvůli nedostatečnému signálu nenaladil. Nacházela se na kanálu 11D. Pohledem do databáze digitálních rozhlasových vysílačů na webu Českého telekomunikačního úřadu by mělo jít o celoplošný multiplex B společnosti Czech Digital Group z pražského Žižkova. Nicméně reálně bylo možné poslouchat rádia jen z těchto šesti sítí (uvádím vysílací blok, frekvenci a název sítě, jak se objevovala na displeji přijímače).
Otestoval jsem příjem DAB+ napříč Českem. Jak hraje Beat z Klatov do Hradce Králové?
Zachycené digitální multiplexy DAB+
- 5B – 176.640 MHz – Polskie Radio
- 7C – 192.352 MHz – TELEKO DAB2
- 7D – 194.064 MHz – FIERA
- 9B – 204.640 MHz – RTI cz HK+PAR
- 11D – 222,064 MHZ – CDG CZ (pouze částečná detekce, nenačte programy)
- 12C – 227.360 MHz – CRO DAB+
- 12D – 229.072 MHz – CRO DAB+
- Multiplex CRO DAB+ Morava
- Multiplex CRO DAB+ Čechy
- Multiplex CDG CZ
- Multiplex RTI cz HK+PAR
- Multiplex FIERA
- Multiplex TELEKO DAB2
- Multiplex POLSKIE RADIO
Z naladěných programů patřilo 12 do veřejnoprávního multiplexu Polského rozhlasu, včetně regionální stanice z Wroclawi a dopravního rádia Kierowców či speciálního dětského programu Dzieci a zpravodajského PR 24. Od Českého rozhlasu jsem naladil celkem 23 programů ze tří sítí. Kromě obou mutací veřejnoprávního multiplexu šlo také o síť Teleko digital, která šíří signál Českého rozhlasu Hradec Králové (nevešel se do veřejnoprávní sítě). V nabídce bylo také 11 soukromých rádií, mezi něž započítávám i spíše komunitní Rádio 7 a rádio Proglas. Jinak šlo o programy skupiny Radio United – Radio 1, Beat a Signál rádio – dále rádia Miroslava Pýchy, tedy Hey a Sázava, čistě digitální DAB Plus TOP40, což je „samohrajka“ od majitele operátora RTI cz Václava Ježka, a také samostatná digitální rádia Energic a ZUN. Největší česká komerční rádia zatím v digitální nabídce na východě Čech chybí.
A co lze v Pardubicích naladit na FM?
Porovnal jsem tedy, co lze na stejný přijímač ze stejné lokality naladit v analogovém FM pásmu. Rádio detekovalo celkem 20 programových pozic, na kterých vysílalo 15 programů. Některé programy šlo naladit na dvou, v jednom případě dokonce na třech různých FM frekvencích (oním extrémním případem bylo Hitrádio Černá hora). Zde uvádím výčet rádií naladěných v analogovém FM pásmu i s jejich frekvencemi:
- 87,8 MHz – Hitrádio Černá hora
- 88,0 MHz – Hey rádio
- 88,5 MHz – Český rozhlas Radiožurnál
- 89,7 MHz – Český rozhlas Radiožurnál
- 90,5 MHz – Český rozhlas Hradec Králové
- 91,1 MHz – Kiss rádio
- 91,6 MHz – Rock rádio
- 92,1 MHz – Rádio Impuls
- 92,6 MHz – Hitrádio Černá hora
- 93,9 MHz – Rádio Blaník
- 96,9 MHz – Country rádio
- 97,4 MHz – Frekvence 1
- 99,1 MHz – Rádio Prostor
- 100,1 MHz – Český rozhlas Dvojka
- 101,0 MHz – Český rozhlas Pardubice
- 101,9 MHz – Český rozhlas Plus
- 102,7 MHz – Český rozhlas Vltava
- 104,7 MHz – Český rozhlas Pardubice
- 105,3 MHz – Hitrádio Černá hora
- 106,0 MHz – Rádio Impuls
Už nyní lze v Pardubicích digitálně naladit třikrát více rádií než v analogovém FM pásmu. Většina programů je sice veřejnoprávních (celkem 35, z toho 23 od Českého rozhlasu a 12 od Polského rozhlasu), ale poměr by se mohl ještě v letošním roce výrazně změnit. Po avizovaném březnovém startu celoplošného multiplexu B od Českých Radiokomunikací půjde minimálně o další tři programy skupiny Radio United (Kiss, Spin a Country rádio) a do budoucna i rádia největších komerčních skupin, jako je Londa, Active Radio nebo Media Bohemia. Ty nyní vysílají v regionálních sítích CRA, které však nevysoutěžily kmitočty pro východní Čechy. Kartami zamíchají také operátoři Play.cz a Broadcast Services.
Úvodní foto a galerie: Jan Potůček, Televizníweb.cz
Ještě určitě chybí:
94,5/106,6 Fajn radio
99,5 Evropa 2 – Východní Čechy
106,4 Evropa 2 – Východ
Na prutovku jsem je prostě nenaladil.
Zprovoznění dalších DAB+ muxů, i článek autora o příjmu v Pardubicích, mě přiměl otestovat příjem i v Ústí nad Orlicí, kde donedávna na teleskopickou anténu přijímače nebylo lze zachytit nic – což se nijak pronikavě nezměnilo. Pokus jsem realizoval v domě zhruba v polovině ul. 17. Listopadu na půdě patrového rod. domku, vybaven starším polským přijímačem FM/DAM Eltra Olga za něco málo přes 100 zlotých a kdysi běžnou pětiprvkovou yagi s dvojitým reflektorem, užívanou za dob analogu k příjmu TV Nova, kterou jsem nevyhodil do šrotu pří vědomí, že jednou bude dobrá na DAB. Na yaginu nasměrovanou na Černou Horu přijímač naskenoval do puntíku tytéž muxy a stanice jako v Pardubicích autor článku, tj. DAB+ ČRo blok 12C/227,360 MHz český. TELEKO DAB+ 7C/192,352 MHz, FIERA 7D/194m,064 MHz a RTI 9B/204,64 MHz, a vzdor směrování antény na Černou Horu také DAB+ČRo 12D/229,072 MHz moravský zřejmě Brno/Kojál (kanál). U obou DAB+ ČRo se oproti cca let 2020-2021 nic nezměnilo, jediným dalším muxem tehdy byl provizorní TELEKO z Černé hory s ERP 1 kW.
Zvláštní kapitolou je mux DAB+ Polskie Radio blok 5B/176, 64MHz, dopadající jednoznačně z vysílače Kłodzko/Czarna Góra. Ten funguje nejen na anténu, nýbrž dokonce i na teleskopickou anténu („prut“) v místnosti na úrovni prvního patra blíže okna – kde přijímač na skenování českých DABů+ samozřejmě rezignuje. Podle údajů vysílačů na http://www.radiopolska.pl má vysílací anténa DAB+ Czarné Góry vyzařování – na rozdíl od antén televize tamtéž – vyzařování plného výkonu do celého půlkruhu od jihu přes západ na sever, tlumeno je vyzařování jen do východního půlkruhu, takže DAB odtamtud musí pokrýt většinu pardubického kraje, zatímco televize vyzařují jen „dovnitř“ Polska v poměrně ostrém úhlu. Na vysílači Šnieżne Kotły na hřebeni Krkonoš (nad Labskou boudou) antény i televize i DAB+ mají vyzařovací charakteristiky podobné jako u televize z Czarné Góry. Věž vysílače Czarna Góra je za daleké dohlednosti dobře vidět dalekohledem z ochozu věže vysílače Ústí n.O./Andrlův Chlum.
Příjem polských TV v Pardubicích je kapitola sama pro sebe, k tomu se vrátím v samostatném článku. Chytám jich neúrekom.
V Ústí n.O. mám instalaci na stálý příjem, Czarna Góra kanály 25 (mux3) a 22 (mux4 – Polsat) mají nad 35 dBuV, a čím vyšší kmitočet, tím vidět při stejném ERP všech multiplexů (UHF) útlum prostředí, 46 (TVP) a 47 už někdy vypadnou. K33 vykazuje interferenci s Kojálem.
Mux8 na VHF by mohl jít v Pardubicich ze Śněžných Kotlů, v UO je nezpracovatelný na stálý příjem, z Czarné Góry mux8 nepřipadá v úvahu. Nicméně signál bude v UO záležet na lokalitě…v Pardubicích bych odhadoval lepší podmínky